Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Tutaj dyskutujemy w tematach, które nie pasują do żadnej części S.T.A.L.K.E.R.'a.
Regulamin forum
Chcesz zadać pytanie lub masz problem? Napisz w tym dziale, a Twój temat na pewno zostanie usunięty.

Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Cień Czarnobyla
322
50%
Zew Prypeci
323
50%
 
Razem głosów : 645

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Kontroler w 06 Sie 2010, 19:53

Powiem tak: Zew był za łatwy, kasę można było bardzo szybko nazbierać, pochodzić trochę po anomaliach i miało się kupę fosy na sprzęt, a w cieniu czarnobyla, już nie było tak łatwo. Pamiętam żeby kupić gp37 musiałem się ostro namęczyć, powykonywać wszystkie misje poboczne i główne, co tu dużo gadać i ta i tak cień jest najlepszy pod każdym względem. Jak grałem w cienia pierwszy raz, to czułem, że to to. A później czyste niebo 1 co mnie rozczarowało, to była masa błędów : E od razu jak zainstalowałem, to miałem problem z uruchomieniem co mnie strasznie zniechęciło, a zew był dla mnie jakiś taki płytki, fakt że miał fajne misje, ale jednak brakowało mi tych małych mapek z cienia i czystego nieba. Jak dla mnie lepiej, gdyby dodali znów parę nowych poziomów tak jak do czystego nieba i dopracowali ją porządnie.
Awatar użytkownika
Kontroler
Ekspert

Posty: 780
Dołączenie: 11 Lis 2009, 21:29
Ostatnio był: 24 Paź 2022, 10:53
Miejscowość: Świebodzin
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Fast-shooting Akm 74/2
Kozaki: 131

Reklamy Google

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Alvarin w 06 Sie 2010, 21:37

Właśnie o to chodzi, że całe to zbieranie artefaktów i ogólnie utrzymywanie npców przy życiu na planszach na któych nas nie ma jest całkowicie zbędne i niepotrzebnie obciąża komputer. po co ci to, że zenek mściwy w prypeci znalazł kotlet, skoro ty jesteś dopiero w kordonie? A że w czystym niebie wojna frakcji... jednak też można by sporo zrzucić na losowość przechodzenia i pojawiania się losowych stalków na danym etapie. Przyjdą czy nie i jacy to będą? Losowo losować, przejdzie ktoś do twojej mapy, czy nie, z jakiej frakcji, jak uzbrojony itp... nie ma sensu trzymac całego świata, więc dla mnie świadczy to tylko o przeroście ambicji panów z GSC nad faktycznymi potrzebami...

Alvarin
Wygnany z Zony

Posty: 278
Dołączenie: 24 Kwi 2009, 21:00
Ostatnio był: 20 Mar 2012, 12:14
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: IL 86
Kozaki: 12

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez utak3r w 06 Sie 2010, 21:45

Alvarin napisał(a):Właśnie o to chodzi, że całe to zbieranie artefaktów i ogólnie utrzymywanie npców przy życiu na planszach na któych nas nie ma jest całkowicie zbędne i niepotrzebnie obciąża komputer. po co ci to, że zenek mściwy w prypeci znalazł kotlet, skoro ty jesteś dopiero w kordonie?


Po co? Właśnie po to, żeby gra była nieliniowa. To nie battlefield czy COD, tutaj za każdym razem gra jest inna. A jak chcesz jeszcze większego hardcoru, zagraj w utAMK, gdzie prawie całkowicie uwolniłem NPCów i nie będziesz miał dwóch nawet podobnych gier.

"Po co" :facepalm:
Image
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Alvarin w 06 Sie 2010, 21:51

No właśnie po co? :facepalm: Utak, złap to, że NPC mogą też być losowani, albo "usypiani" i gra przy wczytywaniu może losować co im się stało, zamiast cały czas ich utrzymywać przy życiu. Ciągłe obliczanie tego któy stalker skaleczył się w kolanko, a który zjadł konserwę rybną to głupota. Gdzie masz stratę nieliniowości na losowaniu npców kiedy są potrzebni zamiast ciągłego ich przeliczania? czyste marnotrawstwo i tyle, bo poza kluczowymi postaciami 98% kolesi czy nazywa się Wania czy Michaił, czy ma 15 nabojów w plecaku czy 16 to nic Ci to nie zmienia skoro i tak nie będziesz z nimi gadał tylko do nich strzelał... ogarnij trochę, a nie się bijesz po czółku bezmyślnie :P

Alvarin
Wygnany z Zony

Posty: 278
Dołączenie: 24 Kwi 2009, 21:00
Ostatnio był: 20 Mar 2012, 12:14
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: IL 86
Kozaki: 12

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez impulse_101 w 06 Sie 2010, 22:32

Wlasnie to ze postacie nie sa generowane losowo tylko kazda postac toczy swoje indywidualne zycie w zonie jest "posagiem" jaki stalker wnosi do swiata gier. Gdyby nie to stalker nie wyroznialby sie niczym nadzwyczajnym na tle innych gier. Alife jest synonime stalkera, jesli damy inny system ktory bedzie spawnowal npc'sy to zona przestanie byc zywym tworem. Nieraz mozna bylo spotkac jakiegos stalkera na wysypisku, sprzedac mu swoja unikalna bron a pozniej znalesc jego zwloki pod drzewem w czerwonym lesie z lezaca obok pukawka. Albo gdy pewnego razu musial scigac "przewodnika" w SoC bo wedrowal przez dwie mapy i gdy tylko w padalem na miejsc gdzie powinnien sie znajdowac okazywalo sie ze on juz dawano wyruszyl dalej. To nie jest gothic 3 ze gdy dana postac walczaca z stworem po zniknieciu z pola widzenia jest pauzowana i mozemy wroci do niej za kilka dni a ona dalej bedzie walczyc :P Tutaj albo zgnie albo przezyje, a jesli przezyje to rusza dalej i robi swoje. To jest geneza zony, wirtualizacja jej zycia. A to ze muli i obciaza PC, no coz... nie ma nic za darmo. Tak samo jest z fizyka i grafika w grach, swoja moc obliczeniowa musi pochłonac.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Alvarin w 06 Sie 2010, 22:37

jak tak to przedstawiasz impulse, to wydaje się mieć jakiś sens... Ale mimo wszystko i tak można by tego stalkera tylko przechowywać w bazie danych zamiast go cały czas przetwarzać, i przy wejściu na dany obszar wylosować, czy dany stalker jest na tym obszarze, i co się z nim stało/dzieje. Wtedy efekt masz ten sam, a mniej mulenia.

Alvarin
Wygnany z Zony

Posty: 278
Dołączenie: 24 Kwi 2009, 21:00
Ostatnio był: 20 Mar 2012, 12:14
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: IL 86
Kozaki: 12

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez impulse_101 w 06 Sie 2010, 23:38

Problem polega natym ze zona jest traktowana jako calosc na ktorej zachodza interakcje wiec nie mozna dac pauzy NPCsa. O ile w przypadku pojedynczego stalkera bedacego na innej mapie mialoby to sens, caly jego proces zachowania bylby przeliczany po wejsciu na nowa mape na ktorej on sie znajduje. Czyli byly respawnowany łacznie z artefaktami ktore znalazl, amunicja ktora zebral albo wystrzelal' albo jako zwloki jesli taki byłby pisany jego los. Ok wtedy to by mialo sens.
Tylko zwroc uwage ze alife generuje bardziej zaawansowane sytuacje. Gdy przykladowo zabijesz freedomsow albo duty na jakims odległym posterynku to w momecie ich smierci wyrusza ich "zastepstwo" z głownej bazy znajdujacej sie na innej mapie, czyli obie mapy wchodza w interakcje w czasie rzeczywistym.
Jesli dalbys pauze tamtym maszerujacym na posterunek stalkera to pojawilby sie oni dopiero na posterumku w chwili gdy odwiedzilbys mapa z głowna baza. Ale naszczescie tak nie jest :P i zamiennictwo dotrze do posterunku dokladnie w takim czasie ile im to zajmie w rzeczywistosci. Malo tego, ich przybycie moze zostac opoznione po przez napotkanie po drodze stada dzikow ktorych obecnosc w danym rejonie tez wynika z innej przyczyny (np wczesniej postanowiles te dziki obejsc zamiast je zabijac itd).
Jak widac pauzowanie stalkerow spowodowaloby dosc spore ograniczenia w wirtualizacji swiata zony.
Ale wiadomo, zawsze daloby sie to jakos udoskonalic :D mam nadzieje ze stalker 2 bedzie poprawiony pod tym wzgledem i jeszcze bardziej udziwniony.
Image

Za ten post impulse_101 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Alvarin.
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Alvarin w 06 Sie 2010, 23:53

impulse, szczerze? Cholernie podoba mi się twój tok myślenia i wypowiedzi, Wszystko logicznie uzasadniasz i argumentujesz tak, że ciężko się z Tobą nie zgodzić a jednocześnie zostawiasz sobie margines błędu. Za to kozak się należy. Ale to jednocześnie cię ogranicza, bo zastanawiasz się co cię powstrzyma, a nie jak to obejść. Nasza dyskusja i tak pewnie jest bezcelowa, bo nie znamy stalkera tak naprawdę od strony technologicznej, wiemy co jest, ale nie wiemy tak naprawdę dlaczego zrezygnowano z tych a nie innych pomysłów, dlaczego ich wykonanie zarzucono. Sądzę jednak, że tak naprawdę jednak dałoby się jakoś to obejść, żeby był i zachowane poczucie "życia" zony i żeby zwolnić nieco zasoby sprzętowe. Możemy gdybać, a może tak, a może inaczej... a gdyby... Tak naprawdę dopóki sami nie zaczniemy tworzyć tego typu programów od zera, dopóki sami nie staniemy przed tego typu dylematami to jednak nasza dyskusja jest pozbawiona większego sensu.

Ale... nie potrafię się powstrzymać przed powiedzeniem "ale" :P

Wydaje mi się jednak, że skoro udało im się stworzyć tak rozbudowany i skomplikowany symulator życia, to nie było by problemem dla nich stworzenia po prostu jednak całej grupy algorytmów losowych oceniających zachowanie i losy danych postaci wtedy kiedy są potrzebne... pytanie jednak wtedy brzmi skoro byliby by w stanie, to dlaczego tego nie zrobili? Nikt o tym nie pomyślał? Czy może istniejący system jest reliktem projektu w stalkerze, który został zarzucony a było za późno na pisanie nowego silnika zarządzającego npcami? Czy może jednak to było niemożliwe, lub dawało gorsze efekty? Nie wiem, dlatego uważam, że nie będąc wewnątrz GSC ciężko prowadzić taką dyskusję. Co by mogli zrobić, a czego nie.:(

Alvarin
Wygnany z Zony

Posty: 278
Dołączenie: 24 Kwi 2009, 21:00
Ostatnio był: 20 Mar 2012, 12:14
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: IL 86
Kozaki: 12

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez impulse_101 w 07 Sie 2010, 00:10

Dzieki za wyrazy uznania :E
Z tego co mi wiadomo to i tak alife jest mocno okrojony, nie ma tych wszystkich bajerow w postaci wysylanych wiadomosci na PDA albo mozliwosci rozmawiania przez radio z innymi stalkerami i bog jeden wie co jeszcze tam probowali wdrazyc ...wtedy to dopiero bylaby zamuła :facepalm: :E
Ruskim niestety brakuje dyscypliny i perfekcionizmu jesli chodzi o gry (nie tylko stalkera), napewno daloby rade zrobic alfia w lepszy sposob i poprawic algoryty, zastosowac jakies sztuczki jednoczensie nie rezygnujac z dobrodziejstw.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Alvarin w 07 Sie 2010, 00:14

rozmowy przez radio z tego co kojarzę i tak chyba by dotyczyły tylko najbliższej okolicy, więc nic nam to w temacie ograniczenia życia nocó poza plansza nie zmiena ;] A co do rusków, to cecha wszystkich słowian, słomiany zapał i tym podobne...

do wszystkich moderatorów - przepraszam, to silniejsze ode mnie... czy mogę dostać rangę off-topowicz? niech ludzie wiedzą z kim mają do czynienia... no ale jak się wkręci temat to ciężko panować nad sobą ;]

Alvarin
Wygnany z Zony

Posty: 278
Dołączenie: 24 Kwi 2009, 21:00
Ostatnio był: 20 Mar 2012, 12:14
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: IL 86
Kozaki: 12

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez utak3r w 07 Sie 2010, 01:36

Co do rozmów... w utAMKu np. możesz otrzymać (będąc np. w DV albo Barze), że w Magazynach ktoś chce sprzedać fajną giwerę.
Wiesz, co jeszcze daje te alife? To, że nigdy nie wiesz, jak będą uzbrojeni (łupy!), i co najważniejsze - jak bardzo są doświadczeni w walce.

Alvarin napisał(a):ogarnij trochę, a nie się bijesz po czółku bezmyślnie :P


... chyba "trochę" już Stalkera ogarnąłem :P Wiem, co daje taki właśnie a nie inny mechanizm.
Image
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Alvarin w 07 Sie 2010, 09:38

Utak... :facepalm: Ale ty Ciągle nie ogarniasz, że to co dany stalker ma można losować... i rónież będą niespodzianki... np. algorytm który będzie miał 25% na zmianę wyposażenia danego stalkera, jeśli przejdzie, to odpala się drugi algorytm liczący jakiego rodzaju sprzęt ma teraz dany stalker...

A że stalkera ogarnąłeś to Ci nie odmawiam. odmawiam Ci tylko tego, zę nie ograniasz co do Ciebie piszę i nawet sobie nie próbujesz tego wyobrazić pod względem technicznym. Zaparłeś się, że musi być tak jak jest i koniec... zero wyobraźni, zero kombinowania jak zrobić, żeby było lepiej. Klapka na oczach i szukanie nie jak obejść problemy, tylko jakie problemy Cię powstrzymają przed osiągnięciem celu> Ale to niestety kolejna klasyczna wada większości słowian :(

Alvarin
Wygnany z Zony

Posty: 278
Dołączenie: 24 Kwi 2009, 21:00
Ostatnio był: 20 Mar 2012, 12:14
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: IL 86
Kozaki: 12

PoprzedniaNastępna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt07 oraz 3 gości