Zone Cup 2014

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Zone Cup 2014

Postprzez Pan Skarbonka w 26 Maj 2014, 21:24

W związku ze zbliżającymi się mistrzostwami w Brazylii, chciałem zaproponować forumową zabawę, która może zaktywizuję mniejszość piłkarską.
W wielkim skrócie gra miałaby polegać na obstawianiu rezultatów spotkań na zasadach pseudo bukmacherskich.

Gra składa się z dziewięciu tur (5 w fazie grupowej i 4 w fazie pucharowej).
Na każdą turę przypada określona ilość spotkań. W przypadku fazy grupowej odpowiednio 8, 9, 9, 10 i 12 meczy, w fazie pucharowej 8, 4, 2 i 2.
Każdy z graczy dysponuje na starcie ilością 100 punktów, za które obstawia dowolną ilość spotkań w danej turze - min. 1 pkt, max. 20 pkt. Obstawić można rezultat, czyjeś zwycięstwo, remis lub dodatkowo, dokładny wynik.
Po zakończeniu każdej tury, gracze otrzymują dodatkowe punkty za trafne zakłady.
Zwycięzcą zostaje ofkors gracz z największą ilością punktów.

Zasady przyznawania punktów:
Drużyny biorące udział w Mundialu podzielone są na klasy (ustaliłem kolejność w oparciu o zakłady bukmacherski + drobne modyfikacje).

Image

Bezapelacyjni faworyci do miana Mistrza Świata:
Brazylia, Niemcy, Hiszpania.

Image

Klasa światowa, z którą zawsze trzeba się liczyć:
Francja, Portugalia, Włochy, Holandia, Argentyna, Urugwaj.

Image

Solidne drużyny, które mogą namieszać:
Anglia, Belgia, Kolumbia, Rosja, Chile, Chorwacja, Meksyk, Wybrzeże Kości Słoniowej, Grecja.

Image

Średniaki:
Szwajcaria, Bośnia, USA, Ekwador, Japonia, Ghana, Korea Poł., Nigeria, Kamerun.

Image

Turyści:
Kostaryka, Australia, Algieria, Honduras, Iran.

Im wyższa jest różnica klas między drużynami w meczu, tym większy jest mnożnik zainwestowanych punktów.
Dla przykładu: Mecz w grupie H między Rosją a Algierią to spotkanie drużyny 3-gwiazdkowej z 1-gwiazdkową.
Różnica 2 klas daje trzykrotny zysk w przypadku wygranej Algierii i tylko 1.6 w przypadku wygrania mocniejszej Rosji.

Tabela punktacji:
(Różnica klas / Zwycięstwo / Remis)

Image

Obstawić można również remis w spotkaniu ale jest on mniej opłacalny.
Dodatkowo dla każdego spotkania można wytypować dokładny wynik meczu. Koszt operacji to zawsze 10 pkt, ale mnożnik wygranej wynosi 5.

Typowania dodatkowe:
Na początku pierwszej tury oraz w turze 6 (początek fazy pucharowej) można wskazać miejsca na których zakończą zmagania poszczególne zespoły. Zakład może wynosić tak jak w przypadku normalnych typowań od 1 do 20 punktów. Ewentualna wygrana przyznawana jest każdorazowo po zakończeniu tur w fazie pucharowej.

Tabela mnożnika zakładu dla poszczególnych klas i miejsc (TURA 1)
(Klasa / 1/8 finału / Ćwierćfinał / Półfinał / Finał / Zwycięstwo)

Image

Tabela mnożnika zakładu dla poszczególnych klas i miejsc (TURA 6)
(Klasa / Ćwierćfinał / Półfinał / Finał / Zwycięstwo)

Image

Po zakończeniu fazy grupowej, można uaktualnić klasy drużyn w oparciu o wyniki.

Piszcie jak Wam się widzi taki pomysł lub jeżeli macie uwagi co do zasad.
Ostatnio edytowany przez Pan Skarbonka 13 Cze 2014, 20:48, edytowano w sumie 5 razy
Image

Za ten post Pan Skarbonka otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Imienny, marcel, The Witcher, kolokolo98, Glaeken, Cysiu, Leo0502, Koleś, Idealny.
Awatar użytkownika
Pan Skarbonka
Stalker

Posty: 69
Dołączenie: 10 Mar 2013, 21:40
Ostatnio był: 05 Lip 2015, 21:29
Frakcja: Zombie
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 81

Reklamy Google

Re: Zone Cup 2014

Postprzez Imienny w 26 Maj 2014, 21:32

Pomysł ciekawy, kto wie może się skuszę (nie jestem generalnie fanem piłki nożnej), bo zasady wydają się dla mnie przejrzyste.

ps. Jaką przewidujesz nagrodę za najwyższy wynik??
"-Jesteś tchórz - nagle wyraźne powiedział chłopiec. (..)
-Jak to - tchórz? - zapytał Malanow - Dlaczego mnie obrażasz?
-A ja cię nie obrażam - oznajmił chłopczyk patrząc na mnie badawczo, jak na jakieś niespotykane zwierzę - Ja cię zdefiniowałem..." - Arkadij i Borys Strugaccy "Miliard lat przed końcem świata"
Niektóre moje koncepty: S.T.A.L.K.E.R. Przekleństwo, "Przeklęci Łowcy", Przeklęty, Sieroj Nikołajewicz Bondaruk, Bronie+dodatki, cz. I, S.T.A.L.K.E.R. Początki (w przygotowaniu)
Awatar użytkownika
Imienny
Weteran

Posty: 612
Dołączenie: 28 Sty 2014, 12:37
Ostatnio był: 17 Maj 2023, 21:49
Miejscowość: Warszawa/Tarnobrzeg
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 227

Re: Zone Cup 2014

Postprzez Pan Skarbonka w 26 Maj 2014, 21:42

A i owszem, jest przewidziana nagroda niespodzianka.
Image
Awatar użytkownika
Pan Skarbonka
Stalker

Posty: 69
Dołączenie: 10 Mar 2013, 21:40
Ostatnio był: 05 Lip 2015, 21:29
Frakcja: Zombie
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 81

Re: Zone Cup 2014

Postprzez The Witcher w 26 Maj 2014, 23:08

Brzmi interesująco, tylko trochę mi nie pasuje klasyfikacja drużyn. Nie wiem co w gronie faworytów robi Argentyna. Zamieniłbym ją miejscami z Włochami, albo samych przeniósł do grupy czterogwiazdkowej, a Azurrich zostawił gdzie są. Jeszcze kilka drużyn jest dziwnie pogrupowanych imo, no ale aż tak bardzo nie kłują w oczy jak Argeńtyńczycy. :P

Za ten post The Witcher otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Realkriss.
The Witcher
Legenda

Posty: 1175
Dołączenie: 31 Lip 2008, 09:03
Ostatnio był: 24 Cze 2024, 17:10
Ulubiona broń: --
Kozaki: 325

Re: Zone Cup 2014

Postprzez Realkriss w 27 Maj 2014, 13:01

Łiczuś ma rację, oczywiście italiańcy winni być w najlepszej grupie.

Poza tym, też chętnie zagram, zastanawia mnie, o co chodzi na naszym forum, że aż tak mało facetów interesuje się piłką nożną...
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 21 Gru 2023, 22:34
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Zone Cup 2014

Postprzez The Witcher w 27 Maj 2014, 13:51

Bo mało tutaj jest prawdziwych mężczyzn. :caleb:

Pan Skarbonka pytał mnie na SB o jakieś inne uwagi, ale z grubsza jest ok poza tą Argentyną. Z całą pewnością nie można powiedzieć że są bezapelacyjnymi faworytami, to nie ta drużyna co kiedyś. Co prawda atak mają na światowym poziomie i tutaj chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości (Messi, Aguero, Higuain, Di Maria potrafią zagrozić każdej obronie świata, a Palacio czy Lavezzi to również nie byle kto, chociaż osobiście tego pierwszego zastąpiłbym dużo lepszym Tevezem), ale już pomoc i obrona, czy nawet obsada bramki wyraźnie odstają od reszty pięciogwiazdkowców i części czterogwiazdkowców. Mają tam co najwyżej solidnych graczy, chyba że uznamy Di Marię za pomocnika, bo Ancelotti w Realu przesunął go w tym sezonie nieco do tyłu, ale poza nim wybitnych graczy tam nie widzę. Podobny problem mają Holendrzy czy Urugwajczycy, dlatego drużynę Messiego umieściłym grupę niżej.

Co do Azzurich, to mogę być nieobiektywny. :P Ale myślę, że śmiało można ich uznać za faworytów, wicemistrzostwo Europy (po drodze wyeliminowali m.in. Niemców), 3 miejsce w Pucharze konfederacji (odpadli dopiero w karnych po ciężkiej walce z Hiszpanami), gładkie przejście eliminacji i awans z pierwszego miejsca, czym nie każda - teoretycznie silna drużyna może się pochwalić. (choćby Portugalia, którą praktycznie sam ciągnie Ronaldo) Do tego w tym sezonie wystrzeliło z formą wielu graczy ofensywnych (Immobile, Cerci, Candreva, Destro, Cassano), a taki Balotelli mimo problemów w klubie w reprezentacji nigdy nie zawodzi. Pomoc mają z absolutnego topu - głownie mam na myśli De Rossiego i Pirlo, których dobrze uzupełnia Montolivo, który równierz w kadrze trzyma dobrą formę, do tego dobrzy zmiennicy w postaci Marchisio, Verratiego i Motty, podobnie nie mogą narzekać na braki w defensywie (świetni stoperzy - Chiellini, Barzagli, Bonucci, solidne boki obrony) czy w obsadzie bramki (niezawodny Buffon, bardzo solidny Sirigu, czy wielki talent Perin - jeśli ktoś go widział w akcji w tym sezonie wie o czym mówię)

Co prawda idąc dalej dziwnie wygląda taka Belgia i Nigeria w jednej grupie, ale w sumie trzeba by więcej podziałów zrobić, więc niech będzie jak jest.

Za ten post The Witcher otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Pan Skarbonka.
The Witcher
Legenda

Posty: 1175
Dołączenie: 31 Lip 2008, 09:03
Ostatnio był: 24 Cze 2024, 17:10
Ulubiona broń: --
Kozaki: 325

Re: Zone Cup 2014

Postprzez Voldi w 27 Maj 2014, 14:21

Wybaczcie za mały off top.

Krissy, a nie zauważyłaś na Dekadzie, że jak był konkurs na miss Zony, to większa część zgromadzenia wyszła w tym czasie na papierosa? :E

Swoją drogą... Nie wezmę udziału, bo... piłką się nie jaram. A przynajmniej nie na tyle. Jak trafię w TV jakiś mecz, to z lubością obejrzę, jeśli trafi się ManU, to wręcz koniecznie, ale... nie żebym oczekiwał z utęsknieniem rozpoczęcia kolejnej LM :)
Image
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 30 Maj 2024, 11:26
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Re: Zone Cup 2014

Postprzez Soviet w 27 Maj 2014, 14:22

Będę obstawiał jak dzika bestia (o ile nie zapomnę o tym :P).
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image

Za ten post Soviet otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive atikabubu, Pan Skarbonka.
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 19 Cze 2024, 22:59
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Zone Cup 2014

Postprzez Idealny w 27 Maj 2014, 15:00

Ja również będę obstawiał :)
Według mnie, Belgia powinna mieć o jedną gwiazdkę więcej.
Awatar użytkownika
Idealny
Tropiciel

Posty: 207
Dołączenie: 08 Cze 2012, 15:24
Ostatnio był: 04 Sty 2018, 20:55
Miejscowość: Kordon
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 32

Re: Zone Cup 2014

Postprzez Glaeken w 27 Maj 2014, 20:05

Ja chętnie zagram pod warunkiem, że Pan Ciućmok będzie koordynować ZONE CUP 2014 - kto, co i kiedy obstawił, ranking, kto zyskał a kto stracił etc.. Co do uwag:

1. trzeba wyraźnie określić termin do kiedy można obstawiać mecze np. do określonej godziny w dniu meczu albo dzień wczesniej do godziny x.
2. po eliminacjach grupowych wyraznie wylonią sie faworyci wiec ranking klas trzeba bedzie zmodyfikowac.
3. wprowadzilbym zasade vabank tj. osoba ktora ma malo pkt. bo nietrafnie typowala, stawia wszystko na jedna karte ale za to jezeli tym razem wytypuje trafnie to wygrywa ilosc pkt np. x2 albo x3.
4. ew. wprowadzilbym tez mozliwosc transferu pkt. miedzy graczami tzn. pozyczka na % - pozyczkobiorca zwraca wiecej niz pozyczyl od pozyczkodawcy - oczywiscie mam tu na mysli osoby ktore wyprztykaja sie z pkt.. Mysle ze fajnie to bedzie wygladac w rankingu no i doda dodatkowej pikanterii samemu obstawianiu ;)
5. Ilosc pkt. przyznawanych za wytypowanie dokladnego wyniku powinna byc wyzsza w razie trafnego wytypowania - lepsza bo w koncu wynik jest znacznie trudniej wytypowac niz R lub Z. Moze wprowadz jakas wage zakladu jako dod. modyfikator do tabel powyzej. No i druga sprawa czy jeden gracz moze wytypowac zarowno R/Z jak i sam wynik w tym samym meczu i jak to sie ma do pkt.?

Nie do konca rozumiem tabelek. Mozesz dac przyklady? I kiedy sie stosuje jedna kiedy druga?
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 09 Mar 2024, 18:58
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Zone Cup 2014

Postprzez Pan Skarbonka w 27 Maj 2014, 23:26

Rozumie się samo przez się, że Pan Ciućmok osobiście poprowadzi cały teleturniej - czy Blatter daje komuś kręcić lody podczas swojej imprezy? :D
Wszystkie terminy kiedy obstawiać są już ustalone, przed każdą turą zliczę punkty i udostępnię aktualny ranking (może na czas trwania turnieju dorzucę w podpisie link do sieciowego excel'a ze wszystkimi wynikami).
Podoba mi się też pomysł pożyczek, chociaż zostałbym tylko przy wersji kredytów z "oficjalnego" źródła. Pożyczki między graczami mogą być trudne do ogarnięcia.
Jak napisałeś o vabank to pomyślałem, ze zamiast większego mnożnika za poprawne obstawienie spotkania można by wygrywać karty: super mnożnik, rezygnacja z niekorzystnego zakładu albo extra punkty. Minus jest taki, że zrobi się wtedy taka pseudo karciarka, ale jest to do przemyślenia.
Po namyślę faktycznie poprzestawiałbym trochę drużyny w koszykach: Argentyna może zjechać w dół bo pewnie i tak na etapie ćwierćfinału polecą do domu i Messi spokojnie będzie mógł robić zdjęcia w zamian za chipsy.
Z ciężkim sercem spuściłbym też Albion o jedno oczko. Tak słabej drużyny nie mieli od lat.
Nie wiem tylko co zrobić z Belgią. Mam wrażenie, że to chwilowa zwyżka formy i chłopaki spuchną w ciepłym klimacie ale z drugiej strony już dwie osoby dałyby im gwiazdę więcej.

G, czy pytasz o dwie ostatnie tabelki?
Image
Awatar użytkownika
Pan Skarbonka
Stalker

Posty: 69
Dołączenie: 10 Mar 2013, 21:40
Ostatnio był: 05 Lip 2015, 21:29
Frakcja: Zombie
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 81

Re: Zone Cup 2014

Postprzez Glaeken w 27 Maj 2014, 23:39

Pan Skarbonka napisał(a):G, czy pytasz o dwie ostatnie tabelki?

Dokładnie o nie.
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 09 Mar 2024, 18:58
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Następna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt08 oraz 9 gości