[PYTANIE] Jak zrobić obóz?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

[PYTANIE] Jak zrobić obóz?

Postprzez Stalkier_100 w 03 Gru 2012, 01:49

Witam! Mam dużo sprzętu wojskowo-turystycznego typu menażki, kuchenki, namioty, mundury. Chciałbym na lato zrobić taki mały biwak z ogniskiem i tu nasuwają się pytania:
1. Czy to musi być miejsce typu pole namiotowe żeby móc nieoficjalnie zorganizować tygodniowy pobyt?
2. Jakie ukształtowanie terenu wybrać?
3. Jaką żywność zabrać?
Awatar użytkownika
Stalkier_100
Tropiciel

Posty: 290
Dołączenie: 02 Wrz 2010, 11:13
Ostatnio był: 11 Kwi 2017, 00:23
Miejscowość: Czarnobyl-Zdrój-Polkowice
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 42

Reklamy Google

Re: [PYTANIE] Jak zrobić obóz?

Postprzez Method w 03 Gru 2012, 12:32

1. Musisz mieć zgodę właściciela terenu na rozbicie takiego "biwaku".
2. Odpowiednie. :P Wiadomo że w jakimś dołku będzie Ci się lać woda w czasie deszczu, a na otwartej przestrzeni będzie wiało itp
3. Taką którą zjesz przez czas trwania obozu i wytrzyma bez lodówki.
Image
Awatar użytkownika
Method
Weteran

Posty: 561
Dołączenie: 16 Cze 2009, 21:32
Ostatnio był: 29 Mar 2022, 17:55
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 174

Re: [PYTANIE] Jak zrobić obóz?

Postprzez Gro3a w 03 Gru 2012, 15:38

W lato miałem biwak z kumplami i wyglądało to tak:
- Byliśmy w lesie nad jeziorem, obok starego bunkra, więc to tereny "państwowe" i można tam przebywać bez pozwolenia. Oczywiście pamiętać o jednej zasadzie na temat ogniska( ognisko w wykopanym dołku z nadsypanymi brzegami Nie mniej niż 5 metrów od drzew).
- żywność (w zależności od ilości dni biwakowania) to najlepiej konserwy, kiełbaski :E (koniecznie przechowywać w wykopanym dołku w zacienionym miejscu około 30 cm głębokości), zupki błyskawiczne, pieczywo ;)

Czasami można się spodziewać panów w zielonych mundurkach :D(służba leśna). Właśnie na ostatnim biwaku mieliśmy takich "gości" ale ognisko było "przepisowe", więc nie dostaliśmy upomnienia. Zapytali nawet, czy nie byliśmy harcerzami :E
Nie ma miłości, jest tylko żądza. Nie do człowieka, a do pieniądza.

Dziękuję Ci Boże, za te wspaniałe dni, bez których nie mógłbym teraz żyć. Dziękuje Ci za te wspaniałe chwile, bo w swym życiu nie miałem ich aż tyle. Za wszystkie spędzone w samotności i za te szczęśliwe, pełne miłości...

Za ten post Gro3a otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Stalkier_100.
Awatar użytkownika
Gro3a
Technik

Posty: 718
Dołączenie: 05 Maj 2012, 22:26
Ostatnio był: 02 Wrz 2023, 01:37
Miejscowość: Lubawa - warmińsko-mazurski Sosnowiec
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sawn-off Double-barrel
Kozaki: 294

Re: [PYTANIE] Jak zrobić obóz?

Postprzez Stalkier_100 w 03 Gru 2012, 17:37

A po czym poznać że teren który chcę wybrać pod biwak jest "państwowy"?
Awatar użytkownika
Stalkier_100
Tropiciel

Posty: 290
Dołączenie: 02 Wrz 2010, 11:13
Ostatnio był: 11 Kwi 2017, 00:23
Miejscowość: Czarnobyl-Zdrój-Polkowice
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 42

Re: [PYTANIE] Jak zrobić obóz?

Postprzez Gro3a w 03 Gru 2012, 20:27

Najczęściej w miejscach należących do kogoś nad jeziorem, na drzewie (lub jakimś słupku) jest umieszczona tabliczka z napisem "teren prywatny" a teren jest ogrodzony :E Bynajmniej tam gdzie bywam, właściciele są tak uprzejmi, że sami stawiają takie tabliczki. A nawet jeśli byłbyś w takim miejscu, możesz udawać, że nawet nie wiesz, czy "to" do kogoś należy. W polskim prawie jest wytyczony "pas nadbrzeżny" mający minimalnie 5 metrów od jeziora (więc nikt się nie wykręci, że ten teren jest prywatny) i możesz spokojnie na nim przebywać, bez poniesienia konsekwencji.
Nie ma miłości, jest tylko żądza. Nie do człowieka, a do pieniądza.

Dziękuję Ci Boże, za te wspaniałe dni, bez których nie mógłbym teraz żyć. Dziękuje Ci za te wspaniałe chwile, bo w swym życiu nie miałem ich aż tyle. Za wszystkie spędzone w samotności i za te szczęśliwe, pełne miłości...
Awatar użytkownika
Gro3a
Technik

Posty: 718
Dołączenie: 05 Maj 2012, 22:26
Ostatnio był: 02 Wrz 2023, 01:37
Miejscowość: Lubawa - warmińsko-mazurski Sosnowiec
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sawn-off Double-barrel
Kozaki: 294

Re: [PYTANIE] Jak zrobić obóz?

Postprzez Stalkier_100 w 03 Gru 2012, 22:15

Bo ja mam takie miejsce. Jest 10 m od drzew na zarośniętym polu. Myślę że jest niczyje ponieważ to jedyny pas trawy między 2 rozoranymi polami, a poza tym jest nie daleko ambona myśliwska.
Awatar użytkownika
Stalkier_100
Tropiciel

Posty: 290
Dołączenie: 02 Wrz 2010, 11:13
Ostatnio był: 11 Kwi 2017, 00:23
Miejscowość: Czarnobyl-Zdrój-Polkowice
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 42

Re: [PYTANIE] Jak zrobić obóz?

Postprzez impulse_101 w 03 Gru 2012, 22:20

Musisz pytać na jakimś niemieckim forum, oni się tam na obozach znąją :E

A tak serio to poszukaj ksiażki surwiwalowo-harcerskiej i tam będziesz opisane jak dobrać miejsce pod obóz. Z pewnościa trzeba wziaść pod uwage kształt terenu tak żeby Ci woda nie napłynela do namiotu podczas deszczu albo konar drzewa nie spadł na glowe gdy mocniej zawieje. Usunąc sciołke pod ognisko i zabezpieczyć teren, zrobić latryne itp. Jest tego troche... myśle że najlepsze będą jakieś starsze podreczniki które traktuja tematykę na poważnie bez picia własnego moczu i rozpalania ognisk soczewką z lodu. Co do ambony myśliwskiej to staraj się chodzić wyprostowany w nocy to może nikt cię nie odstrzeli :E
Image

Za ten post impulse_101 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Sivert.
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: [PYTANIE] Jak zrobić obóz?

Postprzez Stalkier_100 w 03 Gru 2012, 23:32

No w sumie głupio by było gdybym poszedł w nocy się załatwić, a tu nagle strzał i szukaj ptaka 100 m dalej... :/
A taki tygodniowy pobyt to nie byłby Ultimate Survival? Do najbliższego sklepu by było od 2 do 5 km. A na konserwach to tygodnia nie pociągnę. Powiedzmy że chciałbym zostać z 3-4 dni... Jaką konkretną żywność wziąć?
Awatar użytkownika
Stalkier_100
Tropiciel

Posty: 290
Dołączenie: 02 Wrz 2010, 11:13
Ostatnio był: 11 Kwi 2017, 00:23
Miejscowość: Czarnobyl-Zdrój-Polkowice
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 42

Re: [PYTANIE] Jak zrobić obóz?

Postprzez impulse_101 w 04 Gru 2012, 00:53

Konserwy jak konserwy, co tam będzie w puchach Ci odpowiadało, możesz wziąść tabasko to zawsze najgorsze świństwo przełkniesz. Najważniejsza rzecz to spiwór, moskitiera i dobrze izolujaca karimata lub materac. Jak jest Ci ciepło, sucho to możesz i miesiąc tam siedzieć.. ale bez dobrego spiwora to nawet z domu nie wychodź. Miałem taki co niby do -3 stopni wytrzymywal a jak bylo 7-10 stopni to tak mnie w nocy telepało że myslałem że tego producenta ubije. Gdybym teraz miał wybierać to kupiłbym jakiś cieplejszy koniecznie z kapturem i z wzmocnionym zapięciem na końcu zamka. Ja miałem jakiś debilny zatrzask który się rozpinał, chodzi o to że człowiek w nocy jak sie obraca to łokciami potrafi rozpychac góre spiwora i suwak zamka zjeżdza w dół więc trzeba go zablokować. Druga rzecz to możliwość rozpięcia dolu śpiwora, czasami sytuacja wymaga tego żeby być w gotowości i spi sie w butach, wystarczy rozpiąć dół i buty nam beda swobodnie wystawać. Natomiast jeśli planujesz spać w niższych temperaturach to warto szukać modeli z rekawami bo jak się czlowiek zagrzeje a trzeba rozpiać spiwór żeby np zapalić światło i przy okazji wpuścić zimne powietrze do środka to jest masakra, a tak to myk, wsuwasz ręce w rekawy i zrobione.. dobry bajer. Cieżko jest dostac odpowiedni model w rozsądnej cennie, swoj obecny spiwór sam przerobiłem doszywając rękawy od podpinki z kurtki wojskowej, wstawiając zamki i zapięcia. To jak się wyśpisz to połowa sukcesu w warunkach polowych, nie ma nic gorszego niz budzić sie 4-5 rano będąc przemarzniętym do szpiku kości.
Image

Za ten post impulse_101 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Stalkier_100.
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: [PYTANIE] Jak zrobić obóz?

Postprzez Stalkier_100 w 04 Gru 2012, 01:53

Mój sprzęt jaki mam zamiar zabrać:
:

-mundur BW
-Skoczki -desanty
-2 pałatki(po spięciu powstaje namiot 2 osobowy) lub namiot duży 3 osobowy.
-menażka turystyczna 4-częściowa
-kuchenka na paliwo stałe
-latarka kątowa +zapas baterii
-10 tabletek paliwa stałego (1 pali się 20 min)
-torby wojskowe, gumowane
-Zielony śpiwór z Tesco za 60 zł (w przypadku gdyby się okazało że nie jest w nim ciepło można się cieplej ubrać)
-ciepłe ubrania(w przypadku ochłodzenia zakładane pod mundur)
-scyzoryk armii austriackiej
-menażka 3-częściowa, wojskowa (na przenoszenie jadzenia)
-niezbędnik
-bandana wz.93
-rękawiczki bez palców
-zapałki
-manierka
-ręczniki WP
-saperka
-linka
-przybornik do czyszczenia butów
-radyjko

Żywność:
-Zupki błyskawiczne
-5L wody w butelkach(potrzebna w przypadku umycia menażki, umycia twarzy lub gotowania)
-konserwy: np. paprykarz, mielonka
-Słoiki z gotowymi daniami typu flaki, pulpety
-chleb
-suchary specjalne SU-2
-napoje
-kiełbasa
-owoce: jabłka, pomarańcze, banany (zejdą w pierwsze dni)
Awatar użytkownika
Stalkier_100
Tropiciel

Posty: 290
Dołączenie: 02 Wrz 2010, 11:13
Ostatnio był: 11 Kwi 2017, 00:23
Miejscowość: Czarnobyl-Zdrój-Polkowice
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 42

Re: [PYTANIE] Jak zrobić obóz?

Postprzez impulse_101 w 04 Gru 2012, 10:14

-Miękkie buty na zmianę, nogi muszą odpocząć, a jak desanty zamokną trzeba w czymś chodzić gdy będą wysychać.
-Zapasowa latarka (najlepiej na diodach Cree z średnim trybem świecenia 30-50 lumenów)
-noz z osełką
-'taśma na gada'
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: [PYTANIE] Jak zrobić obóz?

Postprzez jalkavaki w 04 Gru 2012, 10:30

Jeśli pogoda dopisuje (znaczy nie ma opadów) to polecam spać przy ognisku, wcześniej zrobiwszy za sobą ekran odbijający ciepło. Śpi się prawie jak u mamusi :D
Skoro chcesz zrobić namiot z płacht namiotowych to weż coś dobrego do odizolowania się od ziemii.
Co do komfortu spania w śpiworze, to dwie pary skarpet, ubrać się na cebulkę i ciepło jest, niezależnie od śpiwora.
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193

Następna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 53 gości