Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy jesteś za budową Elektrowni Jądrowych w Polsce?

Tak
88
83%
Nie
7
7%
Obojętnie...
11
10%
 
Razem głosów : 106

Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Canthir w 28 Lip 2012, 20:06

Jak w temacie.

Co o niej sądzicie? Czy uważacie, że jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem w unijnej, bezemisyjnej, wizji produkowania energii czy może jesteście zdania, że jedynie zwiększa szanse na nowe miejsca pracy dla Stalkerów?

Nie będę się rozpisywał, bo liczę, że dyskusja się sama rozkręci, bo temat dość na czasie.

Pzdr
Ostatnio edytowany przez Canthir, 29 Lip 2012, 11:57, edytowano w sumie 1 raz
Смертельные аномалии, опасные мутанты, анархисты и бандиты, не остановят "Долг", победоносной поступью идущей на помощь мирным гражданам всей планеты!

Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy.
- A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi

Nie da się tu żyć bez gorzałki... Chcę już o wszystkim zapomnieć. Cholera, to samo dzień po dniu. Kiedy to się wszystko skończy? To chyba przeznaczenie... Daj mi spokój! Życie i tak jest do dupy.

zdjęcia Zony
Awatar użytkownika
Canthir
Opowiadacz

Posty: 309
Dołączenie: 02 Lis 2010, 17:50
Ostatnio był: 19 Sty 2022, 16:46
Miejscowość: Szn
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 193

Reklamy Google

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Soviet w 28 Lip 2012, 20:07

Budować! To tak jak z demokracją - ma swoje minusy, ale lepszej alternatywy jeszcze nie wymyślili :caleb:.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez SkullDagger w 28 Lip 2012, 20:10

W Polsce nie ma trzesień ziemi, przynajmniej nie na tyle silne żeby rozp**gało elektrownie wiec budować.
I5-3570K 3,40Ghz 3,80Ghz in Turbo
GA B75M-D3V GoodRam 8GB 1600Mhz
GTX 660 2GB Win 7 64bit
Awatar użytkownika
SkullDagger
Ekspert

Posty: 881
Dołączenie: 26 Sie 2011, 01:04
Ostatnio był: 09 Paź 2022, 19:48
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 63

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez szczypiorofix w 28 Lip 2012, 23:07

A co z trąbami powietrznymi, które są ostatnio "na czasie"? Nie jestem przekonany, czy taka trąba nie byłaby w stanie dokonać zniszczeń na terenie elektrowni jądrowej, skoro potrafi zniszczyć dużą część budynków, które staną na jej drodze. Nie popieram za bardzo budowy elektrowni jądrowych w Polsce (zwłaszcza w Polsce) ale wydaje mi się, że jest to nieuniknione w najbliższej przyszłości.
"Pewnego pięknego październikowego poranka Umierająca Ziemia połknęła własne bebechy i zmarła w konwulsjach" - Opowieść Poety: Pieśń Hyperiona.
Awatar użytkownika
szczypiorofix
Tropiciel

Posty: 267
Dołączenie: 20 Cze 2011, 20:50
Ostatnio był: 26 Sty 2017, 14:03
Miejscowość: Wawa
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 44

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Junx w 28 Lip 2012, 23:33

W końcu będzie musiała powstać bo o ile się nie mylę do 2020 [lub 2030] ma być znana lokalizacja elektrowni u nas. UE [Unia Europejska] marudzi, że ponad 90% naszej energii pochodzi z źródeł nie odnawialnych [węgiel] i prędzej czy później będzie u nas atomówka czy tego chcemy czy nie i tak w końcu będzie.
Ryzen 5600x || 32gb DDR4 || RTX 2080 Super
Awatar użytkownika
Junx
Modder

Posty: 2341
Dołączenie: 15 Kwi 2008, 09:39
Ostatnio był: 08 Cze 2024, 00:45
Miejscowość: Na co Ci to :)
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 358

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Canthir w 28 Lip 2012, 23:57

szczypiorofix napisał(a):A co z trąbami powietrznymi, które są ostatnio "na czasie"? Nie jestem przekonany, czy taka trąba nie byłaby w stanie dokonać zniszczeń na terenie elektrowni jądrowej, skoro potrafi zniszczyć dużą część budynków, które staną na jej drodze.


Reaktor jest w betonowym bunkrze o grubości ścian ponad 1.5m, jemu nic się nie stanie. Wytrzymują trafienie rozpędzonym myśliwcem albo silnikiem JumboJeta (bo sam samolot to puszka a w silniku jest duża masa skupiona). Nawet jeżeli elektrownia zostanie bez prądu, bo zostaną połamane linie trakcyjne to systemy bezpieczeństwa w elektrowniach nowej generacji są 'zasilane' na grawitację i konwekcję.

@Junx:
Do 2025 mają jeden reaktor uruchomić, miejsce, gdzie będzie powstawać powinniśmy poznać jeszcze w tym roku. To wg. harmonogramów PGE.
Смертельные аномалии, опасные мутанты, анархисты и бандиты, не остановят "Долг", победоносной поступью идущей на помощь мирным гражданам всей планеты!

Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy.
- A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi

Nie da się tu żyć bez gorzałki... Chcę już o wszystkim zapomnieć. Cholera, to samo dzień po dniu. Kiedy to się wszystko skończy? To chyba przeznaczenie... Daj mi spokój! Życie i tak jest do dupy.

zdjęcia Zony
Awatar użytkownika
Canthir
Opowiadacz

Posty: 309
Dołączenie: 02 Lis 2010, 17:50
Ostatnio był: 19 Sty 2022, 16:46
Miejscowość: Szn
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 193

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Junx w 29 Lip 2012, 00:06

Canthir napisał(a):@Junx:
Do 2025 mają jeden reaktor uruchomić, miejsce, gdzie będzie powstawać powinniśmy poznać jeszcze w tym roku. To wg. harmonogramów PGE.


Coś w ten deseń miało być. Lokalizację miało być trzy na pomorzu: Choczewo, Gąski, Żarnowiec, w tym ostatnim kryzys, protesty ludności oraz "zielonych" wstrzymały budowę.
Ryzen 5600x || 32gb DDR4 || RTX 2080 Super
Awatar użytkownika
Junx
Modder

Posty: 2341
Dołączenie: 15 Kwi 2008, 09:39
Ostatnio był: 08 Cze 2024, 00:45
Miejscowość: Na co Ci to :)
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 358

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Universal w 29 Lip 2012, 00:54

Jeśli elektrownie mają być tej jakości, co drogi, to wyjeżdżam na Tuvalu.

A UE niech się wali (tak czy inaczej).
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.

Za ten post Universal otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive BartusiekS.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 10 Maj 2024, 08:12
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez BartusiekS w 29 Lip 2012, 10:03

Dokładnie, poza tym mam pewne obawy, żeby to nie było coś w stylu radzieckiej elektrowni Majak.
Tzn. nasza wykwalifikowana ekipa budowlana w składzie Heniu i Zdzisiu stwierdzi "że może w tych reaktorach nie potrzeba tyle śrubków, chodź sprzedamy pare na targu za flache"
BartusiekS
Stalker

Posty: 67
Dołączenie: 07 Lut 2010, 16:21
Ostatnio był: 09 Lip 2023, 16:20
Miejscowość: Oświęcim
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 11

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Markus Grizzly w 29 Lip 2012, 11:05

Elektrownie jądrowe w Polsce powinny powstać, nawet gdybyśmy nie byli w UE i nie mieli obowiązku tak drastycznego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Chodzi głównie o nasze bezpieczeństwo energetyczne i konieczność zastąpienia wysłużonych elektrowni węglowych - ostatnio mieliśmy przykład Turowa. Co, jeśli awaria dotknie połowę naszych siłowni? Połowa kraju nie ma prądu - trzeba go kupować zza granicy - wyobraźcie sobie rachunki, jakie wystawiliby nam sąsiedzi... Wliczając w to pecha, nieporadność niektórych instytucji i obecny stan elektrowni, wydaje się to całkiem prawdopodobne. Powstająca siłownia jądrowa wymusiłaby budowę nowych linii przesyłowych i renowację istniejących ( mam taką nadzieję). Z kolei argument "jak nastąpi awaria..." jest conajmniej dziwny. Wszyscy nasi sąsiedzi posiadają lub będą posiadać przynajmniej po 2 reaktory ( Białoruś buduje koło Grodna, Rosja w Obwodzie Kaliningradzkim). Te położone najbliżej nas to głównie wschodnie RBMK. Ochrona środowiska? - gdy poziom mojego życia osiągnie zachodnioeuropejski, też będę przeciw atomistyce ( czyli mam jeszcze przed sobą jakieś 50 lat na jej zachwalanie ;) ). Reasumując - tak, jestem za. Budujmy, i to nie jedną, lecz 3-4.

Za ten post Markus Grizzly otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive KOSHI, Canthir.
Awatar użytkownika
Markus Grizzly
Stalker

Posty: 186
Dołączenie: 04 Lut 2008, 13:01
Ostatnio był: 27 Kwi 2019, 14:14
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 15

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Soviet w 29 Lip 2012, 11:05

:facepalm: Kluczowych elementów na pewno nie będą budować Polacy.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez KOSHI w 29 Lip 2012, 11:42

@ BartusiekS
Masz kolego w ogóle pojęcie jak powstają tego typu elektrownie? Chyba nie bardzo, bo bzdury piszesz. Normy w projektowaniu, w wykonawstwie, procedury odbioru i cały proces od powstania pomysłu do sporządzenia dokumentacji pod pozwolenie są tak wyśrubowane i skomplikowane, że Zdzich z Heńkiem to mogą wypierd... do Niemiec na ogórki a nie brać się za budowanie elektrowni.

@ Canthir
Proponuje zrobić ankietę do tematu jak to możliwe. Czy jesteś za budowaniem elektrowni atomowej w Polsce. I odp.: Tak, Nie, Jest mi to obojętne.
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1324
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 16 Paź 2023, 14:40
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Następna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości