Komiksy - kto lubi?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Komiksy - kto lubi?

Postprzez Realkriss w 12 Wrz 2011, 12:29

Skoro dyskusje o ulubionych filmach i książkach się tak ładnie rozwijają, pomyślałam, że szkoda, że nie ma tematu o komiksach. Temat o "Thorgalu" był o zbyt wąskiej tematyce. Wiem, że wielu z Was lubi czytać komiksy, ale nie było do tej pory tematu specjalnie dla komiksiarzy.

Pogadajmy o ulubionych i nieulubionych komiksach.

Ja pierwsza. Uwielbiam komiksy francuskie i belgijskie, oczywiście na pierwszym miejscu cała seria o "Thorgalu", nawet te najgorsze, ostatnie odcinki.
"Pelissa" komiks o pięknej rudowłosej wojowniczce, "Kryształowa szpada" ze świata fantasy, "Skarga Utraconych Ziem" czterotomowa opowieść ilustrowana przez Rosińskiego. I oczywiście "Szninkiel", kto pamięta Volgę?

Z polskich komiksów lubię "Funky Kovala", komiks trochę siermiężny, ale trzeba być trochę patriotą, choć w dziedzinie komiksu trudne to jest. No i "Tytusa, Romka i A'Tomka", czytane w wieku dorosłym odkrywają nowe smaczki, ukryte dla pacholąt.

Pogadajmy, pokłóćmy się, przypomnijmy sobie ukochane komiksy z dzieciństwa, (przygody Kleksa? to nie brzmi dobrze :E ).
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 21 Gru 2023, 22:34
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Reklamy Google

Re: Komiksy - kto lubi?

Postprzez Glaeken w 12 Wrz 2011, 16:09

Realkriss: Moje preferencje już znasz ;) Ale sypnę kilkoma innymi tytułami które pamiętam, że bardzo mi się podobały:

seria "Yans" Rosiński
seria sci-fi "Wieczna Wojna" Marvano, na podstawie powieści Joe Haldemana pod tym samym tytułem,
seria "Kajko i Kokosz" (i wariacje) czyli polska odpowiedź na Asterixa i Obelixa lelum polelum ;)
"Trylogia Nikopola" Enki Bilala, na podstawie jednej z części nakręcono film sci-fi "Immortal - kobieta pułapka",
"Rozbitkowie czasu" Gillon,

Gdzieś czytałem, że seria "Funky Koval" liczy chyba z 5 czy 6 tomów (w tym album 0), ale do tej pory nigdzie ich nie wydano... nie wiem czemu (ukazały się tylko albumy od 1 do 3 ).

Większość wymienionych przez Realkriss i mnie tytułów uznaje się do absolutny kanon komiksów z górnej półki ze "Szninklem" na czele (pamiętam, że wydanie tego komiksu w kolorze wywołało oburzenie wiernych fanów bo w oryg. był czarno biały ).
p.s.: zapewne zaraz posypią się tytuły a la Marvel i TM-Semic ;)
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 09 Mar 2024, 18:58
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Komiksy - kto lubi?

Postprzez Realkriss w 12 Wrz 2011, 16:22

Przyznaję, że temat był trochę dla Ciebie, ale zaskoczyłeś mnie (to już 3 raz!) szybkością pojawienia się!
Zapomniałam o "Wiecznej wojnie", to piękny komiks był, chyba już nie do dostania.

Yans był przepiękny, dopóki Rosiński go rysował, potem jak przejął go Kasprzak, nie kupiłam już ani jednej części, tak były wstrętne. Uważam, że Rosiński to dobrze rysuje do pewnego momentu,a potem mu wali na dekiel. Jak mógł zrezygnować z tak pięknej serii? Nigdy mu tego nie wybaczę. Zresztą Rosiński to osobny temat, widziałam go 2 lata temu na Festiwalu komiksu w Łodzi, gdy miał spotkanie z czytelnikami. Pijany i żenujący.

Co do amerykańszczyzny, ja jestem za, niech się pojawią komiksy Semica i Marvela, bo jestem ciekawa, jakie są teraz czytane, a sama też lubię sięgnąć po przygody Avengersów czy Fantastic Four. Choć moim ulubieńcem jest Silver Surfer, taki samotny w gwiezdnej przestrzeni...
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 21 Gru 2023, 22:34
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Komiksy - kto lubi?

Postprzez Adam w 12 Wrz 2011, 16:27

Ja mam jeden ulubiony komiks: "Kapitan Kloss" :D Podoba mi się, bo jest o moim ulubionym serialu, z resztą niektóre rysunki i odwzorowania historyczne są niezłe.
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Komiksy - kto lubi?

Postprzez Glaeken w 12 Wrz 2011, 16:34

Realkriss:
Tez nie mam nic przeciwko niektórym tytułom Semica czy Marvela, nie podoba mi się jedynie to, że są bardzo nierówne (rysownicy zmieniają się, różna... lepsza lub gorsza kreska), są w zasadzie produkowane fabrycznie i spora część z nich jest dość płytka - generalnie komercha. Sam zbierałem Batmany i Punishery, jakoś mi najbardziej podeszły, no i mają coś wspólnego - samotni, anonimowi mściciele ze swoimi demonami i moralnymi rozterkami.

A propo... zwróć uwagę na serię "Pelissa", na początku kreska jest znacznie słabsza, później jednak z albumu na album poprawia się i w "Jaju Mroku" jest znakomita, no i więcej jest większych ramek. Tak jakby rysownik z tomu na tom uczył się (może tak i było).
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 09 Mar 2024, 18:58
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Komiksy - kto lubi?

Postprzez Realkriss w 12 Wrz 2011, 16:43

:arrowu: Dokładnie tak! A w nowej serii ze świata Akbaru jest najwspanialsza kreska w Pelissie ever.
Czytałeś te nowe części?

Adam, czemu Ty tak mało piszesz? Postaraj się, bo świetnie się Twoje posty czyta. Kapitan Kloss to już po prostu zabytek piśmiennictwa polskiego, tak, jak Kapitan Żbik. Szacun.

Za ten post Realkriss otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Adam.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 21 Gru 2023, 22:34
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Komiksy - kto lubi?

Postprzez Dżuz w 12 Wrz 2011, 16:48

Glaeken napisał(a):p.s.: zapewne zaraz posypią się tytuły a la Marvel i TM-Semic ;)


Owszem, owszem. To też są komiksy - nie da się zaprzeczyć. I te amerykańskie superbohatery wcale nie są takie "złe". Może i nawet trochę bardziej komiksowe, czyt. przerysowane do granic wyobraźni, zarówno jeśli chodzi o kreskę jak i warstwę fabularną, ale dla mnie to właśnie kwintesencja pojęcia komiksu. A niektóre można powiedzieć, że są w miarę ambitne. Oczywiście ktoś może się śmiać, że ktoś inny czyta o Wolverine'ach i jemu podobnych mutantach, ale to nie tylko o czystą rozpierduchę i naparzanie się na super moce w tym chodziło. Dla przykładu, impulsem do stworzenia serii X-men była dla Stana Lee chęć uczulenia młodzieży amerykańskiej na potrzebę tolerancji dla odmienności. Czy to był dobry i skuteczny sposób nie wiem, ale liczą się intencje. Poza tym, jakoś bardziej lubię tę amerykańską kreskę (cóż poradzę: ot, taki mam gust), ale wolę tę z okolic początku lat 90-tych niż tę bardziej współczesną. Choć tak ogólnie to przedkładam sobie stajnię DC Comics nad Marvela. I nawet mangę jestem w stanie znieść, tę bardziej stonowaną, beż pań o dwumetrowych nogach i ślepkach jak denka od butelek.
W10 x64 / i5-4670 / MSI GeForce GTX 1070 Ti GAMING 8GB / 8 GB DDR 3 / SSD Samsung 850 Pro 256GB Image
atikabubu Dżuz to morrofag z 10 letnim stażem Image
Awatar użytkownika
Dżuz
Przewodnik

Posty: 968
Dołączenie: 11 Lut 2011, 19:08
Ostatnio był: 22 Gru 2023, 13:24
Miejscowość: Frogville
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 254

Re: Komiksy - kto lubi?

Postprzez Glaeken w 12 Wrz 2011, 17:05

Realkriss napisał(a):Czytałeś te nowe części?.

Niestety nie :(

Właśnie, dzięki za przypomnienie: DC Comics a nie TM-Semic, ten drugi to chyba tylko polski ex-wydawca.

A co sądzicie o łączeniach typu "Aliens vs Predator" czy tam "Punisher, Batman i Ghost Rider vs Ktos-Tam". Nie mam na myśli gościnnego pojawienia się postaci z jednego komiksu w drugim ale mixowanie/łączenie odrębnych komiksów w jedno ?
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 09 Mar 2024, 18:58
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Komiksy - kto lubi?

Postprzez Szpagin w 12 Wrz 2011, 17:27

Ja się komiksami średnio interesuję, ale bardzo spodobała mi się "Najczwartsza RP". Dlaczego? Bo komiks jest po prostu chory. Bohaterami są Kuba Wojewódzki i Michał Figurski, którzy (wbrew własnej woli) zostali zahibernowani i obudzeni po stu latach, w przyszłości rządzonej przez braci Kaczyńskich...

Jak już pisałem, komiks do normalnych nie należy, aż kipi absurdem. Czysty mindfuck. Szkoda, że został wydany tylko jeden zeszyt. Dlaczego? Po wyborach w 2007 władza się zmieniła i fabuła straciła sens... Wielka szkoda, bo zapowiadało się bardzo dobrze.
Image
Awatar użytkownika
Szpagin
Legenda

Posty: 1187
Dołączenie: 26 Wrz 2009, 11:39
Ostatnio był: 15 Gru 2021, 23:24
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 238

Re: Komiksy - kto lubi?

Postprzez Greyeeh w 12 Wrz 2011, 20:27

Ja od siebie polecam:
Asterix i Obelix - całą serię panów Rene i Alberta. Jak dla mnie najlepszy komiks, zaczytywałem się nim w czasach wczesnego dzieciństwa.
Oczywiście warto sięgnąć też po "Kajko i Kokosza" - polski odpowiednik ww komiksu. Równie zabawny i ciekawy, z tego co pamiętam sporo było egzemplarzy, więc z nabyciem nie powinno być problemu.
Awatar użytkownika
Greyeeh
Redaktor

Posty: 557
Dołączenie: 29 Gru 2008, 21:08
Ostatnio był: 08 Sty 2014, 19:48
Miejscowość: Jaworzno
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 66

Re: Komiksy - kto lubi?

Postprzez Terminus w 12 Wrz 2011, 20:31

A pamięta ktoś taki polskie surrealistycznie odlotowe komiksy Tadeusza Baranowskiego jak :"Skąd się bierze woda sodowa?" albo "Co dybie w wielorybie czyli koniec nosa eskimosa"
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Komiksy - kto lubi?

Postprzez utak3r w 12 Wrz 2011, 20:57

Oczywiście, że pamiętamy Baranowskiego :)

A co do "prawie" zagranicy: Thorgal, Yans i Rork! Rork IMHO rządzi i tyle :)
Image

Za ten post utak3r otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Realkriss.
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

Następna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości