Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Szczur w 21 Cze 2013, 21:58

Bardzo polecam Czarnobylskie Modlitwy autorstwa Świetłany Aleksjewicz, mocna i smutna książka, ale wszystko prawdziwe... :( Białoruska reporterka od katastrofy zbierała informacje, prowadziła reportaże. Ma też wiele innych książek w tym temacie oraz o ZSRR.

Oczywiście Ołowiany Świt jest wspaniały, świetnie napisany i czekam na więcej przygód Miszy - Polaku w Zonie, który miał bardzo ładne przezwisko :D

Musze się wziąć za Metro i mam pytanie. Najpierw jest 2033, potem 2034 i Uniwersa są kontynuacją? :?:
Dobrej Zony!
Всегда из тени - крыса
:

Opowiadanie - praca zawieszona
Frakcja - dodatki!
Kawa / Στίχοι / Песни
Awatar użytkownika
Szczur
Stalker

Posty: 193
Dołączenie: 21 Cze 2013, 18:29
Ostatnio był: 12 Cze 2017, 23:33
Miejscowość: Kraków / Zona
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 101

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Merhius w 22 Cze 2013, 01:34

Nie, uniwersa są osobno, tak jakby.
Ja ostatnio czytam Ołowiany Świt, troszkę mi nie pasi że książka jest pisana pierwszoosobowo... no ale przeżyję, całkiem fajna.

Niedawno natomiast ukończyłem Metro 2033: Korzenie Niebios i powiem że to najgorsza książka z Uniwersum. Nie dość że głównym bohaterem jest ksiądz, a co za tym idzie tekst jest pro-katolicki (autor niby stara się być z lekka neutralny wobec różnych religii, ale mu jakoś nie wychodzi :caleb: ), to jeszcze autor chyba nie miał pomysłu na fabułę albo sam nie wiedział co chciał przedstawić czytelnikom. Pól książki to wielka, nawet lekko klimatyczna wyprawa przez Włochy po idiotyczny cel (kto czytał ten wie), która nagle w drugiej części lektury przeradza się w jakiś wielki taniec z duchami w Wenecji. Nie wiem co chciał przedstawić autor, książka wygląda jakby pisało ją dwóch gości którzy nie dogadali się zbytnio jeżeli chodzi o świat przedstawiony :caleb: Jeden pisze o mutantach, śniegu i trupach, drugi o duchach, tańcach i mitach :/ No kijowo wyszło i tyle, końcówka już w ogóle łeb wgniata do dupy - bez sensu, bez przyszłości, mimo iż autor chyba chce napisać drugi tom :ati:
Awatar użytkownika
Merhius
Stalker

Posty: 133
Dołączenie: 24 Maj 2012, 21:37
Ostatnio był: 27 Paź 2016, 02:55
Miejscowość: Gruzowisko koło reaktora
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 94

Re: Co czytacie?

Postprzez De Mios w 22 Cze 2013, 09:09

Ja to ostatnio czytam sobie ,,Płomienie'' Stanisława Brzozowskiego. Generalnie mam jakąś tendencję do ciągłego ziewania podczas czytania książek, nawet jeśli to co w niej pisze mnie interesuje. Jakieś lekarstwo na to jest? :D
Awatar użytkownika
De Mios
Kot

Posty: 42
Dołączenie: 16 Cze 2013, 20:24
Ostatnio był: 17 Lip 2013, 09:21
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 6

Re: Co czytacie?

Postprzez Gizbarus w 22 Cze 2013, 10:32

Raczej nie - ponoć to z niedotlenienia mózgu. Sam ziewam jak najęty cały czas, mimo że staram się oddychać jak należy, bla, bla, bla...
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Co czytacie?

Postprzez BartusiekS w 22 Cze 2013, 12:36

Szczur napisał(a):Musze się wziąć za Metro i mam pytanie. Najpierw jest 2033, potem 2034 i Uniwersa są kontynuacją? :?:

Tylko 2033 i 2034 są połączone fabularnie, chociaż ja polecam czytać w kolejności, w jakiej pojawiały się u nas w Polsce, czyli:

Metro 2033
Metro 2034
Piter
Do Światła
W Mrok
Korzenie Niebios


Piter zawiera w sobie "rys historyczny" petersburskiego metra po apokalipsie, czego raczej nie uświadczymy w Do Światła i W Mrok. Poza tym, W Mrok ma w sobie parę smaczków i nawiązań do Pitera.

Za ten post BartusiekS otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Szczur.
BartusiekS
Stalker

Posty: 67
Dołączenie: 07 Lut 2010, 16:21
Ostatnio był: 09 Lip 2023, 16:20
Miejscowość: Oświęcim
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 11

Re: Co czytacie?

Postprzez Tajemniczy w 22 Cze 2013, 21:17

Dzisiaj skończyłem trylogię "Rambo: Pierwsza krew" Davida Morrella. Na podstawie książek nakręcono znaną chyba wszystkim serię filmów akcji o amerykańskim Zielonym Berecie Johnie Rambo weteranie wojny wietnamskiej. Początkowo książka wydaje się typową książką dla nastolatków- dużo akcji, słownictwo obfitujące w wyrażenia na k,h,p,j oraz dosyć prosty język :E . Jednak mimo tego książka nie jest tylko opisem tego jak Rambo klepie równo wszystkich wrogów nożem i kawałkiem patyka- książka w przeciwieństwie do filmu dokładniej opisuje różne przeżycia życiowe bohatera m.in trudne dzieciństwo, problemy w młodości, traumę po ucieczce z obozu pracy Vietcongu, pojawiają się też stricte filozoficzne przemyślenia bohatera nt życia, cierpienia, wiary,miłości. Anyway jeśli komuś się spodobała seria filmów gorąco polecam trylogię Morrella. A teraz zabieram się za "Myszy i ludzie" J. Steinbecka.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Co czytacie?

Postprzez Omnibus w 08 Lip 2013, 23:36

Dopóki, bateria mi nie padła w tablecie, dopóty czytałęm S.Kinga "pod kopułą".
I o ile nie twierdzę, że to najlepsza książka tego pana- "stukostrachy", "miasteczko salem", czy gdzieś wyżej wspomniany "marsz" są o niebo lepsze. Ale za to musze przyznać, iż takie "lekkie SF" równiez mu wychodzi. Cała atmosfera głębokiego amerykańskiego za*upia, charaktery postaci pierwszo, i drugo-planowych, a także świetne pokazanie "owczego pędu", i ogółem tego jak w czasie kryzysu jednostki manipulują grupą. Dobra książka po prostu
Awatar użytkownika
Omnibus
Łowca

Posty: 536
Dołączenie: 20 Lut 2013, 09:07
Ostatnio był: 01 Mar 2021, 15:28
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 153

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 09 Lip 2013, 08:51

Poczekaj, aż skończysz. Możesz diametralnie zmienić zdanie.
Dla mnie jedna z jego najgorszych książek. Ale ostatnio nie pisze nic dobrego, kupiłam i przeczytałam "Joyland".
Żenująco słabe, nieciekawa historyjka, ckliwe zakończenie.
Moim zdaniem ostatnia dobra książka, jaką napisał King to "Ręka mistrza" z 2008.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez The Witcher w 09 Lip 2013, 18:27

No...
King ogólnie ma książek chu*owych co najmniej tyle co bardzo dobrych, potencjał ma duży i nigdy nie mogłem zrozumieć jak autor "Miasteczka Salem", "Lśnienia" czy nawet "Skazanych Na Shawshank" może napisać coś równie nudnego, jak np. "Bezsenność", czy te nowe książki... Co do "Ręki Mistrza" to faktycznie dobra książka, ale też bez rewelacji, stać go na więcej.

U mnie teraz w kolejce kilka książek Grishama, wypożyczonych pod wpływem dobrego wrażenia jakie zrobił na mnie "Król Afer" (Jak ktoś lubi prawnicze klimaty, a nie zna, to polecam.):

"Raport Pelikana"
"Wspólnik"
"Klient"
"Komora"
The Witcher
Legenda

Posty: 1176
Dołączenie: 31 Lip 2008, 09:03
Ostatnio był: 21 Wrz 2024, 08:22
Ulubiona broń: --
Kozaki: 329

Re: Co czytacie?

Postprzez Voldi w 09 Lip 2013, 21:52

Skończyłem dziś "Czarną Szablę" Jacka Komudy, którą pożyczyłem kiedyś od kumpeli, co by mieć co czytać w trasie na premierę "Ołowianego Świtu". A potem poszedł w odstawkę aż do przełomu czerwca i lipca, kiedy to padła mi karta graficzna. Przeczytałem i tak:
1. Szlachta XVIII (bodajże, nie mam pewności) wieku, rzeź na Ukrainie to nie mój "konik", ale mimo wszystko czytałem z przyjemnością.
2. Bardzo urokliwy jest moment, gdy okazuje się, że jednym z głównych bohaterów pierwszej części jest... kobieta, którą wszyscy biorą za chopa.
3. Akcja rozłożona na przestrzeni wielu lat (na początku czytamy o ucieczce Jacka Dydyńskiego przed pogonią, potem jest odkupienie jego win, a ostatnia część opowiada rzeź na Ukrainie, w której udział bierze syn w/w), bardzo mało odniesień do konkretnych dat (owszem, są wspomniane prawdziwe wydarzenia z tamtego czasu, a i nie wiem, czy cała fabuła nie jest oparta na "faktach") przez co nie wiadomo dokładnie co i kiedy się dzieje.

Mimo tego, że, tak jak mówiłem, szlachta i takie pierdółki to nie moje klimaty - wciągnęło. Przegrało z "Ołowianym Świtem", ale wciągnęło. A im dalej, tym ciekawiej. Może nie koniecznie weselej, ale z pewnością ciekawiej.
Image
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 30 Maj 2024, 11:26
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Re: Co czytacie?

Postprzez Tajemniczy w 16 Lip 2013, 18:54

Skończyłem czytać "Piąty etap" i "Bogom nocy równi" Sergiusza Piaseckiego. To książki o przygodach Romana Zabawy agenta polskiego wywiadu pracującego na pograniczu polsko-radzieckim. Jak w każdej książce sensacyjnej są strzelaniny, szpiegowanie, "podwójne" życie, piękne kobiety, pistolety i tajne rozkazy a wszystko okraszone ukazaniem życia w ZSRR.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Co czytacie?

Postprzez szm w 16 Lip 2013, 19:07

A ja jeszcze dopowiem (jako wielki fan Piaseckiego), że w dużej mierze są to powieści oparte na autentycznych przygodach Piaseckiego w czasie jego służby w "dwójce".
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 18 Wrz 2024, 09:10
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości