Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Terminus w 14 Lis 2012, 19:41

Gwoli uściślenia: "Dysk" we wcześniejszych wydaniach występował pod nazwą "Warstwy wszechświata".
Oryginalna angielska nazwa to"Strata".
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive paintball_0.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Stalker Rambo w 14 Lis 2012, 21:25

Dawno temu czytałem pewną książkę i nie pamiętam tytułu. Może ktoś z was to skojarzy. Książka jest zbiorem opowiadań o katach. Nie przeczytałem wszystkich opowiadań i chciałbym książkę dokończyć, ale bez nazwy nie wiele zdziałam. Autor zbiorowy z tego co kojarzę.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 27 Lis 2023, 17:36
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Co czytacie?

Postprzez Kill_Flint w 14 Lis 2012, 22:00

Bimbru bimbru dajcie, a jak nie to spier*******!

Moje opowiadanie: viewtopic.php?f=85&t=18925
Przeczytaj, skomentuj i oceń!

LA nie będzie.

Za ten post Kill_Flint otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Stalker Rambo.

Kill_Flint
Wygnany z Zony

Posty: 129
Dołączenie: 08 Sie 2012, 12:27
Ostatnio był: 17 Sty 2013, 20:05
Miejscowość: Janów
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 15

Re: Co czytacie?

Postprzez Voldi w 14 Lis 2012, 22:40

Wczoraj skończyłem "Czas Honoru" J. Sokoła. Była za 28zł w Biedro, to sobie wziąłem. Nawet nie spodziewałem się, że mnie tak pochłonie. Zaczyna się niewinnie, od przedstawienia głównych bohaterów poczynając od... komendanta Gestapo, co z początku skłania do pomyślenia: "co ja czytam? ktoś podmienił okładki?" Jednak w miarę jak akcja posuwa się do przodu świat nabiera barw (głównie szarych od zniszczonej Warszawy i czerwonych od pojawiających się tu i ówdzie swastyk i, na późniejszym etapie, komunistów), robi się coraz bardziej pogmatwany i skomplikowany, co tylko skłania czytelnika do dalszego czytania, by poznawać i uczestniczyć w kolejnych przygodach bohaterów. Bardzo zaskoczyło mnie zaskoczenie - choć pozornie utwór kończy się happy endem dla polskiego podziemia, to zostaje on okupiony taką ilością krwi, że bohaterów wcale to nie cieszy. Co więcej... ostatnie akapity skłaniają do refleksji nawet czytelnika. I to refleksji nad samym sobą, nad własnym postępowaniem. A przynajmniej mnie delikatnie skłoniły.
Tytuł jest zbieżny z serialem, jednak autor wyjaśnia, że jedno nie jest kalką drugiego. Pisze raczej w taki sposób, by dopełnić historię wyświetlaną na ekranach:
Autor książki napisał(a):[...]nie jest odwzorowaniem serialu telewizyjnego[...] To raczej powrót do oryginalnych założeń całej sagi[...] Po zakończeniu pracy nad serialem postanowiłem zrealizować swój pierwotny pomysł powieściowy - sagę [...] której wybrane elementy znalazły się w naszym wspólnym scenariuszu telewizyjnym (pisanym z Ewą Wencel w latach 2007-2012 - przyp. V.)

Sokół w posłowiu zaznacza, że zdaje sobie sprawę z tego, iż to prawdopodobnie wersja telewizyjna pozostanie tą 'lepszą', 'kanoniczną', ale wychodzi z założenia, że czytelnik nie oczekuje tego samego co widz, nawet jeśli to jedna i ta sama osoba.

Od siebie dodam tylko, że serialu nie widziałem, coś tam słyszałem i miałem kiedyś obejrzeć, ale nigdy nie starczyło czasu. Moje pierwsze spotkanie z "Czasem honoru" to właśnie książka. I chyba nie chcę oglądać wersji TV, by nie zepsuć tego wrażenia i własnego wyobrażenia okupowanej Warszawy.


Najbliższe w planach (choć niestety niepewnych): Zapoznanie się z uniwersum "Metro 2033", oczywiście tym oryginalnym, Głuchowskiego :) Niedługo urodziny, zaraz święta, może się uda :)
Image
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 30 Maj 2024, 11:26
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Re: Co czytacie?

Postprzez scigacz1975 w 14 Lis 2012, 23:48

Jak Ci się książka spodobała to nie oglądaj serialu - szczerze radzę. Ja przynajmniej tak mam, że oglądając film po przeczytaniu książki non stop porównuję i wyłapuję czego w filmie mi brakuje, zazwyczaj ważnych rzeczy które scenarzyści czy reżyserzy pominęli. I najczęściej mam niesmak.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 12 Wrz 2024, 15:31
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 15 Lis 2012, 09:28

Skończyłam wczoraj świetną książkę. "Wyspa tajemnic" Dennisa Lehane.
Na jej podstawie powstał bardzo dobry film z Leonardem di Caprio i Benem Kingsleyem, ale książka jest jednak lepsza.

Polecam gorąco miłośnikom zagadek, zawiłych sytuacji w ciekawych lokalizacjach. Dwóch szeryfów przybywa na wyspę, na której mieści się bardzo dobrze strzeżony szpital psychiatryczny, mają odnaleźć zaginioną pacjentkę, która "wyszła przez zamknięte drzwi".
Atmosfera się wyśmienicie zagęszcza, mnożą się pytanie bez odpowiedzi, a koniec jest zwalający z nóg.

Ja najpierw obejrzałam film i bardzo teraz żałuję, wolałbym na odwrót, bo dzięki książce łatwiej jest ogarnąć sytuację w filmie. Przeczytajcie, zanim obejrzycie, a kto już film widział, to książka wiele Wam odsłoni.
Mam tak jak Ścigacz, jak znam książkę, na której oparty jest film, to głównie spędzam seans na czepianiu się niezgodności. Ale chyba na odwrót jest jeszcze gorzej, bo widzi się w książce aktorów, zamiast wyobrażać sobie postacie.
Ergo, dobra, męska literatura ze świetnymi wyrazistymi postaciami.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Kill_Flint w 15 Lis 2012, 14:57

Była taka "Atramentowa" trylogia, czyli każdy tytuł miał w sobie słowo atrament, np. Atramentowa śmierć. Przeczytałem tą całą trylogię, a następnie obejrzałem film. Był okropny :facepalm:
Bimbru bimbru dajcie, a jak nie to spier*******!

Moje opowiadanie: viewtopic.php?f=85&t=18925
Przeczytaj, skomentuj i oceń!

LA nie będzie.

Kill_Flint
Wygnany z Zony

Posty: 129
Dołączenie: 08 Sie 2012, 12:27
Ostatnio był: 17 Sty 2013, 20:05
Miejscowość: Janów
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 15

Re: Co czytacie?

Postprzez Wojas21 w 15 Lis 2012, 23:23

"Krwawy Śnieg"- Wspomnienia żołnierza Wehrmachtu z frontu wschodniego.
Gunter K.Koschorrek
W Brew pozorom, książkę czyta się bardzo dobrze i daje dużą dawkę wiedzy.
Polecam.
Awatar użytkownika
Wojas21
Tropiciel

Posty: 245
Dołączenie: 25 Cze 2010, 22:54
Ostatnio był: 01 Sty 2018, 22:59
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 63

Re: Co czytacie?

Postprzez Piti Kruz w 28 Lis 2012, 21:10

Częściej przeglądam książki o broni :D
Gdzie jest mój KOZAK???
Piti Kruz
Kot

Posty: 11
Dołączenie: 01 Paź 2012, 16:39
Ostatnio był: 10 Gru 2013, 17:42
Miejscowość: Chełmża
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 3

Re: Co czytacie?

Postprzez Generał Golonka w 28 Lis 2012, 21:36

Czytam CD-Action i inne pisma o grach, lektury i książki sensacyjne i horrory.
Generał Golonka
Tropiciel

Posty: 248
Dołączenie: 02 Maj 2012, 19:24
Ostatnio był: 25 Mar 2024, 14:07
Miejscowość: Dziwna
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 29

Re: Co czytacie?

Postprzez Ghost326 w 01 Gru 2012, 00:43

JAKUB WĘDROWYCZ <3<3<3
Matterhorn
Snajper
Przymierzam się też do zakupu książki pt. Czas Honoru, bo zbiera pozytywne recki, a jestem fanem seriaku.
Oprócz tego planuje zakup 2 części uniwersum Metra 2033/4 (piter i tej drugiej)
Cóż, przynajmniej nie mamy żadnych psychicznych dziwaków, wyganiających złe duchy z wódki. Wyobraź sobie coś takiego: „O Panie, przegnaj złe duchy! Zostaw tylko czysty spirytus sanctus!

Za ten post Ghost326 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Wunderwaffe.
Ghost326
Kot

Posty: 27
Dołączenie: 19 Sie 2012, 00:56
Ostatnio był: 04 Kwi 2015, 02:44
Miejscowość: Czarnobyl
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 2

Re: Co czytacie?

Postprzez Kill_Flint w 01 Gru 2012, 10:07

@Up też czytałem książki o Wędrowyczu, wszystkie :E

Czytałem już 2 razy książkę "Wróg" autorstwa Charliego Higsona, autora, który pisał także o Jamesie Bondzie.
Akcja rozgrywa się w Londynie, wszyscy od 14 roku życia wzwyż stają się zombii, a dzieci (do 14 lat) starają się przetrwać. Powstaje kilka grup w samym Londynie, które czasem ze sobą rywalizują jak i zawiązują sojusze. W każdym rozdziale jest temat o kim innym, przez co książka staje się jeszcze ciekawsza. Dobre są także dialogi, opisy i cała dobrze przemyślana fabuła. Jedynym minusem tego jest to, że książka jest trochę krótka (300 stron) i niestety nie ma kontynuacji w języku polskim.
Bimbru bimbru dajcie, a jak nie to spier*******!

Moje opowiadanie: viewtopic.php?f=85&t=18925
Przeczytaj, skomentuj i oceń!

LA nie będzie.

Kill_Flint
Wygnany z Zony

Posty: 129
Dołączenie: 08 Sie 2012, 12:27
Ostatnio był: 17 Sty 2013, 20:05
Miejscowość: Janów
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 15

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości