Które Wojsko lepsze?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Który typ armi jest twoim zdaniem lepszy...

Zawodowe.
142
80%
Poborowe.
22
12%
Nie mam zdania.
13
7%
 
Razem głosów : 177

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez utak3r w 06 Wrz 2010, 22:24

Polecam wyjechanie stąd. Serio. Nie potrzebujemy tu takich :|


A co do tematu, oczywiście, że zawodowe. Mniej żołnierzy, te same pieniądze starczą przynajmniej na jakieś szkolenie żołnierzy. No i nie ma ludzi branych z łapanki, którzy myślą tylko o tym, jak uciec, a broń dana im do rąk to skaranie boskie.
Image
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

Reklamy Google

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez szm w 07 Wrz 2010, 11:23

Ja wybieram zawodowe ale tylko z tego względu że nie muszę się wstawiać obowiązkowo na komisję.


:E A to komisja sama do Ciebie przyjdzie ? W tamtym roku, kiedy miałem swoją, podobnego typa przywieźli na sygnale..
Teraz druga sprawa, nie wiem czy wiecie, i zdajecie sobie sprawę, że bez służby i tak będziecie, w razie wojny powołani pod broń, jako szeregowi rezerwy. Z tym, że mniej czasu będziecie mieli na przeszkolenie, czyli będziecie, że tak powiem mięchem armatnim.
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 22 Wrz 2024, 15:29
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez Ashenmoor666 w 22 Maj 2011, 21:14

wojsko poborowe może dostarczyć większej ilości zdolnego do walki żołnierza, ale za to odbija się to na wyszkoleniu, gdyż albowiem człowiek dla którego jest to "praca" lepiej się sprawdzi na polu bitwy niż hałastra źle wyszkolonych dresów, dlatego też jestem za zawodowym. dzisiejszych wojen nie wygra związek radziecki dosyłając masę źle przeszkolonych posiłków. teraz na polu bitwy króluje dobrze wyszkolony żołdak ew. dobrze zmotywowany talib :E
"I didn't come to play. I came to win."
Awatar użytkownika
Ashenmoor666
Stalker

Posty: 124
Dołączenie: 17 Lut 2010, 10:06
Ostatnio był: 21 Gru 2016, 17:44
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Fast-shooting Akm 74/2
Kozaki: 9

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez Dovchenko w 14 Cze 2011, 20:34

Słuchajcie, wy tak sobie oceniacie, ale zapomnieliście zadać pytanie "W jakiej sytuacji?". Te dwa rodzaje armii sprawdzają się w konkretnych sytuacjach, a wy oceniacie na sucho, bez żadnego przykładu.
Kogóż to z nas tonący nie wiózł wrak, któż z nas zaprzeczyć może - że ułomny?
Kogóż nie łudził oślepiony ptak, kogóż w bezludzie nie wiódł pies bezdomny?

A przecież wciąż przyciąga strefa ogrodzona, i ogrodzona nie bez celu chcemy wierzyć;
To nie my w Zonie - to nam odebrana Zona,nam ją niepewnym, ale własnym krokiem mierzyć
Póki nadziei gorycz wreszcie nie pokona.

Dovchenko
Wygnany z Zony

Posty: 113
Dołączenie: 16 Kwi 2011, 21:15
Ostatnio był: 16 Kwi 2012, 17:25
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 6

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez kapucha w 15 Cze 2011, 14:55

Od razu mówię, że mam 17 lat i nie byłem w woju, ale chcę zostać żołnierzem zawodowym, więc sporo czytałem i mam jako-takie pojęcie :wink: .

Jak niewielu, wybrałem poborowe. Ale uważam, że armia w przypadku wojny powinna się składać w ok.20-25% z żołnierzy zawodowych, a reszta z poboru. Zdaję sobie sprawę, że zawodowi są lepiej wyszkoleni i przede wszystkim chcą walczyć, nikt ich nie zmusza, ale wojsko poborowe jest bardzo liczne. Podam taki przykład ze średniowiecza: wojownik, od dziecka szkolony do walki, z mieczem, tarczą i w full zbroi płytowej i tak nie miał by szans w walce z 10 gołymi chłopami uzbrojonymi w widły i cepy.

Wracając do naszych czasów, uważam że trzon armii powinien się składać z poboru, a żołnierze zawodowi powinni być odłożeni tylko na "mocniejsze" akcje.

Do tego w czasie pokoju dobre byłoby rozpropagowanie organizacji typu Związek Strzelecki np. brakiem opłat (finansowane z podatków), ciekawszymi zajęciami i jakimś podwyższeniem ocen w szkole, tak żeby przynajmniej te 30-40% młodzieży chętnie należało do takich organizacji. Potężnym plusem takich organizacji jest to, że ich członkowie znają już podstawy takiego przeszkolenia wojskowego, taktyki, umieją strzelać i dodatkowo działają one zwykle nie więcej niż w promieniu kilkudziesięciu km. od swojej lokalizacji, więc członkowie dobrze znają teren. W przypadku wojny, w rejonie swojego miejsca zamieszkania będą się sprawdzać lepiej niż żołnierze zawodowi, ale nie znający terenu i mieszkańców (znajomi, sąsiedzi).

Coś na kształt hitlerowskich i radzieckich młodzieżowych organizacji paramilitarnych (tylko przykład, nie mam zamiaru propagować tych ideologi :wink:)

Pozdrawiam.
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez Lucjusz w 15 Cze 2011, 16:54

Ja mając 18lat (w 2001 roku) byłem zdrowy (żadnych chorób, urazów), wysportowany (dużo ćwiczyłem i biegałem), żądny wrażeń i chciałem iść do wojska (czego więcej chcieć od potencjalnego rekruta?) Ale na komisji staremu, grubemu trepowi z wąsami nie spodobało się, że mam tatuaże, że byłem karany (nic poważnego :wink: ) i co najdziwniejsze bardzo podejrzane było, że chciałem iść do wojska. Dostałem kat. D a jak zobaczyłem jak lamusy, które na komisję wojskową przychodzą z mamą i ze łzami w oczach dostają kat. A to stwierdziłem, że nasze wojsko zeszło na psy i jest do doopy. Nieważne czy poborowe czy zawodowe jeżeli "na górze" będą takie debile jak ten trep, który był przewodniczącym mojej komisji to wojsko się nie zmieni. Jest niewiele jednostek, które jeżdżą na misje itd. i one trzymają poziom ale reszta to tylko statyści. Kumple z woja w większości wynosili nałogi typu wóda i szlugi, wyjątkiem był kumpel, który był w kawaleri powietrznej. Podsumowywując wojsko to my mieliśmy ale za komuny. A co do mnie to później chciałem pójść do Legii Cudzoziemskiej ale poznałem pewną dziewoje i na szczęście wybiła mi to z głowy :D
...picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości...
Awatar użytkownika
Lucjusz
Ekspert

Posty: 705
Dołączenie: 04 Lis 2010, 20:08
Ostatnio był: 16 Kwi 2015, 16:33
Miejscowość: Bałuty
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 261

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez jalkavaki w 15 Cze 2011, 18:08

Do tego w czasie pokoju dobre byłoby rozpropagowanie organizacji typu Związek Strzelecki np. brakiem opłat (finansowane z podatków), ciekawszymi zajęciami i jakimś podwyższeniem ocen w szkole, tak żeby przynajmniej te 30-40% młodzieży chętnie należało do takich organizacji.

Myślę, że lepiej jest jak do takich organizacji idą ludzie, którzy się tym interesują, wiążą swoją przyszłość z MON, niż młodzież, która ma na to "wyłożone" a jedynym impulsem by być członkiem to lepsze oceny w szkole.
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez kapucha w 16 Cze 2011, 18:40

Ashenmoor666 napisał(a):wojsko poborowe może dostarczyć większej ilości zdolnego do walki żołnierza, ale za to odbija się to na wyszkoleniu, gdyż albowiem człowiek dla którego jest to "praca" lepiej się sprawdzi na polu bitwy niż hałastra źle wyszkolonych dresów, dlatego też jestem za zawodowym. dzisiejszych wojen nie wygra związek radziecki dosyłając masę źle przeszkolonych posiłków. teraz na polu bitwy króluje dobrze wyszkolony żołdak ew. dobrze zmotywowany talib :E


Chyba jasne, że "dzisiejszych wojen nie wygra Związek Radziecki", skoro te państwo nie istnieje od 20 lat :facepalm:.

A Wracając do tematu: oczywiście, wojsko zawodowe jest lepsze, ale na mocniejsze zadania. Podstawę powinna stanowić armia składająca się z poboru + wyposażona w jak najtańszy sprzęt. Może to zabrzmi chamsko, ale w przypadku wojny państwo ma w d*pie śmierć jednego takiego rekruta :-/. Zastąpienie go jest wtedy tanie, łatwe i szybkie.

Co do taniego sprzętu: z kałacha można luzem zabić gościa z M16, czołgiem T-34 zniszczyć Tygrysa itp. Lepszy jest tani i maksymalnie prosty jak konstrukcja cepa sprzęt, bo można w niego wyposażyć więcej ludzi i utracone lub zniszczone egzemplarze są łatwe do zastąpienia. Dlaczego taki sukces odniosły: T-34, AK-47, Panzerfaust, muszkiety, itp.? Bo były tanie, proste w konstrukcji i bezawaryjne, można było tego wyprodukować niezliczone ilości i zalać tym przeciwnika. Drogi i nowoczesny sprzęt jest dla małej ilości żołnierzy, którzy byliby dobrze wyszkolona (żołnierze zawodowi) i przeznaczona na "cele strategiczne".

Armii zawodowej potrzebują państwa o małej ilości obywateli, bo tam i tak nie da rady zalać wroga milionami chłopów uzbrojonych w kosy :) , a każdy żołnierz musi być lepiej wyposażony i wyszkolony niż wróg jeśli się chce wygrać wojnę.

W najbliższym czasie Polska i tak nie da rady stworzyć silnej armii nadrabiającej niską liczbę żołnierzy kosmicznym wyszkoleniem i sprzętem (wyszkolenie na poziomie Rambo, a uzbrojenie i wyposażenie przynajmniej na poziomie szturmowców Imperium z Gwiezdnych Wojen :E ) więc nadrabiajmy jakość ilością :wink: .

Pozdrawiam.
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez jalkavaki w 16 Cze 2011, 19:54

Głupoty panie piszesz. To co z armią z poboru uzbrojoną masowo w tani, prosty sprzęt robi armia zawodowa uzbrojona w nowinki techniczne najlepiej pokazuje Pustynna Burza.
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez kapucha w 16 Cze 2011, 20:30

W I wojnie w Zatoce Perskiej wojsk sprzymierzonych nie dość, że było więcej to byli lepiej wyposażeni. To normalne, że straty były dużo mniejsze niż Irackie. Ale spójrz, że Irak był sam, a do wojsk sprzymierzonych należało o ile się nie mylę 31 państw, które nawet jeśli dały niewielu żołnierzy, to wspomogły operację finansowo. To normalne, że wyposażenie też jest ważne.

Ale podam taki przykład: państwo X stać na utrzymanie stałej, drogiej, profesjonalnej i świetnie uzbrojonej armii w ilości 50 tys. żołnierzy, lub na zorganizowanie "pospolitego ruszenia" tak taniego, że pieniędzy wystarczy na 3 miliony żołnierzy których wyszkolenie jak i uzbrojenie jest fatalne (oczywiście nie do przesady :wink: ). Ja w takim wypadku bym wybrał liczniejszą armię.

Ale schodzimy trochę w kierunku "ilość czy jakość?". Też ciekawe, ale odbiega od tematu.
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez Universal w 16 Cze 2011, 20:42

Odbiega od tematu? Chyba jednak jest częścią sporu "zawodowe kontra poborowe".

Jak dla mnie trzonem armii powinna być armia zawodowa, o stałej liczebności i z sukcesywnie wymienianym sprzętem. Jednak każdy obywatel powinien zostać wyszkolony tak, by w razie wojny dać mu broń i potrafił się nią posługiwać oraz posłusznie (choć nie bezmyślnie) wykonywać rozkazy.

To zresztą zależy od położenia państwa, siatki sojuszy, woli rządzących i tak dalej. Inną armię będzie mieć republika bananowa, a inną Stany Zjednoczone, bo też mają inne priorytety.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.

Za ten post Universal otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Wheeljack.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez kapucha w 16 Cze 2011, 21:25

Co jak co, ale i tak jesteśmy w d*pie :|.

Polska armia nie dość, że jest słabo uzbrojona, i mała liczebnie, to do tego w przypadku wojny sojusznicy i tak pewnie by się od nas odwrócili jak w '39.

Ogólnie moim skromnym zdaniem, zamiast na fanaberie polityków, więcej pieniędzy powinno być inwestowane w utrzymanie armii (zawodowej + poborowej), bo po prostu wymusza to nasze położenie geograficzne. Jakiś większy konflikt Europejski (w stylu I i II wojny św.) i wrogie armie przetaczają się przez nasz teren. Do tego nie mamy jakiś ważnych złóż surowców, więc nikt w razie czego nie wpadnie z "misją pokojową", choć może to i dobrze ? :E
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości