Maska przeciwgazowa

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Maska przeciwgazowa

Postprzez Provski w 15 Lis 2013, 14:59

Mam pytanie... Planuje skołować sobie działającą maskę p. gaz i wpadła mi w oko właśnie GP-7VM. Moje pytanie to jaki gwint ma ta maska? Podejdzie do niej filtr 40mm NATO? Przykład: http://www.ebay.com/itm/NBC-40mm-NATO-G ... 0351106%26
Твоя цель здесь. Иди ко мне.
Твой путь завершается. Иди ко мне.
Вознаграждён будет только один.
Твоё желание скоро исполнится.
Пришло время. Я вижу твоё желание.
Путь завершён, человек. Иди ко мне.
Иди ко мне. Ты обретёшь то, что заслуживаешь.
Provski
Tropiciel

Posty: 374
Dołączenie: 17 Maj 2011, 09:03
Ostatnio był: 25 Lip 2022, 20:40
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 42

Reklamy Google

Re: Maska przeciwgazowa

Postprzez Dementorin w 15 Lis 2013, 15:27

Mam GP-7VM i pasują do niej standardowe rury przedłużające oraz filtry.
Czyli gwint ma taki sam jak np. ML, GSP-M, MK-221 czy SzM41M.
Dementorin
Tropiciel

Posty: 391
Dołączenie: 17 Cze 2009, 10:25
Ostatnio był: 30 Paź 2014, 20:05
Kozaki: 261

Re: Maska przeciwgazowa

Postprzez Stalkier_100 w 20 Lis 2013, 23:48

Filtr będzie pasował do tej maski. Tak samo do prawie wszystkich polskich masek z wkręcanymi filtrami będą pasowały filtry 40mm. Jednak zastanawiam się czy warto kupować działające filtry po 100 zł? Strzelam, że chcesz mieć maskę żeby albo "przygotować" się do wojny atomowej albo na wypad do Czarnobyla. ;) Przecież nawet te przeterminowane od np. SzM41M (słoń), MC1 (mysz) albo MP4 (buldog) posiadają filc i węgiel więc jest mało prawdopodobne żeby się przedostał pył radioaktywny. Na nowy filtr wydasz kupę kasy i on tylko się przeterminuje i kasa w błoto. A tak to kupujesz na alledrogo taki filtr albo taki.
Awatar użytkownika
Stalkier_100
Tropiciel

Posty: 290
Dołączenie: 02 Wrz 2010, 11:13
Ostatnio był: 11 Kwi 2017, 00:23
Miejscowość: Czarnobyl-Zdrój-Polkowice
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 42

Re: Maska przeciwgazowa

Postprzez Wave w 21 Lis 2013, 16:29

Zastanawia mnie to dlaczego kiedy wsadziłem do Danki rurę i filtropochłaniacz ze słonia, całość nie wgrała się i przepuszczała. Oczywiście ta maska FASERu ma gwint Rd 40x1/7, czyli natowski. Z kolei maska z Układu Warszawskiego + pochłaniacz NATOwski jakoś się zgrywają, przypadek? Ja bym jednak nie bawił się w te pochłaniacze do MC-1 i słonia, bo one faktycznie zdają się mieć azbest. Rozebraliśmy pochłaniacz (przy środkach ostrożności) i odkryliśmy włókna (nie celuloza czy coś z tego) wyglądające jak azbest. Zauważyliśmy, że w tej dużej puszce z rurą słonia są przegrody ze sprasowanej celulozy wraz z azbestem. Jeżeli to nie jest zepsute, raczej pył nie będzie dostawać się do płuc, ale wolałbym nie ufać 30 letniemu złomowi, który mógł być rzucany pierdyliard razy po magazynach. Z pewnością filtropochłaniacz FP-5 to najlepsze wyjście, bo nie ma w sobie niczego groźnego i nie jest tak stary jak radzieckie i polskie wynalazki z czasów komunizmu. Może nawet nie wiecie, ale obecnie w pewnej części nowych filtropochłaniaczy stosuje się chromium 5/6 (zawsze zapominam), który jest rakotwórczy. Czyżbyśmy powracali do starych praktyk? Nie twierdzę, że na pewno w przypadku masek jest to szkodliwa substancja, ale nigdy nie wiadomo. Przypominam tylko tak dla zasady.
Ostatnio edytowany przez Wave, 21 Lis 2013, 17:07, edytowano w sumie 1 raz
Wave


Ostatnio był: 01 Sty 1970, 02:00

Re: Maska przeciwgazowa

Postprzez Provski w 21 Lis 2013, 16:56

@Stalkier_100 A te filtry nie zawieraja przypadkiem azbestu? Nie pamiętam już które to miały. Mam maskę MC-1 z takim cylindryczny zielonym filtrem.
Твоя цель здесь. Иди ко мне.
Твой путь завершается. Иди ко мне.
Вознаграждён будет только один.
Твоё желание скоро исполнится.
Пришло время. Я вижу твоё желание.
Путь завершён, человек. Иди ко мне.
Иди ко мне. Ты обретёшь то, что заслуживаешь.
Provski
Tropiciel

Posty: 374
Dołączenie: 17 Maj 2011, 09:03
Ostatnio był: 25 Lip 2022, 20:40
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 42

Re: Maska przeciwgazowa

Postprzez Wave w 21 Lis 2013, 17:12

Przy tych ilościach siedzenia w tych maskach raczej nic nikomu nie będzie, ale jeżeli pochłaniacz jest faktycznie przetrącony, nigdy nie wiadomo. Są amatorzy, którzy lubią spędzać w tych reliktach dużo czasu, więc może im coś na starość wyjdzie, ale to prędzej by było przy ludziach, którzy zawodowo spędzali kupę czasu w tych kondomach. Słyszałem gdzieś, że dopuszczalna dawka przebywania w obszarze zaazbestowanym to gdzieś do pięciu godzin na dzień. Wyżej ryzyko zachorowania na raka się zwiększa.


Chciałbym jeszcze wtrącić do wypowiedzi Stalkiera małą dygresję. Węgiel aktywny absorbuje gazy, więc po przeterminowaniu nie polecałbym wchodzić do zgazowanych obszarów. Z kolei z pyłem radioaktywnym problemu być nie powinno, ale i tak sprawna maska to sprawna maska ;)
Wave


Ostatnio był: 01 Sty 1970, 02:00

Re: Maska przeciwgazowa

Postprzez Stalkier_100 w 23 Lis 2013, 00:34

No wiadomo że przeterminowane mogą nie filtrować gazów. Jak najbardziej maska ze starymi filtrami nadają się do zony i na wojnę atomową... ;)
Co do filtrów. Azbest jest przy wylocie z filtra. Później kierując się ku górze jest węgiel i kilka warstw filcu. Małe prawdopodobieństwo że igiełki azbestu przedostaną się do dróg oddechowych. Używanie takiej maski nie powinno być szkodliwe. Filtry do MC1 nie mają wkładki azbestowej takiej jak filtr do słonia. Przynajmniej tak mi się zdaje bo filtr za mały... :)
Awatar użytkownika
Stalkier_100
Tropiciel

Posty: 290
Dołączenie: 02 Wrz 2010, 11:13
Ostatnio był: 11 Kwi 2017, 00:23
Miejscowość: Czarnobyl-Zdrój-Polkowice
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 42

Re: Maska przeciwgazowa

Postprzez Canthir w 23 Lis 2013, 00:40

Pany, powiedzcie mi łaskawie, gdzie można sobie nabyć same rury do gazmaski? Niby słonik nie jest drogi, ale na co kupować trzy słonie dla rur, jeśli można same rury?
Смертельные аномалии, опасные мутанты, анархисты и бандиты, не остановят "Долг", победоносной поступью идущей на помощь мирным гражданам всей планеты!

Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy.
- A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi

Nie da się tu żyć bez gorzałki... Chcę już o wszystkim zapomnieć. Cholera, to samo dzień po dniu. Kiedy to się wszystko skończy? To chyba przeznaczenie... Daj mi spokój! Życie i tak jest do dupy.

zdjęcia Zony
Awatar użytkownika
Canthir
Opowiadacz

Posty: 309
Dołączenie: 02 Lis 2010, 17:50
Ostatnio był: 19 Sty 2022, 16:46
Miejscowość: Szn
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 193

Re: Maska przeciwgazowa

Postprzez Wave w 24 Lis 2013, 20:53

Nie lepiej kupić w jakimś budowniczym supermarkecie same harmonijki? Potem coś pokombinujesz z gwintami.

Stalkier, w słoniach w tych dużych puszkach występowała sprasowana celuloza z azbestem dzieląca poszczególne segmenty pochłaniacza, nie wiem, czy to się psuło, czy nie.
Wave


Ostatnio był: 01 Sty 1970, 02:00

Re: Maska przeciwgazowa

Postprzez Jakruk w 24 Lis 2013, 20:56

Mam pytanie jeśli gdzieś było zadane to przepraszam :facepalm:

Jeśli w masce nie działa filtr to można w niej normalnie oddychać?
Miau?
Jakruk
Kot

Posty: 22
Dołączenie: 12 Gru 2012, 15:34
Ostatnio był: 16 Sie 2015, 19:24
Miejscowość: Kordon
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 5

Re: Maska przeciwgazowa

Postprzez Gwizdek w 24 Lis 2013, 21:04

Nie ku*wa dusisz się :caleb:

A tak na serio, to oddychasz normalnie aczkolwiek filtr nie wypełnia swoich zadań.
Błękitni Orneta, tudutudududu!

Za ten post Gwizdek otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Merhius.
Awatar użytkownika
Gwizdek
Tropiciel

Posty: 216
Dołączenie: 09 Sty 2012, 13:40
Ostatnio był: 19 Cze 2022, 13:42
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 88

Re: Maska przeciwgazowa

Postprzez Jakruk w 24 Lis 2013, 21:06

Bóg zapłać za informacje dobry człowieku Stalkerze kochany! :E
Miau?
Jakruk
Kot

Posty: 22
Dołączenie: 12 Gru 2012, 15:34
Ostatnio był: 16 Sie 2015, 19:24
Miejscowość: Kordon
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 5

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości