Wiara

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Wiara

Postprzez Omnibus w 06 Sie 2013, 08:02

Ty Wolandzie lepiej skończ, ze stawianiem swoich 95 tez, bo już nic z tego nie wynika.
A ja, po prostu długo sobie nad tym myslałem. kilka łądnych lat. I doszedłem do kilku wniosków. Jeden z nich w miare dobrze przedstawia cytat:
Ateistą jestem z powodów moralnych. Uważam, że twórcę rozpoznajemy poprzez jego dzieło. W moim odczuciu świat jest skonstruowany tak fatalnie, że wolę wierzyć, iż nikt go nie stworzył!

S.Lem
Nie, nie zabronie nikomu chodzić do kościoła, nikogo nie próbuje "ogniem i logiką" nawracać. Ja nie rozumiem tych fenomenów wiary- nie oznacza to, że będę się z nich śmiał. No, może czasem, jak mnie coś wyjątkowo rozwali :E
Awatar użytkownika
Omnibus
Łowca

Posty: 536
Dołączenie: 20 Lut 2013, 09:07
Ostatnio był: 01 Mar 2021, 15:28
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 153

Reklamy Google

Re: Wiara

Postprzez mdss w 06 Sie 2013, 08:45

Wiara (i nie-wiara) jest i powinna być sprawą prywatną - przynajmniej w dzisiejszym, cywilizowanym świecie. Stawianie wiary na piedestale (1. BÓG 2. honor 3. Ojczyzna) jest cechą w moim odczuciu dobrą dla mniej cywilizowanych (mniej światłych, wyedukowanych, rozwiniętych) społeczeństw.

Nie powinno nas tak na prawdę interesować kto wyznaje jakiego boga - dopóki nie jest to sprzeczne z powszechnie panującymi normami społecznymi i obyczajowymi. Prawo prawem, religia religią, życie życiem.

Nie jestem wierzący, ale tym bardziej daleko mi do wojującego ateisty :)
Mam jednak szacunek dla Kościoła, dla ludzi, którzy wierzą (którzy na prawdę wierzą!) dla ludzi, którzy czują taką potrzebę i widzą w tym głębszy sens... Nawet trochę im zazdroszczę ;)

Okrutnie śmieszą mnie natomiast nienawistne ludziki w internetach, które włażą na wszystkie fora pod artykułami żeby wyrazić swoją "ateistotowość" plując jadem na kościół i przypisując mu całe zło świata... Nie wiem, czy w ten sposób próbują powiększać swoje cyfrowe siusiaki, czy może myślą że mają misję ocalenia ludzkości przed klerem, ale bawią mnie setnie.

Każdy myślący i dojrzały człowiek powinien sam w sobie to znaleźć /lub nie/, i żyć w zgodzie z samym sobą, nie próbując innym narzucać swojego punktu widzenia.
Ponieważ nie wiemy i nie będziemy wiedzieć, czy "siła wyższa" istnieje, czy nie, nie możemy twierdzić, że to właśnie my mamy rację, a inni nie - że my jesteśmy lepsi i musimy naprawiać światopoglądy innych ludzi...
I'm just stalking...

Za ten post mdss otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Szczur.
Awatar użytkownika
mdss
Stalker

Posty: 130
Dołączenie: 06 Wrz 2012, 11:13
Ostatnio był: 09 Paź 2015, 22:21
Miejscowość: Cmentarzysko Maszyn
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 31

Re: Wiara

Postprzez RadekNioch w 06 Sie 2013, 12:42

Światowida nie można zobaczyć. Światowid jest tylko przedstawiony jako posąg albo na opakowaniu serka :)

Świętowita tak samo. Tylko że serka nie ma.
Awatar użytkownika
RadekNioch
Łowca

Posty: 438
Dołączenie: 28 Lip 2013, 06:31
Ostatnio był: 12 Maj 2019, 01:59
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 55

Re: Wiara

Postprzez Domianos w 06 Sie 2013, 12:46

Wiara (i nie-wiara) jest i powinna być sprawą prywatną - przynajmniej w dzisiejszym, cywilizowanym świecie. Stawianie wiary na piedestale (1. BÓG 2. honor 3. Ojczyzna) jest cechą w moim odczuciu dobrą dla mniej cywilizowanych (mniej światłych, wyedukowanych, rozwiniętych) społeczeństw.


Możesz wytłumaczyć mi dlaczego te wartości są dla mniej światłych, wyedukowanych, rozwiniętych społeczeństw?
Awatar użytkownika
Domianos
Łowca

Posty: 407
Dołączenie: 23 Lis 2009, 22:32
Ostatnio był: 25 Wrz 2024, 18:16
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 28

Re: Wiara

Postprzez Omnibus w 06 Sie 2013, 12:55

Bo sa tacy co uważają cytuję: "Uprawianie nauki przez pięć dni w tygodniu, po to by siódmego pójść do kościoła, jest logicznie sprzeczne"
Awatar użytkownika
Omnibus
Łowca

Posty: 536
Dołączenie: 20 Lut 2013, 09:07
Ostatnio był: 01 Mar 2021, 15:28
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 153

Re: Wiara

Postprzez mdss w 06 Sie 2013, 13:52

Możesz wytłumaczyć mi dlaczego te wartości są dla mniej światłych, wyedukowanych, rozwiniętych społeczeństw?

Źle mnie zrozumiałeś (albo się źle wyraziłem).

Nie uważam, że te wartości (a raczej ich hierarchia, bo to o nią mi chodziło) są tylko dla owych mniej światłych, a jedynie twierdzę, że na obecnym poziomie rozwoju społecznego nie powinno być miejsca na wojny religijne i nienawiść na tle religijnym. Wg mnie wiara powinna istnieć w bardziej prywatnej sferze, a nie być polem do dyskusji i konfliktów społecznych.
Dzisiaj nie powinno być miejsca na krucjaty, dżihad itd.

Tylko tyle.
I'm just stalking...
Awatar użytkownika
mdss
Stalker

Posty: 130
Dołączenie: 06 Wrz 2012, 11:13
Ostatnio był: 09 Paź 2015, 22:21
Miejscowość: Cmentarzysko Maszyn
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 31

Re: Wiara

Postprzez Terminus w 06 Sie 2013, 15:39

Omnibus napisał(a):Bo sa tacy co uważają cytuję: "Uprawianie nauki przez pięć dni w tygodniu, po to by siódmego pójść do kościoła, jest logicznie sprzeczne"

I Ci zwykle zapominają, że przez większość naszej historii naukę tworzyli ludzie wierzący. A i dzisiaj bycie naukowcem nie oznacza automatycznie bycia ateistą.
Owszem religia powinna być domeną prywatności. Ale przyzwoitość nakazywałaby pamiętanie, że to co nazywamy dzisiaj cywilizacją czy kulturą zachodnioeuropejską zostało w dużej mierze stworzone w oparciu o judeochrześcijaństwo.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Wiara

Postprzez Woland w 06 Sie 2013, 15:45

Tylko czy judeochrześcijaństwo- bądźmy szczerzy- nie jest aby okupantem?
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Wiara

Postprzez T-man w 06 Sie 2013, 15:50

Wolandzie, okupant zwykle nie daje Ci wyboru. A wierzyć w Boga możesz lub nie, Twoja sprawa.
T-man


Ostatnio był: 01 Sty 1970, 02:00

Re: Wiara

Postprzez Woland w 06 Sie 2013, 16:13

Zauważ że odnoszę się do wypowiedzi Terminusa.

Terminus napisał(a):Ale przyzwoitość nakazywałaby pamiętanie, że to co nazywamy dzisiaj cywilizacją czy kulturą zachodnioeuropejską zostało w dużej mierze stworzone w oparciu o judeochrześcijaństwo.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Wiara

Postprzez Terminus w 06 Sie 2013, 16:26

Azaliż nie rzucajcie pereł przed wieprze i nie dyskutujcie z wolandami bo zasypią Was cytatami z onanisty.pl a i tak nie zrozumieją nic z tego co im napiszecie.
[Księgo Powtórzonego Spadaj 3.12]
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Wunderwaffe, szm, Tajemniczy.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Wiara

Postprzez Woland w 06 Sie 2013, 16:33

Zrozumiem to co będzie przez ciebie napisane. Dawaj. A z racjonalisty.pl niezbyt często korzystam przeglądając pobieżnie co nowego na forum. BTW. gdyby nie to że już komuś kozaka dałem dałbym tobie :E

Za ten post Woland otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Adam.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości