Amerykanizacja

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Odp: Amerykanizacja

Postprzez stpauli w 15 Wrz 2012, 09:14

jalkavaki napisał(a):Nom. Lepiej trzymać z Ruskimi. 50 lat prawie z nimi "trzymaliśmy" podobnie jak reszta Europy na wschód od Łaby a głupi NRF z resztą Europy kumplowało się z "tymi debilami zza oceanu". Odpowiedź na pytanie kto lepiej na tym wyszedł zostawię już Wam.

Oczywiście byłeś w USA na tyle długo aby wyrażać tak skrajne poglądy na temat ich komunikacji miejskiej, wyglądu miast, ich rozwoju intelektualnego i tego wszystkiego o czym piszesz powyżej.



Czy z jednymi czy z drugimi trzymając, Polska dalej byłaby w dupie. Korzyści płyną tylko w jedną stronę i nie jest to strona Polski...

Byłem w USA i niestety potwierdzam co napisał thainoodles.
NIE CHCĘ ABY MOJA GĘBA
BYŁA KOJARZONA Z LUDŹMI
KTÓRYCH POTĘPIAM !
Awatar użytkownika
stpauli
Stalker

Posty: 197
Dołączenie: 18 Paź 2009, 13:11
Ostatnio był: 10 Kwi 2024, 22:21
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 24

Reklamy Google

Re: Amerykanizacja

Postprzez Terminus w 15 Wrz 2012, 10:09

thainoodles napisał(a):A USA to okropnie społecznie zacofany kraj(...), ludzie są niedouczeni i mają w dupie wszystko poza ich własnym zasyfionym podwórkiem, domy stawia się z tektury, ich miasta są brzydkie, brudne i poza kilkoma wyjątkami wyglądają tak samo,
Normalnie opis polskiego miasta. A nie wróć. Polskie miasta wyglądają gorzej.
nie istnieje jakieś rozsądne planowanie przestrzenne rozdymają sie tylko suburbsy z setkami identycznych domów z kartonu,
Ile ja bym dał, żeby w Polsce było tak rozsądne planowanie przestrzenne jak w USA i żeby w choć małym stopniu nadzór budowlany bł tak skuteczny jak w Stanach...
komunikacja miejska leży, 95% jeździ wszędzie samochodami, których nawiasem mówiąc ameryka też produkować nie potrafi.
No tak, i mają jeszcze te okropne wielopasmowe autostrady i metro albo kolejki napowietrzne w większości większych miast, koszmar...
To kraj pozbawiony historii ze sztucznie nadmuchanym i buńczucznym 'patriotyzmem',
No sztucznie nadmuchanym i buńducznym patriotyzmem to nam nikt nie podskoczy...
z czego owi patrioci składają się w większości z farmerów debili, południe stanów to tak dramatyczne zadupie intelektualne i ideologiczne że poważnie zaczynam myśleć że tam ewolucja poszła w innym kierunku i bliżej im do szympansów niż do ludzi.
- normalnie jak na Podkarpaciu...
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Amerykanizacja

Postprzez Soviet w 15 Wrz 2012, 10:39

Ja już wolę nasz brud, niż to co mamy a Ameryce. U nas się jeszcze najczęściej da nocą wyjść z domu bez obawy, że nas ktoś poczęstuje kosą. Jeśli w takim Baltimore, co liczy sobie 600 tysięcy mieszkańców gigantycznym sukcesem jest zejście poniżej dwustu morderstw rocznie, to ja raczej zostanę w Polsce.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image

Za ten post Soviet otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive thainoodles, Papa Mobile.
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 19 Cze 2024, 22:59
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Amerykanizacja

Postprzez Sivert w 15 Wrz 2012, 13:04

A propos zabójstw: znakomita większość z nich ma miejsce w ramach środowisk kryminalnych, które są bardziej rozbudowane, zróżnicowane i trudne do penetracji, niż u nas - trudność wykrywania wpływa na utrzymywanie się ich liczby na stałym poziomie. Porównywanie zagrożenia bycia ofiarą zabójstwa u nas i w Stanach jest niemiarodajne.

Dyskusja jest raczej akademicka, ale gdy czytam, że lepiej byłoby się skumplować bardziej z Rosją, to nie mogę wyjść z podziwu dla tolerancji i polityki miłosierdzia niektórych z Nas...

Za ten post Sivert otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive szm.
Sivert
Stalker

Posty: 111
Dołączenie: 05 Cze 2012, 13:24
Ostatnio był: 11 Gru 2018, 22:09
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 29

Re: Amerykanizacja

Postprzez thainoodles w 15 Wrz 2012, 13:19

Normalnie opis polskiego miasta. A nie wróć. Polskie miasta wyglądają gorzej.
Zdziwiłbyś się, ale pomimo całego naszego malkontenctwa polskie miasta nalężą na pewno do piękniejszych w europie i taka warszawa mogłaby być wzorem dla amerykańców pod względem transportu publicznego (w Warszawie korzysta z niego ok 70% ludzi, to jeden z największych wskaźników w Europie, podczas gdy u nich wacha się w okolicach 3-10% w zależności od miasta), przyjazności pieszym i rowerzystom czy właśnie planowania przestrzennego. Poza tym wierzcie mi że jakby w NY wyjechać kawałek poza centrum to łódzkie stare bałuty przypominają osiedle luksusowych apartamentów.

Ile ja bym dał, żeby w Polsce było tak rozsądne planowanie przestrzenne jak w USA i żeby w choć małym stopniu nadzór budowlany bł tak skuteczny jak w Stanach...
Tu się trudno nie zgodzić, ale gargamele i babole architektoniczne dotyczą małych miasteczek i wsi, tak jak np hotel Gołębiowski w Karpaczu.

No tak, i mają jeszcze te okropne wielopasmowe autostrady i metro albo kolejki napowietrzne w większości większych miast, koszmar...
Tylko że korzysta z tego bardzo mały procent mieszkańców bo zostało zbudowane bez żadnych konsultacji społecznych i uwzględnienia potoków pasażerskich, napowietrzne kolejki w dodatku mają mikroskopijną przepustowość. Co do autostrad to w miastach coś takiego nie powinno mieć racji bytu, powinno się uspokajać ile wlezie ruch kołowy.

- normalnie jak na Podkarpaciu...
:E :E :E

Za ten post thainoodles otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Wunderwaffe.
thainoodles
Stalker

Posty: 65
Dołączenie: 14 Lut 2011, 10:28
Ostatnio był: 18 Wrz 2016, 22:51
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 25

Re: Amerykanizacja

Postprzez szm w 15 Wrz 2012, 13:39

Soviet, The Wire :E. Wschodnie Wybrzeże ma bardzo restrykcyjną politykę odnośnie posiadania broni. Tu jest cały myk. Osoby zainteresowane, zawsze zdobędą broń. Przepłacą, ale zdobędą, a zwykły John Kowalsky będzie się starał zdobyć ją legalnie.

Wracając do tematu. Znowu muszę stanąć w obronie.. ktoś napisał, że są tępi, że widzą tylko swoje podwórko etc. Równie dobrze, można powiedzieć to samo o Brytyjczykach. Jak pojedzie się na wyspy, to przeciętni, szarzy ludzie, są nie mniejszymi głąbami niż Amerykanie. Przyczyna nie leży w tym jakiej są narodowości, bo nie ma czegoś takiego jak stałe cechy narodowe danego narodu, przyczyna leży w tym, że panują tam takie, a nie inne systemy kształcenia. Amerykanie widzą tylko swoje podwórko, bo cały czas według oficjalnej propagandy są światowym mocarstwem. Bo to oni kreują światową politykę... Pokażcie mi jakieś inne mocarstwa, których społeczeństwa widzą więcej niż czubek własnego nosa? O tych farmerach z południa, to już w ogóle przemilczę...
NA KOWNO!

Za ten post szm otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Sivert.
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 22 Wrz 2024, 15:29
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Amerykanizacja

Postprzez Terminus w 15 Wrz 2012, 13:42

thainoodles napisał(a):Zdziwiłbyś się, ale pomimo całego naszego malkontenctwa polskie miasta nalężą na pewno do piękniejszych w europie
I dlatego Polska wygrywa każdy ranking na najbrzydsze architektonicznie i urbanistyczie państwo w Europie?

I Tu się trudno nie zgodzić, ale gargamele i babole architektoniczne dotyczą małych miasteczek i wsi, tak jak np hotel Gołębiowski w Karpaczu.
Ehhh... Polska urbanistyka skończyła się przed wojną z drobnymi epizodami po jak Nowa Huta. Polskie miasta to chaos urbanistyczny i architektoniczny pomieszane z tragedią komunikacyjną i infrastrukturalną. I im większe miasto tym rozpacz jest większa. I nie decydują o tym pojedyncze przejawy bezguścia ale sposób degradacji przestrzeni publicznej.
Może i amerykańska urbanistyka jest prosta, ale też jest bardzo praktyczna. Może i ich domy na przedmieściach są podobne, ale dzięki temu ulica ma jakiś ład i porządek. Szczególnie w zestawieniu z polską ulicą gdzie każdy "na zagrodzie równy wojewodzie" i prześcigają się w epatowaniu brakiem gustu i podstaw wiedzy o estetyce.

Sposób transportu wynika z historii i tego, że Amerykanie się masowo zmotoryzowali w czasach kiedy u nas chłopi ganiali z widłami i pochodniami za nielicznymi autami. Dla nas samochód stał się dobrem dostępnym masowo dopiero w latach 80/90-tych a naszych miast komunikacyjnie do dzisiaj nie przygotowaliśmy do tej zmiany. Nie było aut nie było wyjścia - klasa robotnicza miała się przemieszczać komunikacją publiczną. I nie wiem jak ze skutków własnego zacofania robić innym zarzut?

mgr inż. arch. Terminus
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Amerykanizacja

Postprzez thainoodles w 15 Wrz 2012, 14:11

Strasznie negatywnie do tego podchodzisz, urbanistyka u nas nie istniała przez 50 lat z wyjątkiem krótkiego socrealistycznego epizodu. Nie ma co ukrywać że komusze bloki stawiane gdzie się da bez ładu i składu są paskudne w dodatku nasze kochane spółdzielnie najczęściej malują je na paskudne krzykliwe kolory co pogarsza jeszcze tylko fatalny efekt. W dodatku jeszcze wśród części społeczeństwa pokutuje przekonanie że to co publiczne jest niczyje.

ALE, ALE, ALE :)

Coraz więcej pieniędzy inwestuje się właśnie w przestrzeń publiczną, do lamusa odchodzą babole przełomu wieków jak np ta tragiczna kostka brukowa, znikają wszędobylskie bilbordy i szmaty z reklamami i nawet urzędniczy beton zaczął zwracać uwage na to jak co się gdzie wkomponowuje, w ich świadomości pojawiło się nawet takie coś jak miejski plan zagospodarowania przestrzennego. Długa droga jeszcze przed nami ale widać już wyraźnie poprawę.

Zresztą nie może być tak źle, skoro zaobserwowałem ostatnio wyraźny wzrost zagranicznych turystów (przynajmniej we Wrocławiu)
thainoodles
Stalker

Posty: 65
Dołączenie: 14 Lut 2011, 10:28
Ostatnio był: 18 Wrz 2016, 22:51
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 25

Re: Amerykanizacja

Postprzez Terminus w 15 Wrz 2012, 14:19

Nie chcę robić wykładu na moje tematy zawodowe bo nie tego dotyczy ten wątek. Polecam zobaczyć choćby jak wyglądały przedwojenne plany przebudowy Warszawy i z jaką konsekwencją je realizowano. Po wojnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego służyły tylko bieżącym potrzebom (zwykle potrzebie skoncentrowania w blokach kolejnych tysięcy imigrantów ze wsi zatrudnianych w przemyśle ciężkim). A działania pt. przebudowa ryneczku (lepiej czy gorzej realizowane) nie zmieniają chaosu który narósł wokół centrów, które powstały zwykle w średniowieczu i logicznie rozwijały się do lat 30-tych. Polska jest wyjątkowo brzydkim architektonicznie krajem i pokolenia miną zanim to się zmieni. O ile to się zmieni.

USA nie są krajem, w którym chciałbym mieszkać, ale nie widzę sensu w hejtowaniu ich dla zasady. Zwłaszcza jak widzę polskie osiedla bez miejsc parkingowych czy hektary nieotynkowanych domów z gazobetonu [aka siporex, ytong].
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Canthir.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Amerykanizacja

Postprzez thainoodles w 15 Wrz 2012, 14:46

Lepiej nie kontynuować tematu bo na pewno gdzieś się skompromituję. :P

Ale mam wrażenie że to nie jest problem tylko polskich miast, z moich pobytów w różnych miejscach europy i właśnie Nowym Jorku to ten problem występuje wszędzie w różnych stopniach i wersjach wszędzie. Chaos urbanistyczny poza centrum to temat rzeka i możnaby o tym napisać książkę, inna sprawa że przy odrobinie wysiłku i chęci wszystkie te blokowiska dałoby radę zrobić tak że możnaby na to patrzeć, w Berlinie sobie pięknie z tym poradzili.

Pewnie się mylę, ale dla mnie ten chaos najbardziej widoczny jest właśnie w przypadku domków jednorodzinnych, gdzie ludzie uwielbiają wciskać gdzie się da wieżyczki i spadziste dachy i trzymetrowy betonowy płot. Powinni się tym zająć na poważnie bo to wynika z mentalności "nie będzie miał sk*rwiel lepiej ode mnie".

Też nie hejtuję ich dla zasady, tak naprawdę to miałbym to gdzieś, moja frustracja wynika z pokutującego wśród społeczeństwa przekonania że wszystko co powstało na zachód od odry jest automatycznie lepsze, w europie zachodniej faktycznie dużo rzeczy jest, ale USA to już burdel na kółkach i państwo skrajnie nieprzyjazne ludziom.
thainoodles
Stalker

Posty: 65
Dołączenie: 14 Lut 2011, 10:28
Ostatnio był: 18 Wrz 2016, 22:51
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 25

Re: Amerykanizacja

Postprzez xionc w 15 Wrz 2012, 14:57

Skrajnie nieprzyjazne obywatelom to jest akurat państwo nad Wisłą. Nie będe wdawał sie w szczegóły bo każdy zna i wie o co chodzi, wystarczy wyjść z domu.
Image

Za ten post xionc otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive nismoztune, stpauli.
Awatar użytkownika
xionc
Przewodnik

Posty: 906
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:33
Ostatnio był: 19 Lip 2022, 20:36
Miejscowość: Zg-c
Kozaki: 171

Re: Amerykanizacja

Postprzez impulse_101 w 17 Wrz 2012, 09:41

Amerykanizm to choroba społeczna postindustrialnego świata, która musi w sposób nieuchronny nawiedzić po kolei każdy kupiecki naród, a nazwana ja amerykańska tylko dlatego, ze w tym kraju najbardziej się rozwinęła, tak jak mówi się o grypie hiszpance albo japońskim zapaleniu opon mózgowych. Jej symptomy to zanik etyki pracy, kurczenie się wewnętrznych rezerw człowieka i nieustanna potrzeba doznawania bodźców zewnętrznych, wreszcie duchowy upadek i moralna narkoza. Ofiarę można poznać po nieustannych wysiłkach, żeby wejść w kontakt z samym sobą: przekonaniu ze ta duchowa słabość to interesujące psychologicznie odchylenie, traktowanie ucieczki od odpowiedzialności jako dowodu, ze jest się otwartym na nowe doświadczenia. W późniejszych stadiach chory ogranicza się do szukania najbardziej trywialnej formy ludzkiej działalności: rozrywki

Rodney William Whitaker, "Shibumi"
Image

Za ten post impulse_101 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Terminus, zdzicho, Universal.
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Poprzednia

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 53 gości