Czy muszę zapłacić mandat?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy muszę zapłacić mandat?

Postprzez Darnok211 w 12 Gru 2013, 16:35

Witam, we wtorek dostałem mandat w wysokości 50 zł za to że nie przeszedłem przez pasy a 17 lat kończę 21 grudnia.
z tego co wiem to prawnie chyba nie mogłem go nawet przyjąć bo jestem nieletni. szczerze mówiąc to tylko mi powiedzieli że mam tyle zapłacić a mandatu nie dali tylko spisali mnie ale traktuję to jak mandat.
coś się stanie jeśli nie zapłacę?
Awatar użytkownika
Darnok211
Kot

Posty: 5
Dołączenie: 15 Gru 2012, 17:02
Ostatnio był: 30 Maj 2015, 06:26
Miejscowość: Tokio :3
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 0

Reklamy Google

Re: Czy muszę zapłacić mandat?

Postprzez Tormentor w 12 Gru 2013, 16:42

Nie wiem jak to jest dokładnie, z tym wiekiem. Od 17 lat możesz być już normalnie karany chyba.

Z tego co się orientuje, mandat może ci wygasnąć po 3 latach, jeśli jesteś na utrzymaniu rodziców. Ale to zależy w sumie, bo róznie to bywa.
Image
Awatar użytkownika
Tormentor
C O N T R I B U T O R

Posty: 1029
Dołączenie: 15 Lis 2010, 21:42
Ostatnio była: 01 Wrz 2024, 11:43
Miejscowość: Yantar
Ulubiona broń: --
Kozaki: 289

Re: Czy muszę zapłacić mandat?

Postprzez desmond w 12 Gru 2013, 16:58

Z tego co się orientuję to mandat można dawać nieletnim od 13 roku życia. Niezapłacenie mandatu natomiast może skutkować wpisaniem do krajowego rejestru dłużników ( nie będzie można tobie udzielać kredytów, nie będziesz mógł kupować na raty itp.) więc lepiej zapłać. 50 zł to nie jest majątek.

PS. Mogłeś poczekać na zielone. :P

desmond
Wygnany z Zony

Posty: 111
Dołączenie: 05 Lut 2011, 01:49
Ostatnio był: 12 Sty 2015, 20:05
Miejscowość: Generatory
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 20

Re: Czy muszę zapłacić mandat?

Postprzez MatrixSTR w 12 Gru 2013, 17:00

Jak Ci nic nie dali to co niby masz płacić? Powinni dać Ci specjalny kwitek do opłacenia, i dodatkowo musisz się im podpisać że przyjąłeś mandat. Tak to Ciebie tylko nastraszyli i nic więcej.

Za ten post MatrixSTR otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Darnok211.
Awatar użytkownika
MatrixSTR
Modder

Posty: 1097
Dołączenie: 26 Maj 2009, 23:44
Ostatnio był: 24 Wrz 2024, 05:14
Miejscowość: Gdzieś Daleko W Wielkopolsce
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 276

Re: Czy muszę zapłacić mandat?

Postprzez Darnok211 w 12 Gru 2013, 18:22

dzięki wszystkim za pomoc :) dałbym każdemu :wódka: ale niestety jest ograniczenie :/
Awatar użytkownika
Darnok211
Kot

Posty: 5
Dołączenie: 15 Gru 2012, 17:02
Ostatnio był: 30 Maj 2015, 06:26
Miejscowość: Tokio :3
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 0

Re: Czy muszę zapłacić mandat?

Postprzez kapucha w 12 Gru 2013, 18:54

Ja sam dostałem kiedyś mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, a miałem skończone ledwie 17 lat. Jak dostajesz mandat, to zostajesz pouczony o tym, że masz prawo odmówić jego przyjęcia (ale nie polecam - wtedy idzie wniosek do sądu o ukaranie). Podpisujesz (co oznacza przyjęcie mandatu) i dostajesz 2 karteczki. Na jednej jest nr rachunku, z nią gonisz na pocztę lub do banku go opłacić, a na drugiej trochę informacji, twoje prawa i inne takie pierdółki. Ale jeśli niczego nie podpisałeś, to nie masz się czego obawiać. A jeśli nie dostałeś tych karteczek, to zapłacenie mandatu jest dosłownie niewykonalne. Ale policjanci musieli zanotować fakt wylegitymowania Ciebie i że udzielają pouczenia, co mogłeś właśnie uznać za wypisywanie mandatu. Powinieneś się dopytać co ci policjanci z Tobą robią, bo masz do tego prawo, a policjant obowiązek udzielenia odpowiedzi.

desmond napisał(a):Z tego co się orientuję to mandat można dawać nieletnim od 13 roku życia.

Bzdura. Młodociany jest traktowany jak dorosły z chwilą osiągnięcia 17 roku życia. Dopiero od tej chwili może odpowiadać za przestępstwa i wykroczenia. Do tego czasu odpowiadają za niego prawni opiekunowie. Może dostać kuratora, upomnienie, poprawczak itp. ale nie można na niego nałożyć żadnych kar finansowych.

A poza tym, to jak dostaniemy już mandat to mamy 2 wyjścia. Pierwsze - zapłacić i mieć spokój. Drugie - nie płacić, czekać na list z upomnieniem, a później komornika. Wystarczy, że nic w domu nie będzie na was. Wtedy mówicie, że nie pracujecie, a wszystkie sprzęty w domu należą do rodziców, a ja tu tylko mieszkam. To wy jesteście winni, więc komornik nie ma prawa niczego zabrać, bo to jest mienie waszych rodziców. Wtedy sprawa zostaje umorzona z powodu niemożliwości ściągnięcia mandatu.

Za ten post kapucha otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Darnok211.
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94


Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt07 oraz 24 gości