Sony Vaio, bootowalna płyta dvd

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Sony Vaio, bootowalna płyta dvd

Postprzez Universal w 11 Cze 2014, 17:45

Guten morgen,

Kupiłem sobie używanego laptopa, nacieszyłem się kiedy działał, ale teraz mam nielichy problem. Wiedziałem uprzednio o tym, że preinstalowano na nim 30-dniowego triala, ale mam własną płytę z systemem, zresztą uzyskałem klucz z naklejki ze spodu. Ale już nawet nie o to chodzi.

Wiem, że normalnie jeśli system nie czyta przy starcie płyty z systemem, należy przestawić odpowiednie ustawienia w BIOSie. Próbowałem tak zrobić, jednak żadna z opcji w menu dotyczącym bootowania nie jest aktywna.

Image

Wybaczcie jakość, ale połyskująca matryca i kiepski aparat w telefonie to nie najlepszy mariaż.

Mogę sobie w to walić enterem do śmierci, żadna z interesujących mnie opcji nie jest aktywna. Próbowałem zgodnie z poradami znalezionymi w necie wciskać także inne klawisze funkcyjne (domyślnie BIOS u mnie jest pod F2), ale nic się nie działo.

Według naklejki model to Sony Vaio PCG-7D1M, z kolei w pomocy technicznej wyszukiwałem go po sygnaturze VGN-FS315E. Przyznam, że ni w ząb nie wiem, które to oznaczenie modelu. PhoenixBIOS, R0080J1, jeśli to coś znaczy.

Ogólnie chciałem pozmieniać sobie rozmiar partycji :/ Czy ten model jest wykastrowany, czy jednak jest możliwość, by tego dokonać? Jeśli nie podałem jakichś informacji, a powinienem być w ich posiadaniu - piszcie, uzupełnię.

Będę wdzięczny za pomoc, bardzo.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Reklamy Google

Re: Sony Vaio, bootowalna płyta dvd

Postprzez Pangia w 11 Cze 2014, 18:16

No na moje to tam jest właśnie kolejność: DVD, dyskietka, HDD i Enter ci pokazuje, co to za komponent (ten ciąg znaków pod spodem to oznaczenie dysku twardego).
Rozmiar partycji ustawiasz albo przez jakieś dodatkowe programiki, albo przy stawianiu systemu, jak wybierasz gdzie chcesz go zainstalować. Zresztą nie ma czasem wprowadzonej opcji zmiany rozmiaru partycji od Visty?
Może płytka jest spieprzona? Bo wątpię, żebyś sfrajerzył jak ja i nie docisnął płytki do tacki i później zastanawiał się, czemu laptop nie chce jej czytać :P
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!

Za ten post Pangia otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal.
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Sony Vaio, bootowalna płyta dvd

Postprzez Kpuc w 11 Cze 2014, 18:23

Wduś F8 podczas odpalania lapka czyli w czasie procedury POST, może ale nie musi wyskoczyć lista z której wybierzesz napęd. Wielkość partycji to już wiadomo po zbootowaniu płyty jest menadżer.

Ps. F10 zobacz.
Image
Awatar użytkownika
Kpuc
Legenda

Posty: 1812
Dołączenie: 06 Paź 2010, 09:10
Ostatnio był: 16 Sie 2024, 23:18
Miejscowość: zona
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 285

Re: Sony Vaio, bootowalna płyta dvd

Postprzez Universal w 11 Cze 2014, 18:24

@Pangia

Może i tak to wygląda, ale tak to nie działa - wrzuciłem to zdjęcie, bo wydawało mi się najbliższe poszukiwanej opcji. Domyśliłem się sam, czy jest ten ciąg znaków :P

Wiem, że przy stawianiu systemu mogę ustawić rozmiar partycji - właśnie to przecież chcę zrobić. Płyta na pewno jest czytana przez kompa jako takiego, bo mógłbym z poziomu systemu zainstalować go od nowa, ale nie mógłbym zmienić tych pieprzonych partycji.

Sprawdzę, czy te programy coś dadzą i dam znać.

@Kpuc - na oba nie reaguje :/
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Sony Vaio, bootowalna płyta dvd

Postprzez caleb59 w 11 Cze 2014, 19:00

A pan kolega szanowy użył klawiszy + i - do zmiany opcji? :caleb:
                        Image
| Ryzen 7 5800X3D | 32GB DDR4 RAM | RTX 4070 SUPER 12GB GDDR6X RAM | Windows 11 Pro x64 |
Awatar użytkownika
caleb59
Administrator

Posty: 2694
Dołączenie: 23 Sie 2008, 18:59
Ostatnio był: 24 Wrz 2024, 23:15
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 672

Re: Sony Vaio, bootowalna płyta dvd

Postprzez Kpuc w 11 Cze 2014, 19:29

Przeleć BIOS i dobrze poczytaj co popisali, może trzeba najpierw odblokować menadżer bootowania. Ja bym jeszcze na pale sprawdził po kolej F1, F3...
Image
Awatar użytkownika
Kpuc
Legenda

Posty: 1812
Dołączenie: 06 Paź 2010, 09:10
Ostatnio był: 16 Sie 2024, 23:18
Miejscowość: zona
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 285

Re: Sony Vaio, bootowalna płyta dvd

Postprzez Universal w 11 Cze 2014, 19:47

caleb59 napisał(a):A pan kolega szanowy użył klawiszy + i - do zmiany opcji? :caleb:

W pierwszej chwili pomyślałem "karwasz barabasz, zapomniałem". No i zrobiłem tak. Jednakwoż tylko wyświetliło mi się "PXE-E61: media test failure, check cable". Płyta włożona, otwierająca się już w Windowsie, jednak z boota nie chce. Obsługuje mi to Intel Boot Agent. Bez zmian.

Jeśli dobrze zrozumiałem, w przypadku komunikatu takiego jak wyżej, dysk byłby źle podłączony, ale nie jest - system ogólnie działa. Nie wymontuję go przecież, żeby załapał płytę (bo jak zainstalowałbym system?). Ustawiłem HDD najniższy priorytet, wszystko inne łącznie z "dyskami optycznymi" wrzuciłem wyżej, brak zmian.
Kpuc napisał(a):Przeleć BIOS i dobrze poczytaj co popisali, może trzeba najpierw odblokować menadżer bootowania. Ja bym jeszcze na pale sprawdził po kolej F1, F3...

No przejrzałem bios, nihil novi.

Kod: Zaznacz wszystko
F1 - nie
F2 - BIOS
F3 - nie
F4 - nie
F5 - nie
F6 - nie
F7 - nie
F8 - opcje rozruchu Windowsa, więc nie
F9 - nie
F10 - nie
F11 - nie
F12 - nie
Delete - nie


Rzecz w tym, że chciałem zmienić rozmiar partycji systemowej. Chyba sobie dam spokój, szmelc nie warty nerwów :/
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Sony Vaio, bootowalna płyta dvd

Postprzez Kpuc w 11 Cze 2014, 20:40

Daj zdjęcia wszystkich kart biosu.
Image
Awatar użytkownika
Kpuc
Legenda

Posty: 1812
Dołączenie: 06 Paź 2010, 09:10
Ostatnio był: 16 Sie 2024, 23:18
Miejscowość: zona
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 285

Re: Sony Vaio, bootowalna płyta dvd

Postprzez Universal w 12 Cze 2014, 15:24

Bokiem, bokiem, ale jakoś dałem radę. Ściągnąłem za radą Pangii ustrojstwo do partycjonowania dysku i podzieliłem to z poziomu Windowsa, potem reinstalka na nowo utworzony dysk (D:/) i po raz wtóry partycjonowanie, tym razem dysku (wcześniej) systemowego (C:/). Kiedy zainstalowałem na zmniejszonym C:/ system, mogłem sformatować i znowu podzielić resztę przestrzeni...

Także w gruncie rzeczy problem rozwiązany, dzięki za pomoc.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052


Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości