Optymalizacja komputera

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Re: Optymalizacja komputera

Postprzez scigacz1975 w 13 Lis 2014, 20:14

Plik wymiany? A co to jest? :suchar: W moim rozumowaniu plik wymiany jest tfe, bo ma zbyt długi czas dostępu... Poza tym ciągłe rzępolenie po partycji C może być troszkę nieprzyjemne dla dysku, c'nie?


Niestety ale, dopóki nie masz przynajmniej 6GB (a i to nie zawsze) pamięci ram minimum 4GB plik wymiany jest po prostu niezbędny. Zwłaszcza grając w stalkera.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Reklamy Google

Re: Optymalizacja komputera

Postprzez Pangia w 13 Lis 2014, 21:07

Nie wiem, u kogo, ja na kompie z podpisu wyciągam na waniliowym Stalkerze nie mniej niż stałe 30 FPS, z plikiem wymiany na 4GB (chociaż było mniej i nie było w sumie gorzej).
Mito napisał(a):Poza tym ciągłe rzępolenie po partycji C może być troszkę nieprzyjemne dla dysku, c'nie?

Nie. Mam 8- czy nawet już 9-letniego WD Caviara SE i skan HD Tune miał jak dla nówki nieśmiganej.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Optymalizacja komputera

Postprzez Woland w 13 Lis 2014, 21:18

Przepraszam że się wtrącę, ale również chciałem stanąć w obronie pliku wymiany. Nie zauważyłem żadnych kłopotów dźwiękowych wynikłych z pliku wymiany to raz. Dwa, plik wymiany uznaje się za zawsze/prawie zawsze potrzebny. By the way, trzeba mieć plik wymiany jak się używa oczyszczania ramu w programie advanced system care/gamebooster etc. gdyż ważnym elementem pracy tego programu jest sprawniejsze od standardowego przenoszenie pamięci ram do pliku wymiany.
Grałem z standardowym ustawieniem pliku wymiany. Potem dałem na 4095mb. A potem po jakimś czasie wróciłem do 2024 mb. I nigdy więcej tego nie popełnię, nie chcę wracać do 2024 :E.
No przepraszam, widzę w praktyce jak działa CoH2 czy Skyrim (gry najbardziej dające w kość mojemu komputerowi). I wiem z jakimi ustawieniamy grałem na 2024 (o wiele niższymi) a z jakimi gram na 4095 (o wiele wyższe ;) )
Nie szkodzi również na dysk. Pracuję z plikiem wymiany 4095mb od lipca. I jest w porządku. Dysponuję programem HD Tune i on nie wykazuje od tych iluść miesięcy żadnych problemów, dysk 100% sprawny wszystko w najlepszym porządku i pisane jest mu minimum 983 dni życia jeszcze (przy pracy 20 tysięcy godzin już wykonanej :E )
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Optymalizacja komputera

Postprzez Mito w 13 Lis 2014, 21:27

@Ścigacz no niestety, mój sprzęt jest idealnym zaprzeczeniem Twojego twierdzenia. Mam 4Gb RAMu, a ze względu na ograniczenia systemu 32 - bitowego na niecałym gigabajcie mam założony RAMdysk, a na tym plik wymiany. Stalker chodzi jak złoto, Czy to AA2, czy to Mizeria... (Full HD, niemal max detale) pamięć nie wypełnia mi się na więcej niż na niewiele ponad 3Gb :caleb:
I żeby nie było - grałem w stalkera jeszcze zanim założyłem ramdysk. Było podobnie.
Nie wiem, skąd to twierdzenie. A na dodatek ten czas dostępu dla pliku wymiany... A może masz po prostu zasyfiony komputer?

@Pangia: Mi zaufanie do HDTunePro zakończyło się na pewnej niedawnej przygodzie z komputerkiem. Na pewnym komputerze, posiadającym ponoć 5-letniego HDD-ka przestał się włączać Windows. No to wiadomo - reinstall. Tylko że instalator zatrzymał się podczas formatu dysku na 8%. I tyle. Udało mi się go sformatować, podłączając przez przejściówkę USB do swojego. I z ciekawości zrobiłem skan dysku tym programem. Uznał, że dysk jest w świetnym stanie i nie ma bad sectorów. Po instalacji Windowsa, po 2-3 uruchomieniach komputera, stało się coś. Nie wiem, co, ale z folderu systemowego wy*ebało kilka bibliotek. A HD Tune uporczywie pokazywał, że wsio w pariadkie. Ale jak zainstalowałem system na partycji D, to takie jajca się nie działy...
Mam WD Caviara Green, ma troszkę ponad 5 lat. Wykorzystywany jedynie do przechowywania danych. Przez 2-3 lata stał na nim system. Niedawno zaczął "gubić" foldery i partycje. CHKDSK miał sporo pracy. Myślę, że są i takie, które po 3 latach zaczęłyby się sypać.

Edit: Woland - już piszczący dysk nie przeszkadza? :caleb:
Tak, to prawda, kiedy się czyści RAM, to trzeba zrobić jakieś zastępstwo dla niego. Ale RAM i tak się wyczyści, jak uruchomisz komputer ponownie :caleb: . Tu nie chodzi o to, co jest w pamięci RAM, ale co się do niej pakuje podczas startowania systemu. I jak podczas włączania komputera zacznie ci chodzić pieryliard updater'ów, malware'ów czy innych bardzo niepotrzebnych aplikacji, wypełniając połowę RAMu, to jak wyczyścisz RAM w trakcie działania systemu, to na prawdę będzie różnica. Poza tym:
"gdyż ważnym elementem pracy tego programu jest sprawniejsze od standardowego przenoszenie pamięci ram do pliku wymiany." Przepraszam, co?
Plik wymiany nie jest po to, żeby zastępować RAM lub pracować jako taki. On jest po to, żeby pracować jako rozszerzenie RAMu, w razie gdyby zabrakło w nim miejsca. Powinny w nim siedzieć dane nie wymagające częstego odczytu/zapisu. Ale niestety, Windows ma to do siebie, że nie potrafi zbyt dobrze go wykorzystać. Chyba coś pokręciłeś, kolego. :)
Jeżeli pamiętam dobrze, masz 2Gb RAMu. Do grania jest to po prostu za mało, więc plik wymiany Ci na prawdę potrzebny jest. A najwyraźniej połączenie, założę się, sądząc po twoim doświadczeniu w takich sprawach, że jednak dość zasyfionego, systemu ze Skyrimem może wymagać nawet więcej niż te 4Gb dostępnej przestrzeni. ;)
Spolszczenie do Misery: The Armed Zone (Ja & Imienny)
Ciekawe kiedy ilość moich kozaczków przekroczy moje IQ Image
Awatar użytkownika
Mito
Legenda

Posty: 1007
Dołączenie: 17 Sie 2014, 21:21
Ostatnio był: 29 Mar 2019, 02:46
Kozaki: 271

Re: Optymalizacja komputera

Postprzez Soviet w 13 Lis 2014, 22:52

scigacz1975 napisał(a):Trzeba sobie wejść w panel sterowania Nvidia i ustawić takie parametry dla aplikacji 3D (można dać od razu globalnie to każda gra je sobie zaakceptuje) - straty na grafice nie widzę, za to płynność naprawdę poszła w górę

http://www.dropbox.com/s/xodxdptubaqniou/grafika1.jpg
http://www.dropbox.com/s/30sfpyiw3zsrrt6/grafika2.jpg


Systemowo wyłączone filtrowania anizotropowe i nie widzisz zmiany? Nie polecam porady, chyba że na słabsze kompy.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Optymalizacja komputera

Postprzez scigacz1975 w 13 Lis 2014, 23:27

@Sovietikusie - grając w Sztaklery nie zauważysz żadnej straty jakości - gwarantuję. Natomiast fakt - przy grach DX10-Dx11 już tak. Ale jak już wcześniej pisałem - mało kto, mając mocnego nowego kompa, będzie zawracał sobie głowę 50% z tu opisanych porad. Natomiast da się zauważyć ze sporo użytkowników ma jednak starsze, słabsze kompy. I im te porady mogą pomóc.

Przed chwilą, dla testu, dałem w ustawieniach "bez pliku wymiany" (mam 4GB ram) - po przejściu 2-ch lokacji w TS2 AA2 wywaliło "bad node no heap" - jedną z wersji loga out of memory. Tak że, przynajmniej dla sztaklerów, plik wymiany jest potrzebny. Mój system jest czyściutki, można powiedzieć sterylny - zero zbędnych usług czy aplikacji. Użycie ram w stanie gotowym do pracy 19-20 % (około 750MB) - więc nie jest to problem zaśmiecenia systemu.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Optymalizacja komputera

Postprzez Cromm Cruac w 14 Lis 2014, 02:49

Zgodzę się z Sovietuniem, różnica jest znaczna
ImageImage
Wystarczy popatrzeć na asfalt w oddali.

Filtrowanie anizotropowe ma wpływ na FPSy tylko na bardzo starych kartach grafiki. Od przynajmniej GTS8800 (taką kiedyś miałem) nieważne było czy ustawię je na max czy wyłączę. FPSy były te same.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian

Za ten post Cromm Cruac otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive caleb59, scigacz1975.
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2542
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 01 Cze 2024, 23:08
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Optymalizacja komputera

Postprzez scigacz1975 w 14 Lis 2014, 18:37

@Cromm muszę przyznać że masz rację - podniesienie ustawień AA na maksymalne jakie ma moja karta (16xQ CSAA) nie zmieniło mi FPS. Jednak poprawy jakości nie zauważyłem :/ - wiem natomiast że wielkość pliku wymiany ma wpływ na płynność gry, zwłaszcza kiedy ustawia się wyższy switch_distance - kiedy mam min. 4096 przycięcia są minimalne lub wcale (mówię o wchodzeniu w zasięg grupy NPC) - przy mniejszych przycinać potrafi na parę sekund, co na dłuższą metę potrafi wkurzyć.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Optymalizacja komputera

Postprzez Cromm Cruac w 14 Lis 2014, 19:04

Piter, 16xQ CSAA to antyaliasing a nie anisotropic filtering. Nie zauważyłeś różnicy bo w Stalku w ogóle normalne AA nie działa (albo działa rzadko)
AF to wyostrzanie tekstur powierzchni wzdłuż których patrzymy. Jak np. asfalt na moich skrinach.

Ustaw filtrowanie anizotropowe na x16 albo zostaw na 'kontrolowane przez aplikacje' i ustaw na max w opcjach. FPSy powinny byc te same a zobaczysz wyostrzone tekstury w oddali.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2542
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 01 Cze 2024, 23:08
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Optymalizacja komputera

Postprzez scigacz1975 w 14 Lis 2014, 19:51

To też mam na 16 - http://www.dropbox.com/s/25p3fmk86v8lvt ... 4.png?dl=0 - dalej tak samo :/ . Chyba ze coś jeszcze mam przestawić?
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Optymalizacja komputera

Postprzez Mito w 19 Lis 2014, 19:52

Witajcie bracia. Wykorzystując moją dość ograniczoną wiedzę nabazgrałem cuś o niepotrzebnych procesach. Krytyka, w razie gdybym coś schrzanił, zalecana.
I teraz pytanko - może wykonać listę zbędnych/koniecznych procesów lub usług?
Spolszczenie do Misery: The Armed Zone (Ja & Imienny)
Ciekawe kiedy ilość moich kozaczków przekroczy moje IQ Image
Awatar użytkownika
Mito
Legenda

Posty: 1007
Dołączenie: 17 Sie 2014, 21:21
Ostatnio był: 29 Mar 2019, 02:46
Kozaki: 271

Re: Optymalizacja komputera

Postprzez scigacz1975 w 19 Lis 2014, 23:06

scigacz1975 napisał(a):Kolejny "żelazny" temat wydajności naszego kompa, lub w tym przypadku - systemu. Optymalizacja usług systemowych:
http://pccentre.pl/article/show/Uslugi_ ... 419;page=1


Akurat jeżeli chodzi o usługi systemowe to jest całkiem sporo tych które wręcz należy wyłączyć. Ale najpierw trzeba poczytać - jakie, a jakich nie.

Z własnego dość długiego doświadczenia wiem że, te zbędne usługi (a co za tym procesy) z których NIGDY nie skorzystamy, zajmują całkiem sporo tak pamięci, jak zasobów procka. I ta akurat modyfikacja poprawia wydajność każdego kompa, nieważne czy nowego czy starego.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

PoprzedniaNastępna

Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości