Ocena sprzętu

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Ocena sprzętu

Postprzez wwwdjkamil w 14 Wrz 2010, 21:10

Dzień Dobry, Chciałby się dowiedzieć czy mój PC jest słaby (jeśli chodzi o granie w Stalkera) czy mocny, i co ewentualnie można w nim zmienić na lepsze (nowa karta graficzna, procesor)

A o to co mam pod biurkiem:
:

Płyta Główna : MSI MS-7528
Procesor: Intel Core 2 Duo E8400 3,00 GHz
RAM: DDR2 2 GB
Karta Graficzna: GeForce 9500 GT 512MB(?)
Windows 7 32bit
Zasilacz 350W


Procesora nie podkręcałem i tu pytanie marginesowe czy ten model jest podatny no podkręcanie?

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje a :wódka: może po fakcie :)
Ostatnio edytowany przez wwwdjkamil 16 Wrz 2010, 10:49, edytowano w sumie 2 razy
:

Ludzka ciekawość nie zna granic
Awatar użytkownika
wwwdjkamil
Kot

Posty: 26
Dołączenie: 19 Lut 2010, 22:40
Ostatnio był: 25 Lip 2024, 13:25
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 1

Reklamy Google

Re: Ocena sprzętu

Postprzez Bambosz107 w 14 Wrz 2010, 21:27

Procesor to aż żal nie podkręcić, pójdzie spokojnie na 3,8 a nawet 4 Ghz (oczywiście na dobrym chłodzeniu i paście). Karta graficzna natomiast to wąskie gardło, kupuj GTX 460 1 GB, przyszłościowa i w dobrej cenie. No i dołóż jeszcze do 4 GB RAM.
Go Go Power Rangers!!
Awatar użytkownika
Bambosz107
Legenda

Posty: 1280
Dołączenie: 10 Maj 2009, 21:50
Ostatnio był: 15 Cze 2022, 20:42
Miejscowość: Tarnów
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 87

Re: Ocena sprzętu

Postprzez apg2312 w 14 Wrz 2010, 22:14

Niestety, nie podałeś jaką masz płytę główną i jaki zasilacz, a od tych elementów sporo w komputerze zależy - między innymi to, czy modernizacja będzie w ogóle możliwa i/lub opłacalna.
Zasadniczo zgadzam się z przedmówcą co do
1. podkręcenia procesora
2. dokupienia pamięci RAM do 4 GB ( najlepiej w układzie 2x2GB )
3. wymiany karty graficznej
Tyle, że może niekoniecznie pchałbym się w GeForca GTX 460 - no chyba, że miałbym akurat na zbyciu te 800 zł. Ale GF 9500 to faktycznie padaka - karta typowo do zastosowań biurowych, Internetu czy filmów, ale już nie do gier.
Ile w ogóle kasy chcesz wydać ?
I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?
Awatar użytkownika
apg2312
Tropiciel

Posty: 322
Dołączenie: 28 Wrz 2009, 21:41
Ostatnio był: 18 Wrz 2019, 08:49
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 76

Re: Ocena sprzętu

Postprzez impulse_101 w 15 Wrz 2010, 00:23

Procesor mozna podkrecic tylko czy jest sens przy zegarze 3,0GHz, musialby sie naprawde mocno krecic (np 3,6Ghz) bo w innym przypadku zysk bedzie raczej maly (jakies 1-2) klatki. Chodzi o to ze najwiekszy skok wydajnosci jest gdy krecimy przykladowo z 2,4Ghz do wlasnie 3,0-3,2Ghz. Pozniej przyrost FPSow jest znikomy, oczywiscie co innego gry a co innego benchmarki :wink: Wiec z tym oc procka to bylbym ostrozny, chyba ze naprawde FPSy skocza do gory bo w innym przypadku szkoda go temperatura katowac.
Ramu dokupic z 2GB ale juz 1GB zrobi odczuwalna roznice. Jesli sie zdecydujesz na laczna ilosc 4GB to czeka cie przesiadka na Win7 64bit.
Jak kasy starcza to brac GTX460 ewentualnie HD5830 ...jesli nie to HD5770.

Nie podales jeszcze zasilacza jakim dysponujesz bo moze sie okazac ze nie uciagnie ci nowej karty i ewentyalnego OC procesora.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Ocena sprzętu

Postprzez wwwdjkamil w 15 Wrz 2010, 12:59

Dzisiaj rozkręciłem swojego PC i w środku mam i kostkę 2 GB i jedno wolne miejsce na RAM. Zasilacz 350W, Ale najbardziej martwi mnie chłodzenie procesora... zintegrowany wiatraczek...

Ja sam się zastanawiam na tym czy nie kupić nowego PC... Nie wiem też czy mój "config" nadaje się tylko do wymiany. Może jakiś konkretny punkt składający PC'ety warty polecenia znacie ?
Ten komputer który obecnie mam był kupiony w media martk'cie i to nie był dobry zakup.

Za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi serdecznie dziękuje.
:

Ludzka ciekawość nie zna granic
Awatar użytkownika
wwwdjkamil
Kot

Posty: 26
Dołączenie: 19 Lut 2010, 22:40
Ostatnio był: 25 Lip 2024, 13:25
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 1

Re: Ocena sprzętu

Postprzez accerone w 15 Wrz 2010, 13:21

Na Twoim miejscu wstrzymałbym się z wymianą karty grafiki do czasu aż AMD wypuści nowa generację swoich kart 6xxx. Ceny tego co jest na rynku, spadną, wybór będzie większy.

Co do krecenia procesora - z moich doświadczeń wynika, że to nic nie daje sprawdź sobie tu http://forum.stalker.pl/viewtopic.php?f=16&t=10427. Co prawda to quad, na dwurdzeniowcu nie sprawdzałem - może tam kręcenie proca coś daje. Dorian tam niżej dał link do testu proca kręconego - tam kręcenie coś jednak dało- ale to inna architektura procesora (i5), więc ani w Twoim, ani w moim przypadku ten test nie jest w żaden sposób miarodajny.

Bardziej niż boxowe chłodzenie martwić Cię powinien właśnie zasilacz, nawet nie myśl o kręceniu procesora na tym zasilaczu. Nie myśl też o wymianie grafiki - każda grafika przeznaczona dla graczy ma gniazdo dodatkowego zasilania, 1, 2 lub w ekstremalnych przypadkach 3. Twój zasilacz nie pociągnie (gwarantując stabilność i bezpieczeństwo) ŻADNEJ karty graficznej na której mógłbyś bezstresowo grać.

Jak masz kasę - możesz wymienić komputer cały. Ja jednak na Twoim miejscu najpierw wymieniłbym zasilacz na 500 - 600W dobrej firmy (min: Tagan, Chieftec, BeQuiet, Corsair, OCZ, Fortron, Enermax, Antec...) im większy weźmiesz tym bardziej przyszłościowy będzie - oczywiście do granic rozsądku jak nie zamierzasz budować konfigu z SLI lub CF to 700W max więcej się nie kalkuluje.

Po zakupie zasilacza rozejrzałbym się za karta graficzną, ale jak wspominałem dopiero po premierze radeonów 6xxx. To czy Nvidia czy AMD to kwestia indywidualnych preferencji. Obie firmy robią dobre karty, ja się przychylam do zdania, że od generacji 5xxx jednak Radki są lepsze ale to moja opinia - poczytaj testy różnych kart i wyrób sobie własną. Nie kupuj karty którą ktoś Ci poleci podając miałkie argumenty typu "przyszłościowa" "w dobrej cenie".
Moim zdaniem cała przyszłość GTX460 to czas do premiery radeonów 6xxx. Dlatego poczytaj testy, popytaj ludzi o konkretną wydajność i odczucia z pracy i wyrób sobie nt. karty graficznej własne zdanie - tylko wtedy kupisz mądrze.
Wiem, że stracisz na to trochę czasu ale warto, przemyślany zakup to lepszy zakup.

===================

Dopiero doczytałem że masz komputer z MM (o.O) tak to pewnie nie był dobry zakup, ale procesor zły nie jest, wiele tez zależy od tego jaką masz płytę główną (ale chyba nie jest najlepsza z 2 slotami na RAM).
Co do punktu składającego komputery, nic Ci nie polecę - od lat sam składam komputery dla siebie i rodziny - wychodzi znacznie taniej i znacznie lepiej - polecam ten sposób to wcale nie jest trudne.
Grafika w grze jest równie ważna jak wszystkie inne jej składowe, niczego nie należy traktować po macoszemu. Tak uważam, w której grupie procentowej graczy jestem ? :D
accerone
Stalker

Posty: 88
Dołączenie: 09 Sty 2010, 07:23
Ostatnio był: 07 Sty 2011, 15:39
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 10

Re: Ocena sprzętu

Postprzez dorian w 15 Wrz 2010, 18:01

Majac takiego proca cpu w budzie i nie chcąc czekać aż ceny graf spadną na jesieni i jeśli nie przewidujesz jakiegoś mocnego SLI, albo CF kupiłbym zasilacz 700-750W (zapas mocy zawsze się przydaje), kartę graficzną i tu wszystko zależy od kasy, Radeon 5770 jest bardzo dobry, ale osobiście wolałbym gf 460 (lepsze stery jednak imo). Wsadzasz to do budy, odpalasz i grasz w Stalkera i w co tam jeszcze raczej bez specjalnego wniku. Jeśli chcesz kręcić tego cpu, a ten model kręci się wspaniale, to musisz obadać na ile Ci płyta gł. pozwoli. Jeśli cienka dokupujesz odpowiednią do oc (np. sam mam asusa 5pq, stara, ale "solid as a rock" :) ) i powinno być git. Kupujesz 2 - 3 podzespoły, które sam sobie wybrałeś, a nie to, co Ci w markecie wsadzili.
I grasz komfortowo, a nie od razu całego kompa, chyba, że kasa nie ma znaczenia, to można i cały se wymienić..
:|
P.S. Nie wiem jaki masz dysk, ale jego szybkość też jest istotna, chociaż już nie aż tak, jak podzespołów jw.
Awatar użytkownika
dorian
Legenda

Posty: 1409
Dołączenie: 11 Lut 2008, 16:02
Ostatnio był: 23 Sie 2024, 17:38
Miejscowość: W-wa
Frakcja: Zombie
Kozaki: 246

Re: Ocena sprzętu

Postprzez accerone w 15 Wrz 2010, 18:46

Dorian - stery nv są tak samo dobre jak ATi/AMD obecnie. A szczerze powiem jako długoletni użytkownik kart Nv (od rivy tnt do GF8800 - miałem ich karty z każdej generacji minimum jedną sztukę) i obecnie użytkownik karty ATi/AMD - stery ATi/AMD są moim zdaniem lepsze.
Nie dość, że nie doświadczam żadnych błędów w grach i programach (co u ATi kiedyś nie było normą bo stery były kiepskie), to jeszcze w standardowej dystrybucji wyposażone są w CCC (catalyst control center). Dzięki temu stery są w stanie same wyszukać odpowiednie takty dla rdzenia i pamięci (nie korzystałem z tego - kręciłem kartę sam i sam testowałem jej stabilność). Dodatkowo mogę sobie ustawić kilka profili np 1. Karta default 2. lekki oc 3. max oc i przełączać się pomiędzy tymi profilami z poziomu pulpitu często nie wychodząc nawet z gry a jedynie ją minimalizując.
Tego nv w swoich sterach raczej nie ma, a na pewno nie miała w żadnych sterownikach które ja miałem z ich kartami.

Także wwwdjkamil nie przejmuj się sterownikami i Nv i AMD mają sterowniki na tyle dobre żeby grać i pracować bez żadnych stresów. Przy wyborze karty kieruj się raczej ceną, wydajnością, głośnością, temperaturą i podatnością na OC.
Grafika w grze jest równie ważna jak wszystkie inne jej składowe, niczego nie należy traktować po macoszemu. Tak uważam, w której grupie procentowej graczy jestem ? :D
accerone
Stalker

Posty: 88
Dołączenie: 09 Sty 2010, 07:23
Ostatnio był: 07 Sty 2011, 15:39
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 10

Re: Ocena sprzętu

Postprzez MatrixSTR w 15 Wrz 2010, 20:58

MM... znając komputery z marketów to płytę główną też będziesz musiał zmienić bo pewnie jest jakaś jedna z gorszych.

Zresztą kupując w marketach trzeba uważać, ponieważ pakują tam takie części żeby w gazetkach wszystko ładnie wyglądało przy użyciu jak najgorszych częśći. Dlatego piszą "Core i7 8 GB RAMu dysk 1 TB Radeon HD 4550 1 GB" a w rzeczywistości to jedynie procesor jest dobry bo jak się okazuje: płyta główna to najsłabszy i najtańszy z możliwych model obsługujący ten procesor, zasilacz też najsłabszy jaki może go uciągnąć do tego NoName, 8 GB ramu może okazać się jakiejś nieznanej firmy do tego o strasznie niskich częstotliwośćiach, a karta na przykład ten HD 4550 może się wydać dobry bo ma aż 1 GB ramu i wysoki numerek (w rzeczywistośći ledwo uciągnie stalkera na dynamika na minimalnych) więc trzeba z tym uważać i o wiele lepiej zrobić tak jak pisze accer, czyli popytać na forach, czytać opinie i w ogóle :)

ale żem się rozpisał :P
Awatar użytkownika
MatrixSTR
Modder

Posty: 1097
Dołączenie: 26 Maj 2009, 23:44
Ostatnio był: 24 Wrz 2024, 05:14
Miejscowość: Gdzieś Daleko W Wielkopolsce
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 276

Re: Ocena sprzętu

Postprzez Bambosz107 w 15 Wrz 2010, 21:16

impulse_101 napisał(a):Procesor mozna podkrecic tylko czy jest sens przy zegarze 3,0GHz, musialby sie naprawde mocno krecic (np 3,6Ghz) bo w innym przypadku zysk bedzie raczej maly (jakies 1-2) klatki. Chodzi o to ze najwiekszy skok wydajnosci jest gdy krecimy przykladowo z 2,4Ghz do wlasnie 3,0-3,2Ghz. Pozniej przyrost FPSow jest znikomy, oczywiscie co innego gry a co innego benchmarki


Mylisz się, procek trzeba podkręcić, alby nie był wąskim gardłem w kompie, czyli im więcej, tym lepiej. Do 4 Ghz powinien pójść, da to przyrost klatek - w zależności od gry - od kilku do kilkudziesięciu (np. GTA 4 będzie miało z 20 fps więcej).
Go Go Power Rangers!!
Awatar użytkownika
Bambosz107
Legenda

Posty: 1280
Dołączenie: 10 Maj 2009, 21:50
Ostatnio był: 15 Cze 2022, 20:42
Miejscowość: Tarnów
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 87

Re: Ocena sprzętu

Postprzez wwwdjkamil w 15 Wrz 2010, 21:25

Tak tak płyta główna to jakaś tania podróbka a GF 9500 GT jest firmy... Zotac... Następny komputer jaki kupię złoże sam albo dam komuś znajomemu do złożenia. Nie wiem czy opłaca się wymieniać zasilacz,kartę graficzną i chłodzenie CPU. Może poczekać do kolejnej generacji procesorów kart graficznych itp. i wtedy kupić po "okazyjnej cenie" wszystkie podzespoły które obecnie "królują" i mieć dobry komputer w dobrej cenie. Teraz nie opłaca mi się kupować np. takiego zestawu http://www.purepc.pl/zestawy_komputerow ... 0?page=0,6 za 2696 zł jeżeli nie zapewni mi on jakiejś "extremalnej" grafiki a nie chcę wydawać 5tyś. za komputer który za rok będzie kosztował 2 tyś.
:

Ludzka ciekawość nie zna granic
Awatar użytkownika
wwwdjkamil
Kot

Posty: 26
Dołączenie: 19 Lut 2010, 22:40
Ostatnio był: 25 Lip 2024, 13:25
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 1

Re: Ocena sprzętu

Postprzez accerone w 15 Wrz 2010, 21:58

Bambosz107 napisał(a):
impulse_101 napisał(a):Procesor mozna podkrecic tylko czy jest sens przy zegarze 3,0GHz, musialby sie naprawde mocno krecic (np 3,6Ghz) bo w innym przypadku zysk bedzie raczej maly (jakies 1-2) klatki. Chodzi o to ze najwiekszy skok wydajnosci jest gdy krecimy przykladowo z 2,4Ghz do wlasnie 3,0-3,2Ghz. Pozniej przyrost FPSow jest znikomy, oczywiscie co innego gry a co innego benchmarki


Mylisz się, procek trzeba podkręcić, alby nie był wąskim gardłem w kompie, czyli im więcej, tym lepiej. Do 4 Ghz powinien pójść, da to przyrost klatek - w zależności od gry - od kilku do kilkudziesięciu (np. GTA 4 będzie miało z 20 fps więcej).



Bzdura, nie zawsze procesor jest wąskim gardłem, masa opinii nt. Q6600@2,4 w necie była własnie taka jak Twoja. Aż w końcu to sprawdziłem. Podkręcenie Q6600 z 2,4 na 3,4Ghz nie dało żadnego zysku w grach. Zysk dało jedynie podkręcenie grafy. Najlepszym rozwiązaniem jest podkręcić i potestować, jak nie ma zysku nie ma sensu kręcić o ile nie korzystasz z niczego innego co wykorzysta proca po OC (programy graficzne, BOINC itp) Podejrzewam, że z C2D sprawa ma się bardzo podobnie jak z C2Q. Czyli żaden zysk.
Grafika w grze jest równie ważna jak wszystkie inne jej składowe, niczego nie należy traktować po macoszemu. Tak uważam, w której grupie procentowej graczy jestem ? :D
accerone
Stalker

Posty: 88
Dołączenie: 09 Sty 2010, 07:23
Ostatnio był: 07 Sty 2011, 15:39
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 10

Następna

Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości