Opłacalność wymiany procesora na leciwym PC

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Re: Opłacalność wymiany procesora na leciwym PC

Postprzez Cortex Reaver w 03 Cze 2014, 21:24

A czy nie lepiej się przesiąść na LGA1150 i tą sprzedać? Phenom X4 jest wydajnościowo podobny do procków z serii Pentium G przy prawie tej samej kwocie. Można tymczasowo go wziąć a potem wymienić na i5, który jest zdecydowanie lepszy niż Phenomy jeżeli fundusze pozwolą. Pakując się w starą podstawkę nie wiem czy jest sensowne.
Awatar użytkownika
Cortex Reaver
Stalker

Posty: 103
Dołączenie: 03 Lip 2013, 13:50
Ostatnio był: 12 Paź 2016, 21:43
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 22

Reklamy Google

Re: Opłacalność wymiany procesora na leciwym PC

Postprzez apg2312 w 03 Cze 2014, 22:00

@Cortex Reaver
Ależ ja tego nie neguję w żadnym wypadku, że i5 jest o klasę czy kilka klas lepszy. Tyle, że czas jakiś temu zastanawiałem się nad modernizacją sprzętu, i żeby to miało ręce i nogi to musiałbym zainwestować prawie 1500 zł (koszyk zrobiony w marcu, ale ceny niewiele się różnią)
http://www.morele.net/inventory/info/zSHAyY/
A zauważ, że mam już porządny zasilacz i nie najgorszą kartę graficzną.

@GTR
Szczerze, to pierwszy raz zetknąłem się z zasilaczem HEDY. Ale szybkie przeszukanie netu ujawniło mi, że to ponoć product Modecoma, niestety, to nie zasilacz, a "urządzenie zasilaczopodobne podwyższonego ryzyka".
Zalecenie - kwalifikuje się do wymiany, szczególnie jeśli chciałbyś zamontować porządną, ale niestety prądożerną grafikę.

Co do GTX 560 Ti - masz przecież slot PCI-E na płycie. A to, zacytowałeś, to dodatkowe zasilanie podłączane do karty graficznej - czyli dwie wtyczki 6 pinowe :)
Albo zasilacz ma takie fabrycznie, ale można kupić przelotki (ja miałem w pudełku z kartą), więc tym się nie martw.
I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?
Awatar użytkownika
apg2312
Tropiciel

Posty: 322
Dołączenie: 28 Wrz 2009, 21:41
Ostatnio był: 18 Wrz 2019, 08:49
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 76

Re: Opłacalność wymiany procesora na leciwym PC

Postprzez Cortex Reaver w 03 Cze 2014, 22:09

Płyta: http://www.agito.pl/plyta-glowna-gigaby ... 264-650466
Proc: http://www.agito.pl/procesor-intel-pent ... 297-294229
RAM: http://www.agito.pl/pamiec-goodram-ddr3 ... 366-300060

Do tego jakiś GTX 560Ti albo GTX 650Ti Boost

Za ok 800-1000 zł masz nowy technologicznie sprzęt nie gorszy niż z Phenomem.

http://www.youtube.com/watch?v=3Ud7clN9MFs

Autorowi naprawdę doradziłbym się zastanowić nad sprzedażą tej podstawki i złożyć nową.
Awatar użytkownika
Cortex Reaver
Stalker

Posty: 103
Dołączenie: 03 Lip 2013, 13:50
Ostatnio był: 12 Paź 2016, 21:43
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 22

Re: Opłacalność wymiany procesora na leciwym PC

Postprzez apg2312 w 03 Cze 2014, 22:32

Płytę główną to ja jednak wziąłbym już porządną. A ten Gigabyte to taki...nijaki taki...
No i jest tutaj miszung z procesorami. Teraz Pentium G, potem trzeba go sprzedać i kupić i5. To samo z RAM-em, teraz 4 GB, kiedyś następne...
Do tego dołóż jakiś porządny zasilacz. Np. :
http://www.agito.pl/zasilacz-corsair-cx ... r=1-335652

Ale oczywiście, jest to też rozwiązanie, szczególnie jak ktoś nie ma w domu kury znoszącej złote jajka :) I faktycznie, warto się może nad tym zastanowić ? :)
I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?
Awatar użytkownika
apg2312
Tropiciel

Posty: 322
Dołączenie: 28 Wrz 2009, 21:41
Ostatnio był: 18 Wrz 2019, 08:49
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 76

Re: Opłacalność wymiany procesora na leciwym PC

Postprzez Darth ReX w 04 Cze 2014, 09:39

apg2312 napisał(a):Procesor+mobo+RAM. Mniej więcej trzeba mieć z 1000 zł w kieszeni, żeby w ogóle startować do i5. Do tego dochodzi karta graficzna, i (znając życie) zasilacz.
Szczerze, to naprawdę Ci zazdroszczę, skoro to są dla Ciebie "niewielkie pieniądze" ;)


Ciągle mówimy chyba o używkach, bo Phenomy są już dawno nieświeże.
Pierwsze i7 dalej mają dużą wydajność, a są niedrogie. http://allegro.pl/zestaw-intel-i7-920-d ... 49979.html
Dawny high-endowy zestaw z płytą główną. Wystarczy skombinować pamięć i jesteśmy posiadaczem sprzętu, który mniej więcej dorasta do i5 z serii Sandy Bridge, a to wszystko, za pół ceny. Wystarczy tylko kupić pamięć, a te mniej pojemne kości nie są takie drogie. Przypominam, że SB jeszcze się nie zestarzało, to dalej bardzo dobra platforma. Płyta główna nie nadaje się już do rozbudowy, ale przy obecnym tempie zmieniania procesorów u GTR-a i zmiany podstawek u intela na pewno będzie musiał tego dokonać ponownie za te kilka lat.
|| Ryzen 5 3600 3,6GHz | 32GB DDR4 RAM | XFX Radeon RX 580 8GB | Windows 10 Pro x64 ||

Za ten post Darth ReX otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive caleb59.
Awatar użytkownika
Darth ReX
Redaktor

Posty: 2050
Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:27
Ostatnio był: 23 Wrz 2024, 17:28
Kozaki: 224

Re: Opłacalność wymiany procesora na leciwym PC

Postprzez scigacz1975 w 04 Cze 2014, 13:10

Podepnę się pod temat i zapytam - gdyby ktoś z forumowiczów miał na zbyciu za nieduże pieniądze jakiegoś Intel Core 2 Quad (podstawka LGA 775) to bardzo proszę o info.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 12 Wrz 2024, 15:31
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Opłacalność wymiany procesora na leciwym PC

Postprzez GTR w 04 Cze 2014, 13:52

Nie wiem... Rzecz biorąc, to nie wiem czy wogóle będę brać to wszystko. Chciałem procesor, ale jak się dowiedziałem, że za dodatkowo około 500-600zł mam wypasiony sprzęt (czyli GTX 560 Ti oraz z 8GB RAM) to mi się ku*wiki w oczach zaświeciły, szczególnie jak zobaczyłem jeszcze ten filmik.

Co prawda, nie znam się na sprzęcie aż tak bardzo, dlatego mam pytanie - czy na pewno te Intele co podaliście (jeden 4x2.6GHz, drugi 2x3.2GHz) są lepsze od tego Phenoma 4x3.2GHz? Nie znam się, dlatego też się pytam, ale na liczbach lepiej wypada Phenom... :F

Dodatkowo musiałbym zmieniać płytę główną, a aż tyle kasy nie mam - i nie wiem czy będę miał kasę nawet na coś innego po zakupie samego procka, więc karta graficzna i RAM nie są sprawami pierwszorzędnymi.

Więc tak, trzy pytania:
1. Opłaca mi się kupić do mojego obecnego configu tylko Phenoma II X4 955/945? (czterordzeniowy, 3.2GHz/3.0GHz)
2. Opłaca się po tym dokupić kartę graficzną w postaci GTX 560 Ti oraz RAM 2x4GB DDR2?
3. Jeżeli opłaca się dokupić, to co z chłodzeniem? Mam tylko 5 wentylatorów, z czego jeden jest na obecnym procesorze, a drugi na karcie graficznej. Jeden jest na zasilaczu, a dwa ostatnie są luźno. (ewentualnie, jeżeli mi się GPU nie zmieści to klapa boczna będzie otwarta :E )

I wiadomo, dochodzi jeszcze na koniec sprawa sprzedaży moich obecnych podzespołów... Co prawda, tałzenów na tym się nie dorobię, ale jakieś 150zł za CPU+GPU+RAM może wpadnie?
| Ryzen 5 5600X | 16GB DDR4 3200MHz | RTX 3080 10GB | Windows 10 Pro x64 |
nismo
Awatar użytkownika
GTR
Tropiciel

Posty: 376
Dołączenie: 13 Kwi 2013, 14:06
Ostatnio był: 25 Wrz 2024, 20:18
Miejscowość: Nordschleife
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 72

Re: Opłacalność wymiany procesora na leciwym PC

Postprzez apg2312 w 04 Cze 2014, 17:58

Wiesz, to jest takie w sumie wróżenie z fusów :)
Bo wszystko zależy od tego, jaką kwotą pieniędzy dysponujesz w tej chwili, i kiedy będziesz miał następne pieniądze (i ile ich będzie).
Wiadomo, najlepiej by było zrobić jednorazowy zakup całego nowego komputera :)
Nie wiem, nie jestem na Twoim miejscu, i trudno mi za Ciebie decydować. Ja mając tak ograniczone środki kupiłbym i zmienił:
1 porządny, markowy zasilacz
2 kartę graficzną
3 procesor
I to właśnie w takiej kolejności !!!!
Ale te 3 powyższe rzeczy to i tak jakieś 800 zł.
W następnej kolejności, za miesiąc czy dwa dokupiłbym RAM-u do 8 GB.
Grać w większość tytułów mógłbyś bez problemów.
A potem oszczędzałbym pieniądze (jakieś 1000-1500 zł), żeby za jednym zamachem zmienić płytę główną, procesor i RAM - bo grafikę i zasilacz już byś miał.
Zresztą, przyznaję bez bicia, że sam tak właśnie oszczędzałem powoli na zmianę platformy, niestety dwa tygodnie temu kasa poszła mi na zmianę auta. Więc zaczynam na nowo...
Przechodząc teraz na platformę Intela owszem, masz już lepszy procesor, pamięci DDR3...ale swoją starą, słabiuteńką kartę graficzną i nieszczególny zasilacz. Więc jakiegoś skoku wydajności w grach nie odczujesz.
Ale przyznaję, możliwości manewru jest tutaj sporo, i opcje podane przez kolegów @Darth ReX i @Cortex Reaver też są warte rozważenia :)
I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?
Awatar użytkownika
apg2312
Tropiciel

Posty: 322
Dołączenie: 28 Wrz 2009, 21:41
Ostatnio był: 18 Wrz 2019, 08:49
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 76

Re: Opłacalność wymiany procesora na leciwym PC

Postprzez Darth ReX w 04 Cze 2014, 18:16

Intel w standardzie będzie lepszy od Phenoma, a jeszcze seria Nehalem znakomicie się podkręca. Poza tym, pamięci DDR3 będzie można przełożyć do ewentualnego nowego komputera.
Co do twoich pytań:
1) nie, z powodu takiego, że chcesz kupić kartę z punktu 2), która jest w porządku, ale ten procesor skasuje imo całą konfigurację (mała wydajność dla nowych gier), natomiast chłodzenie wystarczy stockowe. Jak nie podkręcasz nie wiadomo jak, to nie ma co wymieniać.
|| Ryzen 5 3600 3,6GHz | 32GB DDR4 RAM | XFX Radeon RX 580 8GB | Windows 10 Pro x64 ||
Awatar użytkownika
Darth ReX
Redaktor

Posty: 2050
Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:27
Ostatnio był: 23 Wrz 2024, 17:28
Kozaki: 224

Re: Opłacalność wymiany procesora na leciwym PC

Postprzez apg2312 w 04 Cze 2014, 19:56

Darth ReX napisał(a): ale ten procesor skasuje imo całą konfigurację (mała wydajność dla nowych gier)


GTR teraz ma procesor słabszy niż mój, a ja na razie odpalam każę grę czy program. Czterordzeniowy Phenom jest jednak sporo lepszy od mojego Athlona, i jak na razie spokojnie starcza, żeby sobie nawet w nowe gry pograć. Fakt, może na nie na full detalach (do tego zresztą GTX 560 Ti też by była za słaba), ale idzie.
Nowe gry potrzebują bardziej wydajniejszej grafiki, niż procesora.
A zauważ, że zmieniając platformę na Intela @GTR zostaje na swojej starej karcie Radeon HD4650 1GB - która w tej chwili do niczego się już nie nadaje.
Cóż, ja wolałbym mieć średni procesor i dobrą grafikę, niż dobry procesor i baaaaaaaaaardzo słabą kartę.

Ranking procesorów:
http://benchit.pl/procesory/ranking/19
I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?
Awatar użytkownika
apg2312
Tropiciel

Posty: 322
Dołączenie: 28 Wrz 2009, 21:41
Ostatnio był: 18 Wrz 2019, 08:49
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 76

Poprzednia

Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości