Pod ostrzałem

Poniżej 5000 znaków.

Moderator: Realkriss

Pod ostrzałem

Postprzez Regot w 09 Lis 2008, 01:44

Nie wiem czy można to zaliczyć do opowiadań. Od taka krótka (mam nadzieje) obrazowa scenka bitwy w Limańsku. Walka Wolności z Monolitem. Napisałem to na rozgrzewkę przed następnym opowiadaniem.

Zaczęło się. Dimitri nigdy nie uczestniczył w tak wielkiej bitwie. Wychylił się nieznacznie przez okno by dostrzec nieprzyjaciela. Ujrzał tylko błyski wystrzałów rozdzierające ciemność. Szybko cofnął głowę, przez okno wpadł deszcz ołowiu. Przeciwległa ściana była pokryta dziesiątkami dziur po kulach. Nie było mowy o celowaniu. Wystawił tylko swój karabin i pociągnął za spust. Nie słyszał rozkazów dowódcy, jęczenia rannego kolegi wykrwawiającego się u jego stóp. Pod oknem wybuchł granat, fontanna ziemi wzbiła się w powietrze. Przez głowę przelatywały mu setki myśli, wątpliwości. Po cholerę bronić Limańska, czemu nie wysłali nam więcej sprzętu, co robi teraz moja żona? Klic, klic. Amunicja się skończyła. Dimitri sięgnął do kieszeni, ostatni magazynek. Przeładował, wystawił karabin. Poszła kolejna seria. Przez okno wpada granat. Do drzwi za daleko, nie zdąży. Przyciska karabin do piersi i wyskakuje przez okno. Ląduje na twardej ziemi robiąc przewrót jak go uczono. Uderzył o cos plecami. To drzewo. Huk wybuchu. Tylko tyle dotarło do jego uszu. Wystawił karabin i wystrzelił kolejną serię. Rozejrzał się. Po lewej za barykadą z worków wypełnionych piaskiem był jego kolega. Zebrał się w sobie, ruszył pędem. Nigdy nie biegł tak szybko. Ostatnie metry pokonał w locie, wpadł za osłonę z ogromną prędkością. Leżał na betonowych kaflach cały poobcierany, po twardym lądowaniu zabrakło mu na chwile tchu. Nie zwracał na to uwagi, podniósł głowę. Gustaw leżał obok z kulą między oczami. Podniósł się nie wychylając za osłonę. Sąsiedni budynek w którym skumulowane były ich największe siły był podziurawiony przez wyrzutnie rakiet. Widział jak tylnim wyjściem uciekają jego towarzysze, wszyscy ciężko ranni. Niektórzy biegli na kikutach własnych nóg. Wyją z kieszeni granat, odbezpieczył rzucił za osłonę jak najdalej potrafi. Potem jeszcze jeden. Towarzysze już uciekli, nie widział już nikogo. Wychylił lufę swego karabinu. Wystrzelił. Po dwóch sekundach skończyła się amunicja. Eksplozja. Gdzieś niedaleko. Odłamki trafiły Dimitra, przez powiew wolności przebił się niewielki kawałek metalu. Znów setki, nie, tysiące myśli przelatywały mu przez głowę jednocześnie? jak dawno nie jadłem jabłek, prawdziwych jabłek z poza strefy, po co wyruszyłem do znony, zostały mi jakieś papierosy? Rzucił swój karabin na bok, w pobliskie krzaki. Wyszarpał broń z jeszcze ciepłych dłoni Przyjaciela. Wychylił się. Z niemal wszystkich okien po przeciwnej stronie ulicy prowadzono ostrzał. Dimitri skupił się i wycelował. Monoliciarz w egzoszkielecie ostrzeliwał sąsiedni budynek. Dimitri pociągnął za spust. Strzał. Monoliciarz znika z okna opadając bezwładnie w duł. Kolejny, następny z ciężkim karabinem. Jeden strzał jeden trup. Kolejne okno. Snajper?
Ciemność ogarnęła go natychmiast. Padł tuż obok przyjaciela z kulą w głowie. Nie zobaczy już więcej żony, nie spróbuje świeżych jabłek z jabłoni rosnącej pod domem, nie wypali już w swoim ulubionym barze z kumplami przy kozaku, nie dowie się że ta walka była jedynie dywersją by odwrócić uwagę monolitu. Nie dowie się też że akcja się nie udała.
Ostatnio edytowany przez Regot 26 Gru 2008, 01:48, edytowano w sumie 2 razy
Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Regot
Stalker

Posty: 53
Dołączenie: 20 Gru 2007, 15:30
Ostatnio był: 01 Mar 2014, 01:10
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: --
Kozaki: 1

Reklamy Google

Re: Pod ostrzałem

Postprzez Luciferis w 09 Lis 2008, 02:00

Mam dziwne odczucia związane z tym opowiadaniem. Z jednej strony doskonałe wykonanie i przedstawienie człowieka który wie że zaraz umrze, z drugiej trochę krótkie. Mogłeś chociaż rozpocząć bitwę od początku. Jeśli to ma być rozgrzewka przed następnym opowiadanie to mam nadzieję że dorówna "Towarzyszowi". O moim to lepiej nie mówić(w negatywnym sensie).Jeśli lubisz pisać to pisz i nie zwracaj uwagi na opinię innych, jeżeli podoba ci się własna praca to osiągnąłeś sukces(taka mała rada).
Powodzenia w pisaniu!
Kim że ja jestem zapytasz?
Ja odpowiem ci jednym zdaniem:
Jestem inny od ciebie, jestem tym czym każdy chciałby być.
Jeśli to czytasz to zapewne nie wiesz o co chodzi, lub jeśli się domyślasz to pewnie się mylisz.
Awatar użytkownika
Luciferis
Kot

Posty: 1
Dołączenie: 19 Paź 2008, 10:12
Ostatnio był: 14 Lis 2008, 21:46
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Lightened IL 86
Kozaki: 0

Re: Pod ostrzałem

Postprzez Kamiru w 09 Lis 2008, 07:19

Opowiadanie gitez, tylko te błędy :mad:

(...)się u jego stup(...)
(...)tysiące myli przelatywały mu (...)


Następnym razem będzie lepij nie ? xD
"The range of hand grenade is always 1 meter longer than range of your jump" - Unknown
"I fear no evil, for i am fear incarnate" - Unknown
Lepiej umrzeć dla Imperatora, niż żyć dla samego siebie !
Awatar użytkownika
Kamiru
Kot

Posty: 20
Dołączenie: 20 Wrz 2008, 16:39
Ostatnio był: 07 Lut 2010, 20:45
Miejscowość: Sosnowiec
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 0

Re: Pod ostrzałem

Postprzez Regot w 09 Lis 2008, 07:52

O, tak faktycznie są literówki. A, następnym razem będzie lepiej choć nie obiecuje że bezbłędnie.
Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Regot
Stalker

Posty: 53
Dołączenie: 20 Gru 2007, 15:30
Ostatnio był: 01 Mar 2014, 01:10
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: --
Kozaki: 1

Re: Pod ostrzałem

Postprzez Darth ReX w 09 Lis 2008, 14:35

Poza tym wkurzają bugi w stylu "pociągnąŁ za spust". Oni pociągną (czas przyszły), ale on pociągnął(czas przeszły)!
Poza tym to dość ciekawe. Dobre do zabicia paru minut czasu :)
|| Ryzen 5 3600 3,6GHz | 32GB DDR4 RAM | XFX Radeon RX 580 8GB | Windows 10 Pro x64 ||
Awatar użytkownika
Darth ReX
Redaktor

Posty: 2050
Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:27
Ostatnio był: 22 Cze 2024, 17:46
Kozaki: 224

Re: Pod ostrzałem

Postprzez Regot w 09 Lis 2008, 17:00

Naszpikowane błędami, nie da się ukryć. Jak znajdę więcej czasu (jakiś kwadrans i chęci) to poprawię całość. Ale czego się spodziewać po kilku minutach o koło drugiej w nocy :)

---

Poprawiłem. Mam nadzieję że teraz bez tych błędów będzie wam milej czytało się ten fragment. W założeniu chciałem spróbować ożywić głównego bohatera, przedstawić jak prawdziwego człowieka któremu zależy na życiu, który ma rodzinę itp. Chciałem też sprawdzić swój warsztat opisu walki. Zauważyłem że często mieszam dwa czasy przeszły i teraźniejszy, nie przeszkadza to w czytaniu ?
Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Regot
Stalker

Posty: 53
Dołączenie: 20 Gru 2007, 15:30
Ostatnio był: 01 Mar 2014, 01:10
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: --
Kozaki: 1

Re: Pod ostrzałem

Postprzez dragon22 w 29 Mar 2009, 22:49

Błędy
Luciferis napisał(a):w duł.

Chyba sam się domyślasz co jest tu zle
Niezly opis akcji jak na walkę to fajne, ale raczej nie próbowałbym zrobić z tego dalszej części
W takiej postaci jak jest - dużo opisów i dynamika
Moja ogólna ocena 5/6
Pozdrawiam!! :D :D :D
Ostatnio edytowany przez dragon22, 30 Mar 2009, 19:03, edytowano w sumie 1 raz
Dobra broń nie wystarczy.Bez celnego oka tylko wariat wybiera się do Zony
Uwaga.Pojawił się kolejny rozdział powieści pod tytułem "zły cień"- trzy rozdziały.Proszę o komentarze i oceny rozdziałów
Awatar użytkownika
dragon22
Stalker

Posty: 88
Dołączenie: 11 Mar 2009, 12:15
Ostatnio był: 21 Kwi 2009, 19:29
Miejscowość: Czerwony las
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 1

Re: Pod ostrzałem

Postprzez Legwanos w 30 Mar 2009, 15:44

Ortografia,interpunkcja 5-. Rzeczywiście jest kilka błędów, ale każdemu się zdarza
Opisy 5. Byłoby 6, ale jak by to było prawdziwe opowiadanie, w jednej akcji trzeba dużo opisów.
Rozwinięcie akcji-6. Świetna akcja,dużo szczegółów. Zasługuje na 6.
Moja ocena to:
5,3
Legwanos
Stalker

Posty: 85
Dołączenie: 21 Lut 2009, 15:45
Ostatnio był: 09 Lip 2018, 15:19
Miejscowość: Planeta Ziemia
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1

Re: Pod ostrzałem

Postprzez Regot w 05 Kwi 2009, 01:27

Wielkie dzięki :D naprawdę sprawiło mi sporą radość czytanie waszych ocen i komentarzy.Przyjemna niespodzianka po dość długim nie wchodzeniu na forum. Cieszę się że podoba się wam, zwłaszcza że to miał być pewnego rodzaju eksperyment. Aż mnie nakręciliście na pisanie tymi notami :) Dzięki.
Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Regot
Stalker

Posty: 53
Dołączenie: 20 Gru 2007, 15:30
Ostatnio był: 01 Mar 2014, 01:10
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: --
Kozaki: 1

Re: Pod ostrzałem

Postprzez dragon22 w 13 Kwi 2009, 14:38

Twoje opowiadanie jest czymś co bym umieścił w zakładce PDA- pt ciekawe historie, czy tam różne opowieści.Idąc w Zonie fajnie czytałoby się coś takiego.Nie wiem czy jest jakiś sposób na wklejanie własnych historii do gry i ustalanie w jakiej postaci się je znajdzie.jeśli jest to ja bym chętnie wprowadził kilka takich krótkich i nie tylko.Wzbogaciłoby to fabułę. :D :D :D :D
Dobra broń nie wystarczy.Bez celnego oka tylko wariat wybiera się do Zony
Uwaga.Pojawił się kolejny rozdział powieści pod tytułem "zły cień"- trzy rozdziały.Proszę o komentarze i oceny rozdziałów
Awatar użytkownika
dragon22
Stalker

Posty: 88
Dołączenie: 11 Mar 2009, 12:15
Ostatnio był: 21 Kwi 2009, 19:29
Miejscowość: Czerwony las
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 1

Re: Pod ostrzałem

Postprzez STA1KERpl w 20 Kwi 2009, 20:35

Ech, te oceny za interpunkcję... Po co one? Rozumiem, gdyby to było pisane na teście, czy coś- ale na forum takim jak to, to chyba chodzi o akcję, fabułę, opis, no nie?

A wracając do tematu...

Nie sądziłem, że zdania po 4-5 słów opiszą w taki prosty i łatwy do odczytu sposób! Serio! Ja w swoim trailerze (Proszę o sprawdzenie trailera "STALKER- wrong way", bo nie wiem, czy kontynuować) pisze w bardzo podobny sposób (tzn, nie chodzi o szyk zdań czy coś w ten deseń, ale o styl opowiadania historii, klimatu itp.), ale zajmuje mi to nieco więcej miejsca. Bardzo ładnie ukazałeś całą historię, ale znowu widzę to samo- rzecz tak ważna, tragiczna, moment kulminacyjny ukazany jest w płytki sposób, tak jakby nic nie znaczyła jego śmierć, a przecież jest on bohaterem...
Ogółem- 95/100.

Popieram pomysł tego stalkera z awatarem czerwonego smoka!
JESTEM TUTAJ WIPEM
Awatar użytkownika
STA1KERpl
Tropiciel

Posty: 369
Dołączenie: 15 Kwi 2009, 20:51
Ostatnio był: 25 Maj 2022, 16:45
Miejscowość: The port Royal
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 13

Re: Pod ostrzałem

Postprzez Regot w 20 Kwi 2009, 22:39

Jak to po co? Oceniane jest opowiadanie a interpunkcja jest nieodłączną częścią tego opowiadania. Oczywiste jest że opowiadanie gdzie w co drugim słowie jest błąd, nie ma interpunkcji, otrzyma gorszą ocenę. Choć przyznam że i ja najbardziej zwracam uwagę na fabułę, opisy itd.

STA1KERpl napisał(a):rzecz tak ważna, tragiczna, moment kulminacyjny ukazany jest w płytki sposób, tak jakby nic nie znaczyła jego śmierć, a przecież jest on bohaterem...
Ogółem- 95/100.


To było zamierzone. Bohaterem jest zwykłym żołnierz, a ile znaczy w takich starciach życie jednego człowieka? Nie wiele, chyba że dla jego rodziny czy znajomych. Chodziło właśnie o to że bohater umarł tak samo jak wszyscy inni. Śmierć jest jednakowa dla wszystkich.
Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Regot
Stalker

Posty: 53
Dołączenie: 20 Gru 2007, 15:30
Ostatnio był: 01 Mar 2014, 01:10
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: --
Kozaki: 1

Następna

Powróć do Teksty krótkie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości