Fallout

Dyskusje na temat gier i szeroko rozumianej rozrywki mieszczącej się w ramach powyższej kategorii.

Re: Fallout - seria

Postprzez Fenishi w 17 Mar 2011, 17:50

Ponieważ tak się jakoś już przyjęło - jako gra z gatunku RPG pasuje do niej tylko i wyłącznie rzut izometryczny. Zastosowanie innego wiąże się ze złamaniem zasad gatunku (a przynajmniej w tym przypadku), a więc i pewnej umowności, która w takowych grach występuje. I nie twierdzę, że Fallout 3 jest beznadziejny - grało mi się w niego całkiem przyjemnie, ale właśnie elementy RPG psują to, co dobrze by było w nim widzieć, pozostawiając niedosyt po ukończeniu.

EDIT :

lukasz 638 - jak napisałem wyżej, tak już się z tą grą przyjęło :P Po prostu nie do każdej gry pasuje dany element. W tym wypadku trzeci wymiar mocno zmienia wrażenia z gry w Fallouta. To tak, jakby ze S.T.A.L.K.E.R.-a zrobili typowego RPG-a. Wyobrażasz to sobie? Całkiem inna gra - i ma prawo nie podobać się milionom fanów właśnie ze względu na zmianę gatunku :wink:
Ostatnio edytowany przez Fenishi 17 Mar 2011, 18:07, edytowano w sumie 2 razy
"Tsurushita kuzuki koyoi de ikutsu...?"
Awatar użytkownika
Fenishi
Tropiciel

Posty: 305
Dołączenie: 28 Maj 2010, 18:49
Ostatnio był: 14 Cze 2016, 18:46
Miejscowość: Zabrze
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 17

Reklamy Google

Re: Fallout - seria

Postprzez KoweK w 17 Mar 2011, 18:06

Fenishi napisał(a): jako gra z gatunku RPG pasuje do niej tylko i wyłącznie rzut izometryczny.

Sorry, ale tutaj to już gadasz głupoty! A Gothic, Morrowind, Oblivion i inne gry to co? Gry akcji? Poza tym to nie są gry RPG, a cRPG, co jest ogromną różnicą. RPG to gra fabularna niekomputerowa! A cRPG, jak nazwa wskazuje "Computer Role Playing Game" lub "Console RPG" czyli gra fabularna, ale na PC lub konsole. Rzut izometryczny nie jest żadnym wyznacznikiem gatunku cRPG...

- - -

Co do Falloutów w 3D, to jak mówiłem, nie uważam, że są to zastępcy starych Falloutów, ale sama gra w NV jest miodna i najbardziej zbliżona do starych Falloutów, a wielowątkowość fabuły po prostu zabija. Czekam na wydanie tej gry w jakiejś edycji ze wszystkimi DLC. :)
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5662
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 11 Wrz 2024, 12:40
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Re: Fallout - seria

Postprzez Fenishi w 17 Mar 2011, 18:14

Faktycznie, można tak to zinterpretować :P Aczkolwiek to stwierdzenie tyczy się tylko Fallouta, jak napisałem dalej. Nie uważam, że rzut izometryczny jest wyznacznikiem gatunku. I wiem, jakie są różnice między cRPG a RPG - ale chyba wiadomo, o czym mówimy, więc możemy się ograniczyć do terminu "RPG" i tyle :P I dobry przykład podałeś - Morrowind i Oblivion. W tym pierwszym dominują zasady RPG nad realizmem, w tym drugim odwrotnie - elementy RPG są, ale już nie mają tak ogromnego znaczenia w samej rozgrywce. I tutaj również zdania są podzielone - dla fanów starego The Elder Scrolls, Oblivion okazał się totalną porażką, a dla innych całkiem miłą grą. Tyle tylko, że tutaj zmiany uwidoczniły się w czymś innym niż silnik czy coś innego.
"Tsurushita kuzuki koyoi de ikutsu...?"
Awatar użytkownika
Fenishi
Tropiciel

Posty: 305
Dołączenie: 28 Maj 2010, 18:49
Ostatnio był: 14 Cze 2016, 18:46
Miejscowość: Zabrze
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 17

Re: Fallout - seria

Postprzez Microtus w 18 Mar 2011, 18:35

W Falloucie 3 jest kompletnie zje*ana mechanika(system) rpg. Poszli na łatwiznę i dowalili system z Obliviona. Zresztą gry niezbyt dobrej rzekłbym syfiastej. Do tego nie dali wolnej ręki na wszystko (nie możemy w F3 robić takich numerów jak w f1 i f2. Do tego perki co poziom, strasznie te perki są sobie nie równe większość jest totalnie syfiasta i niepotrzebna. W starym falloucie perki były co 3 czasem co 4 poziom i były jakimś rarytasem zawsze. Tutaj powszednieją i za bardzo nie ma się nawet zastanawiać co brać.

Generalnie bardzo źle że nowy fallout to w zasadzie oblivion w przyszłości...

Całe szczęście są modderzy. :wink:
War. War never changes...
Bury
zapraszam do lektury :)

Za ten post Microtus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Fenishi.
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106

Re: Fallout - seria

Postprzez Fenishi w 18 Mar 2011, 19:00

O - przynajmniej jeden, który zakumał o co chodzi :E Dokładnie - te wszystkie RPG-owe elementy są zbędne i tyle. Normalnie aż Ci Kozaka postawię :wink:
Awatar użytkownika
Fenishi
Tropiciel

Posty: 305
Dołączenie: 28 Maj 2010, 18:49
Ostatnio był: 14 Cze 2016, 18:46
Miejscowość: Zabrze
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 17

Re: Fallout - seria

Postprzez KoweK w 18 Mar 2011, 22:25

Ale większość tych rzeczy, na szczęście, naprawili w New Vegas, co mnie bardzo cieszy.
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5662
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 11 Wrz 2024, 12:40
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Re: Fallout - seria

Postprzez Fenishi w 18 Mar 2011, 23:30

Ponoć, aczkolwiek jeszcze nie grałem. I ponoć kilka innych zostało spieprzonych, ale cóż - nie ma gry idealnej :P W każdym bądź razie nie omieszkam przekonać się na własnej skórze, jak tylko zakupię grę. A, byłbym zapomniał - HDR sucks! :E
"Tsurushita kuzuki koyoi de ikutsu...?"
Awatar użytkownika
Fenishi
Tropiciel

Posty: 305
Dołączenie: 28 Maj 2010, 18:49
Ostatnio był: 14 Cze 2016, 18:46
Miejscowość: Zabrze
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 17

Re: Fallout - seria

Postprzez thainoodles w 05 Kwi 2011, 23:13

Jestem świeżo po ukończeniu trójki i musze powiedzieć, że grało mi sie przyjemnie, nawet bardzo. Początkowo przeszkadzała mi uproszczona w stosunku do 1 i 2 mechanika, ale szybko o tym zapomniałem i wsiąkłem. :D Bethesdzie całkiem zgrabnie udało sie oddać ten specyficzny klimat lat 50, chociaż oczywiście do jedynki i dwójki sie nie umywa. Właśnie zacząłem New Vegas i do tej pory (jestem w Novac) zauważyłem że część rzeczy faktycznie poprawili, przede wszystkim świat gry nie jest taki sztuczny (to mi strasznie w trójce nie leżało, wszystko było takie plastikowe), klimacik też kozacki, nie żałuje wydanych pieniędzy.

Za ten post thainoodles otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Greyeeh.
thainoodles
Stalker

Posty: 65
Dołączenie: 14 Lut 2011, 10:28
Ostatnio był: 18 Wrz 2016, 22:51
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 25

Re: Fallout

Postprzez moso362 w 15 Sie 2011, 15:41

Ostatnio gram w Fallout 2 z modem Restoration Project v2.1.2b i mam pytanie,czy ktoś wie jak znaleźć EPA(to nowa lokacja w modzie).
moso362
Stalker

Posty: 62
Dołączenie: 18 Gru 2009, 19:26
Ostatnio był: 29 Lis 2015, 11:07
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 11

Re: Fallout

Postprzez Szpagin w 26 Sie 2011, 14:15

Grałem i w F3, i w New Vegas - od obydwu gier się odbiłem. F3 znudziło mnie, w NV było za dużo błędów (za dużo). To chyba nie są gry dla mnie. Sporo dołożył klimat: jakoś nie mogłem kupić świata po apokalipsie widzianego przez Amerykanów z lat 50. Sorry, wychowałem się na Stalkerze, tam klimat jest znacznie poważniejszy. No i USA to nie Ukraina...

Z drugiej strony doceniam ciekawy pomysł na połączenie strzelanki i RPG, misje poboczne i ogólnie masę terenów do zwiedzania.

PS: We wcześniejsze odsłony nie grałem.
Image
Awatar użytkownika
Szpagin
Legenda

Posty: 1187
Dołączenie: 26 Wrz 2009, 11:39
Ostatnio był: 15 Gru 2021, 23:24
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 238

Re: Fallout

Postprzez Pijawol w 26 Sie 2011, 14:38

A ja się pochwalę postacią z Fallout'a 2.
:

Siła 10
Percepcja 10
Wytrzymałość 4
Charyzma 7
Inteligencja 10
Zręczność 10
Szczęście 6

Lvl - 35 i wbijam nadal :P

Nikt nie ma ze mną szans - zaczynając od najgorszych mrówek/szczurów, a kończąc na żołnierzach Enklawy, Szponach Śmierci itp. :E
Awatar użytkownika
Pijawol
Legenda

Posty: 1278
Dołączenie: 15 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: Wczoraj, 07:45
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 313

Re: Fallout

Postprzez SaS TrooP w 26 Sie 2011, 14:53

Ja nadal będę utrzymywać, że wszystkie Fallouty są... porównywalne :P

W moim odczuciu system RPG jest ważny, ale nie aż tak, nawet w grze RPG :E
Dlaczego? Częściej gram jednak w FPSy i czuję się ZNACZNIE lepiej, gdy mogę oprzeć większość czasu walki na swoich umiejętnościach a nie liczbach. Tutaj mówię zwłaszcza o F2, którego ponownie przechodzę z modem Restoration Project i o czitujących enpecach, którzy wykazują nadludzkie często możliwości.
Nie nazwałbym świata F3 (w NV jeszcze nie grałem) jakimś sztucznym: Fallout ma nieco inny, specyficzny klimat, zwłaszcza w porównaniu do STALKERa, choć F3 jest mniej okrutny, co jest spowodowane raczej wymogami np. australijskiego rynku (który i tak nie był zadowolony i grę musieli przerabiać lol).
F3 w moim odczuciu ma świat rozbudowany na podobnym poziomie, lokacji jest nawet więcej i są wykonane równie dokładnie, do tego praktycznie nic nie jest losowe, tak jak w pierwszych Falloutach.

Generalnie, nieco nie rozumiem ludzi, którzy części trzeciej nie akceptują. Po 10 latach nie można się spodziewać tego samego, ale w moim odczuciu duch został.
A to, że Interplay się rozleciał to nie wina Bethesdy, a są tacy ludzie, którzy ją atakują za "ukradziony projekt".

Za ten post SaS TrooP otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive caleb59, Pijawol, Greyeeh.
SaS TrooP
Ekspert

Posty: 862
Dołączenie: 22 Gru 2007, 21:43
Ostatnio był: 07 Cze 2019, 01:47
Miejscowość: Wodzisław, Silesia
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 14

PoprzedniaNastępna

Powróć do Inne gry

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości