Recenzje i dyskusja

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Cortex Reaver w 23 Paź 2013, 00:20

Tak tylko arogancja starszych (stażowo na forum) użytkowników wobec nowych przechodzi tutaj czasami ludzkie pojęcie. Ja się nie dziwię, że są awantury albo młodzi się zrażają i nie przybywa nowych userów skoro tak się podchodzi. Sam nieraz jak czytam niektóre tematy to się za głowę idzie złapać.
Awatar użytkownika
Cortex Reaver
Stalker

Posty: 103
Dołączenie: 03 Lip 2013, 13:50
Ostatnio był: 12 Paź 2016, 21:43
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 22

Reklamy Google

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Universal w 23 Paź 2013, 01:37

Nadużywając pobłażliwości Służby Moderacji:

Praktycznie od zawsze mam zwyczaj, że jak nie wiem o co chodzi bo jestem nowy, to siedzę cicho i obserwuję. I kroczek po kroczku, stópka za stópką przysuwam się bliżej i w miarę upływu czasu próbuję się wgryźć. Więc i Wam to sugeruję - nie wiecie o co chodzi, to się nie bulwersujcie, tylko popatrzcie co się dzieje. Nie tylko na forum zresztą. Jak impulse_101 napisał, stalker.pl to specyficzne miejsce. Nie wszystko (a raczej niewiele) jest tu na serio. Jak napisał Gizbarus - jeśli ktoś nie akceptuje tutejszych zwyczajów, nikt nie jest tu przymusowo.
:

Image


Lub nie nadużywając pobłażliwości SM:

Ołowiany Świt czytałem jakiś już czas temu. Miałem napisać elaborat o tym, jak zapatruję się na książkę, ale sporo treści już mi wyparowało z głowy, inni napisali też co ja chciałem napisać. Streszczę więc co mam do przekazania o niej w paru zdaniach.

Mi się książka podobała, choć nie rozumiem "psychofanów" uważających jej za wiekopomne dzieło. Po prostu kawał dobrej roboty, choć nie obyło się bez dłużyzn w kilku miejscach, bohaterowie też nie byli z mojej bajki, ale też sam musiałbym coś napisać, żeby mi w 100% przypasowało. Jak na debiut literacki i otwarcie serii - czemu nie. Z chęcią przeczytam kontynuację.

Moja siostra była jeszcze bardziej entuzjastyczna. Nie miała prawie wcale zastrzeżeń, choć to pewnie z racji jej wieku (podbaza). Tym niemniej chciałem napisać (ponownie, bo już o tym wspomniałem), że tak młoda osoba też strawi OŚ i go zrozumie. Zwłaszcza, że lubi Stalkera.

Mój ojciec z kolei nie przebrnął. Nie przypadł mu do gustu - jeśli dobrze pamiętam - dość "luźny" podział na rozdziały, bohaterowie, wątek główny. No i nie jest fanem gry, ani nawet nie wywyższa nad niebiosa "Pikniku".

Uszczegóławiając parę elementów, bo przypomniałem sobie o tym na koniec (zwracam raz jeszcze uwagę na to, że książkę czytałem niedługo po premierze):
- Ołowiany Świt. Dlaczego ten tytuł? Owszem, dobrze brzmi, ale chyba tylko raz pojawił się ten zwrot w tekście. Dlaczego nie "Polak w Wielkiej Czarnej, Radioaktywnej Dupie"? :suchar:
- Polak. Tu się może czepiam, ale Zona to dla mnie trzy nacje: Białorusini, Ukraińcy i w mniejszej liczbie Rosjanie. Niby może być cały blok wschodni, mógłby być Bułgar, Serb, Łotysz i Polak właśnie, Amerykanin dużo bardziej by raził i odbierał "smaczku", ale Polacy mi nie pasują do Zony. Nie wiem, może to tylko moje odczucie, a może faktycznie wadzi. I to jeszcze "nawrócony" japiszon. Nie mam książki pod ręką więc nie sprawdzę, ale taki obraz bohatera mi się zarył w pamięci.
- Zona żyje. Wiem, że to popularny pogląd, personifikowanie Zony i robienie z niej pół-bóstwa, pół-paranormalnego zjawiska. Mi się to absolutnie nie podoba. Wolę Zonę jako mechanizm, sterowalną i programowalną "maszynę", niż samodzielny byt.
- Samotnictwo. Tu też odróżniam się od większości, co nie zmienia faktu, że jak już wypisuję co mi się nie podoba, to to też. Niby jest jakoś uargumentowane, że samotnik jest bardziej zdyscyplinowany niż grupa, ale z drugiej strony "gdy narodu kupa i Herkules dupa". Skoro Zona to najniebezpieczniejsze miejsce na świecie, to pojedynczy łepek nie może sobie dać rady.
- Wątek melodramatyczny - Idiota/Idiotka. Choć w gruncie rzeczy lubię takie elementy i całkiem przyjemnie się to czytało, to w ogólnym rozrachunku nasuwa się pytanie "po co to?". Inna rzecz, że ta laska nie była w Zonie długo, a wkrótce wylądowali w łóżku. Jak w sztampowym amerykańskim filmie - szybkie poznanie, szybki seks, szybkie rozstanie, szybka skleroza.
- Skoro do Zony jest się tak trudno dostać, to dlaczego Miś się tak łatwo z tą Idiotką wydostał z Zony? Zupełnie, jakby uciekali z Ciechocinka. Dalej: przemytnik z wózeczkiem (ten rozdział tytułowany współrzędnymi, nie pamiętam dokładnie) też chyba nie miał wielkich problemów z dostaniem się na owo wzgórze. Lekka niekonsekwencja.
- Przydomki bohaterów. Miś od Michała ok, ale "Dr"? Skrótowiec brzmi słabo. Tamci pozostali też mieli "średnie" pseudonimy.

To wszystko, co mi nocą przychodzi do głowy. Nie oczekuję jakiejś odpowiedzi, bo w większości to duperele, na które zwróciłem uwagę, a nie przysłaniały znacząco reszty. W dodatku niemal wszystko to rzecz subiektywna.

A miałem iść wcześnie spać :facepalm:
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Meesh w 23 Paź 2013, 09:00

Witka,
odpowiadając na rzeczowo zadane pytania:
- "Ołowiany Świt" - po pierwsze primo, polecam "Stalowy Świt" wyguglać. Dlaczego "ołowiany"? Raz, że odniesienie do Reaktora i tematyki Czarnobyla, dwa, że ciężki do zniesienia i czytania. "Świt" bo to początek serii przecież, nowa jutrzenka stalkerskiej swobody. A całość "ołowiany + świt" daje nam ładną dychotomię i jest wewnętrznie sprzeczna.
- Polak - bo wszędzie jest pełno Ruskich i Ukraińców, a to jest nasz, polski, rodzimy stalker. Poza tym ja Polakiem jestem i inaczej myśleć nie umiem. Jest 89 książek o ruskich, można było jedną napisać o Polaku.
- średnie ksywki - no sory, Kuba Stasiak ma ksywę Dr, bo jest na pediatrii; Michał Trybuł ma ksywę Trybik; Piotrek Bolczak ma ksywę Bolki; Janek Pucan miał ksywę Dżonu. Adam Grajek miał ksywę Jaszczur od swoich jaszczurzych gogli i maski, Lewy ma ksywę od nazwiska (Lewandowski) etc etc. Nic nie poradzę na to, że rzeczywistość nie dorasta do naszych oczekiwań :E
- Idiotka/Idiota - po co? jak ktoś gotuje czasami, to pewnie wie, że jak się robi sos pomidorowy, to się dodaje do niego łyżkę cukru. Tak, cukru do pomidorów. :facepalm: Po co? Przecież to absurd, prawda? No tak, pozornie. Ale cukier się dodaje dla złamania smaku, i dokładnie po to są te dwa rozdziały.
- mrówki łażące przez Kordon - o tym jest więcej w "Dezerterze", który być może też wyjdzie w PL kiedyś, więc nie będę psuł radości
- dlaczego Misz i Dura tak łatwo wyszli z Zony? bo inaczej zaburzyłoby to kompozycję rozdziału. na tej samej zasadzie prawdopodobnie jakoś po drodze Miszka musiał iść "na stronę" żeby ukręcić klocka, :mad: ale nie pisałem o tym, bo zaburzyłoby to dość ostro klimat. Byłaby to prawda, tak; byłoby to naturalne, tak; ale zupełnie niepotrzebne jest opisywanie tego, prawda?
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.

Za ten post Meesh otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez TomPierwszy w 23 Paź 2013, 09:41

Dla mnie to, że główny bohater jest Polakiem ma jeszcze jedną dodatkową przyczynę... a mianowicie, gdy gramy w S.T.A.L.K.E.R.a to wcielamy się w rolę głównego bohatera, a my jesteśmy Polakami i ja tak się czuję grając w tę grę - jak Polak w środku Zony.
Awatar użytkownika
TomPierwszy
Stalker

Posty: 69
Dołączenie: 11 Kwi 2013, 09:54
Ostatnio był: 22 Lip 2016, 19:33
Miejscowość: Gdańsk
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 2

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez sachiel24 w 23 Paź 2013, 21:39

Universal napisał(a):
sachiel24 napisał(a):Ale po przejrzeniu tego wątku poczułem niedowierzanie, że tylu forumowiczów nie ma zielonego pojęcia, czym jest ta książka... Cóż, takie czasy...

Oni wszyscy robią sobie jaja. Czuję niedowierzanie, że tego nie dostrzegłeś. Cóż, takie czasy. Na serio - myślę, że 3/4 forum przynajmniej kojarzy tę książkę. Jakoś 1/3 ją przeczytało.

A ja jednak myślę, że 3/4 nie zna tego tytułu. I niewątpliwie jest to związane z tym, że znaczna większość urodziła się długo po jego pierwszej publikacji.

Cortex Reaver napisał(a):Tak tylko arogancja starszych (stażowo na forum) użytkowników wobec nowych przechodzi tutaj czasami ludzkie pojęcie. Ja się nie dziwię, że są awantury albo młodzi się zrażają i nie przybywa nowych userów skoro tak się podchodzi. Sam nieraz jak czytam niektóre tematy to się za głowę idzie złapać.


Tym większa frajda, jeśli uda Ci się zgasić takiego "wyjadacza" :D Dlatego głowa do góry i klata do przodu. Jeśli jesteś przekonany o swojej racji, to broń jej. Tylko pamiętaj o argumentach. I ironii :D .

Universal napisał(a):Mi się książka podobała, choć nie rozumiem "psychofanów" uważających jej za wiekopomne dzieło. Po prostu kawał dobrej roboty, choć nie obyło się bez dłużyzn w kilku miejscach, bohaterowie też nie byli z mojej bajki, ale też sam musiałbym coś napisać, żeby mi w 100% przypasowało.


Ja też ich nie rozumiem ;) A i co do reszty się zgadzam ( a uchodzę za osobę skłonną do krytyki). Poza paroma duperelami mniejszego kalibru, nie mam się do czego przyczepić.

Universal napisał(a): Zona żyje. Wiem, że to popularny pogląd, personifikowanie Zony i robienie z niej pół-bóstwa, pół-paranormalnego zjawiska. Mi się to absolutnie nie podoba. Wolę Zonę jako mechanizm, sterowalną i programowalną "maszynę", niż samodzielny byt.
- Samotnictwo. Tu też odróżniam się od większości, co nie zmienia faktu, że jak już wypisuję co mi się nie podoba, to to też. Niby jest jakoś uargumentowane, że samotnik jest bardziej zdyscyplinowany niż grupa, ale z drugiej strony "gdy narodu kupa i Herkules dupa". Skoro Zona to najniebezpieczniejsze miejsce na świecie, to pojedynczy łepek nie może sobie dać rady.

I ja się pod tym podpisuję. Zresztą, napisałem to we wcześniejszym poście. Co do reszty Twoich punktów to jednak Meesh ma rację.

Skoro autor tutaj zawitał, to może mogę prosić o jakieś wyjaśnienie z tymi frakcjami? Czemu (na szczęście ;) ) nie ma ich w Zonie?
Dobrej Zony ;)
Dobrej Zony
sachiel24
Kot

Posty: 18
Dołączenie: 21 Wrz 2013, 16:22
Ostatnio był: 10 Wrz 2014, 23:20
Kozaki: 3

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Voldi w 24 Paź 2013, 08:39

A ja jednak myślę, tylko nie obraź się, że jesteś za bardzo świeżak, żeby głosić takie śmiałe tezy. Tak jak już padało, nawet w ciągu ostatnich dni, to nie jest typowe forum, gdzie wchodzisz i od razu mówisz co chcesz. Najpierw pokaż, że w ogóle warto Cię słuchać, a dopiero potem przemycaj swoje pomysły i ideologie. Taka rada od "wyjadacza". Inaczej - zjedzą Cię. Tak jak w Zonie: dzieci i koty głosu nie mają...

Co do Pikniku - Mickiewicz już sporo lat leży i użyźnia glebę. A jednak większość podrostków urodzonych prawie 150 lat po jego śmierci zna, a przynajmniej kojarzy Pana Tadeusza, Konrada Wallenroda czy Dziady. I też urodzili się "sporo" po jego pierwszej publikacji. Niektórzy fani Metallici (ale fani, a nie gimboazeria, która udaje tró i kul) też urodzili się kilka lat po wydaniu pierwszych płyt. Tak samo "Piknik" - to taka lektura obowiązkowa dla fanów serii STALKER. Ja osobiście czytałem go 3 razy i zrobię to poraz czwarty, bo jest to jedna z książek, którą wybrałem jako bibliografię do prezentacji maturalnej.

Co do książki, to się wypowiadałem, więc tą kwestię pominę. Natomiast frakcje - o to padały już pytania i o ile Meesha znam i dobrze sytuacje przypominam - żadnej jasnej, klarownej i jednoznacznej odpowiedzi z jego strony nie było. Chyba, że się mylę, to sory Misz.
Image
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 30 Maj 2024, 11:26
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Meesh w 24 Paź 2013, 09:25

Dlaczego nie ma frakcji? Dwa powody:
- po pierwsze, nie wnoszą one nic do świata STALKERa jako takiego. "Powinność" jest odległym i żałosnym echem Szuwaksa, twierdzącego, że Zona to dzieło Szatana i noszącego artefakty z powrotem *do* Strefy (zauważcie różnicę!), "Wolność" istnieje wyłącznie jako antyteza tej pierwszej i bez niej nie miałaby prawa bytu, skoro w zasadzie mówi, że każdy sobie rzepkę skrobie (de facto będąc... czym? zrzeszeniem samotników? organizacją anarchistów? bzdura, jakkolwiek na to nie spojrzeć). I jedno, i drugie służy *wyłącznie* uproszczeniu i zakręceniu gejpleja oraz wprowadzeniu prostych, zrozumiałych dla prymitywnego multiplayera podziałów na "my-oni".
- po drugie, nie ma szans, żeby cokolwiek istniało w Zonie, gdzie anomalie przesuwają się po emisji, a sqrwysyński los błyskawicznie zsyła najgorszą c!ujozę na każdego, kto próbuje cokolwiek planować i zbierać się w cokolwiek większego, niż przysłowiowa trójka. Zaopatrzenie? wyżywienie? higiena? prosta logistyka mówi zdecydowane "nie" takim pomysłom.
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.

Za ten post Meesh otrzymał następujące punkty reputacji:
Negative PRZEMEK ŁOWCA.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez KoweK w 24 Paź 2013, 11:16

Jak dla Ciebie frakcje nie wnoszą nic do świata do STALKERa to jakim cudem Twoja książka jest z uniwersum STALKERa? Kupy się to nie trzyma. Tak jakbym powiedział, że Czarnobyl nie pasuje do Zony. Tutaj nie chodzi o realizm a raczej o klimat, które te frakcje nadają...

Dobrze, że przeczytałem Ołowiany do 50 strony, bo widzę, że nic nie straciłem skoro żadnych potyczek ani wspominek o frakcjach nie ma. :caleb:
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5663
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 26 Wrz 2024, 13:54
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Meesh w 24 Paź 2013, 11:29

Widać, że w 2004 byłeś jeszcze za młody, żeby oglądać trailery S.T.A.L.K.E.R.a, a ja właśnie wtedy zacząłem. Powiem ci - Zona z tamtych czasów była o wiele lepsza od tego, co dostaliśmy w 2007, bez frakcji, bez tłumu, bez Baru na fabryce Rostok.
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.

Za ten post Meesh otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Gorianov.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez KoweK w 24 Paź 2013, 11:48

No widzisz, bo ja pierwszy trailer S.T.A.L.K.E.R.a obejrzałem w 2002 roku, zajarałem się nim w 2003 roku, panie dorosły. Więc znam tę serię dłużej od Ciebie. I zdziwię Cię - już wtedy były frakcje i to nawet więcej! Wystarczy zainteresować się tematem albo poczytać stare dokumenty z fabułą GSC. Po prostu mało wiesz i trochę za mało jak na "pierwszego stalkera w Polsce". :D
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack

Za ten post KoweK otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Realkriss, Pangia, Kudkudak, Universal, KOSHI, PRZEMEK ŁOWCA.
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5663
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 26 Wrz 2024, 13:54
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Kpuc w 24 Paź 2013, 12:10

Jeżeli chodzi o dokumentacje z powstawania gry to mam paręnaście plików, wrzuciłem je tutaj http://stalkerteam.pl/forum/231-archiwa ... wania-gry/ @Meesh poczytaj to cię przybliży to do uniwersum gry :)
Image
Awatar użytkownika
Kpuc
Legenda

Posty: 1813
Dołączenie: 06 Paź 2010, 09:10
Ostatnio był: 28 Wrz 2024, 12:41
Miejscowość: zona
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 285

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Meesh w 24 Paź 2013, 13:42

Dziękuję, cóż ja bym bez was zrobił. To w ogóle istnieje jakaś gra? Wow. Muszę gdzieś poszukać i zagrać w końcu.
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

PoprzedniaNastępna

Powróć do Ołowiany świt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość