Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Postprzez Leiga w 06 Kwi 2008, 21:41

E tam, może uprościłem :)

Niech wprowadzeniem będzie to:
http://serwisy.gazeta.pl/film/1,27433,6 ... &startsz=x

A teraz do rzeczy - miłował się w językach, tych wymierających i już umarłych, Jego dziecko to Hobbiton (wydany przez przypadek), esencją jest Silmarillion - trudna w czytaniu, pełna tez filozoficznych, ontologicznych.

WP - trochę na zamówienie.

Dla mnie był prykiem, świetnym pisarzem, erudytą. Reszta to przypadek... wart zatrzymania się nad nim oczywiście :)

"celtyckie mity etc"

no tak tego nie nazywał, ale:
A Middle English Vocabulary 1922
Some Contributions to Middle-English Lexicography 1925
Middle English "Losenger" 1953
English and Welsh 1963
etc
więc coś tam trochę racji miałem - wiki podpowie ile też znał języków a ile sam "stworzył".

A to by jeszcze coś o nim doczytać, ale powiedzmy, że w oryginale :)
Link
Nothing in this world is to be feared; it is only to be understood. [MC]
Image
Awatar użytkownika
Leiga
Stalker

Posty: 127
Dołączenie: 15 Sie 2007, 14:27
Ostatnio był: 20 Cze 2009, 02:25
Kozaki: 0

Reklamy Google

Postprzez Lukass1613 w 07 Kwi 2008, 16:53

Offtopy widze :P Oto książki które mogę wam polecić a które nie zostały wymienione.

Na początek książki o II wojnie światowej:

"Okręt",Lothara-Gunthera Buchheima.Niesamowita książka o niemieckim U-boocie,U-96.
Każdy kto interesuje się tą tematyką nie może obojętnie przejść obok tej książki.

"Wilk na Atlantyku" Terenca Robertsona.Biografia Otto Kretschmera największego z asów
U-bootwaffe.Polecam!

"Bitwa o Atlantyk" Bernarda Irelanda .Nakreśla przebieg i opisuje walkę aliantów z niemiecką
marynarką wojenną. Dużo ciekawych informacji i zdjęć.

Książki fantasy i science-fiction:

"Wiedźmin z Wielkiego Kijowa" Władimira Wasiljewa.Co tu dużo mówić.Przygody
Geralta w przyszłośći.

"Zapach szkła" Andrzeja Ziemiańskiego.Naprawdę ciekawy zbiór różnych opowiadań.

"Diabeł Łańcucki" i "Czarna szabla" Jacka Komudy.Świetna alternatywa dla
Sienkiewiczowskiej trylogii.Znakomita opowieść o Polsce szlacheckiej.

I to z grubsza narazie wszystko jak coś mi się przypomni to dopiszę.
"Szczęście dla wszystkich za darmo! I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony"
Awatar użytkownika
Lukass1613
Tropiciel

Posty: 375
Dołączenie: 08 Mar 2008, 23:34
Ostatnio był: 03 Lut 2017, 15:56
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 4

Postprzez SandFighter w 07 Kwi 2008, 19:07

Ja ze swojej strony polecam wam:

- "Dżuma w Breslau" M. Krajewskiego; opowieść o śląskim policjancie, który jak każdy człowiek ma problemy dnia codziennego (pije, używa sobie itp.), ale przy tym jest niewiarygodnie bystry i uzdolniony. Świetny kryminał w przedwojennej Polsce.

- "Operacja [Dzień wskrzeszenia]" Pilipiuka; przykład bardzo klimatycznej prozy z kręgu s-f, która wykracza poza ramy czasowe naszych umysłów. Opowieść o nadchodzącej zagładzie i jej skutkach.

- "Anioły i demony" Dana Browna; moim zdaniem najlepsza książka Browna przebijająca swoją fabułą, zwrotami akcji i narracją "Kod Leonarda Da Vinci". Wartka akcja, świetnie realizowana narracja i niepozwalające się zatrzymać tempo trzymają w napięciu aż do ostatniej chwili, kiedy to zakończenie okazuje się być zupełnie nieoczekiwane...

- "Sługa boży", "Młot na czarownice", "Miecz aniołów" Jacka Piekary; Trylogia przygód inkwizytora Mordimera Madderina ukazana w alternatywnym średniowieczu z dużą ilością dobrego humoru oraz doskonałej narracji.

To tylko kilka moich ulubionych książek. Poza tym, fajnie byłoby, żeby książki czytało więcej osób niż tylko 47% naszej polskiej społeczności...
SandFighter


Ostatnio był: 01 Sty 1970, 02:00

Postprzez fjk w 07 Kwi 2008, 19:32

hmm co ja bym mógł powiedzieć jeszcze... o Che Guevarze (postac ciekawa acz niewarto naśladować...) Dzienniki z Boliwii by Che... ciekawe, ale wno prawda, żaden to podręcznik do walki partyzanckiej... ale ot taka ciekawostka...
We have our objectives... That's all.
Awatar użytkownika
fjk
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 27 Lis 2006, 17:41
Ostatnio był: 01 Sie 2010, 11:07
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 1

Postprzez Towarzysz Lenin w 07 Kwi 2008, 20:38

No, ja dzisiaj ze sprawdzianu z "Kamieni na szaniec" gałę dostałem. Pierwszy raz zrobiła sprawdzian z lektury. No co, przecież książka o mauzoleum i balsamowaniu Lenina była o wiele ciekawsza!

Towarzysz Lenin
Wygnany z Zony

Posty: 409
Dołączenie: 25 Sie 2007, 18:15
Ostatnio był: 08 Sty 2015, 23:41
Miejscowość: Pokój 771.
Kozaki: 0

Postprzez donciu w 07 Kwi 2008, 21:43

Ja nie uwarrzam że książki są dla nudziarzy , ale czytać nie lubię :P

Hm... Twoje posty zaczynają przypominać pewnego pana, który ostatnio lubił spamować... Może chcesz takiej samej nagrody jak on? ;) - SF
Awatar użytkownika
donciu
Tropiciel

Posty: 203
Dołączenie: 22 Lip 2007, 13:21
Ostatnio był: 03 Lut 2013, 13:10
Miejscowość: Świebodzice / ?????????
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 2

Re: Książki warte przeczytania...

Postprzez Arbiter w 05 Cze 2009, 22:52

Zakurzony ten temat, ale co tam.
Książki... hmm, ostatnio czytałem Dona Simonsa "Hyperion" ,"Upadek Hyperiona" i puki co przedostatnią "Endymion".
Ciekawe, że "Rozkwit Endymiona" czyli ostatnia książka z tego cyklu dawno już wyszła. Tylko nie w Polsce.
Koleś książki pisał 20 lat temu a u nas to hitem ostatnich miesięcy w Merlinie było. Polecam wam, bo Diuna Herberta to pikuś, choć klasyka.

Wcześniej czytałem cykl -Mroczna wieża- Stivena Kinga. Świetna! jak na pisarza horrorów Rewelacja, mistrzostwo! Miłośnicy fantasy , sf. i thrillerów będą mieli uczte. Aż 7 ksiąg.

Przebrnąłem też przez Gildię Magów Susan Sharadon(?). 3 tomy cienkusza. Ale jak rozreklamowane...

Viriconium. Psychoza pana Harrisona. Świat totalnie surrealistyczny. Dziwnie się czułem kończąc rozdziały. Czułem szaleństwo na tych stronach.(też nie lada opóźnienie wydania w Polsce. bo dopiero rok temu przetłumaczono z angielskiego na polski, a pisarz stworzył swe dziecię w kilkanaście lat temu.

A z ulubionych- H.P Lovecraft. Wszystkie opowiadania. Jego jak i kontynuatorów stylu grozy.

Podobno można kupić Necronomicon. Książki brak jak na razie na składach.

Pozdrawiam.

ps. Dorwałem rewelacyjna książkę Mark Hugo-Badera. Biała Gorączka. Jeżeli interesujecie się Rosją i życiem jej nietuzinkowych mieszkańców, społeczeństwem pogrążonym w letargu i alkoholizmie, opowieściami z Syberii wziętymi, (to nie fikcja literacka) to jest to coś dla was. Straszna, czasem zabawna- ale przede wszystkim wciągająca. Perełka.
Ostatnio edytowany przez Arbiter, 03 Paź 2009, 12:09, edytowano w sumie 1 raz
Arbiter
Kot

Posty: 35
Dołączenie: 03 Cze 2009, 17:40
Ostatnio był: 08 Kwi 2010, 01:13
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Fast-shooting Akm 74/2
Kozaki: 0

Re: Książki warte przeczytania...

Postprzez yoshi w 14 Cze 2009, 21:53

Cóż, moje najlepsze książki to:

1.Saga o wiedźminie Sapkowskiego - świetne fantasy, nie wiem, czemu ludzie czepiają się zakończenia. Polecam Krew elfów i Opowiadania o wiedźminie znane też jako Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia.
2.Trylogia husycka tegoż samego autora - czyta się bardzo ciekawie, nie mogłem się oderwać. Jedynie zakończenie pozostawia wiele do życzenia...
3.Przenicowany świat braci Strugackich, autorów Pikniku - Według mnie to najlepsza książka tych autorów. Warte polecenia są także Ślimak na zboczu, Poniedziałek zaczyna się w sobotę, Miasto stracone oraz Bezsilni tego świata. Podobne świetna jest także książka Trudno być bogiem, ale nie wypowiadam się o niej. Nie czytałem.

Hmmm... Tu w zasadzie kończą się książki fantasy. Przejdźmy do trochę poważniejszych lektur.

1.Wszystkim których kochałem - autorem jest Martin Gray, człowiek ten opowiada w niej swoje życie. Jest żydem, mieszka w Warszawie. Wybucha II wojna światowa. Martin zostaje przemytnikiem, szmugluje towary do warszawskiego getta. Trafia do obozu w Treblince, w końcu...Nie, przeczytajcie sami. Naprawdę polecam!
2.Imię róży Umberto Eco - Trzymająca w napięciu, intrygująca powieść. W klasztorze mają miejsce morderstwa. Na miejsce przybywają dwaj mnisi, aby odnaleźć mordercę. Fabuła naprawdę potrafi zaskoczyć.
3.Władca much Williama Goldinga - nie mylić z "Włatcami". Jest to poważna opowieść o dzieciach, których samolot rozbija się na wyspie. Opowiada o tym, jak ludzie, doświadczający skrajnych sytuacji, mogą się zmienić. Świetna książka, aczkolwiek, jeśli takie tu są, nie polecam jej czytać dzieciom.
"I zrobię Ci taką apokalipsę jakiej sobie nawet święty Jan nie wyćpał."

Bądźmy realistami, żądajmy niemożliwego
Che Guevara
Awatar użytkownika
yoshi
Kot

Posty: 11
Dołączenie: 02 Maj 2009, 22:15
Ostatnio był: 01 Sie 2012, 03:40
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 0

Re: Książki warte przeczytania...

Postprzez PiterForce5 w 27 Cze 2009, 21:26

Ja natomiast polecam wam obie części książki pt."Sopel" Paweł Kornew.
Książka opowiada o człowieku zwanym Soplem który żyje w krainie zwanej Przygraniczem. Jest to obszar przypominający Syberię. Nasz bohater stawia czoła wyzwaniom każdego dnia(są to np.bandyci,niebezpieczne stworzenia itp.) do momentu kiedy zostaje wkręcony w spisek za sprawą przedmiotu jaki posiada.
Ogółem książka opowiada o twardych ludziach walczących o przetrwanie w skrajnie trudnych warunkach, gdzie większość problemów załatwia się bronią lub magią...
Awatar użytkownika
PiterForce5
Kot

Posty: 25
Dołączenie: 02 Lut 2009, 12:11
Ostatnio był: 08 Sie 2011, 10:37
Miejscowość: Rzeszów
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 0

Re: Książki warte przeczytania...

Postprzez Idaho w 27 Cze 2009, 21:50

Ja ze swojej strony mogę polecić cała twórczość Philipa K. Dicka i H. P. Lovecrafta. Pierwszy to chyba jeden z najsłynniejszych autorów Sci-Fi (dla tych co nie wiedzą), a drugi to człowiek w którego klimacie się zakochałem. W jego wyobraźni narodził się Cthulhu, Dagon i inni przedwieczni, oraz Necronomicon. King mógłby się od niego uczyć, a jeśli dodać że Lovecraft był duchowym spadkobiercą Edgara Allana Poe (ponoć), to gwarancja "pięknej" grozy.

Z innych, to moja ulubione Diuna Franka Herberta i cały cykl Straży Nocnej Łukjanienki. A z sentymentu, Miasto na górze Bułyczowa.
No i polskie podwórko, czyli "polak też potrafi", a stąd nieco lżejsza literatura. Achaja Andrzeja Ziemiańskiego (wszystkie 3 tomy), książki Jacka Piekary (Sługa Boży, Młot na czarownice, Miecz aniołów, Łowcy dusz, Przenajświętsza Rzeczypospolita), andrzeja Pilipuka opowiastki o Jakubie Wędrowyczu i trylogie Magdy Kozak o wampirach w ABW, używających HK MP5 częściej niż kłów (Nocarz, Renegat, Nikt) :]
Image
Awatar użytkownika
Idaho
Stalker

Posty: 137
Dołączenie: 29 Mar 2009, 04:10
Ostatnio był: 18 Sie 2019, 08:18
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 2

Re: Książki warte przeczytania...

Postprzez Kebab w 05 Lip 2009, 07:13

Dla miłośników fantasy polecił bym dzieła Tolkiena znanego min. z Władcy Pierścieni, a dla osób które bardziej preferują gatunek sience fiction polecił bym książki autorstwa S. Lema czy z serii Star Wars, które oprócz kilku gier nie pozwoliły zbyt bardzo podupaść serii (choć i tak teraz działania Lucasa nastawione do młodszych odbiorców, sprawiły, że duża część starych fanów zniechęciła się do serii).
Powyższy post należy tylko do danego użytkownika i przedstawia jego myśli w danym momęcie i jakiekolwiek wykorzystywanie go przeciwko niemu, jest niezgodne z prawami autorskimi

POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
Kebab
Kot

Posty: 20
Dołączenie: 03 Lip 2009, 20:24
Ostatnio był: 24 Sty 2010, 16:01
Miejscowość: Bar 100 radów, kuchnia Barmana
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: RP-74
Kozaki: 0

Re: Książki warte przeczytania...

Postprzez PrzemoC w 11 Lip 2009, 13:07

Ja czytam głównie książki tematyczne o strzelectwie, broni, polowaniu... O tym, co mnie
najbardziej interesuje. Szczególnie polecam publikacje Marka Czerwińskiego,
takie jak "Broń prercyzyjna" czy "Broń palna". Cena trzyma się ok 40 zł, nie jest więc
specjalnie wygórowana. Jak sam Autor podkreśla, kieruje te dzieła do ludzi młodych,
którzy w przyszłości będą Polską władać. I ma nadzieję, że poradzą sobie lepiej
aniżeli dzisiejsi politycy, oraz zmienią głupie ustawy, także te dotyczące posiadania
i użycia broni palnej. Obie książki są pisane tak, żę nadaja się dla amatorów
i zaawansowanych, ale nie są pisane w sposób nudny. Ładna oprawa graficzna
to także ich mocna strona. Tylko czasem można wyłapać literówki w tekście,
ale to marginalna sprawa. Szczerze polecam również książkę "Armia" gen. Romana
Polko. Całość przedstawiona w formie wywiadu, bardzo ładna oprawa, cena 39 zł.
Jednak odniosłem wrażenie, że ta publikacja miała być w założeniach wydawcy
humorystyczna, co jest, moim zdaniem, chyba jedyną wadą książki. Tak czy inaczej,
można się z niej wiele dowiedzieć.
Ostatnią książką, którą opiszę, jest "Kompletna sztuka wojny", autorstwa Sun Tzu,
wzbogacona o "Metody wojskowe" Sun Pin'a. Wydanie Ekskluzywne. Kosztowało 80 zł,
ale, kurde, nie żałuję. Co to jest, chyba nie muszę tłumaczyć. Serdecznie polecam.
"Każde słowo jest jak niepotrzebna plama na ciszy i nicości." -Samuel Beckett
Ale, z drugiej strony, on to powiedział...
Awatar użytkownika
PrzemoC
Beta Tester

Posty: 444
Dołączenie: 31 Sty 2009, 15:27
Ostatnio był: 19 Cze 2022, 12:45
Miejscowość: Everon
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: SIP-t M200
Kozaki: 13

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości