Wiara

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Wiara

Postprzez Universal w 01 Sie 2013, 17:02

DonDomino napisał(a):Nie chcę nikogo urazić, ale jak ma niby znaleźć dowody, na nie istnienie czegoś? Jeżeli czegoś nie ma to nie ma dowodów, to dość logiczne

Toteż napisałem, że niemożliwe jest dowiedzenie nieistnienia boga. Paradoks, absurd, filozofia wyższego szczebla, zwał jak zwał. Nie wiem jak to prościej wytłumaczyć. Chodzi mi tylko o to, że jest zwyczajnym pieprzeniem stwierdzenie, że "boga nie ma" i uważanie się za racjonalistę, czyli może niezgodnie z definicją, za człowieka, który cały światopogląd opiera na dowodach. A skąd można wiedzieć, że nie istnieje? Nie można. Można jedynie wierzyć, że boga nie ma. Cały myk na tym polega. Takie trochę imponderabilia.

nvm, eot, etc.

PS Universal*
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Reklamy Google

Re: Wiara

Postprzez T-man w 05 Sie 2013, 20:20

@DonDomino- wiara polega na tym, że uznajemy za prawdę coś, na co nie ma dowodów.
T-man


Ostatnio był: 01 Sty 1970, 02:00

Re: Wiara

Postprzez Woland w 05 Sie 2013, 21:49

@Universal

W zasadzie mianem "racjonalnego" można określić tylko agnostycyzm
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Wiara

Postprzez The Witcher w 05 Sie 2013, 21:51

Idąc takim tokiem myślenia to przekonanie że nie istnieją rycerze Jedi jest nieracjonalne.
The Witcher
Legenda

Posty: 1176
Dołączenie: 31 Lip 2008, 09:03
Ostatnio był: 25 Wrz 2024, 10:39
Ulubiona broń: --
Kozaki: 329

Re: Wiara

Postprzez desmond w 05 Sie 2013, 22:33

Ja jestem ateistą, ale szanuję wierzących, dopóki mi tym nie zaczną przeszkadzać. Jak to ktoś kiedyś powiedział: "Człowiek może dla mnie wierzyć nawet w kamienie, dopóki nie zacznie nimi we mnie rzucać."

Za ten post desmond otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive dorian.

desmond
Wygnany z Zony

Posty: 111
Dołączenie: 05 Lut 2011, 01:49
Ostatnio był: 12 Sty 2015, 20:05
Miejscowość: Generatory
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 20

Re: Wiara

Postprzez Terminus w 05 Sie 2013, 23:01

Woland napisał(a):W zasadzie mianem "racjonalnego" można określić tylko agnostycyzm


A co w nim "racjonalnego"? Agnostycyzm to apoteoza relatywizmu. Nie wiem na co się zdecydować, nie doznałem łaski wiary, nie mam odwagi przyznać przed sobą, że Boga nie ma to se pofilozofuję. Nie potrafię się na nic zdecydować, więc będę mówił, że żadnej racji nie da się udowodnić...
Nic intelektualnie ciekawego.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Wiara

Postprzez Woland w 05 Sie 2013, 23:03

Nie da się określić- więc agnostycyzm nie określa. A cóż wg. ciebie jest więc racjonalnego?
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Wiara

Postprzez Terminus w 05 Sie 2013, 23:05

Chodzi mi o to, że "agnostycyzm" to dorabianie wielkiej filozofii do postawy, którą da się zamknąć jednym zdaniem: "nie wiem".
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Wiara

Postprzez Woland w 05 Sie 2013, 23:24

Jednak ku temu mogą istnieć głębsze koncepcje i teorie to po pierwsze.
Na płaszczyźnie czy coś jest czy nie za w pełni racjonalne ostatecznie uznać sądzę należałoby jednak agnostycyzm gdyż taka jest prawda- w ostatecznym rozrachunku przecież nie wiemy.
Universal napisał(a):Toteż napisałem, że niemożliwe jest dowiedzenie nieistnienia boga. Paradoks, absurd, filozofia wyższego szczebla, zwał jak zwał. Nie wiem jak to prościej wytłumaczyć.

Niemożliwe jest udowodnienie istnienia sił wyższych ;)
To nie na niewierzących leży udowodnienie nieistnienia sił wyższych ale na wierzących udowodnienie istnienia.
Punktem wyjścia jednak jest że nie ma nic. Punktem wyjścia gdyż świat przeszedł dziesiątki zmian bóstw a żadne nie było prawdziwe. Nie ma żadnych dowodów jednak że coś jest.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Wiara

Postprzez Terminus w 05 Sie 2013, 23:32

Bełkot.
Co, kto, komu i po co ma udowadniać?
Jak Ci powiem, że lawinowo wrasta ilość przypadków w szpitalach psychiatrycznych kiedy lekarze wzywają do chorego egzorcystę to uwierzysz? Nie? Więc po co mam na Ciebie tracić czas?
Ostatnio edytowany przez Terminus, 05 Sie 2013, 23:38, edytowano w sumie 1 raz
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Wiara

Postprzez Universal w 05 Sie 2013, 23:36

Terminus napisał(a):Nie wiem na co się zdecydować, nie doznałem łaski wiary, nie mam odwagi przyznać przed sobą, że Boga nie ma to se pofilozofuję.


Łaska wiary? Przyznawanie się przed sobą do nieistnienia Boga? Jaki dowód można mieć na istnienie boga/Boga/Allaha/Światowida? Żaden namacalny (niewierny Tomasz jestem). Jaki jest dowód na nieistnienie boga/Boga/Allaha/Światowida? Żaden namacalny, bo człowiek jest istotą na pewien sposób upośledzoną i pewnie nigdy nie będzie wiedział wszystkiego. Jeśli żadna z dróg nie jest odpowiednia (a innych nie ma, bo za "bóg" można podstawić jakikolwiek "byt nadprzyrodzony"), to na co tu się decydować? Do czego się przyznawać? Jedyne do czego się przyznaje taki człowiek, to owszem - jak stwierdzasz - do niewiedzy. Co jest w tym złego?

A to, że wielu filozofuje... Trudno, słyszałem o "ateistach" odprawiających "ateistyczne msze" (DD TVN parę lat temu) i innych dziwadłach, ale co zwykły "niewiedzący" (nie "niewierzący") może za to?

Inna rzecz - kto nie wątpi? Kto nie ma dnia, że raz wierzy (wręcz wie), kiedy indziej bliski jest stwierdzeniu, że człowiek jest tylko kupą mięcha? Ilu jest takich? Jeśli nie masz Terminusie takich wahań, to szczerze gratuluję, bo ja je mam niemal codziennie.

Woland napisał(a):Niemożliwe jest udowodnienie istnienia sił wyższych ;)

Udowodnienie ich nieistnienia również.
Woland napisał(a):To nie na niewierzących leży udowodnienie nieistnienia sił wyższych ale na wierzących udowodnienie istnienia.

Jeśli ktoś twierdzi, że "sił wyższych" nie ma, to chyba ma na to dowody? Jeśli nie ma dowodów, to stoi w tym samym miejscu co teista, bo też nie ma na to dowodów i tylko wierzy, że "sił wyższych" nie ma. Przecież to nie jest skomplikowane.
Woland napisał(a):Punktem wyjścia jednak jest że nie ma nic. Punktem wyjścia gdyż świat przeszedł dziesiątki zmian bóstw a żadne nie było prawdziwe. Nie ma żadnych dowodów jednak że coś jest.

Tak, genialne. Jestem kupą mięsa i z niewiadomego powodu czuję, widzę, myślę, słyszę. Nie wiadomo dlaczego złoto i węgiel różnią się diametralnie od siebie, będąc w zasadzie tymi samymi protonami, neutronami i elektronami, tylko w różnym stosunku ilościowym. Nie wiadomo po co miałby powstać świat, z czego miałby powstać, kiedy miałby powstać, kiedy miałby się skończyć i co miałoby się stać z materią po końcu świata. Daj spokój, za dużo tu przypadków, by pozycją wyjściową był ateizm.

Na dobrą sprawę to możemy żyć w Matriksie nie wiedząc o tym, w dupę sobie mogę te oczy wsadzić, jeśli nawet kolory to kłamstwo :E

Terminus napisał(a):Bełkot.

:suchar:
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Wiara

Postprzez vandr w 06 Sie 2013, 07:46

Universal napisał(a):Światowida?


Z tym, że Światowid istnieje i każdy go może zobaczyć. ;) Chyba, że chodziło Ci o Świętowita to co innego.
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 12 Sie 2024, 20:47
Kozaki: 1747

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości