Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Tajemniczy w 04 Cze 2013, 19:53

Dziś skończyłem "Okręt" Buchheima. Książka jest równie dobra jak film tu akurat lepiej jest najpierw obejrzeć film a potem dopiero książkę wtedy te obie pozycje doskonale się uzupełniają. Książka wciągająca i bardzo ciekawa. Polecam.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Papa Mobile w 04 Cze 2013, 19:55

"Ołowiany świt" Meesha, "Kronos" Gombrowicza i "Traktat o łuskaniu fasoli" Myśliwskiego, a co?;)
„Et aux horions, l’on verra qui a meilleur droit" — Jeanne d’Arc
Image
Awatar użytkownika
Papa Mobile
Tropiciel

Posty: 395
Dołączenie: 23 Sie 2007, 13:54
Ostatnio był: 06 Wrz 2023, 19:11
Miejscowość: Campus Pagani
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 133

Re: Co czytacie?

Postprzez Terminus w 05 Cze 2013, 09:21

Tajemniczy napisał(a):Dziś skończyłem "Okręt" Buchheima.

To polecam przeczytać "Okrutne morze" Nicholasa Monsarrata. Powieść starsza, równie dobra, lub nawet lepsza od dzieła Buchheim'a. Opowiada historię Bitwy o Atlantyk z perspektywy drugiej strony - członków załogi korwety HMS Kompass Rose, zmagających się z niemieckimi U-bootami a przede wszystkim z tytułowym morzem.
Obydwie książki uważam za absolutnie uzupełniającą się jedną całość a "The Cruel Sea" za lekturę obowiązkową fanów książki i filmu "Das Boot".

Ta książka również została zeakranizowana.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Co czytacie?

Postprzez Tajemniczy w 05 Cze 2013, 09:36

W "Okręcie" podobało mi się naturalne ukazanie tych ludzi w łodzi podwodnej. Nie są to wielcy, nieustraszeni "nadludzie" tylko normalni ludzie którzy czują strach tyle że maskują go. Jest to też książka o ludziach którzy pływają nie dla Ojczyzny tylko dlatego że kochają morze. Książka też ta pokazuje to że podwodniacy mieli większy respekt dla przeciwnika niż inne rodzaje broni widzą z dnia na dzień coraz większą przewagę liczebną i techniczną Anglików a zarazem coraz większą nieudolność własnego dowództwa.
:arrowu: Kiedyś z pewnością przeczytam
Ostatnio edytowany przez Tajemniczy, 05 Cze 2013, 09:39, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 05 Cze 2013, 09:37

Papa Mobile napisał(a):"Ołowiany świt" Meesha, "Kronos" Gombrowicza i "Traktat o łuskaniu fasoli" Myśliwskiego, a co?;)


Papo, i jak znajdujesz ten Traktat? Moim zdaniem ta książka jest przepiękna.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Papa Mobile w 05 Cze 2013, 19:02

Realkriss, jestem w trakcie lektury, zatem nie będę pisał o tym jak to widzę, znaczy "Traktat o łuskaniu fasoli", kiedy czytałem "Kamień na kamieniu", płakalem ze śmiechu, nie raz, nie dwa się wzruszyłem, dlatego myślę, że to co napisałaś znajdzie odzwierciedlenie.
„Et aux horions, l’on verra qui a meilleur droit" — Jeanne d’Arc
Image
Awatar użytkownika
Papa Mobile
Tropiciel

Posty: 395
Dołączenie: 23 Sie 2007, 13:54
Ostatnio był: 06 Wrz 2023, 19:11
Miejscowość: Campus Pagani
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 133

Re: Co czytacie?

Postprzez Surin w 05 Cze 2013, 20:30

Całkiem niedawno odziedziczyłem po dziadkach pokaźną bibliotekę książek historycznych. Sęk w tym, że ich przytłaczająca wielkość została w wydana w okresie 1950 - 1980. Wniosek z tego taki, że nie mam bladego pojęcia jak postrzegać ich wiarygodność historyczną. Jestem ciekaw, w jaki sposób historycy odnoszą się do wydawnictw z tego okresu i zawartości merytorycznej takich tytułów. Czy takie książki po transformacji ustrojowej były w ogóle weryfikowane, czy raczej sobie odpuszczono...? Właściciele antykwariatów i lokalnych bibliotek traktują wytwory PRL-u z przymrużeniem oka...
"Zwiadowcy, chłopy na schwał, byli żołnierz piechoty morskiej - ci zatrzymywali się na sześćset osiemdziesiątym, chowali zapalone papierosy w dłoniach i zamierali, przyklejeni do szkieł noktowizorów". /Metro 2033/
Awatar użytkownika
Surin
Kot

Posty: 26
Dołączenie: 29 Maj 2013, 11:28
Ostatnio był: 21 Wrz 2013, 17:50
Miejscowość: Gdańsk
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Kozaki: 10

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 05 Cze 2013, 21:09

Po prostu zanim uznasz coś za pewne, sprawdź w kilku źródłach. I nie dotyczy się to tylko książek z czasów PRLu, tylko w ogóle wszystkich książek historycznych i "na motywach", bo wszyscy lubią naginać w swoją stronę. Zresztą, zależy też jakie to książki.

Mój ojciec też nazbierał sporo książek historycznych z tamtego okresu, np. ma tłumaczone z rosyjskiego 12 tomów historii drugiej Wojny Światowej. Zgadnij kto za nią odpowiada po stronie radzieckiej :D

- Instytut Historii Wojskowej Ministerstwa Obrony ZSRR
- Instytut Marksizmu-Leninizmu przy KC KPZR
- Instytut Historii Powszechnej Akademii Nauk ZSRR
- Instytut Historii ZSRR Akademii Nauk ZSRR

Więcej propagandy to znajdziesz pewnie tylko w traktatach filozoficznych tych mniejszych i większych dyktatorków.

Jak podejrzewam, większość "dzieła" opisuje Wojnę Ojczyźnianą, ojciec sam twierdzi, że trzeba na to patrzeć z przymrużeniem oka. Ale myślę, że jeśli będziesz potrzebować przedstawienia proradzieckiego punktu widzenia, takie książki będą jak znalazł. Tutaj głowy sobie nie dam uciąć - zdecydowanie, ale myślę, że im one młodsze, tym bardziej zbliżone do obiektywizmu. A może to tylko taka cicha nadzieja.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Co czytacie?

Postprzez Surin w 05 Cze 2013, 23:49

Tak jest! U naszych wschodnich braci to cały aparat państwowy + ze cztery bataliony piechurów i obsługa połowy silosów pracowała kolektywnie na rzecz słowa pisanego i Jedynej Właściwej Historii Motherlandu. ;)

Z tego też powodu, traktując źródła na wpół serio, zrobiłem z kilku radzieckich tekstów źródłowych podstawę mojej magisterki. Promotor oponował, ale w końcu sam zrozumiał absurd trzymania tych egzotycznych książek w bibliotece uniwersyteckiej w postaci materiałów merytorycznie OK. Musiał uwierzyć na słowo, że "wystudiowałem" z nich tylko dobre zachodnie treści i wartości ;)

Ale tak już bardziej na serio, to w tym dziwactwie jest metoda. Rosjanie, jak nikt inny, szczerze i bez ogródek odsłaniali w swoich książkach ekonomiczne i militarne zagrywki Stanów Zjednoczonych np. w trakcie II w.ś. Kto jak kto, ale czerwoni mają tę swoją smykałkę do skanowania kapitalizmu. Takie hobby.

Co do naszych przyjaciół z prawej strony mapy, polecam "Czerwony Bunt", Neala Bascomba. Książka opisująca przebieg buntu na pokładzie pancernika Potiomkina.

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazk ... rwony-bunt
"Zwiadowcy, chłopy na schwał, byli żołnierz piechoty morskiej - ci zatrzymywali się na sześćset osiemdziesiątym, chowali zapalone papierosy w dłoniach i zamierali, przyklejeni do szkieł noktowizorów". /Metro 2033/

Za ten post Surin otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal.
Awatar użytkownika
Surin
Kot

Posty: 26
Dołączenie: 29 Maj 2013, 11:28
Ostatnio był: 21 Wrz 2013, 17:50
Miejscowość: Gdańsk
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Kozaki: 10

Re: Co czytacie?

Postprzez Clegane w 09 Cze 2013, 12:41

Oczywiście książki "stalkerskie": "Ołowiany Świt" "Meesha" Gołkowskiego, "Piknik na skraju drogi" Strugackich, "Metro 2033" i "Metro 2034" Głuchowskiego.

Poza tym całe kopy innych, przede wszystkim "Wiedźmin", "Kroniki Jakuba Wędrowycza", różne książki "Warhammerowe": całą serię "Przygody Gotreka i Felixa", "Błędny Rycerz", "Posłaniec Śmierci" i "Miasto Śmierci", a z książek "Warhammer 40000": "Zwiastun Nocy", seria "Herezja Horusa", trylogia "Eisenhorn"...a razem z tym wszystkim "Gra o Tron" oczywiście...
Tak, mam świra na punkcie fantastyki ;)
Awatar użytkownika
Clegane
Kot

Posty: 23
Dołączenie: 09 Cze 2013, 12:18
Ostatnio był: 13 Lip 2013, 23:42
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 3

Re: Co czytacie?

Postprzez mikolaj w 09 Cze 2013, 15:03

Ja polecam Lalkę Prusa , Alfred Bester " Gwiazdy moim przeznaczeniem", Pociag śmierci , Działa z Nawarony
"Ten, któremu starczy odwagi i wytrwałości, by przez całe życie wpatrywać się w mrok, pierwszy dojrzy w nim przebłysk światła"
/Chan/ - Metro 2033
Awatar użytkownika
mikolaj
Stalker

Posty: 70
Dołączenie: 13 Maj 2013, 18:45
Ostatnio był: 16 Cze 2021, 16:26
Miejscowość: Oleśnica
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 5

Re: Co czytacie?

Postprzez darksmordor w 09 Cze 2013, 16:01

Teraz czytam ''Ołowiany świt'' a wcześniej czytałem ''Czas Horusa". Ogólnie to polecam "Metro 2033'', ''Metro 2034'' i ''Piknik na skraju drogi''
Awatar użytkownika
darksmordor
Kot

Posty: 3
Dołączenie: 27 Lut 2013, 17:44
Ostatnio był: 25 Gru 2013, 11:04
Miejscowość: Częstochowa
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 0

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości