Wiara

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Wiara

Postprzez HCNOPS w 02 Cze 2013, 20:31

Terminus napisał(a):W kwestii formalnej: w Biblii nie ma zakazu transfuzji. Z prostego powodu - pierwsza transfuzja miała miejsce w 1667r ne. więc coś takiego nie istniało w świadomości autorów Biblii.
Świadkom Jehowy, najzwyczajniej ze względu na brak wiedzy historycznej transfuzja skojarzyła się z zakazem spożywania potraw z krwią, które to było praktykowane przez chrześcijan nieżydowskiego pochodzenia i było powodem sporu opisanego w Dziejach Apostolskich.

Oczywiście, zgadzam się w pełni, ale skoro taka jest ich (nad)interpretacja, to nie możemy im odebrać doń prawa. Każda z ponad 40.000 denominacji chrześcijańskich interpretuje Biblię na swój własny sposób. Nie istnieje jeden, dobry, uniwersalny sposób odczytywania jej.
Świadkowie wybrali jedną z możliwości i się jej trzymają. Czy to coś złego? Szkodzą tym komukolwiek? Nie.
HCNOPS
Kot

Posty: 37
Dołączenie: 27 Maj 2013, 20:12
Ostatnio był: 09 Wrz 2014, 09:56
Frakcja: Zombie
Ulubiona broń: Lightened IL 86
Kozaki: 14

Reklamy Google

Re: Wiara

Postprzez Terminus w 02 Cze 2013, 21:01

HCNOPS napisał(a):Czy to coś złego? Szkodzą tym komukolwiek? Nie.

Szkodzą sobie i swoim bliźnim odmawiając transfuzji w sytuacjach gdy jest to jedyna realna metoda ratowania życia.
A w sensie teologicznym niszczą w ten sposób świątynię Ducha Świętego jakim jest ciało.
Zresztą historycznie na to patrząc stanowisko w takich sprawach jak transfuzje, przeszczepy, szczepienia zmieniają się u nich równie często co daty "końca świata".
Zresztą jak już pisałem ich obecna interpretacja Dziejów Apostolskich jest delikatnie mówiąc "dziwna", bo upierają się nad przestrzeganiem(a w zasadzie nad jego skrajną nadinterpretacją) jednego zakazu z Prawa Mojżeszowego, zupełnie ignorując inne, oraz fakt iż dotyczył on tylko Żydów, którymi nie są.
Najzabawniejsze jest to, że obecna interpretacja stoi w zupełnej sprzeczności z tym jak ten fragment NT interpretował założyciel Świadków Jehowy Charles Taze Russell.

Oczywiście można powiedzieć, że każda religia, czy ruch religijny ma swoje dogmaty i "pomysły", które dla osób innej wiary lub bez wiary będą się wydawały dziwne czy śmieszne.

"Denominacja"? Dziwne określenie.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Wiara

Postprzez HCNOPS w 02 Cze 2013, 21:59

Terminus napisał(a):Szkodzą sobie i swoim bliźnim odmawiając transfuzji w sytuacjach gdy jest to jedyna realna metoda ratowania życia.

Według mnie jest to jeden z najlepszych powodów dla których ich podejście do transfuzji w pełni popieram. Selekcja naturalna się takimi jak oni zajmie ;)

Terminus napisał(a):Zresztą historycznie na to patrząc stanowisko w takich sprawach jak transfuzje, przeszczepy, szczepienia zmieniają się u nich równie często co daty "końca świata".

Najgorsze jest to, że ich członkowie nawet nie wiedzą o takich rzeczach, ponieważ nie są o nich nauczani.

Terminus napisał(a):Zresztą jak już pisałem ich obecna interpretacja Dziejów Apostolskich jest delikatnie mówiąc "dziwna", bo upierają się nad przestrzeganiem(a w zasadzie nad jego skrajną nadinterpretacją) jednego zakazu z Prawa Mojżeszowego, zupełnie ignorując inne, oraz fakt iż dotyczył on tylko Żydów, którymi nie są.

Wiele jest u nich takich elementów, zakrawających na absurd, lecz trudno im to wyjaśnić. Wczoraj spędziłem 3 godziny na rozmowie z nimi i była to rozmowa, którą wygrałby byle dobrze wyuczony gimnazjalista.

Terminus napisał(a):Oczywiście można powiedzieć, że każda religia, czy ruch religijny ma swoje dogmaty i "pomysły", które dla osób innej wiary lub bez wiary będą się wydawały dziwne czy śmieszne.

Dokładnie. Każdy element nieznanej nam wiary, wydaje się dziwny i niezrozumiały dla kogoś, kto w tym nie siedzi. Świetnie to widać na przykładzie europejskiego zwalczania islamu.

Terminus napisał(a):Denominacja"? Dziwne określenie.

Z Wiki:
"Wyznanie (denominacja) – grupa wewnątrz religii o wspólnych zasadach wiary;"

Termin denominacja jest bardzo powszechnie używany w literaturze protestanckiej, z którą mam sporo styczności, szczególnie z literaturą Adwentystów Dnia Siódmego i stąd też słowo to używam bardzo powszechnie.

Dopiero jak wyraziłeś zdziwienie, wpisałem w google co tu takiego jest dziwnego i się dopiero dowiedziałem, że jest to także termin używany w ekonomii ;)
Ostatnio edytowany przez HCNOPS 03 Cze 2013, 00:20, edytowano w sumie 2 razy
HCNOPS
Kot

Posty: 37
Dołączenie: 27 Maj 2013, 20:12
Ostatnio był: 09 Wrz 2014, 09:56
Frakcja: Zombie
Ulubiona broń: Lightened IL 86
Kozaki: 14

Re: Wiara

Postprzez Strelok_90 w 02 Cze 2013, 23:53

Ja prawdopodobnie mam takie same poglądy religijne jak twórca tematu. Jestem chrześcijaninem ale wszystkie religie szanuję i traktuję równo. Dla mnie nie ma lepszej czy gorszej religii. Nie podobają mi się niektóre zasady kościoła i również uważam, że mam z nim niewiele wspólnego, ale zachowuję szacunek do wszystkiego co ma związek z religią. Każdy powinien być sobie równy, czy to chrześcijanin, muzułmanin, żyd czy buddysta.

Za ten post Strelok_90 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Wańka_Wkręt.

Strelok_90
Wygnany z Zony

Posty: 55
Dołączenie: 08 Sie 2012, 19:03
Ostatnio był: 28 Lis 2014, 22:45
Ulubiona broń: --
Kozaki: 17

Re: Wiara

Postprzez Gizbarus w 03 Cze 2013, 10:00

Terminus napisał(a):Szkodzą sobie i swoim bliźnim odmawiając transfuzji w sytuacjach gdy jest to jedyna realna metoda ratowania życia.


Termi, nie mogę uwierzyć, że akurat TY piszesz taką głupotę :facepalm: NIE MA sytuacji, w której transfuzja byłaby konieczna do ratowania życia, gdzie metody alternatywne nie dałyby rady. Przecież jak stracisz zbyt dużo krwi, to i podłączenie pod cysternę do transfuzji nic ci nie da, więc w czym problem? Poczytaj sobie na ten temat więcej, bo póki co palnąłeś bzdurę niemal jak Woland :-/

Terminus napisał(a):Zresztą jak już pisałem ich obecna interpretacja Dziejów Apostolskich jest delikatnie mówiąc "dziwna", bo upierają się nad przestrzeganiem(a w zasadzie nad jego skrajną nadinterpretacją) jednego zakazu z Prawa Mojżeszowego, zupełnie ignorując inne, oraz fakt iż dotyczył on tylko Żydów, którymi nie są.


Bardzo ciekawe... Fragment z Dziejów Apostolskich, rozdział 15, wersy od 22-29:

Wtedy apostołowie i starsi wraz z całym zborem uznali za słuszne, by razem z Pawłem i Barnabasem wysłać do Antiochii wybranych spośród siebie mężów: Judasa zwanego Barsabbasem i Sylasa — mężów przodujących wśród braci;  i swą ręką napisali:
„Apostołowie i starsi, bracia, do tych braci w Antiochii i Syrii, i Cylicji, którzy są z narodów: Pozdrowienia!  Ponieważ usłyszeliśmy, że niektórzy spośród nas zaniepokoili was swymi mowami, próbując zasiać zamęt w waszych duszach, chociaż nie daliśmy im żadnych poleceń,  doszliśmy do pełnej jednomyślności i uznaliśmy za słuszne, by posłać do was wybranych mężów wraz z naszymi umiłowanymi — Barnabasem i Pawłem —  ludźmi, którzy wydali swe dusze za imię naszego Pana, Jezusa Chrystusa.  Wysyłamy więc Judasa i Sylasa, żeby o tym samym donieśli również w słowach.  Albowiem duch święty i my sami uznaliśmy za słuszne nie nakładać na was dodatkowego brzemienia, z wyjątkiem następujących rzeczy koniecznych:  macie powstrzymywać się od tego, co ofiarowano bożkom, i od krwi, i od tego, co uduszone, i od rozpusty. Jeśli będziecie się tego starannie wystrzegać, dobrze się wam powiedzie. Bądźcie zdrowi!”


Dotyczył tylko żydów? W tamtym czasie do chrystianizmu zaczęto przyłączać także "ludzi z narodów", co jasno wyłuszczyłem ci w tym fragmencie - przecież do nich został skierowany ten list. Co było jego treścią? Powstrzymujcie się od: tego, tego, tego i OD KRWI. Proste? Proste.

Sam powoływałeś się na ten fragment, jak mniemam... Sprawdź w swoim egzemplarzu, nie będzie różnicy, bo sens pozostanie ten sam.

I mimo, że twoje zawsze musi być na górze, Termi, to zakończmy tą dyskusję tutaj, dobrze? Nie chciałbym stracić z tego powodu całego szacunku jaki do ciebie mam ;)
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 27 Sie 2024, 20:51
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Wiara

Postprzez scigacz1975 w 16 Lip 2013, 12:42

Dawno nie odgrzewany gorący temat - może teraz z przymrużeniem oka ;)

Za ten post scigacz1975 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Kudkudak.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 12 Wrz 2024, 15:31
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Wiara

Postprzez KratoS w 28 Lip 2013, 14:58

Teoretycznie jestem Chrześcijaninem w kościele Rzymsko-katolickim. Nie pozwalam żeby ktoś się śmiał z tego jak ktoś chodzi do Kościoła, lub jak się modli.

Co jest powodem takiego postępowania? Głównym na pewno to, że żyjemy w Polsce, kraju w którym 90% populacji deklaruje się jako katolicy. Duża grupa ludzi boi się otwarcie przyznać, że nie wierzą w Boga, jeśli już to robią tak tylko na forach internetowych, blogach itd. , gdzie są anonimowi gdzie nie mają kontaktu z bliskimi znajomymi czy sąsiadami. Tylko nieliczni są na tyle odważni, że publicznie, przed znanymi sobie osobami, powiedzą z przekonaniem: "Ja nie wierzę". Niewierzący, tak jak i zwyczajni ludzi (w końcu stosunek do wiary to tylko jeden z aspektów człowieczeństwa), chcą akceptacji w środowisku. Prawie nikt nie chce żyć w samotności, pragnie mieć przyjaciół. Bojąc się odrzucenia, mało odważni ludzie, którzy stracili wiarę, mimo wszystko ją wyznają.
Awatar użytkownika
KratoS
Kot

Posty: 20
Dołączenie: 12 Sty 2013, 21:54
Ostatnio był: 20 Sie 2013, 20:39
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Bulldog 6
Kozaki: 1

Re: Wiara

Postprzez Adam w 28 Lip 2013, 15:05

Dwa razy wypowiadałem się w tym temacie. Początkowo deklarowałem się jako katolik i praktykujący. Następnie trochę się zmieniło i zacząłem powątpiewać w to wszystko. Trzecia wypowiedź będzie chyba ostateczna.

Niby nowy papież mógłby być moim ziomem (wprowadza dobre zmiany, może w końcu rury zmiękną tym biskupom), jednak cała ta elitarna mafia go prędzej czy później zniszczy. Na razie pozostaję przy pastafarianizmie i ze smutkiem obserwuję, jak moje ciotki i niektórzy przedstawiciele rodziny wręczają kolejne pieniądze temu syndykatowi....

Sprawa księdza Lemańskiego dodatkowo ugruntowała moje poglądy. Mówił dobrze i sprzeciw wobec tego całego biskupa go pogrążył. Ostatecznie przegrał. Z nimi nie da się wygrać...
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Wiara

Postprzez T-man w 28 Lip 2013, 15:23

@Adam- dla tego też ostatni raz widzieli mnie w kościele prawie 6 lat temu. Ksiądz Lemański jest przykładem że nawet wzywający do prawdy kościół próbuje prawdę utrzymać w tajemnicy. Hipokryzja
T-man


Ostatnio był: 01 Sty 1970, 02:00

Re: Wiara

Postprzez Adam w 28 Lip 2013, 15:30

No ja nie chodzę regularnie od przeszło trzech lat. Jedynie są pewne wyjątki, jak jest jakaś rocznica rodzinna czy msza za duszę zmarłego oraz pogrzeb.

Edit:
Wiem, że to też hipokryzja, ale nie chcę robić przykrości rodzinie.
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Wiara

Postprzez RadekNioch w 28 Lip 2013, 15:51

Ja wierzę w Boga i nie wstydzę się tego, nie wierzę w to żeby świat powstał w wyniku zderzenia 2 atomów. I jestem praktykujący. Nie zabraniam jednak innym wierzyć w co innego lub nie wierzyć.
Awatar użytkownika
RadekNioch
Łowca

Posty: 438
Dołączenie: 28 Lip 2013, 06:31
Ostatnio był: 12 Maj 2019, 01:59
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 55

Re: Wiara

Postprzez djcycu w 28 Lip 2013, 15:58

Tak analizując wiele wypowiedzi tu na forum jak i wszędzie po innych portalach (głównie newsowych) to ludzie odwracają się od wiary głównie poprzez patrzenie na instytucje kościelne. Ciągle widać tylko "klecha ma to, klecha ma tamto, panny rżnie, po basenach jeździ..." Zaraz, zaraz! Stop! A czy ktoś sobie uświadomił że księża to też ludzie którzy mogą grzeszyć mając wszystko absolutnie gdzieś?

Jestem wierzący i praktykujący. Boli mnie jak ludzie głównie zdeklarowani jako ateiści plują jadem po ludziach którzy są katolikami czy też wyznawcami innych religii. To nie jest wynaturzenie, zboczenie albo inne rzeczy że wierzymy w coś. My wyznawcy też nie jesteśmy samotni że musimy mieć swojego Bożka. Powiem krótko, jak ktoś nie chce płacić temu syndykatowi to niech nie płaci a jednocześnie zamknie pysk. Zamiast ludzi oświeconych i wyedukowanych jak to mówią o sobie widzę bandę rozwrzeszczonych pisklaków które jęczy i zagłusza nie wspominając o truciu świętego spokoju innych ludzi w tym wypadku wierzących. Przecież wszyscy jesteśmy tacy sami i zasługujemy na szacunek.

Klerem który imprezuje i łamie wszelkie zasady zajmie się sam Bóg. Czemu rząd który nas oszukuje ma większe poparcie mimo że kradnie na potęgę, montuje afery chyba największe w skali światowej i obraża nas swoim zachowaniem zmuszając nas do wstydu przed innymi państwami. Tego zdeklarowany ateista nie widzi, takich ludzi i ich idoli nie wyśmiewa. Bóg to cel numer jeden który za wszelką cenę chcą stłumić, zniszczyć i zdeptać bo moim zdaniem są całkowicie niedowartościowani. Skoro są przekonani do swojej racji to niech siedzą cicho i żyją dalej. Ja nikogo nie wyzywam od debili że nie wierzy... Jego życie, jego sprawa.

Wszędzie co by nie pisało o wierze to słychać tylko "bo kościół, bo klecha, bo kościół, bo klecha!" - rzygać się chce... Takie argumenty na nieistnienie Boga są równe głupiemu myśleniu i braku inteligencji. Bogu tych pieniędzy przecież nie trzeba...
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen

Za ten post djcycu otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive RadekNioch, Omnibus, Tajemniczy, Voldi.
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt66 oraz 5 gości