Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 25 Maj 2013, 16:14

Nie zrażaj się, to najgorsze, co możesz zrobić i ominie Cię genialna historia.
Niestety "Roland" jest książką żenująco słabą i niestety nudną. Aż dziw, że potem ta seria się tak wspaniale rozkręca. Przeczytaj koniecznie następną część "Powołanie trójki", nie mogę zagwarantować, że Ci się spodoba, ale powinna, jeśli lubisz Kinga. A im dalej, tym lepiej, opowieść jest wspaniała, ma mnóstwo nawiązań do całej twórczość Króla, jak się dobrze zna jego książki, to istna uczta.
To jest jego opus magnum.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Omnibus w 26 Maj 2013, 20:35

Ostatnio wygrzebałem z garażu wiekowe antologie "Donald A. Wollheim proponuje" lata 86-89. Wspaniałe zbiory starej fantastyki! Taka rzekłbym oryginalna, wyrywająca się z kanonu GW/star trek. O niebo lepsze od dzisiejszych filmów gdzie ziarnko fantastyki zawinięto w gruby papier z akcjii i wybuchów. Przegląd wszystkich najlepszych autorów z danego roku- by dowiedzieć sie jak, kto i o czym pisze.
Znalezisko godne polecenia.

Za ten post Omnibus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal.
Awatar użytkownika
Omnibus
Łowca

Posty: 536
Dołączenie: 20 Lut 2013, 09:07
Ostatnio był: 01 Mar 2021, 15:28
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 153

Re: Co czytacie?

Postprzez Tajemniczy w 27 Maj 2013, 08:53

Realkriss napisał(a):No to czeka Cię wspaniała lektura, Grona gniewu to książka wspaniała i wstrząsająca.

No właśnie skończyłem książkę i powiem tyle że miałaś rację Kriss- to jedna z najlepszych książek jakich czytałem. Styl Steinbecka podoba mi się, ukazuje on przerażającą pauperyzację rolników z Oklahomy i ich drogę do Kalifornii która jawi im się jako Ziemia Obiecana. Można by powiedzieć że to jest Wielki Kryzys w 534 stronach ukazany oczami tych co najbardziej cierpieli. Książkę czyta się od deski do deski i pozostaje w pamięci na długo.
___
A teraz zabieram się za "Okręt" Lothara-Günthera Buchheima. Oglądałem już znaną ekranizację z 1981 roku a teraz zabieram się za książkę :D

Za ten post Tajemniczy otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Realkriss.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 27 Maj 2013, 09:13

Tak, jak napisałam w kozaku, bardzo mnie to cieszy, że młodzi ludzie czytają TAKĄ klasykę.
Jeśli styl Steinbecka Ci się podoba, to dawaj, tak jak Ci pisałam - "Myszy i ludzie" (jest też genialny film z Johnem Malkovichem, ale najpierw przeczytaj książkę), a potem "Na wschód od Edenu" i "Tortilla flat" - prześmieszna opowieść o leniach, pijaczkach i wagabundach.

Ja skończyłam właśnie "W pierścieniu ognia", drugą część "Igrzysk śmierci" Susan Collins.
Powiem krótko, czyta się wspaniale, bardzo dobra literatura dla młodzieży, koncepcja, że dzieci umierają się ku uciesze tłumów nie jest precedensem - weźmy wybitny "Wielki Marsz" S. Kinga, ale książka jest bardzo odkrywcza.
I świetna satyra konsumpcjonizmu.
Zabieram się za trzecią część, mam nadzieję, że będzie tak dobra jak dwie poprzednie.

:arrowu: "Okręt" też super, choć film lepszy. Bardzo lubię oglądać filmy zrobione na podstawie książek i porównywać, które ma większą siłę wyrazu.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez bundrage w 02 Cze 2013, 17:38

Ja skończyłem czytać Rękę Mistrza - Stephena Kinga i dla mnie po prostu nie ma lepszej książki od tej właśnie. Czytelnik na początku trochę się nudzi opowieścią o Freemanie, ale potem po prostu wchłania całą książkę. Świetne połączenie horroru z dramatem psychologicznym

bundrage
Wygnany z Zony

Posty: 3
Dołączenie: 02 Cze 2013, 16:10
Ostatnio był: 18 Lis 2013, 21:32
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: BM16 Full
Kozaki: 0

Re: Co czytacie?

Postprzez Terminus w 02 Cze 2013, 19:11

Zmogłem właśnie "1812 Wojna z Rosją" A.Zamoyskiego, Wydawnictwo Znak. Dobrze napisana książka drobiazgowo odtwarzająca zarówno procesy polityczne i emocjonalne wolty władców, które doprowadziły do ataku Napoleona na Imperium kacapów jak i sam przebieg kampanii. Uzupełniona ilustracjami z epoki i mapami poszczególnych bitew.
Ogólnie solidna (objętościowo również) pozycja historyczna. Aczkolwiek czysto czytelniczo - czyta się dość ciężko.

Na tym tle byłem bardzo zaskoczony inną książką która mi wpadła w ręce:
Jeff Shaara, Bogowie i generałowie, Wydawnictwo Dolnośląskie. Jest to pierwszy tom trylogii o wojnie secesyjnej napisanej wraz z Michaelem Shaara (kolejne tomy to Gettysburg, Żywi i polegli).
Są one fabularyzowaną opowieścią o tym konflikcie, oglądanym oczami kilku kluczowych dowódców (R.E.Lee, W.S. Hancock, T.J. Jackson "Stonewall").
Ze względu na przyjęty sposób narracji książka pomija różne elementy tego konfliktu lub tylko po nich się prześlizguje (morski komponent działań, I-sza bitwa nad Bull Run itp.) oraz czasem zbyt przypomina hagiografie tych postaci, ale za to tę książkę KAPITALNIE SIĘ CZYTA!
Z całkiem pokaźnej ilości książek jakie wpadły mi w łapki niewiele pamiętam książek, które równie szybko i gładko bym pochłaniał. Czytane wcześniej 1812 Wojna z Rosją, Przenicowany świat Strugackich czy Trucizna Pilipiuka nie mogą się równać z dziełem Shaara. Tak więc polecam nie tylko miłośnikom historii.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Co czytacie?

Postprzez HCNOPS w 02 Cze 2013, 22:35

Jak to już parę osób stwierdziło, bardziej jestem kolekcjonerem książek, aniżeli ich czytelnikiem. Faktycznie, w ciągu miesiąca potrafię kupić 2-6 książek, a od niechcenia przeczytam może jedną z nich :P
Z czego to wynika? No cóż, nauka zabiera mi masę czasu i na czytanie jako tako nie mam czasu, lub zwyczajnie chęci, bo i nauka wiąże się z czytaniem, więc najczęściej odpoczynkiem dla mnie jest rower, lu piwo, a nie książka. Książki kupuję najczęściej z zamiarem przeczytania w momencie, gdy będzie mi to potrzebne. Np. lubię temat Bizancjum, więc kupiłem sobie 2 książki o Bizancjum i jeśli kiedyś wejdę w jakąś głębszą dyskusję na ten temat, to książkę przeczytam w 2-3 dni, póki co nie czuję potrzeby przyswojenia sobie wiedzy w niej zawartej.
Ogólnie największe u mnie działy, to książki popularnonaukowe, o religiach, filozofii i historii. Ostatnio też pojawia się dział z literaturą obcą, Szekspir i Wells królują ;)

A obecnie podchodzę do przeczytania "Boga urojonego", którego kupiłem ze 2 lata temu i czytam świetne opowiadanie sci-fi G.H. Wellsa "Ludzie jak bogowie".
HCNOPS
Kot

Posty: 37
Dołączenie: 27 Maj 2013, 20:12
Ostatnio był: 09 Wrz 2014, 09:56
Frakcja: Zombie
Ulubiona broń: Lightened IL 86
Kozaki: 14

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 02 Cze 2013, 22:51

Dzisiaj skończyłem Piknik Strugackich. Tak posranego motywu z córką i ojcem Reda to dawno nie spotkałem, przy czym nie jestem do końca pewien, czy mi się to spodobało, czy nie. Mimo wszystko chyba tak. I o ile lubię fantastykę, zarówno sf jak i fantasy, o tyle Piknik był... średni? Teoretycznie można Strugackich chwalić za stworzenie czegoś, co zapoczątkowało całą serię tworów powielających motyw stalkera. Ale ani postać Reda, ani jakiegokolwiek innego bohatera nie wydała mi się interesująca. Wątek z Gutą nijaki, Mariszka... Teoretycznie i ona i ojciec Reda to były elementy, które najbardziej mi zapadły w pamięć i wywarły na mnie największe wrażenie. Strefa też mi się nie podobała, była trochę zbyt "fantastyczna"? Nie wiem jak to ująć. Czytając pierwszy rozdział byłem zaciekawiony, choć był w czasie teraźniejszym, w pierwszej osobie, czego nienawidzę. Ale już drugi, trzeci i czwarty męczyłem, przeskakiwałem dłużyzny starając się nie stracić zbyt wiele z fabuły.

Zdecydowanie wolę Zonę ze Stalkera, niż Strefę z Pikniku. Nie wiem za bardzo dlaczego, ale naprawdę ta książka mi nie przypadła do gustu i więcej pewnie do niej nie wrócę.

Na dniach biorę się za "Przybysza z kosmosu" Giennadija Gora.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Co czytacie?

Postprzez Gizbarus w 02 Cze 2013, 23:59

Uni - to też przywara starych książek SF, nie tylko "Pikniku". Wiele opowiadań Strugackich z tamtych lat z czasem zaczyna robić coraz słabsze wrażenie - kiedyś rozwalił mnie na łopatki "Żuk w mrowisku" tych samych autorów, ale obawiam się, że gdybym teraz do niego wrócił, to mógłbym się też rozczarować... Czasem niektóre rzeczy trzeba pozostawić legendami w naszej głowie :P
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Co czytacie?

Postprzez Szpagin w 03 Cze 2013, 00:17

Drew Magary,"Nieśmiertelność zabije nas wszystkich" (oryginalny tytuł: "The Postmortal"). Akcja tej powieści science fiction rozpoczyna się w 2019 roku, kilka lat po odkryciu rewolucyjnej terapii genowej, która całkowicie zatrzymuje procesy starzenia, pozwalając, w teorii, na wieczne życie. Bohaterem jest zwykły, szary Amerykanin, który postanawia przejść kurację i na zawsze pozostać 29-latkiem. Powieść to właściwie jego dziennik, prowadzony przez siedemdziesiąt lat, dokumentujący świat, w którym nie trzeba już umierać.

Motyw nieśmiertelności poruszany był już wiele razy, ale jeszcze nie spotkałem się z przypadkiem, by tak dogłębnie przeanalizować możliwe konsekwencje masowego wyrwania się ludzi spod władzy śmierci nie przez jednostki, ale całą ludzkość. Magary pokazał skutki takiej zmiany na kwestie rodziny, polityki społecznej, środowiska... Gwałtowna zmiana daje początek zupełnie nieznanym wcześniej zjawiskom i patologiom. Nieźle napisana książka, która zmusza do pomyślenia, czy na pewno wszystkie wynalazki są przydatne.
Image
Awatar użytkownika
Szpagin
Legenda

Posty: 1187
Dołączenie: 26 Wrz 2009, 11:39
Ostatnio był: 15 Gru 2021, 23:24
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 238

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 03 Cze 2013, 00:29

@Gizbarus

Nie sądzę. Dzięki rekomendacjom ojca przeleciałem dziesiątki tytułów, których już nawet dobrze nie pamiętam, parę mi się jednak zachowało w pamięci:

- "Ostatni Dzień Stworzenia" Wolfganga Jeschke, który mi się bardzo podobał (podobne fabułą do Original War, leciwej już gry, jeśli ktoś kojarzy), 1981.
- "Niezwyciężony" - pisany w tych latach, a jednak mnie "uwiódł" dwukrotnie, a pierwszy raz to czytałem już jako dziewięciolatek, potem bałem się tego, jak najlepszego horroru. Napisany w 1964.
- "Paroksyzm nr. minus jeden" Ryszarda Głowackiego - też bardzo dobra książka o spotkaniu z pozostałościami cywilizacji, która wie dosłownie wszystko. To bodajże przełom lat 70'/80'.
- "Dziewięciu książąt Amberu" i "Karabiny Avalonu" Rogera Zelaznego, jak one mi się podobały! A napisane odpowiednio w 1970 i 1972. W ogóle świat z tej serii jest świetny, tylko za mało przeczytałem, żeby go odkryć w całości, bo jest dość skomplikowany, a ja czytałem tylko dwie pierwsze (pierwszej serii) i dwie ostatnie (drugiej serii) części.

Lubię starą fantastykę, trochę ją znam (głównie dzięki ojcu, który zawalił nią pół biblioteki) i nie przeszkadza mi jej anachroniczność. Wiadomo, nie jestem żadnym specem, ale lubię ten "klimat". Dlatego uważam, że to nie to spowodowało, że Piknik nie przypadł mi do gustu. Nie wiem co, a jestem trochę zawiedziony, bo wszyscy reklamują to jako klasykę, lekturę obowiązkową itp. De gustibus... :(
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Co czytacie?

Postprzez Piłat w 03 Cze 2013, 02:03

Prawdę powiedziawszy jedyne co jest godne uwagi w "Pikniku" to ostatni rozdział. Jest taki, jaka powinna być cała książka. Reszta to trochę filozoficznego pier*dolenia z mniej-filozoficznym pier*doleniem. W ogóle to mało fantastyki w tej fantastyce... Ale tak jak mówiłem. Ostatni rozdział moim zdaniem jest wspaniały. Uwielbiam go czytać, szczególnie ostatni akapit na str. 161 ([...] Przejdę, przejdę, myślał Red. Nie pierwszy raz, przecież przez całe życie właśnie tak, po szyję w gównie, a nad głową pioruny, zawsze tak było...) i kończący się na str. 162. Ten krótki fragment oddaje w swej treści, całą marność ludzkiego życia.
Awatar użytkownika
Piłat
Redaktor

Posty: 378
Dołączenie: 02 Sty 2011, 14:06
Ostatnio był: 06 Cze 2021, 12:31
Miejscowość: Rostok
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 163

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości