Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 15 Paź 2012, 11:47

A, tego "Dallas" nie czytałam, bo "Pod kopułą" mnie tak wku*wiło, że zwątpiłam.
Mówisz, że warto przeczytać?
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez vandr w 15 Paź 2012, 12:02

A dlaczego nikt nie wspomniał o debiucie Ryśka, "Wielki Marsz"? Wg mnie rewelacyjna pozycja, którą czyta się z zapartym tchem i nie sposób się od niej oderwać. Od siebie mogę polecić zbiory opowiadań(zwłaszcza opowiadania "Mgła", "Babcia", "Magiel"- dla mnie to swoista apoteoza twórczości Kinga):

-Czwarta po północy
-Cztery pory roku
-Wszystko jest względne: 14 mrocznych opowieści
-Po zachodzie słońca
-Nocna zmiana
-Szkieletowa załoga

I coś tam jeszcze było, w tej chwili nie mogę sobie przypomnieć..."Pod kopułą" również mnie wynudziło i zirytowało ;)

Lubicie książki Deana Koontz'a? Na przykład: "Odwieczny wróg", "Odd Thomas" itp...
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 12 Sie 2024, 20:47
Kozaki: 1747

Re: Co czytacie?

Postprzez echelon w 15 Paź 2012, 12:35

Realkriss napisał(a):A, tego "Dallas" nie czytałam, bo "Pod kopułą" mnie tak wku*wiło, że zwątpiłam.
Mówisz, że warto przeczytać?


Powieść w dużej mierze obyczajowa, elementów fantastycznych jest jak na lekarstwo, ale książka jest zgrabnie napisana i przedstawiona historia wciągnęła mnie na dobre. Do tego prze całą książkę zastanawiałem się co oznaczała żółta lub pomarańczowa kartka w kapeluszu pijaka i o co chodzi z tym Jimla. A Wszystko wyjaśniło się praktycznie na samym końcu. Naprawdę ciekawe.
Z kolei vandr wymienił wszystkie te książki, których jeszcze nie przeczytałem (z wyjątkiem "Wszystko jest względne), a o których czytałem dobre opinie. Chyba znowu wrócę do Kinga po skończeniu Gomorry :). Tak mało czasu prywatnego, a tak dużo do przeczytania; a tu jeszcze chciałem przeczytać tego "Sopla", o którym było pisane kilka stron temu. Już nawet w nic nie gram od 3 miesięcy żeby mieć czas na czytanie :).
Dlatego - mimo druty, wieże i strażnice
Tam chcemy dotrzeć, gdzie nam dotrzeć zabroniono;
Bezużyteczne, śmieszne posiąść tajemnice
Byleby jeszcze raz gorączką tęsknot płonąć
Nim podmuch jakiś strzepnie chwiejne potylice
Awatar użytkownika
echelon
Tropiciel

Posty: 305
Dołączenie: 28 Mar 2010, 21:28
Ostatnio był: 30 Kwi 2021, 12:38
Miejscowość: Stalowa Wola
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 41

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 15 Paź 2012, 12:41

Odnośnie Kinga - "Wielki Marsz" jest moja najulubieńszą książką Kinga i najbardziej poruszającą, ale pisałam już tu o tym ze sto razy, więc się nie będę powtarzać.
Jako Rysiek napisał jeszcze świetny "Ostatni bastion Barta Dawesa".

Z opowiadań wybieram tom "Nocna zmiana", stary, ale jary. I prawie same złe zakończenia, co lubię najbardziej. A najstraszniejsze o Czarnym ludzie, zawsze sprawdzam, czy u Dziecka w pokoju jest zamknięta szafa, gdy idę spać...

Koontza lubię bardzo, ale głównie starsze książki. Mój namber łan to "Złe miejsce", genialna opowieść o światach równoległych.
Następnie:"Opiekunowie" i "Grom".
W najnowszych książkach Koontz stał się za bardzo sentymentalny i truje nabiał tymi najpiękniejszymi romansami oraz szlachetnymi młodzieńcami i najprzepiękniejszej urody kobietami o złotych sercach. Dodatkowo ma jakąś ambę na punkcie genetyki i eksperymentów naukowych. Leci ze sztancy.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez pan kozaq w 15 Paź 2012, 14:24

Aktualnie wziąłem się za "Sumę wszystkich strachów" Tonego Clancy`ego
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
pan kozaq
Weteran

Posty: 558
Dołączenie: 07 Mar 2012, 15:51
Ostatnio był: 25 Gru 2018, 19:00
Miejscowość: RYTOMOCZYDŁA
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 43

Re: Co czytacie?

Postprzez Soviet w 15 Paź 2012, 16:22

Nie wiedziałem, że Clancy zmienił imię :caleb:.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image

Za ten post Soviet otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive shoter.
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 19 Cze 2024, 22:59
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Co czytacie?

Postprzez vandr w 15 Paź 2012, 19:02

To teraz z innej beczki- co sądzicie o Hrabia Monte Christo, Aleksandra Dumasa? Dla mnie to jest zdecydowanie najpiękniejsza powieść jaką w życiu czytałem. Rozkłada mnie na łopatki za każdym przeczytaniem i jak dla mnie to jest książka bez wad, doskonała niczym oszlifowany diament tudzież wielka geoda pełna takowych. W życiu nie odczuwałem takiej radochy i atmosfery monumentalności, gdy Edmund się objawia swoim wrogom w chwale i żądzą zemsty w oczach. Mógłbym się spuszczać nad tym arcydziełem jeszcze dłuuuugo...Image

Nie popełnijcie mojego błędu i po lekturze nie oglądajcie ekranizacji(chyba z tych nowszych)- u mnie płytka dvd pofrunęła przez okno i słuch o niej zaginął.

A z powieści równie zacnej, polecam "Król Szczurów" Jamesa Clavell'a. Czytał ktoś?

Akcja powieści rozpoczyna się na początku 1945 r. w obozie jenieckim Changi. Tytułowy Król jest kapralem armii amerykańskiej, który w obozie zajmuje się pośrednictwem w czarnorynkowym handlu między więźniami, japońskimi strażnikami i miejscową ludnością. Z tego powodu prowadzi bardzo wygodne – jak na warunki obozowe – życie, podczas gdy pozostali jeńcy cierpią głód i masowo umierają z powodu chorób i wyczerpania ciężką pracą.
Król zwraca uwagę na młodego brytyjskiego kapitana lotnictwa, Petera Marlowe'a, który zna język malajski. Marlowe szybko zaprzyjaźnia się z Królem i tym sposobem zaczyna uczestniczyć w jego interesach (choć początkowo odmawia). To sprawia, że młody kapitan zaczyna mieć problemy z Robinem Greyem, brytyjskim porucznikiem, który obsesyjnie próbuje utrzymać porządek w obozie i jest zaprzysięgłym wrogiem Króla.
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!

Za ten post vandr otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Kuballa44.
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 12 Sie 2024, 20:47
Kozaki: 1747

Re: Co czytacie?

Postprzez DemonCarad w 15 Paź 2012, 19:48

Niedawno skończyłem całą sagę o Wiedźminie Geralcie z Rivii Andrzeja Sapkowskiego. Jest to jedna z najlepszych powieści fantasy. Aktualnie czytam "Piknik na skraju drogi" braci Strugackich. Polecam obie lektury na wieczory przy filiżance herbaty :).
"Szczęście dla wszystkich za darmo! I niech nikt nie odejdzie pokrzywdzony"

"Piknik na skraju drogi" Arkadij i Borys Strugaccy
Awatar użytkownika
DemonCarad
Kot

Posty: 7
Dołączenie: 24 Mar 2012, 10:40
Ostatnio był: 20 Paź 2012, 18:26
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 0

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 16 Paź 2012, 08:52

Vandr, Hrabiego nie czytałam, ale teraz lecę po niego do biblioteki, zachęciłeś mnie.

Co do "Króla szczurów" - zgadzam się z Tobą całkowicie, genialna książka, czyta się jednym tchem, pełnokrwiste postacie.
Podobna tematyka jest w "Archipelagu GUŁAG" Sołżenicyna, też polecam, kto nie czytał. Książka, od której trudno się oderwać.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez The Witcher w 16 Paź 2012, 09:41

Również czytałem "Króla Szczurów" kilka lat temu, bardzo dobra rzecz, polecam każdemu kto jeszcze nie zna, a sam chyba sobie ją niedługo przypomnę bo gdzieś mam w domu.

U mnie przez tamten i ten miesiąc trochę się uzbierało:

Wcześniej:

Umberto Eco - "Imię Róży"

Świetna książka, zrobiła na mnie duże wrażenie, tym bardziej że nie widziałem nigdy filmu. Akcja powieści rozgrywa się w XIV wieku, w opactwie benedyktynów, więc gdy znajomi mi ją polecali nie spodziewałem się, że "książka o mnichach" mi się spodoba. Sporo ciekawych rozważań i wciągający wątek morderstw w opactwie.

Stephen King - "Cztery Pory Roku"

Ktoś dopiero o tym wspominał wyżej, czytałem drugi raz po sporej przerwie.

"Skazani na Shawshank" - wiadomo, bardzo fajna opowieść, przy czym jest to jedna z nielicznych sytuacji gdzie ekranizacja przewyższa pierwowzór.
"Zdolny Uczeń" - fajna minipowieść o znajomości między chłopakiem zainteresowanym obazami koncentracyjnymi, a byłym komendantem takiego obozu, znalezionym przez niego długo po wojnie.
"Ciało"- już troszeczkę słabsze, ale w dalszym ciągu dobre opowiadanie, znów o dzieciakach zajmujących się nie tym co trzeba.
"Metoda oddychania" - tutaj bardziej typowa dla Kinga historia, która jednak nie straszy jak należy, najkrótsza i moim zdaniem trochę słabsza niż poprzednie, jednak potrafi zaciekawić, pewnie głównie dzięki doświadczeniu autora w pisaniu takich historii.

Generalnie polecam, jeśli ktoś jeszcze nie zna, a lubi sobie Kinga poczytać.

Stephen King - "Bezsenność'"

Akcja rozgrywa się wokół Ralpha Robertsa, świeżo upieczonego wdowca, który zaczyna cierpieć na tytułową insomnię, której skutkami jest u niego widzenie aur ludzi, kręci się to wszystko wokół śmierci i sił wyższych.
Jestem trochę rozczarowany, King pisał dużo lepsze rzeczy, a tutaj mamy przydługą średniawkę, wymęczyłem ostatnie 150 stron, a szkoda, bo zapowiadało się ciekawie...

Obecnie:

Jarosław Grzędowicz - "Pan Lodowego Ogrodu"

:o - i wystarczy, aby opisać ten tytuł miłośnikowi fantastyki. Póki co przeczytałem tylko pierwszy tom, ale niech tylko dorwę drugi, a nie będzie mnie przez dłuższą chwilę w tej rzeczywistości.
Nie sądziłem, że w fantasy znajdę coś równie wciągającego jak Wiedźmin, jednak się udało.

Wiki napisał(a):Główny bohater, Vuko Drakkainen, wyposażony w zdobycze najnowszej techniki, czyniące z niego prawie nadczłowieka, szuka na obcej planecie naukowców z placówki badawczej, założonej tam dwa lata wcześniej. Zadanie jest jednak nadzwyczaj trudne, gdyż planetę zamieszkuje antropoidalna cywilizacja, ale przede wszystkim - obecna jest tam magia.


Niesamowicie wciągająca historią z szybką akcją, świetnymi opisami walk, ciekawym światem i ciekawymi bohaterami. Czego więcej wymagać? No, w sumie akcja mogłaby miejscami przystopować, można by wtedy mieć jakieś 100 stron wspaniałej lektury więcej, ale jest bardzo dobrze. Niech no tylko ktoś odda drugi tom i lecę do biblioteki.

W najbliższej przyszłości:

James Jones - Cieńka Czerwona Linia
Tolkien - Silmarillion
Tolkien - Hobbit (w grudniu pierwsza część filmu, więc obowiązkowo)
Stanisław Lem - Dialogi
No i może "Hrabiego", jak już o nim wspominacie, bo również nigdy nie czytałem.
Oraz obowiązkowo przypomnienie wszystkiego, co z wiedźminem związane. :P
The Witcher
Legenda

Posty: 1176
Dołączenie: 31 Lip 2008, 09:03
Ostatnio był: 21 Wrz 2024, 08:22
Ulubiona broń: --
Kozaki: 329

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 16 Paź 2012, 10:16

No właśnie, Ty pewnie wiesz, kiedy ten stary grzmot Sapkowski wydaje tą nową książkę z uniwersum Wiedźmina?
Nie mogę się już doczekać.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez The Witcher w 16 Paź 2012, 10:28

Stary grzmot pewnie sam tego nie wie. :P Na początku roku mówił coś że w ciągu 1-2 lat powinna się ukazać.
The Witcher
Legenda

Posty: 1176
Dołączenie: 31 Lip 2008, 09:03
Ostatnio był: 21 Wrz 2024, 08:22
Ulubiona broń: --
Kozaki: 329

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości