Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez marcel w 13 Wrz 2012, 21:05

O, Kriss, Kornewa kupuj, nawet się nie zastanawiaj! Uwielbiam całą sagę, liczącą w sumie siedem tomów przetłumaczonych na polski. Bo, ponad to, co napisał kolega Tajemniczy (dwa tomy "Sopla" + dwa tomy "Śliskiego"), ukazały się także "Czarne południe" (znowuż rozbite na dwa tomy) oraz "Czarne sny", tym razem pojedyncze. W tłumaczeniu zaś znajdują się kolejne części. Moim zdaniem, najlepszymi z tej serii są dwa najpierwsze "Sople". Nie ma, jak Boga kocham, nie ma w polskich księgarniach bardziej "stalkerskiej" książki, poza samym "Piknikiem...". Główny bohater idealnie wpasowalby się w realia Zony. Twardy i cyniczny, ale całkowicie odmienny od wszystkich gieroi zachodniego kina akcji, których można by scharakteryzować tymi słowy. Ma bardzo... pragmatyczne podejście do życia, a że ciągle ktoś próbuje mu je odebrać, jest gotów zrobić wszystko, by wyjść cało z kolejnych opresji. "Stalkerskość" tej postaci kształtuje właśnie ta ciągła walka o przetrwanie: Sopel nie da sobie rady bez dobrej broni, nie wytrzyma na lodowych pustkowiach przygranicza bez ciepłej kufajki i dobrych walonek. Kornew w jednym rozdziale potrafi zaserwować galopującą wręcz akcję i wmieszać w nią typowo życiowe problemy: Sopel dawno nie był u fryzjera, kufajka jest poplamiona krwią, w jednym w walonków zieje dziura, poza tym skończyły się wzbogacane srebrem naboje i zdechł jeden z amuletów, więc bohater rusza w trasę po łaźniach, pralniach i setce sklepów. Swoją drogą, to właśnie opisy takich miejsc (liczne i barwne) tworzą folklor Przygranicza. Z drugiej strony, owszem, w świecie Sopla istnieje magia. Za słowami jednego z utworów Pikniku: "Amulety-pistolety czynią tu porządek". Bohaterowie równie chętnie walczą bronią palną, jak białą (istnieje nawet pewna "frakcja" zwana Bractwem, która ze względów ideologicznych odrzuca całkowicie broń palną), a wspomagają się magicznymi świecidełkami, na przykład odchylającymi pociski. I tutaj popatrz: w growym Stalkerze istnieją artefakty o podobnym działaniu, zaś frakcje, choćby Wolność czy Powinność, jako żywo przypominają mi niektóre z książkowych ugrupowań. Jeśli o te ostatnie chodzi, Kornew wplata w historię Sopla wątki polityczne, grupy walczą ze sobą, a bohater nie raz zostanie w te walki wplątany. Nie uświadczysz za to historii miłosnych: Śliski, owszem, kochał, ale to było dawno i nieprawda. Nawet, jeśli nadal coś czuje do Katii, to rozsądek zabrania mu tego okazywać. Poza tym są tylko proste układy: skoro już przytargałeś do mnie te rzeczy, to może zostaniesz na noc? W Przygraniczu nie ma miejsca na miłość, o, nie.

Coś, co może ci się nie spodobać, to tempo fabuły. Nawet czytając sagę drugi, czy trzeci raz, czasem łapałem się na tym, że nie wiem co się właściwie dzieje i co ten facet wyrabia. Czemu postąpił tak, a nie inaczej? Zawsze daje się to logicznie wyjaśnić, jeśli się powędruje myślami wstecz i prześledzi wszystkie wątki związane z daną postacią, ale nie ukrywam, czasami to zgrzyta. Poza tym, polecam całym sercem i całą duszą.

EDIT: Jeśli zaś o "Fiolet" chodzi, jak każda książka Magdy Kozak, czyta się ją szybko, łatwo i przyjemnie. Tym razem autorka rzuca czytelnika w środowisko spadochroniarzy, a fabuła, choć prosta raczej i nieskomplikowana, wciąga po kilku pierwszych stronach. Jedyne, co może irytować, to potwornie niedojrzała postać głównej bohaterki. Laska omdlewa na widok swojego ukochanego niczym szesnastolatka, przy tym mając dość ciekawe podejście do facetów:
:

Milka najpierw zaczęła sypiać z jednym bratem, gdy ten zginął, robiła piękne oczy do drugiego, a gdy i ten wylądował sześć stóp pod ziemią, wreszcie zasłużyła sobie na atencję Drakkara, w ramionach którego kończy opisane w książce przygody.

Dalej, zakończenie związane właśnie z wątkiem miłosnym: toż to się kupy nie trzyma! Nie wymagam od takich książek specjalnie rozbudowanego rysu psychologicznego bohaterów, ale ta dziewczyna to takie niewiadomo-co. Cyniczna ku*wa, wynikałoby z ostatnich stron, tymczasem przez całą książkę Kozak kreowała ją na sympatyczną, w ogóle i w szczególe pozytywną bohaterkę. Ta psująca trochę odbiór całości niekonsekwencja nie przeszkadza jednak jakoś szczególnie w lekturze. Podsumowując, "Fiolet" jest w sam raz, by się oderwać od życia codziennego, wsiąknąć na kilka wieczorów, potem kilka kolejnych dni wspominać bohaterów i akcję, a następnie zapomnieć... Aż do następnego razu. ;)
>>> Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput. <<< ~ Ernest Scribbler

Za ten post marcel otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Realkriss.
marcel
Opowiadacz

Posty: 436
Dołączenie: 31 Lip 2007, 17:48
Ostatnio był: 29 Paź 2020, 15:47
Kozaki: 193

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez ETE21 w 14 Wrz 2012, 06:57

Ja przeczytałem cała serie METRO 2033 i uniwersum METRO 2033 oraz kilka innych o czarnobylu.
Awatar użytkownika
ETE21
Stalker

Posty: 68
Dołączenie: 15 Sie 2012, 21:30
Ostatnio był: 05 Kwi 2016, 17:50
Miejscowość: Bartoszyce
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: -1

Re: Co czytacie?

Postprzez Wunderwaffe w 14 Wrz 2012, 15:59

I ja się wypowiem.

Lubię wszelkie postapo (przeczytałem 3 albo 4 części Metra), a także fantastykę humorystyczną. Czyli inaczej mówiąc Jakub Wędrowycz (i wszystkie inne książki Pilipiuka), a także rosyjska "Tajna służba cara Grocha". Poza tym science fiction (seria "Fundacja" Asimova, różne opowiadania SF) - ogólnie pisząc podoba mi się fantastyka.

Nie licząc tego, dość często czytam książki historyczne. Polecam "Snajpera u bram Stalingradu" - wspomnienia Wasilija Zajcewa są podkoloryzowane (a przynajmniej na takie wyglądają), ale czyta się bardzo przyjemnie.
Image
Awatar użytkownika
Wunderwaffe
Łowca

Posty: 480
Dołączenie: 06 Mar 2012, 20:43
Ostatnio był: 04 Lis 2018, 20:43
Miejscowość: Siedlce
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 187

Re: Co czytacie?

Postprzez Kuballa44 w 14 Wrz 2012, 23:36

Sopla polecam, jak dla mnie lekkie i przyjemne na wieczór czytadło się okazało.
Fiolet-Idea zabójczych wielometrowych roślin mnie nie zachwyciła, książka okazała się nie warta mojego czasu... Doczytałem z 200 stron i wek.

Gorąco polecam "Operacja dzień Wskrzeszenia " Pilipiuka, genialna książka. Jakby się zastanowić, jedna z lepszych jakie czytałem...
Zasmuciła mnie ostatnia część przygód Jakuba, definitywnie najsłabsza ksiażka z serii. Być może "Trucizna" uratuje cykl. Przypominam, już w listopadzie!!!
A, Kriss, jeśli będziesz to czytała, to również polecam, nie zawiedziesz się, Akta Harry'ego Dresdena. Seria książek o magu detektywie, który wraz z policją, jako konsultant w trudnych sprawach, zmaga się z wampirami, trollami, duchami, wilkołakami i elfami. Doprawdy, wciągające niczym przygody Jakuba, choć pisane troche bardziej na powaznie. :)
Słowa były niegdyś czarami i do dziś słowo zachowało coś ze swej siły czarodziejskiej. Słowami może człowiek uszczęśliwić lub doprowadzić do rozpaczy, słowami nauczyciel przenosi na uczniów swą wiedzę, słowami mówca porywa słuchaczy, decyduje o ich sądach i rozstrzygnięciach. -Freud.
Awatar użytkownika
Kuballa44
Beta Tester

Posty: 452
Dołączenie: 12 Wrz 2009, 08:21
Ostatnio był: 27 Lut 2022, 17:22
Miejscowość: Prawie że Koszalin.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 297

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 15 Wrz 2012, 00:06

Dzisiaj przy okazji byłem w bibliotece i na małym regaliku były książki po złotówce. W oczy rzuciła mi się "Generał Kiszczak mówi... prawie wszystko" - czytam ją sobie właśnie, ciekawa, została napisana w formie wywiadu-rzeki. Jest trochę "skażona" poglądami generała, ale z drugiej strony jest to coś innego niż to, co serwuje się na co dzień. I te piękne zdjęcia, gdzie Wałęsa gada z Kiszczakiem jak z najlepszym przyjacielem, oraz picie wódki w Magdalence :D
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Co czytacie?

Postprzez Wunderwaffe w 23 Wrz 2012, 15:01

Zacząłem czytać "Zapiski oficera Armii Czerwonej". Polecam, polecam, polecam. Łatwo się czyta, a sama książka jest zabawna. No bo jak nie może być zabawne zderzenie "polskich burżujów" z radzieckim dobrobytem i wolnością (oraz spleśniałym chlebem z ZSRR)?
Image
Awatar użytkownika
Wunderwaffe
Łowca

Posty: 480
Dołączenie: 06 Mar 2012, 20:43
Ostatnio był: 04 Lis 2018, 20:43
Miejscowość: Siedlce
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 187

Re: Co czytacie?

Postprzez Tajemniczy w 23 Wrz 2012, 15:09

:arrowu:
Też czytałem i często do niej wracam . Książka i jej główny bohater niszczy system :E. Na podstawie książki można by zrobić świetną komedie. Ciekawe tylko jak nasz wschodni sąsiad by na to zareagował...
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Co czytacie?

Postprzez margarita w 23 Wrz 2012, 21:17

Wunderwaffe napisał(a):Lubię wszelkie postapo (przeczytałem 3 albo 4 części Metra)

Zapomniałeś wspomnieć, ile razy nie dawałeś sobie rady, odkładałeś, a potem zaczynałeś od początku.

Kuballa44 napisał(a):Gorąco polecam "Operacja dzień Wskrzeszenia " Pilipiuka, genialna książka. Jakby się zastanowić, jedna z lepszych jakie czytałem...

Podpisuję się pod tym, dobra książka :)

Wunderwaffe napisał(a):Zacząłem czytać "Zapiski oficera Armii Czerwonej". Polecam, polecam, polecam. Łatwo się czyta, a sama książka jest zabawna. No bo jak nie może być zabawne zderzenie "polskich burżujów" z radzieckim dobrobytem i wolnością (oraz spleśniałym chlebem z ZSRR)?

To ja polecę "Siedem pigułek Lucyfera" tego samego autora. Przygody diabła Marka w 1945-46 roku. Marek musi znaleźć na ziemi 50 grzeszników w zamian za tych, którzy umarli na zapalenie płuc, kiedy zasnął na swoim dyżurze przy kotłach :)
– Tato, dlaczego nie możemy jechać z tobą?
– (do siebie) Bo jesteś mortalem, synku, a ja nie lubię paradoksu.
Awatar użytkownika
margarita
Stalker

Posty: 191
Dołączenie: 14 Gru 2011, 19:17
Ostatnio była: 21 Lis 2015, 21:28
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 129

Re: Co czytacie?

Postprzez Stalker Rambo w 23 Wrz 2012, 21:44

Niedawno kupiłem sobie książkę Battlefield 3: Rosjanin. Bardzo fajnie się ją czyta. Na służbie ponad pół książki łyknąłem. Nie grałem w grę ale ponoć się pokrywają zdarzenia z gry i książki. Polecam.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 27 Lis 2023, 17:36
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Co czytacie?

Postprzez margarita w 24 Wrz 2012, 21:11

Słowo wyjaśnienia: wszystko, co opisałam poniżej zrobiłam dlatego, że jestem chora i nudzi mi się w domu. A post umieszczam w tym temacie, bo wydaje mi się on najbardziej adekwatny ze wszystkich.

A teraz przechodzimy do meritum.

Postanowiłam wreszcie zrobić porządek ze swoimi książkami i podzielić się z wami relacją z tego procesu. Wszystko rozpoczęło się od wywalenia słynnych czterech rzędów (dla niezorientowanych - moje książki stały na półkach w czterech rzędach) na podłogę i posegregowania ich na te, które zostały przeczytane i te, które dopiero zamierzam przeczytać.

Image

Rozpoczął się żmudny proces układania. Na pierwszy ogień poszła dolna półka, na której, oczywiście, znowu zaczęły powstawać cztery rzędy:

Image

Image

Następnie półka środkowa:

Image

Image

Efekt końcowy. Jak widać, położenie poszczególnych tytułów zmieniało się kilkakrotnie.

Image

Oczywiście w tak zwanym międzyczasie odkryłam kilka książek, których już nie chcę mieć, bo albo mnie nie zaciekawiły, albo nie mam chęci ich czytać (albo to po prostu nietrafione prezenty ;)). Listę umieszczę w Giełdzie, o tu: viewtopic.php?f=17&t=18663 , a nuż ktoś zechce je przygarnąć.
– Tato, dlaczego nie możemy jechać z tobą?
– (do siebie) Bo jesteś mortalem, synku, a ja nie lubię paradoksu.

Za ten post margarita otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Wunderwaffe.
Awatar użytkownika
margarita
Stalker

Posty: 191
Dołączenie: 14 Gru 2011, 19:17
Ostatnio była: 21 Lis 2015, 21:28
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 129

Re: Co czytacie?

Postprzez vandr w 27 Wrz 2012, 21:37

Chciałbym zacząć czytać książki z serii Diablo i tu pojawia się moje pytanie.

http://diablo.phx.pl/czytaj/ksiazki-o-tematyce-diablo/

Rozumiem, że pierwsza książka o tej tematyce to jest ta na samym dole, zgadza się?
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 12 Sie 2024, 20:47
Kozaki: 1747

Re: Co czytacie?

Postprzez Soviet w 27 Wrz 2012, 22:03

Nom. Ale odradzam czytanie takich książek. To zazwyczaj słaba chałtura marnych autorów.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 19 Cze 2024, 22:59
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości