Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Postprzez Terminus w 02 Paź 2007, 18:16

Eh.. Książki, miłość mego życia :D
Terry Pratchett: Świat dysku, Warstwy wszechświata...
S. Lem: Pirx, Niezwyciężony, Kongres futurologiczny [postapokalityka polecana dla X-12 :wink:],
P. Dick: Ubik, Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? [obecnie sprzedawane jako Blade runner], Labirynt śmierci...
S. Pajewski: I wojna światowa [najlepsza książka historyczna jaką czytałem].
Z. Herbert: wszystko...
I wiele innych...
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Reklamy Google

Postprzez MCaleb w 02 Paź 2007, 18:20

Ja tam tyle przeczytałem, że wszystkiego wymieniać nie będę. Mimo wszystko podam kilka IMHO ciekawych tytułów:
- Ostatni Powiernik Pierścienia Kiryła Jeskowa przedstawia alternatywną wersję wydarzeń w Śródziemiu. Mordor pragnął rozwoju techniki, na co nie mogła zgodzić się Biała Rada. A to i tak tylko szczyt góry lodowej. Polecam dla lubiących alternatywne historie, świat tolkienowski i nieprzesładzane opowieści.
- Zbiór opowiadań o Inkwizytorze Mordimerze Madderdinie Jacka Piekary, czyli kolejno: Sługa Boży, Młot na Czarownice, Miecz Aniołów i Łowcy Dusz (Czarna Śmierć dopiero wyjdzie, podobnie jak 'prequel' Płomień i Krzyż). Akcja rozgrywa sie pod koniec alternatywnego średniowiecza, gdzie Jezus nie umarł na krzyżu, a zstąpił z niego i wymordował swoich prześladowców (więcej w Rzeźniku z Nazaretu, który także dopiero wyjdzie).
- Trylogia (Nocarz i Renegat, ostatnia część jeszcze nie wyszła - Nikt) Magdaleny Kozak opisuje dzieje wampira Vespera. Akcja toczy sie w czasach obecnych. Wartka akcja i ciekawa fabuła - także polecam.
- Zbiór ksiąg Andrzeja Pilipiuka o Jakubie Wędrowyczu, egzorcyście amatorze. Kolejno: Kroniki Jakuba Wędrowycza, Czarownik Ivanow, Weźmisz Czarno kure, Zagadka Kuby Rozprówacza i Wieszać Każdy Może. Jedne z najśmieszniejszych opowiadań, jakie przyszło mi czytać. Szczerze polecam.
- Dwuksiąg opowiadań Andrzeja Pilipiuka - 2586 Kroków i Czerwona Gorączka. To dosłowny tygiel opowiadań. Historie alternatywne (i to nie tylko jedna alternatywa historii), mistyka, trochę horroru, trilleru i tym podobne smaczki.

Na razie wystarczy, bo chyba cały temat zapisałbym dobrymi książkami. A nie wspomniałem nic o cyklu Gotreka (fantasy) Kinga, cykl. o Złamanym Ogonie (także fantasy) Rowleya, Sierżancie (alt.), Bez Litości i Na Ostrzu Noża (oba dark fantasy) Żambocha.
There is nothing in this world worth believing in...
Image

MCaleb
Wygnany z Zony

Posty: 551
Dołączenie: 09 Cze 2007, 23:23
Ostatnio był: 03 Wrz 2015, 19:57
Miejscowość: Mars
Kozaki: 8

Postprzez Quinn w 02 Paź 2007, 18:51

Terminus napisał(a):Czy androidy śnią o elektrycznych owcach


Stąd też mam odpoweidź na pytanie Skąd na forum: Budynek z elektryczną owcą na dachu. ;]

Ubika też czytałem - rewelacja, acz nie mój klimat.
Awatar użytkownika
Quinn
Ekspert

Posty: 712
Dołączenie: 14 Cze 2007, 13:37
Ostatnio był: 10 Cze 2024, 19:44
Miejscowość: Seattle, budynek z elektryczną owcą na dachu...
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 4

Postprzez Radion w 03 Paź 2007, 15:53

Quinn napisał(a):Ubika też czytałem - rewelacja, acz nie mój klimat.

Wogle wszystkie ksiązki Dicka to miodzio. Warta do polecenia jest saga Amberu Rogera Żelaznego i Dobry omen Terrego Parcheta
Image
Image
Awatar użytkownika
Radion
Stalker

Posty: 58
Dołączenie: 10 Cze 2007, 19:11
Ostatnio był: 25 Gru 2008, 16:16
Miejscowość: 127.0.0.1
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Big Ben
Kozaki: 0

Postprzez KoweK w 03 Paź 2007, 19:13

A tak btw. to topic o tym samym już istnieje ;)

http://stalker.pl/forum/viewtopic.php?t=108&start=0
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5662
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 20 Wrz 2024, 13:41
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Postprzez Microtus w 03 Paź 2007, 19:34

Książki które zrobiły na mnie duże wrażenie:
"Kwiaty dla Algernona" - Daniel Keyes - takie delikatne sf z mocnym przesłaniem
"Dzień tryfidów" - John Wyndham - mocniejsze sf z sinym post apokaliptycznym zacięciem (zerżnięto z tej książki 28 dni później, a raczej klimat bo w dniu tryfidów nie ma zombie)
"Wojna i medycyna" - Hans Killian- (wspomnienia chirurga z frontu wschodniego) polecam tą książkę ze względu na spojrzenie na wojnę od zaplecza.
Trylogia Reynevana czyli powrót Sapka naprawdę ciekawa i czyta się z zapartym tchem. Pomysł historical fantasy w naszych realiach jak najbardziej trafiony. Do tego fajna magia i nietuzinkowi bohaterowie tak pierwszo- jak i drugoplanowi (Zawisza Czarny rulez).

I trochę mniejsze ale jednak wrażenie:
Trylogia skrytobójcy (uczeń skrytobójcy, królewski skrytobójca i wyprawa skrytobójcy) - Robin Hobb - ostatnio mnie fantasy mało rusza ale ta książka jest naprawdę niezła zwłaszcza pierwszy tom, do tego pisana przez kobietę ale nie da się tego wyczuć.
War. War never changes...
Bury
zapraszam do lektury :)
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106

Postprzez okul w 03 Paź 2007, 21:21

A ja z przyjemnością polecam "Cieplarnia" - Brian W. Aldiss.
Niesamowita przygoda w post-apokaliptycznej przyszłości.
Od tej książki zaczęła się moja przygoda z SF (dzięki tato za podpowiadanie odpowiednich tytułów w odpowiednim momencie!)

Ostatnio uprzyjemniam sobie czas wolny całą serią „Diuna” Franka Herberta.
Warto przeczytać … i nie zgadzam się z tymi, dla których Diuna kończy się drugim tomie.

Przyjemni zapadła mi w pamięć pozycja ”Planeta śmierci” I i II – Harry Harrisom.
Hard SF – moim zdaniem klasyk gatunku - lektura obowiązkowa.
(czytał może ktoś z forumowiczów kolejne części – warto, czy już sztampa …)

Hehe właśnie sobie przypomniałem, że jak już mnie ojciec zaraził SF to którąś tam z kolei pozycja, która mi podsunął był jakiś tam „Piknik na skraju…” była to pierwsza książka, która odłożyłem po kilku stronach na półkę ze stwierdzeniem „to jest nie do przetrawienia” – było to gdzieś w okolicach 6 klasy SP : O) oczywiście drugie podejście – pełen zachwyt!

Kolejna pozycja obowiązkowa z kategorii SF – cykl antologii „Don Wollheim proponuje …”

Jak wspomni mi się jakaś (moim subiektywnym zdaniem of kozz) pozycja obowiązkowa to jeszcze dopiszę.

Pozdrawiam : O)
okul
Kot

Posty: 1
Dołączenie: 01 Lip 2007, 16:00
Ostatnio był: 31 Paź 2007, 23:29
Kozaki: 0

Postprzez Microtus w 04 Paź 2007, 11:09

Jak zwykle o czymś zapomniałem :) a i skomentować parę tytułów wypada.

Zapomniałem o książce która na długo mi utkwiła w głowie (czytałem ją dawno temu stąd zapominalstwo) "Kolory sztandarów" Tomasza Kołodziejczaka. Space opera mimo tego że tego gatunku nie trawię Kołodziejczak stworzył niesamowicie barwny świat i złożoną fabułę.
Do tego bohater nie jest kryształowym obrońcą kosmosu. Drugi tom "Schwytany w światła" też dobry i wiele nie ustępuje części pierwszej.
Tu recenzja nie byle kogo wiec polecam:
Kolory sztandarów

okul napisał:
Ostatnio uprzyjemniam sobie czas wolny całą serią „Diuna” Franka Herberta.
Warto przeczytać … i nie zgadzam się z tymi, dla których Diuna kończy się drugim tomie.

Dobra książka było nie było klasyk gatunku. Niestety czytałem tylko pierwsze dwa tomy więc do jakości całego cyklu się nie odniosę

Ubik mocarny i czesze beret :wink: Generalnie sięgając po książki Dick'a nie trzeba się obawiać chały.

MCaleb napisał:
- Zbiór ksiąg Andrzeja Pilipiuka o Jakubie Wędrowyczu, egzorcyście amatorze. Kolejno: Kroniki Jakuba Wędrowycza, Czarownik Ivanow, Weźmisz Czarno kure, Zagadka Kuby Rozprówacza i Wieszać Każdy Może. Jedne z najśmieszniejszych opowiadań, jakie przyszło mi czytać. Szczerze polecam.


Dobrze się czyta jednak po 2 tomie już nudzi czytanie o bimberku i perłach :wink:
No proszę Gotrek, się czytało swego czasu. Z tego typu książek (czytałem sporo takich w podstawówce/liceum) to na wyróżnienie zasługuje R. A. Salvatore i jego bohater Drizzt jednak gość strasznie się rozszalał i płodził chore ilości książek odpadłem po jakiejś 6 czy7.

Radion napisał
w ogóle wszystkie książki Dicka to miodzio. Warta do polecenia jest saga Amberu Rogera Żelaznego i Dobry omen Terrego Parcheta

Dobry omen to jedna z lepszych książek Pratchetta no i nie jest to świat dysku.
War. War never changes...
Bury
zapraszam do lektury :)
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106

Postprzez MCaleb w 04 Paź 2007, 12:49

Microtus napisał(a):Dobrze się czyta jednak po 2 tomie już nudzi czytanie o bimberku i perłach :wink:

No nie wiem czy się nudzi. W te wakacje zrobiłem sobie maraton i przeczytałem wszystkie (kolejno) od deski do deski. Może po prostu mnie trochu ciężej znudzić? ;)
Tak samo serię o Gotreku przeczytałem już z 8 razy.
There is nothing in this world worth believing in...
Image

MCaleb
Wygnany z Zony

Posty: 551
Dołączenie: 09 Cze 2007, 23:23
Ostatnio był: 03 Wrz 2015, 19:57
Miejscowość: Mars
Kozaki: 8

Postprzez Microtus w 04 Paź 2007, 13:24

To chyba mnie łatwiej :wink:
Co do czytania kilka razy to rzadko mi się zdarza tutaj prym wiodą: Sapol opowiadania 2 tomy, wspomniane Kolory sztandarów, Mechaniczna pomarańcza Anthony Burgess'a (kolejna pozycja obowiązkowa ech skleroza nie boli, polecam też film Kubricka - Malcolm McDowell kosi w roli Alexa).
War. War never changes...
Bury
zapraszam do lektury :)
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106

Postprzez Malar w 28 Paź 2007, 22:22

Ja co nieco czytałem opisów rosyjskiej ksiązki "Stalker". I sądzę że też moze być godna przeczytania. Gra ewidętnie jest na niej wzorowana. Jest jednak jedna zasadnicza różnica. Z tego co przeczytałem o książce to akcja nie toczy się w Czarnobylu, lecz w strefie lądowania obcej cywilizacji (trochę jakby nawiązanie do Monolitu). Wpływ tej cywilizacji ma wpływ na ludzi (Zona i jej wpływ na ludzi i zwierzęta) i oczywiście są Stalkerzy mający swój slang i specyficzne ksywki. I tak jak w grze przedostają się przez posterunki wojskowe by dostac się do "Strefy" i wykraść wszelkie przedmioty związane z obcą cywilizacją typu "pustak". Widzałem w księgarni, ale ktoś wykupił zanim sobie załatwiłem :(.

I oczywiście oryginalny nie będe. Jako miłośnik S-F i postapokalipsy twierdzę że najlepszym pisarzem wszelkich czasów był Philip K. Dick. "Człowiek z Wysokiego Zamku", "ostatni Pan i Władca", oraz "Valis" mnie poprostu oczarowały. Teraz czytam jego "Płyńcie łzy moje rzekł policjant". Są to ksiązki definitywnie warte przeczytania.
Image
Awatar użytkownika
Malar
Kot

Posty: 9
Dołączenie: 28 Paź 2007, 20:58
Ostatnio był: 06 Kwi 2008, 17:10
Kozaki: 0

Postprzez RogueTrooper w 29 Paź 2007, 16:36

Malar napisał(a):Ja co nieco czytałem opisów rosyjskiej ksiązki "Stalker". I sądzę że też moze być godna przeczytania. Gra ewidętnie jest na niej wzorowana. Jest jednak jedna zasadnicza różnica. Z tego co przeczytałem o książce to akcja nie toczy się w Czarnobylu, lecz w strefie lądowania obcej cywilizacji (trochę jakby nawiązanie do Monolitu). Wpływ tej cywilizacji ma wpływ na ludzi (Zona i jej wpływ na ludzi i zwierzęta) i oczywiście są Stalkerzy mający swój slang i specyficzne ksywki. I tak jak w grze przedostają się przez posterunki wojskowe by dostac się do "Strefy" i wykraść wszelkie przedmioty związane z obcą cywilizacją typu "pustak". Widzałem w księgarni, ale ktoś wykupił zanim sobie załatwiłem :(.


Ta książka nazywa się "Piknik na skraju drogi" braci Strugackich i przeczytała ją większość na naszym forum :D . Jak dla mnie lektura obowiązkowa dla fanów STALKERa. Acha skąd wziąłeś opis stalkerów z książki?
Image
Awatar użytkownika
RogueTrooper
Tropiciel

Posty: 280
Dołączenie: 08 Cze 2007, 17:00
Ostatnio był: 18 Gru 2013, 22:44
Miejscowość: Czarnobylska Elektrownia
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 3

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości