Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez exid w 11 Maj 2012, 02:08

Fajna? W "Jego" języku?
Mi się zawsze podobał jego styl i to jak wszystko mowił, więc ciekaw jestem, czy książka jest taka sama.
Awatar użytkownika
exid
Stalker

Posty: 124
Dołączenie: 11 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: 18 Mar 2023, 00:39
Frakcja: Grzech
Ulubiona broń: Striker
Kozaki: -5

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Terminus w 14 Maj 2012, 10:23

Właśnie zmęczyłem "Kreta podbój i opór" A. Beevor'a. Jak poprzednie książki tego autora gorąco polecałem (Berlin, Stalingrad, Walki o Hiszpanię) to tej nie mogę z równym entuzjazmem rekomendować.
Przede wszystkim zabrakło w niej tego co decydowało o odbiorze poprzedniczek tj. dobrego balansu pomiędzy pokazaniem skali strategicznej i mechanizmów jakie prowadziły do konkretnych wydarzeń w skali taktycznej a wtrąceniami pokazującymi wydarzenia z poziomu uczestników wydarzeń.
Książka o operacjach na Krecie, zapewne z powodu niewielkiego znaczenia wyspy i działań na niej w II WŚ, nie zawiera dużo informacji o pierwszym aspekcie. Tak czy owak po krótkim wstępie dotyczącym wydarzeń w Grecji kontynentalnej mamy kilka rozdziałów o fatalnym lądowaniu spadochroniarzy i równie fatalnym dowodzeniu aliantów. A potem pół książki o ruchu oporu na wyspie.
Niestety większość książki to opowiastki o tym kto kogo nie lubił, kto komu poderżnął gardło, kto siedział na drzewie, kogo zrzucili ze skały, kto oglądał zdjęcia rodzinne et cetea, cetera. Jednym słowem żołnierskie opowiastki, które powinny być interesującym dodatkiem a nie clou książki.

Teraz z lekko mieszanymi uczuciami biorę się za kolejną książkę Beevor'a "D-Day, Bitwa o Normandię".
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Co czytacie?

Postprzez Pijawol w 14 Maj 2012, 11:21

Terminus, nie masz co się martwić o " Bitwę o Normandię " Antonyego Beevora. Fakt, nie jest do końca zbalansowana - Pierwsza połowa to głównie zamierzenia strategiczne i przygotowania, natomiast druga połowa to głównie opisy " mniejszego szczebla ". W każdym bądź razie mnie się podobała. :)
Awatar użytkownika
Pijawol
Legenda

Posty: 1278
Dołączenie: 15 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: Dzisiaj, 09:54
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 313

Re: Co czytacie?

Postprzez runa w 16 Maj 2012, 20:06

Kriss zachęciłaś mnie do czytania Thorgala :E
Jestem już szczęśliwą posiadaczką trzech pierwszych tomów. A tacie mojemu to aż się łezka zakręciła w oku jak je zobaczył ;)
Logic can take you from A to B, but imagination can take you anywhere.

Za ten post runa otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Realkriss.
Awatar użytkownika
runa
Stalker

Posty: 113
Dołączenie: 12 Lut 2012, 13:21
Ostatnio była: 22 Lis 2015, 18:56
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 67

Re: Co czytacie?

Postprzez Woland w 16 Maj 2012, 20:09

A ja ostatnio czytałem "Festung Breslau" Marka Krajewskiego.
Całkiem fajne.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Co czytacie?

Postprzez Sylwesterx w 16 Maj 2012, 23:06

Obecnie "Wilk, który nigdy nie śpi" Waltera Hansena ;p
Awatar użytkownika
Sylwesterx
Stalker

Posty: 55
Dołączenie: 24 Sty 2011, 15:37
Ostatnio był: 29 Cze 2024, 01:14
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 7

Re: Co czytacie?

Postprzez marcel w 16 Maj 2012, 23:51

W tej chwili na rozkładzie mam powieść "Czuła jest noc", Scotta Fitzgeralda. Zaczynała się raczej niemrawo, w pewnym momencie zaczęła mi przypominać lubianą przeze mnie "Lalkę", Prusa, a później już poszło z górki - jest to pierwsza książka Fitzgeralda jaką czytam, ale już po jakichś 100 stronach przyznałem, że w pełni zasługuje on na swoją sławę i pozycję. Fabuła momentami przywodzi mi na myśl "Niebezpieczną metodę", Cronenberga. Może to błędne odczucia, ale po mojemu reżyser przynajmniej kilkukrotnie zaglądał do tej książki, kręcąc historię doktora Junga, jego młodziutkiej pacjentki i ich, nieetycznej z medycznego punktu widzenia, miłości.

Na półce czekają:
-"Azazel", Borysa Akunina - kupiony z ciekawości, wiele dobrego czytałem o autorze, poza tym lubię kryminały.
-"Ja, Urbanator", Andrzeja Makowieckiego - czyli biografia Michała Urbaniaka, polskiego muzyka jazzowego.
-"Po Syberii", Colina Thubrona - książka napoczęta już jakiś czas temu, ale zarzucona w połowie. Powód - nie podoba mi się styl autora. Odrobinę przypomina mi Kapuścińskiego, a jego książki to dla mnie istna męczarnia. Tym niemniej, zamierzam "Po Syberii" dokończyć, choćby dlatego, że interesuje mnie jej tematyka.
-"Umarli tańczą", Piotra Głuchowskiego - przyznaję bez bicia, dałem się zmanipulować tym wszystkim reklamom w GW.
-"Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej", Sławomira Kopra - międzywojnie uważam za okres niesłychanie ciekawy i inspirujący, a lekkostrawne książki Kopra (wcześniej przeglądałem "Życie prywatne elit IIRP") świetnie podsycają tę fascynację.

Ponadto, noszę się z zamiarem zamówienia "Gugary", Andrzeja Dybczaka. (fragment książki w podanym linku) Ponownie, rzecz dzieje się na Syberii, a więc w miejscu które nieodmiennie wywołuje moje zaciekawienie. Być może kiedyś uda się zobaczyć ją na własne oczy, a nie tylko na zdjęciach i w filmach.
>>> Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput. <<< ~ Ernest Scribbler
marcel
Opowiadacz

Posty: 436
Dołączenie: 31 Lip 2007, 17:48
Ostatnio był: 29 Paź 2020, 15:47
Kozaki: 193

Re: Co czytacie?

Postprzez szm w 17 Maj 2012, 08:17

"Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej", Sławomira Kopra - międzywojnie uważam za okres niesłychanie ciekawy i inspirujący, a lekkostrawne książki Kopra (wcześniej przeglądałem "Życie prywatne elit IIRP") świetnie podsycają tę fascynację.


Czytałem. Raczej standardowe afery, ogólnie znane. Z Kopra fajne były "Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej".

Ja czytam, jak co czwartek zresztą, kolejny (7) tom Wielkiej Księgi Kawalerii Polskiej 1918-1939. Dzisiejszy tom omawia historię 4go Pułku Ułanów Zaniemeńskich, zajęcie Wilna w kwietniu 1919 roku (m.in. przez ułanów tegoż pułku), oraz z cyklu Leksykon Uzbrojenia Kawalerii karabinek wz. 91/98/25 (polska modyfikacja Mosina).
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 18 Wrz 2024, 09:10
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Co czytacie?

Postprzez AlexStalker w 17 Maj 2012, 08:25

Ja aktualnie rozpoczynam lekturę "Kłamcy" Jakuba Ćwieka, a na boku poczytuję dorwaną ostatnio na bibliotecznej wyprzedaży "Poezję Rosyjską i Sowiecką" w oryginale :)
Эх, предатель, ты не страшен.
Да ты мой любимый враг!


- KYPCK, Предатель

Za ten post AlexStalker otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive GhostRider44.
Awatar użytkownika
AlexStalker
Stalker

Posty: 147
Dołączenie: 08 Maj 2011, 13:25
Ostatnio była: 09 Lut 2016, 21:53
Miejscowość: Szczecin // Chabarowsk
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 82

Re: Co czytacie?

Postprzez Tajemniczy w 17 Maj 2012, 12:59

Terminus napisał(a):Niestety większość książki to opowiastki o tym kto kogo nie lubił, kto komu poderżnął gardło, kto siedział na drzewie, kogo zrzucili ze skały, kto oglądał zdjęcia rodzinne et cetea, cetera. Jednym słowem żołnierskie opowiastki, które powinny być interesującym dodatkiem a nie clou książki.

Teraz z lekko mieszanymi uczuciami biorę się za kolejną książkę Beevor'a "D-Day, Bitwa o Normandię".

A ja właśnie bardziej wolę takie gadki o tym kto kogo ze drzewa zrzucił albo kto ze skały spadł. Nie lubię suchych faktów- paplania przez pół książki o jakichś ofensywach, kontrofensywach wolę bitwy widziane z perspektywy zwykłego żołnierza a Beevor opanował to do perfekcji.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Co czytacie?

Postprzez Terminus w 17 Maj 2012, 13:14

De gustibus.
Dla mnie w historii najciekawsze są mechanizmy jakie prowadzą do określonych zdarzeń; ich prawdziwe polityczne, ekonomiczne czy społeczne przyczyny i skutki.
Beevor fajnie pisze, ale uważam, że z tematem walk o Kretę sobie nie poradził. Materiału było na góra 200stron. On postanowił z tego zrobić grube tomisko. Moim subiektywnym zdaniem nie wyszło.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Co czytacie?

Postprzez Tajemniczy w 17 Maj 2012, 15:43

:arrowu: Terminus
Poczytaj sobie "Stalingrad" albo "Berlin-Upadek 1945" to zmienisz zdanie. Ja oba przeczytałem i dla mnie bomba książki. Wartko napisane i wciągają jak dobry film.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości