II wojna światowa

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: II Wojna Światowa- Dyskusja

Postprzez Kumpel111 w 28 Kwi 2011, 23:01

-Hitler Polskę zaatakował dla Gdańska, ślaska i "przestrzeni życiowej" a nie że zabezpieczał tyły. Poza tym miał manie zdobycia świata.
-Hitler nie planował ataku na ruskich w '39.- Powodem wojny w Afryce były kolonie i mania całego świata a nie zasoby. Nie było wtedy jakiejś Dżambury tylko kolonia Niemiecka, Francuska itp. (było pare wyjątków).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kumpel111
Tropiciel

Posty: 363
Dołączenie: 24 Wrz 2010, 18:23
Ostatnio był: 05 Lip 2024, 08:31
Miejscowość: Paraguay
Frakcja: Zombie
Kozaki: 22

Reklamy Google

Re: II Wojna Światowa- Dyskusja

Postprzez szm w 28 Kwi 2011, 23:55

-Hitler Polskę zaatakował dla Gdańska, ślaska i "przestrzeni życiowej" a nie że zabezpieczał tyły. Poza tym miał manie zdobycia świata.


Bzydury :E. Danzig i tak był niemiecki, można było zdobyć go innymi metodami. Śląsk... no tu teoretycznie można założyć, że region ten był przyczynkiem do napaści na Hitlera na Polskę, ale czekajcie... Również dobrze, można powiedzieć tak o Wielkopolsce z Poznaniem. Pojęcie "przestrzeni życiowej" znane były Niemcom od czasów Ratzela. Również dobrze, możemy powiedzieć, że I wojna światowa także wybuchła, bo Niemcy szukali lebensraumu...
Jeżeli już szukamy powodów wybuchu DWŚ (nie tylko ataku na Polskę, ale DWŚ jako całości), to powód jest tylko jeden. Konferencja wersalska nie zakończyła PWŚ. Traktat wersalski nie był traktatem pokojowym. To było tylko zawieszenie broni. Minęło XX lat (jedno pokolenie), wychowano nowych żołnierzy, i wojnę można było kontynuować.
Co do samego Hitlera, dodajmy jeszcze, że był cyklistą, mansonem, i kosmitą ;).
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 22 Wrz 2024, 15:29
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: II Wojna Światowa- Dyskusja

Postprzez jalkavaki w 29 Kwi 2011, 07:04

Ale po co cała ta dyskusja? Jak wojna się skończyła to wiadomo. Wiadomo więc, kto "był lepszy".
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193

Re: II Wojna Światowa- Dyskusja

Postprzez Universal w 29 Kwi 2011, 09:02

Kumpel111 napisał(a):-Hitler Polskę zaatakował dla Gdańska, ślaska i "przestrzeni życiowej" a nie że zabezpieczał tyły. Poza tym miał manie zdobycia świata.


- Gdańsk był w większości niemiecki

Kod: Zaznacz wszystko
Wolne Miasto Gdańsk w 1934 liczyło 408 tys. mieszkańców. Ilościowo przeważała ludność niemiecka, Polacy stanowili według różnych danych od 3 do 11% obywateli.


Tak, zdaję sobie sprawę z tego, że to Wikipedia i nie można jej ufać. Wg encyklopedii PWN, więc teoretycznie rzetelnej, było to jednak około 10%. Czyli - jak wspomniał szm - bzdura.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wolne_Miasto_Gda%C5%84sk - popatrz na monety, dokumenty - wszystko po niemiecku i gotycką czcionką. Polacy takiej używali?

Żądanie utworzenia pasu eksterytorialnego i oddania Gdańska były ostatnią propozycją wejścia w skład Osi. Ktoś mi mówił, nie jestem pewien, czy ktoś z rodziny, czy może historyk, który mnie uczył, że pod Moskwą zabrakło Niemcom kilku dywizji i że gdyby Polska współpracowała z Niemcami, miasto zostałoby zdobyte. Ten ktoś nie powiedział jednak, co dalej - same mury nic nie znaczą, Stalin byłby skończonym idiotą, gdyby nie ewakuował tego, co ważne, nawet po kryjomu. Przenieśli przemysł za Ural, a nie przenieśli by dokumentów i ludzi?

Kumpel111 napisał(a):-Hitler nie planował ataku na ruskich w '39.


Na pewno nie planował napadu na Związek Radziecki w 1939 roku, ale później i owszem. Adolf zatwierdził Barbarossę w grudniu 1940. Gdyby zaatakował ich w 1939 byłby idiotą - alianci na tyłach, zresztą nie miał przegrupowanych wojsk, zagospodarowanych terenów itd. Dlaczego miałby nie atakować Rosjan? O ile "olali" by tereny za Uralem, to już taka Ukraina była całkiem dobrym terenem pod rolnictwo - niemieccy rolnicy mieliby od cholery i trochę miejsca na swoje gospodarstwa.
Spotkałem się z tezą, że Wielkie Niemcy miały zajmować tereny maksymalnie do Uralu, a dalej miał to być luźny związek małych komun Słowian, którzy nie poszli na współpracę, pilnowany przez Niemców. Jak to się nazywało, czy kto to planował - nie wiem.

http://pl.wikipedia.org/wiki/III_Rzesza#Sytuacja_przed_doj.C5.9Bciem_do_w.C5.82adzy

Kumpel111 napisał(a):- Powodem wojny w Afryce były kolonie i mania całego świata a nie zasoby. Nie było wtedy jakiejś Dżambury tylko kolonia Niemiecka, Francuska itp. (było pare wyjątków).


Co to Dżambura? Google nic o tym nie wie, a tam pojawiłyby się takie rzeczy wcześniej, niż w książce przede mną...

Afrykę Północną najpierw zaatakowali Włosi - nie wiem, być może myśleli, że pójdzie im jak z Etiopią? Tak czy siak dostali po dupie, 10. armia włoska została zatrzymana i rozbita przez wojska brytyjskie. Tak samo w Grecji i Albanii - Włosi skopali, a Niemcy musieli dokończyć robotę, bo widzieli, że rośnie realne zagrożenie. Owszem, Grecy nie doszliby pod Berlin, ale pozostawienie nawet słabego państwa na tyle jest co najmniej "niemądre".

Włochom udało się jednak zająć (w ww. Etiopii) tereny przygraniczne z Sudanem, Kenią, a w sierpniu obsadzili (puste było?) Somali Brytyjskie.

Niemcy owszem, chcieli więcej kolonii, ale czy aby na pewno od razu? Włosi spartaczyli i musieli zabezpieczyć te tereny za nich - oddając Włochom "władzę" nad zdobywaniem południa obudziliby się "z łapą w nocniku". Poza tym, jak to nie chodziło o zasoby? A niby po cholerę im by był kawał pustyni, na której nie ma nic oprócz tych zasobów? Po to te ziemie atakowali Włosi, jak sądzę, zresztą o to zawsze toczyła się walka.

Tak się chciałem podeprzeć mapą kolonii z IIWŚ, a tu klops...

---
Dobra, powyszukujcie mi błędy ;)
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: II Wojna Światowa- Dyskusja

Postprzez Kumpel111 w 29 Kwi 2011, 11:21

Żądanie utworzenia pasu eksterytorialnego i oddania Gdańska były ostatnią propozycją wejścia w skład Osi. Ktoś mi mówił, nie jestem pewien, czy ktoś z rodziny, czy może historyk, który mnie uczył, że pod Moskwą zabrakło Niemcom kilku dywizji i że gdyby Polska współpracowała z Niemcami, miasto zostałoby zdobyte. Ten ktoś nie powiedział jednak, co dalej - same mury nic nie znaczą, Stalin byłby skończonym idiotą, gdyby nie ewakuował tego, co ważne, nawet po kryjomu. Przenieśli przemysł za Ural, a nie przenieśli by dokumentów i ludzi?

Niemcy by i tak przegrali pod Moskwą. Brak zapasów paliwa i ludzi a do tego siar5czysty mróz. Polacy by zgineli od mrozu lub głodu a jak nie od tego to kul i koniec. Poza tym zajęcie Moskwy by nic nie dało. Stalin nawet mówił że po upadku Moskwy państwo by funkcjonowało nadal.

Spotkałem się z tezą, że Wielkie Niemcy miały zajmować tereny maksymalnie do Uralu, a dalej miał to być luźny związek małych komun Słowian, którzy nie poszli na współpracę, pilnowany przez Niemców. Jak to się nazywało, czy kto to planował - nie wiem.

http://pl.wikipedia.org/wiki/III_Rzesza#Sytuacja_przed_doj.C5.9Bciem_do_w.C5.82adzy
5 tygodni przed planowaną napaścią (atak miał być wcześniej) w Jugosławi wybuchł bunt który został zdławiony po tych 5 tygodniach. W Rosji ten czas uratował by Niemców przed zimą.

Co to Dżambura? Google nic o tym nie wie, a tam pojawiłyby się takie rzeczy wcześniej, niż w książce przede mną...

Nie istnieje te państwo ale ja je wymyśliłem bo spamiętać tyle mniejszych państw to wiecie....

Niemcy owszem, chcieli więcej kolonii, ale czy aby na pewno od razu? Włosi spartaczyli i musieli zabezpieczyć te tereny za nich - oddając Włochom "władzę" nad zdobywaniem południa obudziliby się "z łapą w nocniku". Poza tym, jak to nie chodziło o zasoby? A niby po cholerę im by był kawał pustyni, na której nie ma nic oprócz tych zasobów? Po to te ziemie atakowali Włosi, jak sądzę, zresztą o to zawsze toczyła się walka.

Mania świata :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kumpel111
Tropiciel

Posty: 363
Dołączenie: 24 Wrz 2010, 18:23
Ostatnio był: 05 Lip 2024, 08:31
Miejscowość: Paraguay
Frakcja: Zombie
Kozaki: 22

Re: II Wojna Światowa- Dyskusja

Postprzez Universal w 29 Kwi 2011, 11:30

Kumpel111 napisał(a):Niemcy by i tak przegrali pod Moskwą. Brak zapasów paliwa i ludzi a do tego siar5czysty mróz. Polacy by zgineli od mrozu lub głodu a jak nie od tego to kul i koniec. Poza tym zajęcie Moskwy by nic nie dało. Stalin nawet mówił że po upadku Moskwy państwo by funkcjonowało nadal.


To ja wiem, a o bezcelowości zajęcia Moskwy sam napisałem.

Kumpel111 napisał(a):
Spotkałem się z tezą, że Wielkie Niemcy miały zajmować tereny maksymalnie do Uralu, a dalej miał to być luźny związek małych komun Słowian, którzy nie poszli na współpracę, pilnowany przez Niemców. Jak to się nazywało, czy kto to planował - nie wiem.

http://pl.wikipedia.org/wiki/III_Rzesza#Sytuacja_przed_doj.C5.9Bciem_do_w.C5.82adzy
5 tygodni przed planowaną napaścią (atak miał być wcześniej) w Jugosławi wybuchł bunt który został zdławiony po tych 5 tygodniach. W Rosji ten czas uratował by Niemców przed zimą.


Co ma bunt w Jugosławii (o którym też wiem - ojciec z zamiłowania historyk raczej mnie tym zainteresował) do uratowania ZSRR przed agresją III Rzeszy?

Kumpel111 napisał(a):Nie istnieje te państwo ale ja je wymyśliłem bo spamiętać tyle mniejszych państw to wiecie....

:facepalm:

Panować nad światem chce 90% polityków i wojskowych. Niemcy aż tak głupi nie byli, by nie wiedzieć, że tego nie utrzymają w kupie. Planować każdy może.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.

Za ten post Universal otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Kumpel111.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: II Wojna Światowa- Dyskusja

Postprzez szm w 29 Kwi 2011, 11:56

Panować nad światem chce 90% polityków i wojskowych. Niemcy aż tak głupi nie byli, by nie wiedzieć, że tego nie utrzymają w kupie.


Kto panuje we wschodniej Europie - panuje nad sercem Eurazji. Kto panuje nad sercem Eurazji - ten panuje nad wyspą światową. Kto panuje nad wyspą światową ten panuje nad światem., Mackinder. Da się? Da się :D.

Niemcy by i tak przegrali pod Moskwą. Brak zapasów paliwa i ludzi a do tego siar5czysty mróz. Polacy by zgineli od mrozu lub głodu a jak nie od tego to kul i koniec. Poza tym zajęcie Moskwy by nic nie dało. Stalin nawet mówił że po upadku Moskwy państwo by funkcjonowało nadal.


A ja się nie zgadzam. Gdyby Moskwę zaatakować wcześniej, z marszu (tak jak chciał Guderian i Halder), bez oglądania i zajmowania się Leningradem i Ukrainą, Moskwa by padła. Nie uważam także, że zajęcie Moskwy nic by nie dało... Wszak to stolica jest, jeden z większych węzłów komunikacyjnych (jak nie największy), wreszcie sukces propagandowy: Patrzcie, zajęliśmy waszą stolicę. Wasz Stalin uciekł, aż się za nim kurzyło. Zostawił was. Chodźcie do nas.
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 22 Wrz 2024, 15:29
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: II Wojna Światowa- Dyskusja

Postprzez Terminus w 29 Kwi 2011, 12:21

Tak mała uwaga, zgodna z tymco napisał szm,:
W zasadzie wszystkie kraje Europy szykowały się na wojnę na kontynencie, która wg sztabowców miała wybuchnąć w połowie lat 40-tych. Dowodem na to są plany rozwoju armii, floty zakładające gotowość na lata 42-43. W tym także i Niemiec. Hitler rozpoczynając wojnę w 39r. zagrał va banque, albo zdając sobie sprawę, że potencjał gospodarczy Anglii, Francji czy ZSRR jest na tyle duży, że nadrobią szybko dystans do Niemiec w wojskach lądowych i zwiększą przewagę we flocie [Anglia, Francja], albo zwyczajnie w pysze liczył, ze skoro udało się z Czechami to i z Polską ujdzie na sucho...
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: II Wojna Światowa- Dyskusja

Postprzez Kumpel111 w 29 Kwi 2011, 21:35

O! Wróćmy do Kampani Wrześniowej. Jak myślicie, czy jakby Polska oddała ten pas na Pomorzu na autostradę dla Niemców to ci by zaatakowali chociaż później? A i ktoś słyszał o "Polskich Termopilach"? Chętnię bym się dowiedział o tym...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kumpel111
Tropiciel

Posty: 363
Dołączenie: 24 Wrz 2010, 18:23
Ostatnio był: 05 Lip 2024, 08:31
Miejscowość: Paraguay
Frakcja: Zombie
Kozaki: 22

Re: II Wojna Światowa- Dyskusja

Postprzez szm w 29 Kwi 2011, 21:42

Jak myślicie, czy jakby Polska oddała ten pas na Pomorzu na autostradę dla Niemców to ci by zaatakowali chociaż później?


Chyba nie zaatakowali by wcale... Za to mogliśmy wejść do Paktu Antykominternowskiego, a sojusznuków raczej się nie napada. Zwłaszcz takich, którzy mogą stanowić dość pokaźne wzmocnienie.
NA KOWNO!

Za ten post szm otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Kumpel111.
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 22 Wrz 2024, 15:29
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: II Wojna Światowa- Dyskusja

Postprzez Universal w 29 Kwi 2011, 21:49

Polskie Termopile - Wizna - jakby ktoś nie wiedział, a miał bana na Wikipedii.

Sabaton nagrał o tym piosenkę. http://www.dailymotion.pl/video/x6fmzw_sabaton-40-1-polskie-napisy-nowa-we_music

Owszem, Polacy bronili się tam przez trzy dni skutecznie przed przeważającymi siłami niemieckimi, ale atakujący zlekceważyli naszych i posłali, można powiedzieć, nowicjuszy. A że się trochę zdziwili, to już inna sprawa.

(http://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_Wizny - nie dam rady zeskanować książki)

Utworzenie pasu eksterytorialnego nic by nie dało, co najwyżej Niemcy zaatakowaliby wczesną wiosną 1940 r. Dla naszej obrony nie byłoby to zbyt wiele czasu na znaczącą poprawę. Może gdyby Polacy poszli w ślady Węgrów, Rumunów, czy Bułgarów, wojna skończyłaby się dla nas pomyślniej. Ale przynajmniej kwitnie martyrologia i patriotyzm w wydaniu "jeśli nie pójdziesz na rzeź, nie jesteś patriotą".
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: II Wojna Światowa- Dyskusja

Postprzez Kumpel111 w 29 Kwi 2011, 22:09

A gdybyśmy zawarli sojusz z Hitlerem, pózniej III Rzesza zostaje zniszczona przez aliantów to Polska byłaby wyśmiewana, pietnowana itp. po wojnie. To znaczy, że lepiej było być Aliantami czy Osią?
Universal: Dzięki za link :wink:
Awatar użytkownika
Kumpel111
Tropiciel

Posty: 363
Dołączenie: 24 Wrz 2010, 18:23
Ostatnio był: 05 Lip 2024, 08:31
Miejscowość: Paraguay
Frakcja: Zombie
Kozaki: 22

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości