Wasze noże

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Wasze noże

Postprzez impulse_101 w 16 Wrz 2010, 22:45

Ponieważ raz po raz na forum przewija się temat zakupu jakiegoś noża pomyślałem ze warto załozyc watek w którym każdy mógłby przedstawić krotka recenzje używanego przez siebie modelu ułatwiając innym użytkownikom podjęcie decyzji w kwestii zakupu. Aby zachować przejrzystość i możliwość szybkiej eksploracji tematu proponuje stosowanie nagłówki w poniższej formie:
Marka_model[typ_ostrza]cena[rodzaj_stali]
Gdzie w "Marka_model" wpisujemy nazwę producenta oraz oznaczenie danego modelu, "typ_ostrza" składany czy tez z stalą klinga, "cena" wiadomo, "rodzaj_stali" nie jest to konieczność ale jeśli możesz to podaj rodzaj użytego stopu.
Nazewnictwo typów Rękojeści/Ostrzy/Stali/Blokady które ułatwia opis noża dostępne TU. Dla zachęty zacznę jako pierwszy :wink:
-------------------------------------------------------------------------------
Smith&Wesson CKTACB[folder]~100zł[440c]
:

Smith&Wesson z serii Special Tactical zakupiłem około dwóch lat temu. Z założenia miał to być nóż typu folder (składany) za rozsądną cenę do użytku codziennego. Po paru dniach szperania w internecie wybór padł na model CKTACB. Paczka dostarczona przez kuriera zawierała małe zgrabne pudelku z logiem S&W, w środku oczywiście owy nóż oraz jakiś świstek o treści "Firma S&W dziękuje za zakup bla bla bla", generalnie nic specjalnego.
Sam nóż przy pierwszym kontakcie nie zalatuje chińszczyzna i sprawia wrażenie solidnego. Jak na folder jest średnich gabarytów, po złożeniu jego wymiary wynoszą: 117mm długości, szerokość oscyluje między 32-20mm, grubość 12mm (z klipsem 17mm).
Same ostrze o grubości 3mm jest dość krótkie, mierzy sobie zaledwie 85mm, jednak do codziennych zadań w zupełności wystarczy. Kształt typu Plain o profilu Tanto czyli klasyczna linia bez żadnych udziwnień w postaci piłek i ząbków. Do wykonania noża użyto stali 440c która posiada całkiem przyzwoite właściwości tnące, trudno rdzewieje i jest stosunkowo tania. Wszytko to zostało pokryte warstwa teflonu w celu zapewnienia dodatkowej ochrony przed wilgocią. U nasady umieszczono kołeczek który umożliwia szybkie otwarcie oraz dwie wypustki zabezpieczające dłoń przed ześlizgnięciem i pokaleczeniem(coś na wzór jelca).
Jako mechanizm zastosowano blokadę typu liner lock która blokuje osadzone na śrubie torx ostrze. Pomimo upływu dwóch lat mechanizm działa jak nowy, ostrze cały czas jest osadzone sztywno nie chwiejąc się na boki a blokada zaskakuje z trzaskiem. Nóż daj się też otworzyć przy odrobinie wprawy z wyrzutu szybkim ruchem nadgarstka, jest to bardzo wygodne zwłaszcza gdy mamy tylko jedna rękę wolna a potrzeba jest coś szybko przeciąć.
Rękojeści została anatomicznie wyprofilowana oraz pokryta G10, substancja polimerowa z domieszka kauczuku dzięki czemu całość pewnie leży w dłoni. Za pomocą trzech mniejszych trox'ow przytwierdzono klips który umożliwia noszenie noża przy pasie oraz zastosowano otwór w dolnej części raczki w wypadku gdyby zaszła konieczność zawieszenia noża na lince.
Mój S&W zaliczył już kilka ostrzeń, był mocno eksploatowany w różnych warunkach, od prac do domowych po wypady na ogniska. Ładnie trzyma ostrość, nie szczerbi się a warstwa teflonu nie zdziera się przy byle okazji. Jedyne do czego mogę się przyczepić to złe wyważenie, moim zdaniem za bardzo ciężar przesunięty w kierunku rączki a ostrze stanowczo za lekkie. Po za tym drobnym zgrzytem jestem z niego bardzo zadowolony i mogę śmiało polecić. Zakup CKTACB to wydatek około 100zł co wydaje się absurdem w porównaniu do ceny zza oceanu która wynosi raptem 10$ :facepalm:

Kilka zdjęć oddających stan wizualny, jest całkiem nieźle biorąc pod uwagę fakt ze poprzednie foldery rozpadały się po roku używania :E
ImageImageImage
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Reklamy Google

Re: Wasze noże

Postprzez Gelal w 18 Wrz 2010, 19:03

Spyderco Paramilitary - stal CPM-S30V, okładziny G-10, cena... na stronie producenta to jakieś 200 $...

:

Image
foto jumane z neta.


Victorinox Handyman - cena 140 zł

:

Image


MORA 2000 - stal nierdzewna, cena to jakieś 75 zł na alledrogo

:

Image
fotki cały czas jumane...


Jest folder, scyzoryk i fixed, brakuje tylko toola jakiegoś... Ta trójca spełnia wszystkie wymagania, przez to kilka innych nożydeł leży sobie w szufladzie. Paramilitarka w kieszeni, Vicek do plecaka, a Morka w las...
14!
Awatar użytkownika
Gelal
Stalker

Posty: 113
Dołączenie: 17 Sty 2010, 23:39
Ostatnio był: 14 Kwi 2024, 23:26
Miejscowość: terra incognita
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 10

Re: Wasze noże

Postprzez CzoRtt w 09 Paź 2010, 07:16

Uwagi moderatora:

Co to miało być z tym brakiem miniatury? - ati
Awatar użytkownika
CzoRtt
Kot

Posty: 14
Dołączenie: 08 Paź 2010, 19:32
Ostatnio był: 04 Lut 2012, 16:46
Miejscowość: ND
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: -1

Re: Wasze noże

Postprzez El Diablo w 09 Paź 2010, 21:02

Hmm... w sumie to fajne kosy, ale chyba większa jest też radocha jak się dostanie większy kawałek dobrej stali i trochę chęci i można samemu stworzyć całkiem piękne nożyska, kilka już zrobiłem i ludziom się podobały, jeden sobie zachowałem, jak będę na swoim kompie to podrzucę fotkę;)
Image
Awatar użytkownika
El Diablo
Tropiciel

Posty: 314
Dołączenie: 09 Gru 2008, 22:17
Ostatnio był: 05 Paź 2021, 14:47
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 53


Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości