Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Tutaj dyskutujemy w tematach, które nie pasują do żadnej części S.T.A.L.K.E.R.'a.
Regulamin forum
Chcesz zadać pytanie lub masz problem? Napisz w tym dziale, a Twój temat na pewno zostanie usunięty.

Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Cień Czarnobyla
322
50%
Zew Prypeci
323
50%
 
Razem głosów : 645

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Karo 95 w 06 Sie 2010, 13:58

Jak ja kupiłam SoC-a to normalnie zgłupiałam ...lektor wspaniały grafika i fabuła zaje*iste są a w Zew nie mialam okazji grać :) PZDR
Awatar użytkownika
Karo 95
Kot

Posty: 8
Dołączenie: 05 Sie 2010, 12:24
Ostatnio była: 31 Maj 2011, 14:58
Miejscowość: Częstochowa/Zona
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 1

Reklamy Google

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez utak3r w 06 Sie 2010, 14:31

Alvarin napisał(a):Ta gra przy takiej grafie powinna pójść dziś na co mocniejszych komórkach...


Zaraz, poczekaj... jakiej grafie?... Czy chcesz powiedzieć, że Zew ma kiepską grafikę?
Image
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez HollowVooDoo w 06 Sie 2010, 15:12

Faktem jest, że szału nie robi, ale bez przesady.
Jeśli miałbym mówić co jest lepsze a co gorsze to chyba najgorsze są takie porównania. SoC jest już dosyć wiekowy, a Zew jest z końcówki ubiegłego roku i pierwsze wrażenie już nie te co przy Cieniu, bo wszystko to już było znane.
Największym mankamentem pierwszej odsłony, była jego liniowość, bugi i stosunkowo małe mapy, brakowało ospustoszałych miejsc (pomijając oczywiście wioskę pijawek). W Zewie jest nieco lepiej, jakby mniej się kłębiło tych ludzi, dodali opcje spania, freeplay, choć tylko 3 to całkiem pokaźne mapy, wyeliminowano durne podziemia w których potrafiłem się zgubić. Oczywiście bugów nie zabrakło, jak to w każdej odsłonie jest ich mnóstwo, na szczęście w zewie najmniej. Czego mi brakowało? Zarówno w pierwszej jak i trzeciej odsłonie brakowało mi możliwości dołączenia do frakcji, owszem taka możliwość była w Czystym Niebie jednak została zniszczona przez idiotyczny system wojen na tyciuśkich mapkach. Wszędzie zatrzęsienie stalkerów, podejrzewam że nawet w klopie w środku lasu znaleźlibyśmy siedzącego członka którejś z frakcji. Panowie kombinowali ale trochę za bardzo i przez to zniszczyli drugą odsłonę. Mam nadzieje przy S.T.A.L.K.E.R. 2 znajdzie się wszystko co dobre w poprzedniczkach i jeszcze więcej ;)
Awatar użytkownika
HollowVooDoo
Tropiciel

Posty: 207
Dołączenie: 20 Lip 2008, 22:09
Ostatnio był: 11 Lip 2021, 21:50
Miejscowość: Zona,Wysypisko
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 9

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Alvarin w 06 Sie 2010, 15:34

utak3r napisał(a):(...)
Zaraz, poczekaj... jakiej grafie?... Czy chcesz powiedzieć, że Zew ma kiepską grafikę?


To co powalało w 2004 roku, co wyglądało bardzo dobrze 2007, tylko troszkę podrasowane w 2010 wygląda już nieco... kiepsko... delikatnie mówiąc. Wiadomo, kwestia gustów, ale jeżeli twierdzisz, że Zew ma grafikę, którą można się chwalić, to już od dobrych 2-3 lat nie grałeś w żadną nową grę... X-ray jako silnik, który niedługo będzie miał dyszkę na karku jest już trochę wysłużony i niewielkie korekty jakie wprowadzali od czasu powstania nie zmienią tego, ze stalker pod względem grafiki przegrywa zaraz po starcie... A już na pewno przy takiej grafice nie powinien mieć takich wymagań.

Alvarin
Wygnany z Zony

Posty: 278
Dołączenie: 24 Kwi 2009, 21:00
Ostatnio był: 20 Mar 2012, 12:14
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: IL 86
Kozaki: 12

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Kontroler w 06 Sie 2010, 15:43

A co ty chciałem żeby w stalkerze była piękna dżungla i hdr jak w crysisie... O to w tej grze chodzi czarnobyl, też jest zniszczony i brzydki taki klimat i tekstury tej gry.

P.S. Popatrz sobie na metro jedyne co wyróżnia tą grę od stalkera graficznie to to, że jest tam piękny dym, oświetlenie i efekty cząsteczkowe.

Jak chcecie podyskutować o grafice w stalkerach, to temat: viewtopic.php?f=97&t=9907&start=0 :E
Ostatnio edytowany przez Kontroler 06 Sie 2010, 15:50, edytowano w sumie 3 razy
Awatar użytkownika
Kontroler
Ekspert

Posty: 780
Dołączenie: 11 Lis 2009, 21:29
Ostatnio był: 24 Paź 2022, 10:53
Miejscowość: Świebodzin
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Fast-shooting Akm 74/2
Kozaki: 131

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Piterxd w 06 Sie 2010, 15:45

Dla mnie grafika jest zbyt "cukierkowa", sztuczna. Zmodyfikowane shadery np z lurka czy OL Ultimate bija na glowe graficznie ta smieszna gre jaka jest Zew prypeci. GSC zaczyna robic z ta gra to samo co EA z NFSem zrobilo
Image
Awatar użytkownika
Piterxd
Przewodnik

Posty: 947
Dołączenie: 20 Sty 2008, 18:15
Ostatnio był: 06 Maj 2014, 22:05
Miejscowość: Braniewo
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 182

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Alvarin w 06 Sie 2010, 15:49

Kontroler napisał(a):A co ty chciałem żeby w stalkerze była piękna dżungla i hdr jak w crysisie... O to w tej grze chodzi czarnobyl, też jest zniszczony i brzydki taki klimat i tekstury tej gry.


Bredzisz człowieku, bredzisz:P Klimat i jakośc grafiki nie mają ze sobą nic wspólnego. Ważne co ta grafika sobą prezentuje, jaka jest kolorystyka, jak dobrana, jak są przedstawione za jej pomocą jakie obiekty... Naprawdę sądzisz, że tego Czarnobyla nie można przedstawić tak, żeby od strony graficznej powalało, a jednocześnie trzymało klimat? To już zalezy od wyobraźni twórców poziomów, a przy tych wymaganiach zew powinien wyglądać jednak gdzieś na poziomie CoD:world at war... wiem, że to byłoby trudne, w końcu x-ray generuje cały obszar planszy, a nie taką wąską ścieźkę jak w codach, ale np. w gta pomimo otwartego świata jakoś sobie z tym radzą, a gta IV wygląda przy tym jednak nieźle ;]

A co do cukierkowości.. czy ja wiem? Mnie tam się jednak całkiem nieźle grało...

Metro? Wymagania tej gry to w ogóle czysta kpina... Silnik daje efekty podobne co ten z Batman:Arkham Asylum, skąd im się wzięła w metro taka sprzętożerność przy tak małych obszarach... :facepalm:

EDIT: Jak tam będzie kłótnia na ten temat to tam będę pisał, na razie spór wybuchł tutaj ;]

Alvarin
Wygnany z Zony

Posty: 278
Dołączenie: 24 Kwi 2009, 21:00
Ostatnio był: 20 Mar 2012, 12:14
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: IL 86
Kozaki: 12

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Kontroler w 06 Sie 2010, 15:56

Alvarin nie oburzaj się tak od razu, bo ja nie powiedziałem, że grafika w Zewie jest super, a wręcz odwrotnie i mówię, to teraz jest do bani i tak jak mówisz, te wymagania, to jest całkiem śmieszne. Ale chodzi mi o to, że nie wyobrażam sobie zielonego czarnobyla, bo powiedzmy sobie szczerze z szarej i brudnej grafiki nie da się zrobić nie wiadomo czego, co nie zmienia faktu, że Zew Prypeci mógł być zrobiony lepiej pod względem grafiki... Nie wspominam nawet tego, że gra korzysta z najnowszych efektów graficznych i dx11, tesselacja itp. Sam zobacz, Czyste niebo jest o niebo ładniejszy.

Edit: co do metro, to powtórzę się ta gra strasznie zamula przez ten piękny dyn, jak na razie żadna gra nie ma takich zarąbistych efektów dymu i głębi pola.
Awatar użytkownika
Kontroler
Ekspert

Posty: 780
Dołączenie: 11 Lis 2009, 21:29
Ostatnio był: 24 Paź 2022, 10:53
Miejscowość: Świebodzin
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Fast-shooting Akm 74/2
Kozaki: 131

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Alvarin w 06 Sie 2010, 16:16

@kontroler - i dlatego wolę rozmowę na żywo, bo w tekście czytanym ciężko odczytać intencje piszącego, wcale się nie oburzyłem, raczej trochę droczyłem;] Jak dla mnie tych wymienionych przez Ciebie ficzerów w ogóle w zewie nie ma, a nawet jeśli to nie mają zastosowania. ten sam zestaw bajerów jest w opisach Dirt 2. hmmm... niewielka róznica. Tak czy siak jeśli chodzi o czyste porównanie SoCa i Zewu, to tak jak wyżej pisałem - jak dla mnie - nie możliwe, zbyt wiele te gry dzieli, by można je było sprawiedliwie porównać.

A co do zielonego czarnobyla - ja sobie wyobrażam, zresztą nie tylko ja:] jedź sobie do czarnobyla teraz to się przekonasz, że zieleń jednak jest tam dość powszechnym kolorkiem... albo odpal priboi story, żeby się przekonać, że tak naprawdę zieleń jakoś strasznie nie gryzie jeśli cała gra jest dobrze zrobiona. Ale marzę o stalkerze w zimie. Ale nie o takim, że tylko tekstury są podmienione. Wiecie, wpływ zimna, do tego tropienie mutantów i innych stalkerów po śladach na śniegu... mniam :P

Alvarin
Wygnany z Zony

Posty: 278
Dołączenie: 24 Kwi 2009, 21:00
Ostatnio był: 20 Mar 2012, 12:14
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: IL 86
Kozaki: 12

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Mglisty w 06 Sie 2010, 17:28

po prawdzie w Zonie jest "weselej" i zieleniej niźli by się wydawało :) A jeśli chcecie zobaczyć "mutanty" to polecam popatrzeć na sumy w pewnym tamtejszym stawie, jakie z nich "byki" wyrosły hehe

Alvarin, powiem Ci że ja również marzę o Zonie w zimowej oprawie. Tumany śniegu, zamiecie, świst wiatru...
"Świat jest piękny,gdy wokół nie ma ludzi"

Za ten post Mglisty otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Alvarin.

Mglisty
Wygnany z Zony

Posty: 46
Dołączenie: 10 Cze 2010, 11:41
Ostatnio był: 20 Lut 2011, 11:04
Miejscowość: South
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Big Ben
Kozaki: 2

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez utak3r w 06 Sie 2010, 19:10

Prawda - grafika w Zewie nie powala, ale słaba to ona nie jest. Wszystko oczywiście zależy od gustu - ona nie ma wybajerowanych efektów świetlnych, co mają niektóre inne gry - i całe szczęście! Widzisz, ta grafika próbuje być realistyczna.

Ale... wracając do Twojej wypowiedzi, że ta gra powinna działać na byle sprzęcie... to chyba nie zdajesz sobie kompletnie sprawy z tego, co się w tej grze dzieje. Wiesz, że wszystkie NPCe, na wszystkich cholernych mapach, które są w grze (nie tylko na tej, na której jesteś teraz!) cały czas chodzą, zbierają artefakty, handlują i walczą z mutantami? Tego nie znajdziesz w żadnych CODzie czy innej grze, która wg Ciebie powinna mieć wyższe wymagania, a działa płynniej. No, ale nie każdy sobie zdaje sprawę z tego, czym jest Stalker, za to uwielbia operować pojęciem "optymalizacja", nie wiedząc, co to.

Acha, nie piję do Ciebie, Alvarin, ja po prostu jestem na tym punkcie uczulony, bo na tym forum jest pełno ludzi, którzy uwielbiają się wypowiadać w kwestiach technicznych - nie mając do tego odpowiednich kwalifikacji :P i to mnie cholernie drażni.

Inna sprawa: często podnoszona jest kwestia ilości map: że w SoCu jest ich "tak dużo".... przecież to śmieszne, lokacje w SoCu są malutkie i potrzeba ich 4-5, żeby wypełnić jedną z Zewu.

Za Cieniem przemawia fabuła - to zdecydowanie - choć tylko ta główna historia, ponieważ z kolei Zew obfituje w ciekawe questy poboczne, które z kolei w Cieniu wieją nudą. Klimat? Zależy, co to jest - i w tej sprawie się już wypowiadałem w odpowiednim wątku.

Podsumowując, nie da się powiedzieć: Cień/Zew jest zdecydowanie lepszy od Zewu/Cienia. I... bardzo dobrze :D dzięki temu mamy dwie bardzo dobre gry - i czekamy na kontynuację.


Piterxd napisał(a):GSC zaczyna robic z ta gra to samo co EA z NFSem zrobilo


Oj, grubo przesadziłeś... mam dla Ciebie propozycję - pobierz sobie buildy alpha i w nie graj. Serio...
Image
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Snorky_89 w 06 Sie 2010, 19:40

Zew prypeci

ale wiesz co? To zależy także pod jakim względem patrzysz.
Cień czarnobyla miał bardzo rozleglą mapę i klimat. Osobiście wspominam SoC z sentymentem...
Zew prypeci miał trochę mniejszą mapę a klimat został taki sam dobry, ale zato jest w nim więcej swobody w handlu, zamawianiu kombinezonów, łowieniu artefaktów itd.

ale chyba i tak Clear Sky był najlepszy...
Image

Dylemat stalkera - Iść do zony czy do żony ?
Awatar użytkownika
Snorky_89
Kot

Posty: 28
Dołączenie: 25 Mar 2010, 19:57
Ostatnio był: 14 Sie 2010, 00:14
Miejscowość: Okolice Prypeci
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 0

PoprzedniaNastępna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości