Post-apokaliptyczne książki

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Post-apokaliptyczne książki

Postprzez Nikodem w 26 Cze 2012, 14:23

Czy zna ktoś książki nawiązujące tematyką do ''Piknik na skraju drogi'' czy ''Metro 2033''?
Dziękuję :D
Jeżeli nie chcesz dać kozaka (lub nosisz pentagramy na portkach)
to wiedz że coś się dzieje...
Awatar użytkownika
Nikodem
Kot

Posty: 14
Dołączenie: 29 Sty 2012, 13:49
Ostatnio był: 14 Mar 2014, 21:25
Miejscowość: Poznan
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 4

Reklamy Google

Re: Post-apokaliptyczne książki

Postprzez szczypiorofix w 26 Cze 2012, 14:37

Na stronie Trzynastego Schronu jest ładny spis pozycji, których tematyka nawiązuje do szeroko pojętej post-apokalipsy. Na pewno coś wybierzesz dla siebie :) Co do Stalkera to poza serią Metro (2033, 2034, Czas Zmierzchu, Piter i Do Światła) i "Piknik..." nie ma raczej pozycji, które bliżej nawiązywałyby do tej tematyki. Są jeszcze książki typowo stalkerowskie ale w rosyjskich (ukraińskich?) wersjach językowych.
"Pewnego pięknego październikowego poranka Umierająca Ziemia połknęła własne bebechy i zmarła w konwulsjach" - Opowieść Poety: Pieśń Hyperiona.

Za ten post szczypiorofix otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Stalker Rambo.
Awatar użytkownika
szczypiorofix
Tropiciel

Posty: 267
Dołączenie: 20 Cze 2011, 20:50
Ostatnio był: 26 Sty 2017, 14:03
Miejscowość: Wawa
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 44

Re: Post-apokaliptyczne książki

Postprzez Przemek77 w 27 Cze 2012, 06:35

Polecam "Ja, Gelerth" Władysława Pasikowskiego. Stosunkowo mało znana książka (ukazało się chyba jedno wydanie), ale jest to coś wspaniałego.
Opowiada o człowieku, Polaku, podróżującym przez zniszczoną wojną nuklearną Europę. Oprócz band rzezimieszków głównym zagrożeniem są złowrodzy Teutonowie. Gelerth powoli wikła się w intrygę o zasięgu wręcz międzyplanetarnym (sic!). Poznaje smak niespodziewanej zdrady ale i prawdziwej przyjaźni. Świetny klimat i mnóstwo nawiązań m.in do legend arturiańskich (Żołnierze Okrągłego Stołu). Polecam, choć pozycja trudna do zdobycia, obecnie czasami na allegro się trafia albo w formie e-booka.
Pijany listonosz ze świata modliszek
Przywozi mi listy, i niszczy mi ciszę,
Której nie ma i tak;
Bo jest dziecko moje i sny atomowe,
I myśli myśliwce co są odrzutowe -
Ich huk - to dla mnie - znak.

Za ten post Przemek77 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Tormentor, Darth ReX.
Awatar użytkownika
Przemek77
Przewodnik

Posty: 904
Dołączenie: 26 Maj 2008, 13:17
Ostatnio był: 29 Gru 2022, 21:38
Miejscowość: LUBLIN
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 118

Re: Post-apokaliptyczne książki

Postprzez margarita w 28 Cze 2012, 14:26

Hm. Może "Samotność anioła zagłady" Szmidta? Książka o gościu, pracującym w bazie rakietowej i jego życiu po "wojnie totalnej", najkrócej mówiąc.
– Tato, dlaczego nie możemy jechać z tobą?
– (do siebie) Bo jesteś mortalem, synku, a ja nie lubię paradoksu.
Awatar użytkownika
margarita
Stalker

Posty: 191
Dołączenie: 14 Gru 2011, 19:17
Ostatnio była: 21 Lis 2015, 21:28
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 129

Re: Post-apokaliptyczne książki

Postprzez Isza w 09 Lip 2012, 22:00

Z pozycji nie wymienionych na stronie 13schronu jest jeszcze kultowa pozycja :
"Wodny świat" Allana Maxa Collinsa (jest także film)

"W przyszłości nastąpi ocieplenie klimatu. Stopią się lodowce. Ziemia zatonie. I zostanie tylko... Wodny Świat.
Ci, którzy przeżyli, stracili wszelką nadzieję. Mieszkają na prymitywnych łodziach i tratwach, dookoła mając tylko bezkresne morze, na którym grasują piraci. Żyja w świecie, w którym panuje jedynie nicość... i szaleństwo. Ale wszyscy słyszeli, że gdzieś, daleko, istnieje ostatni skrawek żyznej suchej ziemi, stałego lądu. I tylko jeden człowiek moze go odnaleźć. "

Można także sięgnąć po pozycje :

"Mgła" Stephena Kinga (także jest do obejrzenia film o tym samym tytule)

Jest to ciekawe spojrzenie na postapokalipsę z punktu widzenia ludzi, którzy postawieni są w ekstremalnej sytuacji z praktycznie zerową wiedzą o przetrwaniu i o tym co się faktycznie dzieje.

Z kilimatów post-apo i żywymi trupami to zapewne Książka „The Walking Dead. Żywe trupy. Narodziny gubernatora” na podstawie serialu The Walking Dead.

Jest sporo tytułów związanych z takimi klimatami. Na koniec mogę jeszcze zaproponować pozycję polskiej autorki Magdaleny Kozak- Fiolet.
" Nie wiem czemu żołnierz idzie do ataku ... ale idzie"
Awatar użytkownika
Isza
Stalker

Posty: 112
Dołączenie: 17 Wrz 2011, 01:53
Ostatnio była: 06 Maj 2015, 12:42
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 35


Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości