Polski system edukacji :facepalm:

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Polski system edukacji :facepalm:

Postprzez Zari w 11 Sty 2011, 00:00

Ten temat możecie potraktować jako zwykłe narzekanie, bo w końcu o to chodzi :P
Ale pomyślcie, ile z was nie raz mówiło: "Przecież mi to się w ogóle nie przyda..." albo "Na cholerę mi to w dorosłym życiu". Jeżeli są tutaj takie osoby to możecie również ponarzekać na Polski System Edukacji.
Na przykład, czy w przyszłości przyda mi się "Tabelka- Ciepło Właściwe substancji" i obliczanie ciepła które trzeba dostarczyć bla bla bla...? Wątpię abym miał (np.) kuchenkę która da mi tylko tyle ciepła ile wpiszę, bo to po prostu niemożliwe. Inny przykład, wiązania chemiczne, pytam się po co mi to? Co, ekspedientka w sklepie zapyta się mnie jakie wiązanie posiada np. chleb? Ehh... mógłbym długo wymieniać ale tyle na początek chyba wystarczy.
Ja rozumiem że wiele z was powie że to wiedza ogólna i musimy to wiedzieć żeby nie być głupi, ale litości. Mogliby nas uczyć czynności codziennego życia (np. jak wypełniać PIT-y xDDD)
Ponarzekajcie też trochę :P
QA Analyst w Fool's Theory | W Gamedevie od 2019 roku
The Farm 51 | Intermarum | Fool's Theory
Image
Awatar użytkownika
Zari
Weteran

Posty: 602
Dołączenie: 28 Sie 2008, 10:48
Ostatnio był: 07 Wrz 2024, 14:00
Miejscowość: Chorzów
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 69

Reklamy Google

Re: Polski system edukacji :facepalm:

Postprzez MatrixSTR w 11 Sty 2011, 00:21

No cóż niektórym taka wiedzą może się przydać jak pójdą na studia chemiczne na przykład :) Zresztą ja miałem na to taki sposób że tego co jest mi nie potrzebne uczyłem się tylko tyle żeby zdać, a przykładałem się do potrzebniejszych zagadnień :) I chyba nie było tak źle skoro zdobyłem Maturę oraz zdałem Egzamin Zawodowy (który zdaje jakieś 15% ludzi) :)
Awatar użytkownika
MatrixSTR
Modder

Posty: 1097
Dołączenie: 26 Maj 2009, 23:44
Ostatnio był: 24 Wrz 2024, 05:14
Miejscowość: Gdzieś Daleko W Wielkopolsce
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 276

Re: Polski system edukacji :facepalm:

Postprzez Bambosz107 w 11 Sty 2011, 00:33

Jeżeli będziesz się starać na studia typu medycyna, to jest Ci to jak najbardziej potrzebne. Dla mnie natomiast kompletnym idioctwem jest wymóg czytania lektur. Nie, żebym nie lubił czytać - książki pochłaniam w zatrważających ilościach, jednak gdy jestem zmuszany do czytania zagranicznych powieści, romansów i innych dupereli, zadaję sobie pytanie: po co? Polska literatura to jeszcze rozumiem, nie należy zapominać o naszych dziełach, ale patrząc z perspektywy czasu, dobór lektur staje się coraz to gorszy. Uważam, że uczeń powinien mieć możliwość wyboru pięciu z, powiedzmy, trzydziestu lektur do przeczytania, a nie być zmuszany odgórnie do pewnych tytułów.
Go Go Power Rangers!!
Awatar użytkownika
Bambosz107
Legenda

Posty: 1280
Dołączenie: 10 Maj 2009, 21:50
Ostatnio był: 15 Cze 2022, 20:42
Miejscowość: Tarnów
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 87

Re: Polski system edukacji :facepalm:

Postprzez matig19900 w 11 Sty 2011, 11:18

wszystko się zgadza ale już w liceum/technikum już raczej się bardziej w przód wybiega co się chce dokładniej robić dalej. fakt, poszedłem w zupełnie innym kierunku niż poszedłem do technikum.
podam kilka przykładów:
mój profil w technikum to był technik informatyk i niech ktoś mi powie po co mi na takim kierunku: chemia, biologia oraz geografia. nie mam zamiaru iść w stronę medycyny lub chemicznych kierunków więc dla mnie to zbyteczna wiedza. po 2-3h w tygodniu na te przedmioty na TI to jest naprawdę głupota no ale cóż zrobić.
teraz jestem na prawie (wiem wiem ale tak wyszło...) i np mam coś takiego jak prawo rzymskie. wiedza nie praktyczna a trzeba wkuwać prawie całą książkę na pamięć. fakt, że jest to wprowadzenie do prawa cywilnego i częściowo się na nim opiera ale to już jest przeszłość a cywila i tak się muszę uczyć i tak. tak samo jak u nas technologia informacyjna. może i trochę przydatna rzecz ale nasz typ jest straszny i w magiczny sposób jest u niego jakieś 1/5 roku i te osoby sobie odsypiają tam noc :D
no to tyle na chwile obecną mojego narzekania ;)
...vim vi repellere licet...

matig19900
Wygnany z Zony

Posty: 136
Dołączenie: 19 Gru 2010, 12:42
Ostatnio był: 03 Kwi 2013, 21:21
Miejscowość: ostrowiec św.
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 20

Re: Polski system edukacji :facepalm:

Postprzez Sava w 11 Sty 2011, 11:32

mój profil w technikum to był technik informatyk i niech ktoś mi powie po co mi na takim kierunku: chemia, biologia oraz geografia.


W interesie Państwa polskiego, jest aby kazdy obywatel w trakcie obowiązkowej nauki (do 18 roku życia) Został wykształcony ogólnie. Ministerstwo edukacji narodowej rozliczane jest z wyników uczniów, co za tym idzie musi przygotowywać egzaminy, testy etc. po to aby istniał system porównawczy z innymi krajami. Dzięki temu porównaniu na ten przykład - Inwestorzy chętniej popatrzą na panstwo w której kadra pracownicza o wykształceniu średnim, ma teoretycznie wiedzię lepszą niż obywatel w... nie wiem dla przykładu - Rumunia. Kraj jest w oczach koncernu lepszym miejscem na inwestycje zaś obywatele mają pracę.

Musicie patrzeć na edukację narodową w ogólnym (globalnym nawet) świetle. Nie zaś na zasadzie - MNIE to ciul obchodzi, nie przyda mi się w przyszłości.
Ostatnio edytowany przez Sava, 11 Sty 2011, 20:29, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Sava
Kot

Posty: 48
Dołączenie: 01 Paź 2008, 19:23
Ostatnio był: 07 Lut 2014, 17:52
Miejscowość: Kraków
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 2

Re: Polski system edukacji :facepalm:

Postprzez matig19900 w 11 Sty 2011, 11:50

to skoro mamy mieć wykształcenie z każdego kierunku to niech zaczną z tych przedmiotów uczyć rzeczy, które naprawdę mogą się nam przydać. co z tego, że mamy te przedmioty i musimy sie ich uczyć jak po jakimś czasie zapominamy co było np z chemii o jakichś reakcjach łańcuchowych. niech np zaczną uczyć jak destylować bimber, jak sobie w najlepszy sposób radzić z kacem itd.
wtedy ta nauka miała by sens :)
...vim vi repellere licet...

matig19900
Wygnany z Zony

Posty: 136
Dołączenie: 19 Gru 2010, 12:42
Ostatnio był: 03 Kwi 2013, 21:21
Miejscowość: ostrowiec św.
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 20

Re: Polski system edukacji :facepalm:

Postprzez jalkavaki w 11 Sty 2011, 13:45

Jeśli nie pójdziesz w kierunku chemii tonie zapamiętasz jak jaka reakcja zachodziła.Ale zapamiętasz, że jest coś takiego jak reakcja chemiczna i ogólne zasady jej znasz.
Sam będąc w szkole zadawałem sobie nie raz pytanie: "po chu...steczkę mi wiedza o tym czy tamtym". Teraz żałuję, że miałem kiepską nauczycielkę od chemii czy matematyki czy informatyki. Bo chciałbym więcej z tych dziedzin rozumieć, nie wiedzieć. Bo wiedzę się zawsze znajdzie.
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193

Re: Polski system edukacji :facepalm:

Postprzez Piterxd w 12 Sty 2011, 01:22

Poczekajcie na studia (mowa do tych co jeszcze nie studiują :wink:). Tam się przekonacie że połowa przedmiotów to tak naprawdę "zapychacze czasu" i są zupełnie nie przydatne w danej dziedzinie. Studiuję inżynierię budowlaną. Przedmiotami głównymi na pierwszym roku są matematyka i fizyka - jak najbardziej trafne, a także geometria wykreślna i rysunek techniczny. Chemię także mamy ze względu na materiały budowlane - jest ona na niskim poziomie :wink: Ale po co takie przedmioty jak: techniki pracy umysłowej, Zrównoważony rozwój regionu bałtyckiego, technologia informacyjna czy wf? A w drugim semestrze język obcy. Po jaką cholerę takie przedmioty przyszłemu inżynierowi budownictwa? :facepalm: Totalna paranoja
Image
Awatar użytkownika
Piterxd
Przewodnik

Posty: 947
Dołączenie: 20 Sty 2008, 18:15
Ostatnio był: 06 Maj 2014, 22:05
Miejscowość: Braniewo
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 182

Re: Polski system edukacji :facepalm:

Postprzez xionc w 12 Sty 2011, 12:51

Kolega matig19900 przypadkiem nie studiuje na wrocławskim uniwerku? Prawo Rzymskie dawało rade, wywalić pare rzeczy i masz podstawy cywila. Zresztą rzym na wszystkich wydziałach prawa jest?
Temat lektur - temat rzeka, pewne rzeczy trzeba znać, np takiego Conrada, Dżume czy Jądro Ciemności świetnie sie czytało nie wiem w czym problem? Po prostu ludzie teraz nie czytają, nie chcą i nie lubią. I już są tego efekty - wtórny analfabetyzm, tłuszcza nie rozumie byle pisma nie wspominając o napisaniu jakiegoś. Potem przychodzi do mnie taki misio żeby mu przeczytać co tam US napisał bo on nie rozumie. A do wypełniania pitów są specjalne programy , nie wiem kto jeszcze klepie to ręcznie. Po co inżynierowi budownictwa język obcy? Żeby rozumial co do niego sie mówi i to nie dotyczy tylko inżynierów. Potem mamy takich bobów budowniczych i walące sie domy i zapadające sie drogi. A wf -żebyś nie spocił sie jak świnia jak będziesz chodził z teodolitem czy innym sprzętem.
Image

Za ten post xionc otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive jalkavaki.
Awatar użytkownika
xionc
Przewodnik

Posty: 906
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:33
Ostatnio był: 19 Lip 2022, 20:36
Miejscowość: Zg-c
Kozaki: 171

Re: Polski system edukacji :facepalm:

Postprzez matig19900 w 12 Sty 2011, 14:03

kolega matig19900 studiuje na UMCSie w Lublinie ;)
spadkowe jest nie potrzebne, rodzinne, i część zobowiązań :)
czyżbyś też studiował prawo?? ;p
osobiście bardzo lubię czytać literaturę z XX wieku. jest tam bardzo dużo ciekawych informacji a pozatym jest to najnowsza historia której w szkołach i tak nie uczą
...vim vi repellere licet...

matig19900
Wygnany z Zony

Posty: 136
Dołączenie: 19 Gru 2010, 12:42
Ostatnio był: 03 Kwi 2013, 21:21
Miejscowość: ostrowiec św.
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 20

Re: Polski system edukacji :facepalm:

Postprzez Piterxd w 12 Sty 2011, 14:14

xionc napisał(a):Po co inżynierowi budownictwa język obcy? Żeby rozumial co do niego sie mówi i to nie dotyczy tylko inżynierów. Potem mamy takich bobów budowniczych i walące sie domy i zapadające sie drogi. A wf -żebyś nie spocił sie jak świnia jak będziesz chodził z teodolitem czy innym sprzętem.


Dobre sobie, szkoda tylko że większość inżynierów wyjeżdża z Polski i za granicą uczy się języka.
Image
Awatar użytkownika
Piterxd
Przewodnik

Posty: 947
Dołączenie: 20 Sty 2008, 18:15
Ostatnio był: 06 Maj 2014, 22:05
Miejscowość: Braniewo
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 182

Re: Polski system edukacji :facepalm:

Postprzez xionc w 12 Sty 2011, 14:23

W lipcu sie obroniłem. WPAiE na UWr pozdrawia. Żeby było śmieszniej na początku też chciałem iśc do Lublina.
Zgaduje że do rzymu uczyłeś się z Dębińskiego? Najlepszy chyba podręcznik do tego przedmiotu.
Piterxd: Szkoda że dopiero wtedy, może nie musieliby wtedy zaczynać na zmywaku.
Image
Awatar użytkownika
xionc
Przewodnik

Posty: 906
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:33
Ostatnio był: 19 Lip 2022, 20:36
Miejscowość: Zg-c
Kozaki: 171

Następna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości