Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 27 Lut 2014, 14:42

To może Zajdel, Snerg, Lem? Przy czym pierwszy z nich trzech chyba jest najłatwiejszy do strawienia. A jeśli masz ochotę na dużo opowiadań "retro" sci-fi, to zobacz zbiory "Kroki w nieznane". Kojarzę sprzed X lat starą serię (sześciotomową, po latach pociągnięto to dalej), zamkniętą ponoć z przyczyn politycznych i pamiętam jak przez mgłę, że mi się podobała - różni autorzy i jedyne co ich chyba łączy, to gatunek. No i mój ojciec lubi "Kroki...", więc to poniekąd kolejny argument "za" :E
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 27 Lut 2014, 14:56

Gizbarus napisał(a):Zwłaszcza nie dla pokolenia wychowanego na tasiemcach typu "Harry Potter" :caleb:


Jakaś moda na deprecjonowanie cyklu o HP?
Sorry, Giz, ale primo: 7 tomowy cykl to na pewno nie jest tasiemiec.
Secundo: w zalewie rynkowego gówna dla dzieci i młodzieży, saga HP przez ostatnie 10 lat wyróżnia się jakością i stylem. Bardzo dobra i mocna literacko pozycja. Powiem więcej, Harry w końcówce lat 90 ożywił i wykreował rynek książek dla młodzieży, na którym kurz hulał i grzyby rosły. To mądra, dobra literatura dla młodszego czytelnika, do Tolkiena się oczywiście nie umywa, ale i chyba nie takie jest jej założenie.

Za ten post Realkriss otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive vandr, Universal, Kudkudak, Krige.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Gizbarus w 27 Lut 2014, 15:08

Kriss, dla mnie osobiście HP to właśnie dno dna - próbowałem się przekonać do przeczytania, ale nie mogłem jakoś nigdy przebrnąć dalej niż kilka stron. Ale może wynika to z tego, że to jednak zbyt młodzieżowe było, jak na tamte lata kiedy czytałem.

Jeśli już mam czytać coś infantylnego, wolę przeczytać cykl space opery Jacka Campbella "Zaginiona Flota" - też nie porywa jakością bohaterów i nudzi nieco infantylnym prowadzeniem historii, jednak czuć tam namacalnie klimat okrętu wojennego i wszechobecnej pustki poza nim.
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Co czytacie?

Postprzez Kudkudak w 27 Lut 2014, 15:42

A dla mnie HP jest jak najbardziej dobrym wyborem dla osobników w przedziale wiekowym tak do 11 roku życia, a jeśli już mowa o gimnazjum to na pewno będzie o wiele lepszym wyborem niż wspomniany Tolkien dla osób nie cierpiących opisów przekraczających długość 20 stron :E Ja "zmarnowałem" swoje życie czytając wszystkie 7 części i gdybym miał kiedyś dzieciaka ( ja + dziecko = :ati: ) wybrałbym właśnie to dla młodej osóbki. No i widzisz, wychowałem się na HP a Silma jak i Władca są moimi ukochanymi książkami, choć Silma jest taką mitologią i czyta się o wiele ciężej niż "podstawkę" :D
Image
Image Image Image Image Image

Za ten post Kudkudak otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Realkriss.
Awatar użytkownika
Kudkudak
Legenda

Posty: 1462
Dołączenie: 02 Lis 2011, 18:55
Ostatnio był: 02 Maj 2020, 00:25
Miejscowość: atomizer
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: RPG-7u
Kozaki: 656

Re: Co czytacie?

Postprzez Method w 27 Lut 2014, 16:07

Jak szukacie infantylnej historii w wersji "dla dorosłych" to polecam nowego Wiedźmina. :P

marcel napisał(a):Inna natomiast sprawa jest z cyklem "www...", Ciszewskiego. [...]


Osobiście z serii "www" w ręce wpadła mi "www.ru2012.pl". Wiedziałem że są inne książki z tej serii, ale akurat ta mi wpadła w ręce jako pierwsza (i już raczej ostatnia). Tym razem główna akcja przypada na rok 2012 (cóż za zdziwienie), a głównym miejscem akcji będzie Borne Sulinowo.

Niestety, odczucia podobne jak marcela- główni bohaterowie, wyszkoleni komandosi z GROMu (choć teraz jest ich ledwo garstka) znowu będą się lać z Niemcami, z Rosjanami, Amerykanami. Kobiety ponownie są "żywymi lalkami"- rozemocjowane, bezbronne, przypominały mi szkolne czasy kiedy to klasowe "beksy" z płaczem biegły do nauczycielki bo ktoś je pociągnął za warkocz. Tutaj rolę nauczycieli pełnią ich "prawdziwi macho". Już z samego początku wpadają w kłopoty, a ich dzielni mężczyźni muszą je ratować. Dalej jest wciąż nielogiczne- oddział jest ścigany przez praktycznie każdego, każdy chce ich dopaść (ze względu na jakiś element, dzięki któremu zadziała wehikuł czasu), a bohaterowie ciągnął za sobą owe "księżniczki" w największy meksyk- dochodzi do tego, że jesteśmy świadkami sporej bitwy (co mnie w sumie troche zdziwiło, bo nie miałem pojęcia że w Bornym jest tyle miejsca), w środku której znajdują się nasi bohaterowie wraz ze swoimi "ciapami". Szkoda że autor traktuje kobiety jak małe dziewczynki- nawet używanie przez całą książkę zdrobnień typu "Rozalka" jednoznacznie wskazuje jakie w tej książce są kobiety.

Oprócz tego trochę szkoda że ja, jako "świeży" czytelnik musiałbym przeczytać wcześniejsze książki z serii, aby się odpowiednio połapać. Co chwila skaczemy po wydarzeniach, w formie wspomnień wracamy do czasów II WŚ, do czasów zanim zaczęła się akcja (czyli chyba 2007)- co chwila jestem czymś zaskakiwany, jak tylko uda mi się ułożyć w głowie jakąś historię dotyczącą wcześniejszych wydarzeń autor dopisuje coś nowego, całkowicie zmieniającego moją teorię. Jest też wiele nawiązań do przeszłości, które niedopowiedziane rodzą mi w głowie pytanie "o co tu chodzi?". Pewnie dla czytelnika poprzednich części będzie wszystko jasne, dla mnie niestety powstał tylko mętlik.

Na plus opisy- całkiem dobrze opisane umundurowanie, broń, miejsce wydarzeń (Borne)- bez wchodzenia w nudne szczegóły, ale wystarczająco dobrze by osoba nie zainteresowana militariami mogła zrozumieć co i jak.

Dobrze też że autor nie przeszarżował z "historią alternatywną"- mimo tego skakania po datach bohaterowie nie dokonują jakiś znaczących zmian, mogących mieć wpływ na dalsze losy kraju, czy Ziemi. Z drugiej strony- czy będąc z przyszłości i znając prawie każdy ruch jaki będzie mieć miejsce nie łatwiej i lepiej byłoby zorganizować zamach na pare osób takich jak Hitler, czy Stalin? Troche głupio, że dysponując tak potężnym narzędziem jak wehikuł czasu bohaterowie decydują się na typowo siłowe akcje.
Image
Awatar użytkownika
Method
Weteran

Posty: 561
Dołączenie: 16 Cze 2009, 21:32
Ostatnio był: 29 Mar 2022, 17:55
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 174

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 28 Lut 2014, 10:20

Gizbarus napisał(a):Kriss, dla mnie osobiście HP to właśnie dno dna - próbowałem się przekonać do przeczytania, ale nie mogłem jakoś nigdy przebrnąć dalej niż kilka stron.


Bez urazy, Giz, wiem, że jesteś człowiekiem prawdziwie inteligentnym i bardzo oczytanym, ale jak widzę takie stwierdzenie, to wątroba mi się przewraca. Ubliżasz swojej inteligencji, oceniając książkę, której iks lat temu przeczytałeś parę stron - jako dno dna. Może fabuła Ci nie odpowiadać, ale sposób pisania jest na bardzo dobrym poziomie. Na miano dna dna, oprócz "książek" celebrytów i Coelho mało co zasługuje. Nawet "Ołowiany świt" ma swoje zalety :E

Speak of the devil, ja aktualnie czytam "Ślepą plamę" i bardzo mi się podoba, ale... napiszę, jak skończę i w odpowiednim temacie.

Za ten post Realkriss otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive KOSHI.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Soviet w 28 Lut 2014, 10:35

A ja przeczytałem w końcu Sezon Burz i muszę przyznać, że dość słabo to wyszło.

Wydaje się, że Sapek bardzo szybko potrzebował jakichś pieniędzy czy coś w tym stylu i odwalił taką chałturkę. Czyta się dobrze, bo to Sapek, ale bardzo często tekst przypomina wpisy z sb - autor nawalił wszędzie pełno dennych żarcików i podśmiechujek, gołych bab i flaków, byly by było. W drugiej części jest już nieco lepiej, ale do Sagi jest nadal baaaardzo daleko.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image

Za ten post Soviet otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Kudkudak, Method.
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 19 Cze 2024, 22:59
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Co czytacie?

Postprzez The Witcher w 28 Lut 2014, 12:09

Nie powiedziałbym że było tego dużo więcej niż w sadze czy opowiadaniach, poziom jest podobny. Początkowo książka wydawała mi się dziwna bo Sapek zmienił styl, ale to wciąż stary, dobry Wiedźmin i raczej żaden mój fan ( :suchar: ) nie powinien być zawiedziony.

Ja się teraz zabieram za "Niedokończone Opowieści" Tolkiena.
The Witcher
Legenda

Posty: 1176
Dołączenie: 31 Lip 2008, 09:03
Ostatnio był: 21 Wrz 2024, 08:22
Ulubiona broń: --
Kozaki: 329

Re: Co czytacie?

Postprzez Kudkudak w 28 Lut 2014, 12:14

Poziom podobny chyba do ulotki w poczekalni do dentysty. Książka ma swój dawny klimat tylko od połowy, ale zanim czytelnik tam dojdzie... oj, naczyta się sporej dawki niewidźminowskich opisów, "wymyślnych" i "mądrych" wstawek które całkowicie zabijają tak pięknie utworzoną atmosferę z poprzednich tomów. No i ta fabuła... :caleb:
Image
Image Image Image Image Image
Awatar użytkownika
Kudkudak
Legenda

Posty: 1462
Dołączenie: 02 Lis 2011, 18:55
Ostatnio był: 02 Maj 2020, 00:25
Miejscowość: atomizer
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: RPG-7u
Kozaki: 656

Re: Co czytacie?

Postprzez Tajemniczy w 28 Lut 2014, 21:33

"Powstanie 44" N.Daviesa żem wypożyczył. Bardzo ciekawa lektura ponad 800 stron.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Co czytacie?

Postprzez Voldi w 14 Mar 2014, 22:30

Dwie pozycje:
Andrzej PIlipiuk - Czerwona Gorączka
Ann Aguirre - Enklawa

Pierwsza - autora nie trzeba nikomu chyba przedstawiać. Pokrótce - zbiór opowiadań kompletnie różnych tematycznie i w żaden sposób ze sobą nie powiązanych. Sporo tam tematyki PRLu i życia w ustroju komunistycznym w ogóle, ale trafia się też perełka dla osób bardziej związanych z krasnoludami, elfami i bardziej "magicznymi kwestiami". Tematy opowiadań są świetne, fabuła każdego z nich nie pozwala się oderwać. Główni bohaterowie wyraziści, wizje realistyczne i możliwe (w przypadku opowiadania traktującego o wydobyciu ropy i buncie chrześcijan w... muzułmańskim Lechistanie (nad Wisłą) - oby nie prorockie). Niektóre sytuacje są pokręcone: jest dziennikarzyna, który do opowieści dziadka, któremu ktoś wybił szybę w aucie starą gazrurką dopisuje historię radzieckiego samolotu odrzutowego z przełomu XIX i XX wieku... Koniec jest zaskakujący ;) Jest także pociąg-widmo Piłsudskiego i mnóstwo innych rzeczy. Nie powiem niestety, jak to się ma do reszty twórczości Pilipiuka, bo - wstyd przyznać - nie znam.
Całkowicie polecam!

Drugi tytuł to tekst amerykańskiej pisarki. Książka kupiona za 7zł w Realu i... tyle jest warta. Napis na okładce głosi "Znajdziecie tu wszystko, co najlepsze w bestsellerach Metro 2033 i Igrzyska Śmierci" - rzekomo komentarz Amazona. Tego drugiego tytułu nie znam, o pierwszym nie tak dawno się wypowiadałem. Cóż... może i faktycznie "to, co najlepsze" się znalazło, ale nie znaczy, że ze sobą gra. Książka jest... prosta, żeby nie prostacka. Oczywiście - postapo, prawdopodobnie bomba, lub inwazja zombie (nie jest wyjaśnione wprost, dopiero gdzieś tam w krótkim dopisku od autorki na końcu (nie czytałem) padają jakieś sugestie. Bohaterką jest kobieta - Łowczyni rzeczonej "Enklawy" czyli podziemnego miasteczka - najprawdopodobniej tuneli metra, ale jako, że urodziła się już po katastrofie - wielu rzeczy nie zna/nie wie. W Enklawie panuje określona, niemal plemienna hierarchia i podobne rytuały.
Pewnego dnia ratuje przyjaciela przed wygnaniem, sama się na nie skazując. A ją z kolei ratuje - tajemniczy i nieznajomy - Cień, więc wylatują razem. Cień pokazuje jej życie na powierzchni, które jest zgoła odmienne od tego, co głosiła "Starszyzna" w tunelach.

Książka zaczyna się robić gdzieś w 1/3 długości, czyli dość szybko, bo całość ma ledwie 300 stron. Ale gdzieś przy 4/5 staje się przewidywalna. To znaczy... może zakończenie było inne, niż się spodziewałem, ale poniekąd z moim pomysłem powiązane. Za cenę 7zł fajny odmóżdżacz na dwa-trzy popołudnia. Autorka starała się wpleść tam trochę przemyśleń natury egzystencjalnej, ale nie zauważa się tego. Akcja pędzi - kilkudniowe wędrówki są często pomijane lub skracane do niezbyt długiego akapitu... Ale może to i dobre.

To z tego, co czytałem ostatnio.
Image
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 30 Maj 2024, 11:26
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 14 Mar 2014, 23:11

Adam Wiśniewski-Snerg - Nagi cel

Trochę jak u Hitchcocka - od początku niezłe tempo, problem w tym, że później Hitch umiera i wszystko nieco siada. Rzecz dzieje się trochę "ponad czasem" (szczegółów nie zdradzę), a bohater staje się elementem... filmu. W 5294D (bo 3D to za mało) - wszystko jest idealnie rzeczywiste, za wyjątkiem tego, że jednak rzeczywiste nie jest ;) Dość prosta intryga, zamach terrorystyczny i powiązane z nim podrywy głównego bohatera są przykrywką dla fantazjowania Snerga. W zasadzie trudno to opisać - tu zrobią to lepiej. Przyjemna, dość prosta fabuła z drugim dnem, którą bardzo dobrze się czyta (niecałe 200 stron machnąłem w jeden dzień). Jak ktoś ma możliwość - polecam.

Barbara Gordon - Nieuchwytny (z polecenia Koshiego)

Koshi mi ją zaproponował i przyznam, że nie żałuję. Rzecz dzieje się w tzw. "Polsce powiatowej" (ściślej w PRLu przełomu Gomułki i Gierka), a chodzi o serię morderstw dokonanych na kobietach w pewnej niewielkiej miejscowości (choć na tyle dużej, by były tam linie tramwajowe, co jest przynajmniej przez jakiś czas istotne). Bardzo szybko znajdują się winni... i równie szybko okazują się czyści jak łza. No, poza jednym, który zarżnął własną żonę. Nie zabił ogrodnik, a ja w sumie do końca nie podejrzewałem faktycznego sprawcy. Jest też wątek miłosny, całkiem zgrabnie wprowadzony. Wszystko z perspektywy kobiety, toteż nie mogą dziwić różne prztyczki wymierzone w męską naturę :E Też kawałek dobrej lektury. Czytałem na komórce, a i tak nie mogłem się oderwać.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości