Kara śmierci

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy jesteś za wprowadzeniem kary śmierci w Polsce?

Tak
88
62%
Nie
55
38%
 
Razem głosów : 143

Re: Kara śmierci

Postprzez Terminus w 09 Sie 2011, 07:01

Na chwilę do 100% pewności:
Niejaki O.J.Simpson zabił przed swoim domem na oczach sąsiadów żonę i jej kochanka [?]. Po pościgu policyjnym, transmitowanym przez wszystkie TV w USA został zatrzymany. Miano wszystko: narzędzie zbrodni, DNA, świadków. Odbyły się 2 procesy: karny w którym został uniewinniony i cywilny w którym uznano go winnym.
Inna historia: Pewien Latynos, nikt sławny, został skazany na karę śmierci z zabójstwo w czasie jakiegoś napadu. Policja miała broń z jego odciskami, zeznania świadka. Przesiedział 10 lat w celi śmierci, zanim kolejna apelacja poparta nowym materiałem dowodowym [DNA] i weryfikacja zeznań świadka, który jak się okazało sam popełnił zabójstwo, ale ratując własną głowę obciążył kolegę, doprowadziła do uniewinnienia. Gdyby nie determinacja obrońców gość "za niewinność" dostałby zastrzyk...
W obydwu tych sprawach prokurator był pewien, że ma 100% pewności skazania sprawcy. Nie piszę 100% pewności winy. Prokurator i policjanci to urzędnicy, których rozlicza się z wyników. A wynik to skazanie. Ostatnia sprawa oskarżenia i zatrzymania a potem zwolnienia szefa MFW pokazała jak prokuratura potrafi się zbłaźnić dążąc do sukcesu.

Polska. Zdzisław Marchwicki "Wampir z Zagłębia". Oskarżony o zabicie kilkunastu kobiet, skazany po pokazowym procesie na karę zasadniczą. Oskarżony nie przyznał się do winy. Wyrok wykonano. Po jego procesie do bycia "Wampirem" przyznał się Piotr Olszowy. Ponieważ już skazano "sprawcę" władze go wypuściły. Po kilku dniach zabił żonę i dzieci a następnie skończył z sobą.
Oczywiście należy patrzeć na to przez pryzmat PRL-u ale podałem ten przykład jako kolejny dowód działania prokuratur na całym świecie pod presją wyniku. Zwłaszcza w sprawach głośnych "medialnie".

Mówicie, że skazywać na karę zasadniczą powinno mając 100% pewność. Zapominacie o podstawowej sprawie: policja, prokuratura i sąd to są ludzie. Zwykle omylni.
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive KoweK, Upiór, Universal.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Reklamy Google

Re: Kara śmierci

Postprzez Upiór w 09 Sie 2011, 23:09

Tu się zgodzę, przyznaję, nie wziąłem pod uwagę tego faktu. Łatwo wymagać nieomylności jak się zapomni, że to tacy sami ludzie jak my.
Tak czy siak, nie zmienia to moich przekonań o słuszności kary śmierci w niektórych wypadkach. Choć wiem oczywiście, że to nierealne. A jeśli nawet byłoby realne, to wciąż ryzykowne.
"Dlatego - mimo druty, wieże i strażnice
Tam chcemy dotrzeć, gdzie nam dotrzeć zabroniono" - Jacek Kaczmarski, "Stalker"
Awatar użytkownika
Upiór
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 02 Sie 2011, 23:40
Ostatnio był: 22 Lut 2013, 13:46
Miejscowość: Ghost Town
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 14

Re: Kara śmierci

Postprzez xionc w 10 Sie 2011, 08:58

Fajnie fajnie Terminus ale OJ Simpson był winny tylko udało mu sie uniknąć kary bo miał dobra papuge a policja spaprała sprawe. Na szczęscie OJ teraz siedzi za napad więc na jakiś czas mają go z głowy
Image
Awatar użytkownika
xionc
Przewodnik

Posty: 906
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:33
Ostatnio był: 19 Lip 2022, 20:36
Miejscowość: Zg-c
Kozaki: 171

Re: Kara śmierci

Postprzez Terminus w 10 Sie 2011, 10:29

Xionc: Podałem ten przykład jako jeden z dowodów niedoskonałości wymiaru sprawiedliwości. Jeżeli można uniewinnić gościa złapanego z "dymiącym pistoletem" to i można skazać "za niewinność". OJS miał drogiego i bardzo skutecznego adwokata, który wmówił ławie przysięgłych złożonej z samych murzynów, że policjanci od początku byli źle nastawieni do podsądnego z przyczyn rasowych i popełnili błędy proceduralne. Z drugiej strony łatwo sobie wyobrazić sytuację, gdy "szaraczek" oskarżony o morderstwo będzie miał marnego obrońcę z urzędu i młodego, ambitnego, oraz zdeterminowanego do zrobienia kariery prokuratora. I co wtedy?
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Kara śmierci

Postprzez KOSHI w 18 Mar 2012, 20:24

Niby to nie zgodne z etyką, chrześcijaństwem (bo powinno się przebaczać wrogowi, tak piszą w Biblii) itp. aspektami moralnymi, ale jak widzę akcje, że koleś popierdziala po wyspie i robi demolkę a`la GTA (i zabija 90 osób) to z miejsca dałbym mu czapę. Młotkiem 5kg w łeb z miejsca, wyrwać chwasta, nawet nie jakieś prądy, zastrzyki itp. , po co koszty robić dodatkowe. Po jakiego grzyba państwo ma utrzymywać takie ścierwa i obywatele mają na nich płacić? Za zabójstwo, w którym winę uwodniono bezsprzecznie, a zwłaszcza zabójstwa planowane, zabójstwa spowodowane skutkami alkoholu, narkotyków, gwałty, pedofilię, zbrodnie wojenne, więzienia ludzi po paręnaście lat bez ich zgody i inne wykroczenia daleko niszczące ludzką godność i zaburzające jego poczucie wartości - kara śmierci. Może się wtedy ktoś zastanowi co robi, jak będzie wiedział, że grozi to śmiercią. W takich przypadkach miłosierdzie do bliźniego maleje u mnie do 0. Żadnej tolerancji.
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1325
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 16 Paź 2023, 14:40
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Kara śmierci

Postprzez djcycu w 18 Mar 2012, 20:44

Też jako katolik mam problem co z tym zrobić... Na przykład weźmy sobie takiego Uładisłaua Kawalioua... On i jego kolega zostali skazani za zamach w Białoruskim metrze. Nie jest jednak to pewne ponieważ byli torturowani a jak wiemy to jest najlepszy sposób na wmówienie komuś winy. Nie walę tu teoriami spiskowymi ale jeśli nie byli winni? Nikt się wiele nie ociągał tylko szybciutko ich skazano, egzekucję wykonano a sprawę zamknięto...

Wspomniałem wyżej że jestem katolikiem więc takiego czegoś jak kara śmierci nie mogę od tak sobie przyjąć. Ja mam jednak pośrednie zdanie... Wprowadzić karę śmierci na straszaka, może mniej ludzi okaże się mordercami bo nie wszyscy przecież muszą być psycholami czyż nie? Mądry człowiek się przestraszy a teksty że to tylko psychol morduje można włożyć między bajki. Brałem udział w niejednej dyskusji o zabijaniu i wynika tu teoria że ludzie niewierzący nie boją się nikogo prócz policji... Skoro tak to zabójca może być bezproblemowo zdrowy psychicznie.

Ścigacz i kilku innych trafnie stwierdził... Jeżeli mamy 100% pewności to wyrywamy chwasta bo szkodził, szkodzi i szkodził będzie... Problemem jednak jest etyka i w tym momencie pytam, gdzie więc etyka walczy przeciw zatwardziałym mordercom i zwyrodnialcom?!
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Kara śmierci

Postprzez KOSHI w 18 Mar 2012, 20:52

@djcycu

Co do straszaka - jeśli nie będzie to respektowane to co to pomoże? Tyle co nic. Jeśli ktoś jest w miarę normalny, może się zastanowi, zanim coś zrobi. Psychole niczego się nie boją, więc jak wpadną to chyba im bez różnicy czy dostaną czapę czy dożywocie. Liczy się tylko ich chęć zaspokojenia żądzy. Wpadka to efekt uboczny.
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1325
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 16 Paź 2023, 14:40
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Kara śmierci

Postprzez djcycu w 18 Mar 2012, 21:01

No właśnie tutaj jest sprawa taka jak opisałem. Psychola nic nie ruszy nawet "staliniec" jak tata mawia... Ale ci "mądrzejsi" co idą sobie kraść a przy okazji stukną kogoś może się nauczą że lepiej kogoś wywrócić, poobijać aniżeli zabijać. Fakt faktem krzywda dalej jest ale przynajmniej wierzyć można w spadek liczby morderstw. Jak wiadomo nie na długo ale zawsze coś.

Co do samych psycholi to pedofilii, gwałtów, morderstw dla zabawy (albo sekty itp) straszak ani nawet taka prawdziwa egzekucja nie wystraszy...

Kwestia straszaka też by pewnie rozwiązała problemy z zabijaniem nowo narodzonych dzieci przez matki oraz głupie strzelanie z wiatrówek do ludzi bądź nawet celowa chęć zabójstwa choćby ze złości co się zdarzało wśród właścicieli wiatrówek. Dla sprostowania powiem że też posiadam i to dwie ale strzelam na sportowo a nie sąsiadowi w łeb bo mi kurę autem zabił.

PS: Wkurzył by mnie jedynie fakt kiedy debilni obrońcy zwierząt (ci cali internauci) by się domagali kary śmierci dla kogoś kto zabił psa, kota (nieważne jak, czy to w wypadku czy celowo). Wg katolicyzmu nawet nie powinno się zwierzęcia wystawiać wyżej aniżeli człowieka.
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Kara śmierci

Postprzez KOSHI w 18 Mar 2012, 21:08

Czytałem kiedyś obszerne życiorysy seryjnych zabójców z USA i niestety większość tych ludzi miała nasrane w głowie. Częściowo z racji negatywnych doświadczeń jakie przeżyli, częściowo z faktu, że sami mieli coś nie teges pod kopułką od urodzenia. Czy oni kiedyś myśleli o karze jaką otrzymają po złapaniu? Wątpię. Kara śmierci dla takich jak najbardziej.
Image

Za ten post KOSHI otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive djcycu.
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1325
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 16 Paź 2023, 14:40
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Kara śmierci

Postprzez lukebuka w 18 Mar 2012, 21:46

I weź takich ludzi zrozum:
podniesiono wiek emerytalny, bo tak naprawdę jest coraz mniej rąk do pracy- całe państwo się burzy!
wielu nie jest za stosowaniem kary śmierci- całe forum się burzy!
jaki tu sens? :facepalm:
...

Fuck me!
Awatar użytkownika
lukebuka
Tropiciel

Posty: 247
Dołączenie: 09 Gru 2011, 17:21
Ostatnio był: 23 Gru 2017, 20:18
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 44

Re: Kara śmierci

Postprzez djcycu w 18 Mar 2012, 22:07

Nie zrozumiałem wiele nic z twojej wypowiedzi. Mógłbyś jaśniej? Nie żebym chciał dokuczyć ale tak na serio to nie wiem o co chodzi :D
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Kara śmierci

Postprzez lukebuka w 18 Mar 2012, 22:19

wyjaśniam:
zgodnie z ostatnimi obliczeniami coraz mniej dzieci się rodzi, a średnia długość życia rośnie (tzw. postęp cywilizacyjny), a co za tym idzie, w przyszłości będzie coraz mniej osób w wieku produkcyjnym.
Dzięki temu możemy wywnioskować, że "roboli" będzie ubywać (niestety). Rząd też sobie zdaje z tego sprawę, toteż zmuszony jest podnosić wiek emerytalny, co wywołuje protesty osób, które sobie nie zdają z tego sprawy.
chodziło się na geografię i WOS :E
Awatar użytkownika
lukebuka
Tropiciel

Posty: 247
Dołączenie: 09 Gru 2011, 17:21
Ostatnio był: 23 Gru 2017, 20:18
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 44

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości