Piwa, jabole, wódka, spiryt, herbata - czyli co lubicie pić

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Piwa, jabole, wódka, spiryt, herbata - czyli co lubicie

Postprzez Gizbarus w 09 Cze 2014, 17:39

No tak, racja - ale co to ma do rzeczy z 'naszymi okolicami geograficznymi', jak to określiłeś? Polska, nie Polska, ale w sumie warzy się tu nie tylko stricte polskie browary... Bo serio, nie ogarnąłem o co ci chodzi :E
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Reklamy Google

Re: Piwa, jabole, wódka, spiryt, herbata - czyli co lubicie

Postprzez lehoslav w 09 Cze 2014, 17:43

Gizbarus napisał(a):No tak, racja - ale co to ma do rzeczy z 'naszymi okolicami geograficznymi', jak to określiłeś? Polska, nie Polska, ale w sumie warzy się tu nie tylko stricte polskie browary... Bo serio, nie ogarnąłem o co ci chodzi :E


A warzy się u nas piwo z manioku przeżuwanego przez Indianki? ;)
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)

Za ten post lehoslav otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Gizbarus.
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Re: Piwa, jabole, wódka, spiryt, herbata - czyli co lubicie

Postprzez Universal w 09 Cze 2014, 17:48

lehoslav napisał(a):Co do piw smakowych, miodowych, wiśniowych itp. Chłopaki, nie obraźcie się za pytanie, ale czy wy naprawdę tak po prostu pijacie tego typu babskie trunki??

Ale pitolisz :/ "Babskie" bo co, bo na rynku jest Redds, Sommersby, które z nazwy są owocowe? Przecież to zupełnie inna liga. A piwo nie musi być gorzkie, zależy od stylu. Jeśli chciało Ci się rzygać po IPA, to znaczy, że masz coś spartolone ze smakiem, bądź pijesz koncerniaki mieszane z sokiem i to je nazywasz owocowymi. Przy półce cenowej 5 złotych i wyżej są piwa owocowe, mające normalną goryczkę. Zresztą jeśli o IPA chodzi, to jest jest mnóstwo "poddziałów", np. Imperial IPA, American IPA, nawet Polish IPA (PIPA :suchar:) uwarzyli. I jedne są inne niż drugie, jedne bardziej, drugie mniej gorzkie.

Gizbarus napisał(a):
lehoslav napisał(a):Te smakowe powstają z takiego właśnie piwa z dodatkiem zasładzaczy.


Może się nie znam, nie wiem... Ale chyba nie da się zrobić piwa smakowego inaczej, jak wymieszać właśnie piwo z jakimś sokiem, koncentratem czy dodatkiem...:E

Image

:E

Nieprawda, a przynajmniej nie do końca. Przykład: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kriek. Można też użyć jakiegoś składnika jako słodu, tak w skrócie. Tak ponoć milk stouty robią, dodając laktozę do słodu. Więc się da, tylko nie liczcie na takie piwo od Kompanii SABMillerskiej, Grupy Żywnekena, Carlsberga itp.

Piłem wczoraj Bocka (Koźlaka) z Żywca i stwierdzam, że w tej nowej limitowanej serii jakość przedstawia się następująco: Marcowe > Bock > Białe. Jeśli wziąć pod uwagę pozostałe dwa piwa, to wyglądałoby to jakoś tak: Marcowe > Porter> Bock > Żywiec > Białe. Rzecz jasna ocena subiektywna.
Ostatnio edytowany przez Universal, 09 Cze 2014, 19:21, edytowano w sumie 1 raz
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.

Za ten post Universal otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Dżuz.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 10 Maj 2024, 08:12
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Piwa, jabole, wódka, spiryt, herbata - czyli co lubicie

Postprzez Dżuz w 09 Cze 2014, 18:26

Universal napisał(a):Nieprawda, a przynajmniej nie do końca. [...] Można też użyć jakiegoś składnika jako słodu, tak w skrócie.


Nom, muszem się zgodzić. Podobnie robi się choćby prawdziwe piwa miodowe. Dodaje się miód do brzeczki, a nie do gotowego piwa :caleb: Ale komu by się chciało... i opłacało :P

A co do gorzkości prawdziwego piwa. Skoro jedne z pierwszych piw robiono podobno z orkiszu, czy jakichś innych prymitywnych zbóż, to założenie, że prawdziwe piwo ma być gorzkie, jest jak najbardziej chybione :caleb:
W10 x64 / i5-4670 / MSI GeForce GTX 1070 Ti GAMING 8GB / 8 GB DDR 3 / SSD Samsung 850 Pro 256GB Image
atikabubu Dżuz to morrofag z 10 letnim stażem Image
Awatar użytkownika
Dżuz
Przewodnik

Posty: 968
Dołączenie: 11 Lut 2011, 19:08
Ostatnio był: 22 Gru 2023, 13:24
Miejscowość: Frogville
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 254

Re: Piwa, jabole, wódka, spiryt, herbata - czyli co lubicie

Postprzez LSkiper w 09 Cze 2014, 19:15

Ludzie, wystarczy sobie poprostu obejrzeć filmik przesłany przez @Universal, żeby rozwiać wasze wątpliwości co do rodzajów i smaku piwa, a nie się kłucicie i sracie żarem ;-)
MSI B450A Pro MAX/Ryzen 7 5800X3D/MSI Radeon RX 6700XT/32GB DDR4 3600MHz/2TB WD Blue + 2TB SSD/Logitech MX Master/W10/Cooler Master MWE Gold V2 750W
Samsung Galaxy S22 Ultra
Awatar użytkownika
LSkiper
Tropiciel

Posty: 318
Dołączenie: 19 Gru 2011, 23:27
Ostatnio był: 29 Wrz 2023, 16:36
Miejscowość: Zadupie za Poznaniem
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 38

Re: Piwa, jabole, wódka, spiryt, herbata - czyli co lubicie

Postprzez lehoslav w 09 Cze 2014, 19:24

Ależ nikt tu się nie kłóci. Wymieniami się po prostu swoimi fałszywymi opiniami i przekonaniami :)
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Re: Piwa, jabole, wódka, spiryt, herbata - czyli co lubicie

Postprzez Realkriss w 10 Cze 2014, 09:58

Jeżeli na naszym forumie picie owocowych piw jest miarą kobiecości, to chciałam Was poinformować, że nigdy nie czułam się bardziej babą :E

Menszczyzny piją gorzkielce, jak mniemam? A co z białymi?
Czy jeśli kocham Paulanera, to jestem trochę obojnakiem?
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 21 Gru 2023, 22:34
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Piwa, jabole, wódka, spiryt, herbata - czyli co lubicie

Postprzez lehoslav w 10 Cze 2014, 10:36

Realkriss napisał(a):Jeżeli na naszym forumie picie owocowych piw jest miarą kobiecości, to chciałam Was poinformować, że nigdy nie czułam się bardziej babą :E

Menszczyzny piją gorzkielce, jak mniemam? A co z białymi?
Czy jeśli kocham Paulanera, to jestem trochę obojnakiem?


"Kobiety są statystycznie niższe od mężczyzn"
"Czy jeżeli mam koleżankę wyższą ode mnie, to jestem trochę obojnakiem?"
;)

Żarty żartami, natomiast z moich doświadczeń wynika, że istnieje dość mocna korelacja pomiędzy płcią a preferencjami alkoholowymi.
Masa moich koleżanek pije piwo z sokiem, tłumacząc, że bez soku jest strasznie gorzkie, nie przypominam sobie ani jednego kolegi, który - przynajmniej regularnie - pijałby piwo z sokiem i narzekał na gorzkość "normalnego" piwa. Podobnie o wiele częściej spotkałem się również z piciem różnego rodzaju piw smakowych przez kobiety.
Z winem rzecz jest bardziej wyważona, ale przeważająca większość moich znajomych, stawiających wino na pierwszym miejscu czy np. wpadających na pomysł picia wina na zakrapianej imprezie, to kobiety. Znam trzech facetów, dla których wino jest ulubionym napojem: wszyscy trzej to homoseksualiści :) I zresztą znani mi mężczyźni pijący wino preferują zazwyczaj wytrawne, a kobiety mają zazwyczaj gusta nieco przesunięte w kierunku (pół)słodkich.
Zróżnicowany jest też stosunek do mocnych alkoholi. Dość rzadko spotkałem się z czymś takim, żeby kobieta zachwycała się czystą (z ogórkiem) czy jakimś burbonem...
Czy te preferencje wynikają z kultury (zróżnicowanie kulturowe w tej kwestii istnieje), różnic genetyczno-biologicznych (np. mężczyźni z racji fizjologii potrzebują większych dawek alkoholu dla tego samego efektu, więc mogą preferować mocniejsze alkohole; niewykluczone, że inaczej odbierają smaki, podobnie jak kolory), czy psychologicznych (tendencja facetów do alkoholizmu), czy są "dobre", "złe", "seksistowskie" itp. jest zupełnie obojętne.
I to nie chodzi o to, że "facet nie morze lubieć słotkiego piwa, bo jest niemęski, facet mósi pić wutke!!!11" czy "jak lubiem goszkie piwo, to jestę jak męsztrzyzna???!11" - tylko o statystykę opartą na życiowym doświadczeniu ;)
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Re: Piwa, jabole, wódka, spiryt, herbata - czyli co lubicie

Postprzez Gizbarus w 10 Cze 2014, 14:56

Znam wiele wyjątków w takim razie - cholera wie, może i potwierdzają regułę... Ale fakt pozostaje faktem :P

A dodatkowo obiecany wczoraj opis kolejnych dwóch Argusów sezonowych, tym razem wypita wczoraj Caipirinha oraz właśnie sączony Calamansi Passionfruit. Pierwszy smakuje niemalże jak zwykłe piwo o smaku cytrynowym, tudzież cytrusowym - różni się jedynie czającą się gdzieś w oddali goryczką. Drugi z kolei - jak sama nazwa wskazuje - smakuje marakują. Sam owoc jadłem może dwa razy w życiu, do tego kilkanaście lat temu, tak więc pamiętam sam smak jak przez mgłę... Ale na szczęście jogurty czy soki starają się często przypomnieć mi o istnieniu takiego owocu :suchar: Co by tu rzec - niczym specjalnym się nie różni, ot taki sikacz, lekko słodki, minimalnie gorzki.

Podsumowując - warto spróbować nowych sezonówek Argusa tylko jako ciekawostkę. Nie wyróżniają się niczym specjalnym, a wręcz dziwacznością i miksem smaków potrafią odrzucić.
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Piwa, jabole, wódka, spiryt, herbata - czyli co lubicie

Postprzez lehoslav w 10 Cze 2014, 15:37

Gizbarus napisał(a):Znam wiele wyjątków w takim razie - cholera wie, może i potwierdzają regułę... Ale fakt pozostaje faktem :P


Moja kobita też pije normalne piwo, moja matka z mocnych alkoholi też najbardziej woli czystą itp., ale miałem na myśli ogólne tendencje, które są na podstawie mojego doświadczenia całkowicie jasne.
Nie wykluczam, że może to mieć jakiś związek z miejscem zamieszkania, wiekiem itp. Takie rzeczy odzwierciedlają się przecież na ubiorze, języku itp., równie dobrze mogę się więc odzwierciedlać na preferencjach trunkowych ;) W końcu np. w ostatnich czasach nastąpiło u nas pewne "odwódczenie" (na imprezach u osób średnio-starszych panuje w zasadzie wódka, u młodszych nierzadko alkoholem "podstawowym" jest piwo).
Dlatego zadałem pytanie na ten temat, po prostu mnie to zaintrygowało.
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Re: Piwa, jabole, wódka, spiryt, herbata - czyli co lubicie

Postprzez WagonKurde w 10 Cze 2014, 23:13

Z doświadczenia wiem, żę cwaniaki, które zarzekają się iż smakowe piwa są dla kobiet to sami nie są w stanie z prostą twarzą wypić np 2 bałtyckich porterów od np kormorana.

Ja lubie praktycznie wszystkie piwa, ale najczęściej ograniczam się do jednorazowego wypicia danego smaku, gdyż jednak mam swoich faworytów i szkoda mi kasy na inne piwa jak już raz ich próbowałem.

Miodowe stawiam zawsze na 1 miejscu i nie uważam, że by było dla kobiet ;) z tego co wiem, to większości kobiet właśnie nie smakuje piwko miodowe.

Trzeba panowie zmienić nastawienie na bardziej otwarte ;) czasy, w których liczyło się by było jak najwięcej procent w najmniejszej możliwej cenie odeszły w zapomnienie.

Moment w moim życiu, który uświadomił mi magie piwa zostanie w mej pamięci do końca ;)
Awatar użytkownika
WagonKurde
Kot

Posty: 32
Dołączenie: 27 Maj 2014, 00:47
Ostatnio był: 19 Maj 2016, 00:43
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 8

Re: Piwa, jabole, wódka, spiryt, herbata - czyli co lubicie

Postprzez lehoslav w 10 Cze 2014, 23:16

Ja również lubię próbować nowych marek piwa, ale jednocześnie mam swoje stałe gatunki.
Od kilku dobrych lat moim "piwem podstawowym" jest bawarski Tegernseer. Takie bardzo lekkie i jasne piwko, mniam :)
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość