Powstanie Warszawskie

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Powstanie Warszawskie

Postprzez Terminus w 02 Sie 2011, 15:01

Cóż; pod Monte Cassino nasi aż tak specjalnie też się nie popisali....
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Reklamy Google

Re: Powstanie Warszawskie

Postprzez jalkavaki w 02 Sie 2011, 15:07

W jakim sensie się nie popisali?
w powstaniu brały udział dzieci jako zwykli child soldier

Możesz przytoczyć przykłady? Najlepiej poparte źródłowo.
Co do dzieci w Powstaniu to nie przesadzajmy. Dzieci służyły generalnie jako listonosze w poczcie powstańczej. Ataki na czołgi z benzyną? Może sporadycznie miały miejsce, ale nie było sytuacji, że dzieci wysyłano na front, na rzeź!
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193

Re: Powstanie Warszawskie

Postprzez Tajemniczy w 02 Sie 2011, 17:35

Dzieci używano głównie jako kurierów lub łączników, gdyż były małe, trudno je było zauważyć i były też szybsze. Jednakże wiele z nich zginęło w czasie swojej służby. Nie słyszałem nigdy aby dzieci używano w powstaniu jako żołnierzy ani jako niszczycieli czołgów z butelkami z benzyną. Wyobraźcie sobie szansę dziecka np w walce wręcz- dorosły Niemiec kontra 12-letni chłopak. Wyniku walki można się domyśleć. Więc nie wiem skąd macie informacje o używaniu dzieci w powstaniu jako child soliders.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Powstanie Warszawskie

Postprzez SaS TrooP w 02 Sie 2011, 18:07

Pełniły funkcje frontowe, w ogóle pełniły funkcje wojskowe: to JEST child soldier i tutaj nie ma żadnego wytłumaczenia.

W jakim sensie się nie popisali?


Polski odcinek nie został uchwycony na czas, zostały poniesione duże straty, trzeba było złamać konwencję haską, żeby wyprzeć Niemców, przy czym Green Devils wycofali się sami.
SaS TrooP
Ekspert

Posty: 862
Dołączenie: 22 Gru 2007, 21:43
Ostatnio był: 07 Cze 2019, 01:47
Miejscowość: Wodzisław, Silesia
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 14

Re: Powstanie Warszawskie

Postprzez Universal w 02 Sie 2011, 18:45

Child soldier... A nie ma aby zamiennika w języku polskim? Child soldier, weekend, gros podobnych słów... Nie o taką Polskę oni (i INNI) walczyli :S

---
Raven, yntelygent :E
Ostatnio edytowany przez Universal, 03 Sie 2011, 10:41, edytowano w sumie 1 raz
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.

Za ten post Universal otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Dżuz,
Negative Raven422.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 10 Maj 2024, 08:12
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Powstanie Warszawskie

Postprzez Terminus w 02 Sie 2011, 19:00

@jalkavaki: Źle zaplanowane polskie natarcia mimo męstwa naszych żołnierzy nie przełamały pozycji 3 Pułku Strzelców Spadochronowych 1 Dywizji Strzelców Spadochronowych. Nie udało się uskrzydlić doliny Liri i nie wsparto brytyjskiego 13 korpusu.
Niemców do wycofania się na kolejne pozycje obronne zmusiło dopiero oskrzydlenie 94 dywizji piechoty przez Francuski Korpus Ekspedycyjny 14maja.
O ile czegoś nie pomyliłem...
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Powstanie Warszawskie

Postprzez SaS TrooP w 02 Sie 2011, 19:03

Tak, zapomniałeś dodać o nalocie strategicznym z rozkazu samego Freyberga, który zmiótł z powierzchni ziemi cały klasztor (co było niezgodne z konwencją haską, zakazującą niszczenia mienia historycznego, ale na szczęście Niemcy i tak zdążyli już ukraść i wywieźć wszystkie dzieła...).
Widząc taki obrót spraw około 200 obrońców na samym Monte Cassino zdecydowała się na odwrót, bo nie zdążyliby odbudować pozycji obronnych na czas. Zwiad zastaw wzgórze pustym.
SaS TrooP
Ekspert

Posty: 862
Dołączenie: 22 Gru 2007, 21:43
Ostatnio był: 07 Cze 2019, 01:47
Miejscowość: Wodzisław, Silesia
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 14

Re: Powstanie Warszawskie

Postprzez Tajemniczy w 02 Sie 2011, 19:42

Aha i mam jeszcze pytanie. Czy podczas powstania warszawskiego polski pułk bombowców nocnych prowadził zrzuty broni i amunicji dla powstańczej Warszawy? Wyczytałem to dosyć dawno w jakimś Tygrysie. Wiem że informacji z tych książek nie należy traktować serio, ale się pytam bardziej doświadczonych, z większą wiedzą.
:arrowu: My tu rozmawiamy o Powstaniu nie o Mt Cassino-.-.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Powstanie Warszawskie

Postprzez StalkerCiastek w 02 Sie 2011, 19:52

Przed chwilą oglądałem Fakty TVNu i to się normalnie w głowie nie mieści. W związku z dosyć niefortunnymi (ale prawdziwymi - ja je popieram) słowami Sikorskiego Tusk został wygwizdany na uroczystościach upamiętniających powstanie. Cmentarzu konkretnie. Padły m.in takie słowa jak Sodoma (dziwne określenie w stosunku do polityka). Efekt wiadomy, gwizdy i buczenie i obchodzenie tak ważnej rocznicy w miłej atmosferze. Zażenowani byli też sami powstańcy którzy chcieli zwyczajnie upamiętnić kolegów.
Po słowach Sikorskiego PiS upomniał swoich fanatycznych wyznawców by byli grzeczni. Nie podziałało. Co twierdzi pan Hofman? Według niego to krzyczeli... weterani. Czyli zaokrąglając starzy ludzie po 70-80 lub więcej lat. Tacy którzy ledwo mówią i chodzą, o krzyczeniu nie wspominając.
Co ciekawe kamera TVNu była wśród tłumu. Kto krzyczał? Osoby w wieku 40-50 lat, stereotypowe "polaczki" i "katole" czyli główni zwolennicy PiSu (wierzcie mi - ja wyborców tego szajsu czuje z daleka).
I tak sztandary politycznej wojny dumnie wkroczyły na rocznicę powstania Warszawskiego. I znowu polityczni wojacy w służbie partii podeptali pamięć umarłych jak to było w przypadku Smoleńska.
Naprawdę wstyd mi w jakim kraju żyje. Wiem, pisałem, że powstanie nie miało sensu. Ale pamięć o poległych trzeba godnie szanować, a nie odstawiać polityczne przedstawienia. Wstyd, wstyd, wstyd. Dodając do tego ogólny obraz Polski taka Arabia Saudyjska to dla mnie raj (fascynuje mnie ten naród). Mam dosyć Polski i tego co się tu dzieje.


Dużo w szkole się uczyłem jak to Polacy bohatersko ginęli pod Monte Cassino, że to wielkie zwycięstwo polskiego oręża, a tu po wypowiedziach dowiaduje się czegoś innego. Ma ktoś link do źródła?
LOL

Za ten post StalkerCiastek otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive The Witcher, Terminus.
Awatar użytkownika
StalkerCiastek
Redaktor

Posty: 357
Dołączenie: 27 Cze 2008, 21:17
Ostatnio był: 26 Cze 2014, 17:46
Miejscowość: Gdzieś
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 58

Re: Powstanie Warszawskie

Postprzez Terminus w 02 Sie 2011, 20:06

Wybory idą... Każdy pretekst jest dobry by dowalić przeciwnikowi nieważne czy ma to sens i klasę czy nie.
Co do tych gwizdów, to pierwsza moja myśl była taka, że to najlepszy dowód na to, że najlepsi w postaniu zginęli. Zostali no cóż...
Ale to by było niesprawiedliwe wobec kombatantów, bo jak zauważył Ciastek nie oni gwizdali, tylko etatowa obstawa Prezesa zawsze dziewicy...

Ehhh... Coraz bardziej brakuje w tym kraju ludzi z autorytetem jak Jan Nowak-Jeziorański...
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Powstanie Warszawskie

Postprzez SaS TrooP w 02 Sie 2011, 20:13

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Monte_Cassino

Przez następne cztery dni artyleria bez przerwy ostrzeliwała pozycje nieprzyjaciela. Nie próżnowało też lotnictwo. Nic też dziwnego, że drugi atak (rozpoczęty późnym wieczorem 16 maja) wreszcie przyniósł przełom na polskim odcinku: zdobyto i utrzymano "593", "Monte Castellone" i "Massa Albanetta". Jednocześnie francuski Korpus Ekspedycyjny dokonał znacznych postępów na zachód od Doliny Liri i zmusił Niemców do odwrotu na Linię Hitlera. Niemiecka 1. Dywizja Spadochronowa po całodobowych walkach otrzymała rozkaz wycofania się[14]. Polacy przechwycili meldunek niemiecki o wycofaniu się z klasztoru. Nakazano artylerii ostrzeliwać drogi odwrotu nieprzyjaciela. W nocy 17/18 maja 1944 Niemcy całkowicie opuścili klasztor, obawiając się okrążenia przez wojska alianckie z powodu przełamania ich linii obrony na zachód od Doliny Liri[15].


Odwagi polakom nie można odmówić i prawdopodobnie Mt. Cassino słynie głównie z horrendalnych strat i niczego więcej.

Dla przykładu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Falaise


A co do polityki to nie będę się może wypowiadał. Że to tak podsumuję: staaandart...

Uwagi moderatora:

Kto uczył Cię ortografii? - Darth ReX
SaS TrooP
Ekspert

Posty: 862
Dołączenie: 22 Gru 2007, 21:43
Ostatnio był: 07 Cze 2019, 01:47
Miejscowość: Wodzisław, Silesia
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 14

Re: Powstanie Warszawskie

Postprzez lina w 06 Wrz 2011, 20:01

Wielka Brytania i Francja już na samym początku wojny nas zostawiła samym sobie i myślę, że Polacy doskonale zdawali sobie z tego sprawę, ale Polak jest mądrzejszy niż się wszystkim wydaje- i wiedzial, ze nie było innego wyjścia musieliśmy się dogadać z Brytyjczykami, .... itd. bo nie dali bysmy sobie rady- co nie jest zadna ujma- niezapominajcie, ze Polska byla wolna Polska dopiero od 20 lat!!! i wkurza mnie, ze wszyscy sie zachowuja jak by o tym nie pamietali!!! Tak sami jak teraz wszyscy zapomnaja, ze jak przez prawie 50 lat po wojnie sie nasz kraj okrada to nie oczekujmy teraz, ze nagle bedziemy druga Wielka Brytania. - Ps pisze bez polskich znakow bo mi cos przeskakuje jak wciskam alt. Ja nie zarabiam kokosow i dzisiejsza polityka pozostawia wiele do zyczenia, ale po przeanalizowaniu paru faktow z historii nie chciala bym byc dzisiaj - niemka, brytyja, rosjanka, czy kim kolwiek innym niz polka- patriotka od nie dawna- ....co nie zmienia faktu, ze lubie obcokrajawcow i ze mnie interesuje ich sposob postzegania swiata i ludzi:)))
lina
Kot

Posty: 2
Dołączenie: 06 Wrz 2011, 19:44
Ostatnio była: 07 Wrz 2011, 11:47
Kozaki: 1

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości