Nasze fobie

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Nasze fobie

Postprzez djcycu w 23 Sie 2013, 10:31

Nie, pokrzywy... Ale z tym policja mi nie pomoże :D Barszczu w mojej okolicy nie widziałem jeszcze ale jak mam okazję połazić bo różnych miejscach to obserwuję czy się jakiś nie uchował.
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Reklamy Google

Re: Nasze fobie

Postprzez ThermalsPL w 23 Sie 2013, 10:54

No niestety,ale kumple nazywają mnie tchórzem i mają racje.Boje się horrorów i tym podobnych,ale mam to już z dzieciństwa.Pozatym lęk wysokośći,claustrofobia i anarchofobia.Bałem się też kiedyś...Brudu :facepalm: .Tak,nie przeczytaliście żle,bałem się brudu.No cóż,podsumowując moich fobii jest całkiem sporo.
"Stary,dobrze że tu jesteś!Wpadłem jak śliwka w gówno!"-Strzelec Czystego Nieba
Awatar użytkownika
ThermalsPL
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 30 Cze 2012, 13:17
Ostatnio był: 01 Sie 2019, 16:30
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Lightened IL 86
Kozaki: 6

Re: Nasze fobie

Postprzez vandr w 23 Sie 2013, 11:27

ThermalsPL napisał(a): i anarchofobia.Bałem się też kiedyś...Brudu


O, młody twórca neologizmów. W sumie, dobre! Anarchiści też mogą się niejako do brudu zaliczyć. ;)

claustrofobia


Nie ma potrzeby germanizować nazw, które można zapisać po polsku. Klaustrofobia- o wiele ładniej brzmi.

Poza tym, to że boisz się horrorów i brudu nie jest jednoznaczne z fobią. Ty po prostu odczuwasz do tego wstręt. Fobia jest wtedy, kiedy na widok czegoś odczuwasz przykre dolegliwości typu uderzenia gorąca, drętwienie kończyn, kołatanie serca, zawroty głowy itp. Większość opisywanych w tym temacie przypadków to zwyczajna niechęć, której baaaardzo brakuje do fobii. Ja na przykład przekonałem się, że wcale nie mam arachnofobii(jak sądziłem przez lata), skoro mogę bez lęku wziąć na rękę małego pajączka. Czuję lęk dopiero przy obcowaniu z kilkucentymetrowym dziadem, których teraz jest de facto sporo.
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!

Za ten post vandr otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Lucjusz, Wunderwaffe.
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 12 Lis 2023, 13:28
Kozaki: 1747

Re: Nasze fobie

Postprzez KoweK w 23 Sie 2013, 15:05

Fobia to również niechęć lub uprzedzenie do czegoś.
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5649
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 19 Cze 2024, 15:32
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1472

Re: Nasze fobie

Postprzez Gizbarus w 23 Sie 2013, 15:34

Zasadniczy obraz fobii to przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, pomimo świadomości o irracjonalności własnego lęku oraz zapewnień, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia.


To część definicji wikipedycznej... Czyli samo uprzedzenie czy lęk to zbyt mało. Wcześniej jest wspomniane, że to zaburzenie nerwicowe, z którym wiąże się lęk przed sytuacjami, osobami czy przedmiotami. Tak więc sama niechęć to zbyt mało - to po prostu niechęć :P
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Nasze fobie

Postprzez KoweK w 23 Sie 2013, 16:03

No tylko że ten rzeczownik ma dwa znaczenia. Autor wątku nie napisał dokładnie, do której definicji fobii się odnosi. :E

:czepialskikowunio:
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5649
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 19 Cze 2024, 15:32
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1472

Re: Nasze fobie

Postprzez djcycu w 23 Sie 2013, 20:24

Fobia a zwyczajny wstręt dla przykładu różni się tym że mając wstręt do brudu nikt się w panice nie zleje w pory i nie straci nad sobą kontroli. Ja wiem jak to jest kiedy ma się do czynienia z taką sytuacją. Jak byłem jeszcze w gimnazjum to mi koledzy zrobili numer, złapali mnie mocno i wrzucili do pokrzyw bo wiedzieli że coś ze mną jest nie tak. Leżałem w nich jak ciota nie mogąc się ruszyć mimo że parzy. Wpadłem w panikę, rozwyłem sie, zawór mi puścił aż w końcu wylazłem ale mojego zachowania do dziś nie zapomną jak wpadłem w szał. To samo było na lekcjach WF kiedy pod ławeczką rosły pokrzywy. Zerwali i parzyli się na wzajem jak dzieci. Wszystko było zabawne dopóki nie podszedł do mnie, dostał takiego strzała że głupoty mu od razu przeszły. Dlatego nie bagatelizuję czyjejś fobii nawet jeśli ma ją na punkcie ładnie pachnącego mydła. Dla kogoś jest to śmieszne a dla kogoś jest to horror uderzający prosto w podświadomość i wyzwalające zwierzę. Potworne...

PS: Tak, gdyby mnie coś goniło a przede mną stanął mur pokrzyw dałbym się zjeść. Nie przeszedł bym tej próby.
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Nasze fobie

Postprzez vandr w 23 Sie 2013, 23:58

xKoweKx napisał(a):Fobia to również niechęć lub uprzedzenie do czegoś.


Nie do końca się zgodzę, ale jest już późno i jestem %, tak więc jeśli się mylę i chodziło o co innego to poprawcie mnie.
W podręcznikach do psychiatrii i psychologii(których to osobistym studiowaniem jestem sympatykiem) jednogłośnie stwierdzonym jest, że fobia to na tyle irracjonalny i całkowicie BEZPODSTAWNY strach(choćby nyktofobia, gdzie osoby na tę przypadłość cierpiący zapalają dodatkowe światła w domu aż do poranka, ponieważ panicznie boją się ciemności) który powoduje nieprzyjemne reakcje somatyczne, gdzie powodu panicznego lęku w ogromnej części przypadków nie można wyjaśnić, ponieważ nie ma żadnych utajonych wspomnień w sferze ID(podświadomości). Jest to po części związane z natrętnymi myślami, które występują w stanach ostrej depresji, są to tak zwane kompulsje(lecz w takiej sytuacji dochodzi do prawdziwej mieszanki wybuchowej i wymagana jest jak najszybsza hospitalizacja i faszerowanie inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny)
Idąc tym tropem, skoro również uprzedzenia = fobia, te uprzedzenia muszą takowe reakcje powodować. Tak więc powinienem dostawać uderzeń gorąca, potliwości, wrażenia suchej jamy ustnej itp na widok:

fanatyków-Arabów, Cyganów, rudych, jehowych, moherów, Murzynów-co-do-których-czuję-że-są-nie-w-porządku, Portorykańczyków w USA, fanatycznych ateistów oraz religijnych oszołomów, pani Halinki z obuwniczego, meneli pod Biedronką itp...

O to chodzi? Czy jest jakiś inny termin, o który autorowi chodziło? Strach i lęk to jedno, ale fobia to drugie, dlatego nie należy mylić tych dwóch rzeczy.
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 12 Lis 2023, 13:28
Kozaki: 1747

Re: Nasze fobie

Postprzez KoweK w 24 Sie 2013, 00:25

Ze słownika...

(1.1) psych. uporczywy, chorobliwy lęk przed różnymi określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami; zob. też fobia w Wikipedii
(1.2) niechęć, antypatia, uprzedzenie

Podobnie jak pochwa ma dwa znaczenia tak i fobia ma. :E Jednak zgodzę się z Twoją uwagą, że powinniśmy tutaj podawać przykłady fobii jako chorobliwego lęku.
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5649
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 19 Cze 2024, 15:32
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1472

Re: Nasze fobie

Postprzez Lucjusz w 24 Sie 2013, 15:42

(1.2) niechęć, antypatia, uprzedzenie
obstawiam, że ta część definicji została dopisana stosunkowo niedawno, żeby pedały z czystym sumieniem mogły normalnych ludzi wyzywać od homofobów.
...picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości...

Za ten post Lucjusz otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive tomasz4815.
Awatar użytkownika
Lucjusz
Ekspert

Posty: 705
Dołączenie: 04 Lis 2010, 20:08
Ostatnio był: 16 Kwi 2015, 16:33
Miejscowość: Bałuty
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 261

Re: Nasze fobie

Postprzez Wunderwaffe w 24 Sie 2013, 16:06

To jeszcze dorzucę coś, żeby ułatwić wam dojście do właściwego wniosku.

Encyklopedia PWN:

fobie [gr. phóbos ‘strach’], med. grupa objawów zaburzeń psychicznych, unikanie pewnych sytuacji, przedmiotów lub istot, z którymi zetknięcie powoduje lęk;


Słownik Języka Polskiego PWN:

fobia «chorobliwy lęk przed jakimiś przedmiotami lub sytuacjami»

-fobia «ostatni człon wyrazów złożonych oznaczających nieuzasadniony lęk przed czymś lub przed kimś albo wstręt, niechęć do czegoś lub kogoś»


Słownik SJP.PL:

fobia - strach, lęk przed czymś


Słownik języka polskiego Onet.pl:

(gr. phóbos ‘strach’) psych. stały, chorobliwy stan lękowy przed określonymi osobami, rzeczami, zjawiskami itp., często występujący z równoczesną reakcją fizjologiczną organizmu, np. w postaci przyspieszonej akcji serca, nadmiernej potliwości; rodzaj nerwicy o konkretnym podłożu, np. agorafobia, klaustrofobia.


Mam w domu jeszcze Uniwersalny Słownik Języka Polskiego PWN, ale siostra mi nie pozwala skorzystać. :(
Ostatnio edytowany przez Wunderwaffe, 24 Sie 2013, 16:12, edytowano w sumie 1 raz
Image
Awatar użytkownika
Wunderwaffe
Łowca

Posty: 480
Dołączenie: 06 Mar 2012, 20:43
Ostatnio był: 04 Lis 2018, 20:43
Miejscowość: Siedlce
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 187

Re: Nasze fobie

Postprzez Soviet w 24 Sie 2013, 16:10

Dobra, już skończcie pie*dolić o słownikach.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 19 Cze 2024, 22:59
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości