Kara śmierci

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy jesteś za wprowadzeniem kary śmierci w Polsce?

Tak
88
62%
Nie
55
38%
 
Razem głosów : 143

Re: Kara śmierci

Postprzez Domianos w 20 Maj 2012, 23:06

Człowiek, który zabija żonę, ponieważ zupa była za słony jest co najmniej chory psychicznie.

Wracając do kary śmierci: Sam Brejvik powiedział, że należy mu się kara śmierci, albo medal i mogę się założyć, że po 21 latach w więzieniu/norweskim hotelu znowu coś zrobi.

Argument, że kara śmierci nie odstrasza zabójców jest błędny, ponieważ w Nowym Jorku po wprowadzeniu kary śmierci liczba zabójstw spadła o 65%.

Kara śmierci nie powinna obowiązywać za zabójstwo w samoobronie lub pod wpływem emocji (wtedy dożywocie). Broń powinna być także dostępna, ponieważ jak ktoś będzie chciał kogoś to i tak to zrobi np. noże lub krzesłem. Dożywocie w Europie trwa ok. 7 lat, więc to nie jest żadna kara.

W Biblii w oryginale nie było "nie zabijaj", tylko "nie morduj" - błędne tłumaczenie. Zaraz po dekalogu jest taik fragment: "„A gdyby ktoś bliźniego swego, umyślnie zasadziwszy się, podstępem zabił – i od ołtarza Mego weźmiesz go – i zabijesz”(ks.Wyjścia, XXI, 14;). " - argument dla osób religijnych.
Awatar użytkownika
Domianos
Łowca

Posty: 407
Dołączenie: 23 Lis 2009, 22:32
Ostatnio był: 14 Sie 2022, 13:00
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 28

Reklamy Google

Re: Kara śmierci

Postprzez Universal w 20 Maj 2012, 23:25

Domianos napisał(a):Kara śmierci nie powinna obowiązywać za zabójstwo w samoobronie lub pod wpływem emocji (wtedy dożywocie).

Mam nadzieję, że chodzi Ci o dożywocie za zabójstwo pod wpływem emocji, tak? :D Nie wiem, czy takie dożywocie byłoby w pełni dobrym pomysłem. Owszem, jako maksymalny wymiar "widełek" tak, ale minimalny powinien oscylować wokół piętnastu...
Domianos napisał(a):Broń powinna być także dostępna, ponieważ jak ktoś będzie chciał kogoś to i tak to zrobi np. noże lub krzesłem.

Z tym, że krzesło jest z przyłożenia, a pistolet z dystansu. Ale wiatrówki są legalne bez zezwolenia...

Domianos napisał(a):W Biblii w oryginale nie było "nie zabijaj", tylko "nie morduj" - błędne tłumaczenie. Zaraz po dekalogu jest taik fragment: "„A gdyby ktoś bliźniego swego, umyślnie zasadziwszy się, podstępem zabił – i od ołtarza Mego weźmiesz go – i zabijesz”(ks.Wyjścia, XXI, 14;). " - argument dla osób religijnych.

Sam się do niego odwoływałem parę razy, ale jest mały problem. W Nowym Testamencie nie ma nic o karze śmierci jako sprawiedliwej karze, a Chrześcijanie mają się (z tego co wiem) bardziej odwoływać do NT, niż ST :suchar:
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 10 Maj 2024, 08:12
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Kara śmierci

Postprzez Terminus w 21 Maj 2012, 07:42

Domianos napisał(a):rgument, że kara śmierci nie odstrasza zabójców jest błędny, ponieważ w Nowym Jorku po wprowadzeniu kary śmierci liczba zabójstw spadła o 65%.

Liczba zabójstw w NY spadła głównie dzięki reformie policji i poprawie jej skuteczności: intensyfikacji patroli czy wzrostowi wykrywalności.

Dożywocie w Europie trwa ok. 7 lat, więc to nie jest żadna kara.
Zwłaszcza to bez prawa do przedterminowego zwolnienia.

W Biblii w oryginale nie było "nie zabijaj", tylko "nie morduj" - błędne tłumaczenie. Zaraz po dekalogu jest taik fragment: "„A gdyby ktoś bliźniego swego, umyślnie zasadziwszy się, podstępem zabił – i od ołtarza Mego weźmiesz go – i zabijesz”(ks.Wyjścia, XXI, 14;). " - argument dla osób religijnych.
Chyba dla religijnych poborowych w Izraelu idących na wojnę a Arabami :E
I nikogo więcej.
W Nowym Testamencie Jezus wypowiedział się wielokrotnie i jednoznacznie przeciwko "zabijaniu".
A tak nawiasem mówiąc. Nie ma "oryginału" dekalogu (Mojżesz pobił tablice, Arka Przymierza zaginęła itp.). To co jest to późniejsze zapisy.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Kara śmierci

Postprzez smok61 w 21 Maj 2012, 09:09

Jestem za karą śmierci, ale zdaję sobie sprawę, że na obecną chwilę jest to niemożliwe. Możliwa jest jednak zmiana prawa. W cieplutkich więzieniach z siłownią i telewizją powinni siedzieć skazani za drobne przestępstwa np. rowerzyści za jazdę po piwku :E Natomiast reszta powinna zapierdzielać w obozach pracy, tak by im w du..ch gęgało.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
Stanisław Lem
Awatar użytkownika
smok61
Tropiciel

Posty: 382
Dołączenie: 19 Wrz 2009, 12:36
Ostatnio był: 07 Lut 2018, 19:30
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 75

Re: Kara śmierci

Postprzez xionc w 21 Maj 2012, 13:36

Taa, w pierdlu to istny Hilton, wprowadzić obozy pracy wedle najlepszych wzorów radzieckich czy hitlerowskich.
http://naszwyrok.mojeforum.net/viewtopic.php?t=1996 Czytając takie historie nie chciałbym żeby KS obowiązywała w Polsce mimo że jako taką popieram.
Image
Awatar użytkownika
xionc
Przewodnik

Posty: 906
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:33
Ostatnio był: 19 Lip 2022, 20:36
Miejscowość: Zg-c
Kozaki: 171

Re: Kara śmierci

Postprzez Jo_Mason w 21 Maj 2012, 15:21

Kara śmierci nie jest rozwiązaniem. Kilka argumentów przeciw tej decyzji:

1. Nigdy nie będziemy mieli pewności, czy poznaliśmy wszystkie okoliczności sprawy. Ktoś może być szantażowany, że zabiją zgwałcą i potem jeszcze raz zabiją bliską mu osobę. Ten w strachu o to co dla tej osoby najważniejsze, zrobi to wbrew sobie. Nie będzie mógł bronić się bo prawdziwi zbrodniarze wykonają groźbę. Zdarzało się po latach od egzekucji, że osoby skazane były niewinne. I co wtedy?

2. Człowiek skazany na karę śmierci (o ile wyrok zostanie wykonany od razu a nie będzie się przeciągał latami) nie zdąży zastanowić się nad tym co zrobił. Nie pojmie, że zbrodnia, której się dopuścił zniszczyła życie innym. Dla zwyrodnialców często potrzebne są dziesiątki lat aby rozumieli.

3. W idealnym świecie przestępcy (ci z największym wyrokami) pracowali by w ciężkich warunkach za darmo do końca wyroku (a raczej życia) na swój chleb i wodę. Nie mieli by TiWi i PLEJSTEJSZYN w każdej celi, posiłków lepszych niż dzieci w domach dziecka. Nie potrzebna by była kara śmierci, bo byłaby nieopłacalna. Taki złoczyńca przecież może popracować na rzecz tych, których skrzywdził.

4. Zabijając bezbronną (w celi nie ma przecież kałacha) osobę, choćby nie wiem jak złą, stalibyśmy się tacy jak ona. Nie ważne czy za pośrednictwem kata. Ogólne przyzwolenie czyniłoby nas tak samo złymi.


Ten problem wymagałby reformy więziennictwa od podstaw. Koniec z ulgami dla łamiących prawo. Nie powinni mieć praw poza prawem do życia. Moje zdanie w temacie :)
Ulubiony Mod: CoP - AtmosFear 3, CS - The Faction War

Człowiek - gotowe 4 rozdziały
Terapia - kryminał - NOWOŚĆ
Pingwiny z Madagaskaru - Operacja "MONOLIT" - Opowiadanie ukończone
Awatar użytkownika
Jo_Mason
Stalker

Posty: 51
Dołączenie: 27 Lut 2012, 09:47
Ostatnio był: 11 Kwi 2022, 22:50
Miejscowość: Brzesko
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 39

Re: Kara śmierci

Postprzez Tajemniczy w 21 Maj 2012, 16:02

Ja myślę że najlepszym rozwiązaniem byłby system wiezień tak jak w USA więzienia o łagodnym odbyciu kary, średnim odbyciu kary i ciężkim odbyciu kary. Do łagodnych można by wsadzać różnego typu pijaczki, włóczęgi jakichś "jp" co się w klubie pobili. Do średnich dealerów narkotyków, fałszerzy pieniędzy, złodziei samochodów, do ciężkich pedofilów, gwałcicieli, morderców. A życie w takich więzieniach wyglądało by tak:
-łagodne- normalne warunki- TV, wyrko, telefony do rodziny, możliwość widzeń. Po prostu warunki dostosowane do stopnia szkodliwości.
-średnie- tu już trochę gorzej, żeby np dostać lepsze jedzenie lub możliwość widzeń trzeba zacząć pracować na terenie ZK.
-ciężkie- tu byłby prawdziwy hardkor- "kto nie pracuje ten nie je"- to powinna być zasada takich więzień. Pracujesz- masz michę nie pracujesz nie masz michy. Przy tym absolutny zakaz widzeń, jak najmniejszy kontakt ze światem spoza krat.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Kara śmierci

Postprzez KOSHI w 21 Maj 2012, 16:11

@ Jo_Mason
Ja karę popieram, ale jak piszesz zawsze są jakieś wątpliwości, dylematy. Radykalna zmiana więziennictwa się by przydała, tu się zgadzam, ale myślę, że to mało realne. Na to trzeba czasu i chęci a zazwyczaj jak coś już istnieje to tak zostaje. Czyli mamy jak mamy w Polsce. Gdzie indziej inaczej sobie poradzili to mają lepiej lub gorzej zbudowany ten system.

@ Tajemniczy
Tu się zgodzę. To dobry pomysł. Z tym, że robić powinien każdy. Ja nie mam ochoty nikogo utrzymywać. Zawinił, niech zapieprza by odrobić, utrzymać się, spłacić długi, skradzioną forsę itd.
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1325
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 16 Paź 2023, 14:40
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Kara śmierci

Postprzez Terminus w 21 Maj 2012, 16:25

Powtórzę n-ty raz. Praca więźniów jest nieopłacalna. Koszty nadzoru są większe od zysków.
A teraz przykład: "makler" czy inny specjalista manager zarządzający zdefraudował/roztrwonił 1mld euro (było parę takich sytuacji). I co? Odrobi to tłukąc kamienie przez 20lat? Abstrakcja.

Praca więźniów była opłacalna tylko przy ich masowym i stałym napływie, wyniszczającej pracy i braku zapewnienia minimum potrzebnego do egzystencji - czytaj: łagry i obozy koncentracyjne.

:arrowd: Czyli niech robią, żebyśmy jeszcze więcej do nich dopłacali?
Ostatnio edytowany przez Terminus 21 Maj 2012, 16:29, edytowano w sumie 2 razy
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Kara śmierci

Postprzez KOSHI w 21 Maj 2012, 16:28

Niech robi mimo, że nie odrobi nigdy. A z pracą nawet niech koszty na 0 wyjdą, ale zawsze jakieś roboty zrobią. A co, mają się opieprzać a my będziemy płacić na nich? To jest abstrakcja.

:arrowu: Termi, mówię, że niech zarobi za dzień np. 100 i tym pokryć koszt nadzoru. Jest na 0. Płacić na nich i tak będziemy, bo do utrzymania się musieli by zarobić więcej, a to jak piszesz mało realne jest, ale nie będą się opierdzialać i siedzieć. Niech coś robią. Dlaczego ja muszę dymać w pracy a oni nie? Niech ta praca będzie taką męczarnią, niech wiedzą, że siedzą.
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1325
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 16 Paź 2023, 14:40
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Kara śmierci

Postprzez Domianos w 21 Maj 2012, 16:35

Kod: Zaznacz wszystko
2. Człowiek skazany na karę śmierci (o ile wyrok zostanie wykonany od razu a nie będzie się przeciągał latami) nie zdąży zastanowić się nad tym co zrobił. Nie pojmie, że zbrodnia, której się dopuścił zniszczyła życie innym. Dla zwyrodnialców często potrzebne są dziesiątki lat aby rozumieli.


Człowiek zabijając inną osobę sam sobie wybiera przyszłość, ponieważ wie, że za morderstwo jest kara śmierci. Tak samo ja z Kowalskim, który podłoży się pod tory i przejedzie pociąg. Tylko on jest winny.

Statystycznie jedna kara śmierci ratuje ok. 4,3 osób. Czasami zdarzają się pomyłki, ale trzeba wybrać mniejsze zło. Utopii nie ma i nigdy nie będzie.

Powtórzę n-ty raz. Praca więźniów jest nieopłacalna. Koszty nadzoru są większe od zysków.
A teraz przykład: "makler" czy inny specjalista manager zarządzający zdefraudował/roztrwonił 1mld euro (było parę takich sytuacji). I co? Odrobi to tłukąc kamienie przez 20lat? Abstrakcja.


Nie pójdzie do więzienia i tam będzie musiał codziennie zapracować na jedzenie. Nie mówimy tu tłuczeniu kamieni, ale np. o usuwaniu skutków powodzi, zamiataniu ulic, malowaniu płotów, czyszczeniu autobusów po dniu pracy (tutaj akurat wystarczy zamknąć pojazd i postawić jednego policjanta na zewnątrz).

Skąd wiadomo, że koszty nadzoru są większe? Jakoś w Stanach Zjednoczonych więźniowie pracowali. Można też zastosować ciężkie żelazne kule, które uniemożliwiłyby ucieczkę.
Awatar użytkownika
Domianos
Łowca

Posty: 407
Dołączenie: 23 Lis 2009, 22:32
Ostatnio był: 14 Sie 2022, 13:00
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 28

Re: Kara śmierci

Postprzez Tajemniczy w 21 Maj 2012, 16:46

Terminus napisał(a):Powtórzę n-ty raz. Praca więźniów jest nieopłacalna. Koszty nadzoru są większe od zysków.
A teraz przykład: "makler" czy inny specjalista manager zarządzający zdefraudował/roztrwonił 1mld euro (było parę takich sytuacji). I co? Odrobi to tłukąc kamienie przez 20lat? Abstrakcja.


Ale jeśli kogoś takiego zapuszkują to podczas "puszki" nie będzie sobie siedział tylko będzie musiał zapier!@#4 żeby sobie nie myślał że do więzienia to przyszedł na wakacje a nie do odbycia kary. Bo tak taki makler to posiedzi se 20 lat i wyjdzie a jedyne skutki tego będą takie że się zestarzeje albo żona przyprawi mu rogi no bo 20 lat to różnie bywa ;) .
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt48 oraz 5 gości