Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Wiewi0r w 07 Sty 2015, 19:20

Podtrzymuję trend, jak widzę, będąc na ostatnich stronach "Igrzysk Śmierci".

Jak czytam, tak widzę, że moje obawy były zbędne, "żale zakochanej nastki" są ograniczone i w zasadzie zgodne z charakterem Katniss. Kunsztu autorce nie mogę odmówić. Nie siedziałem jak na szpilkach w czasie lektury, bo widziałem film - swoją drogą, bardzo wiernie odtworzono treść książki, choć jak się okazuje - trochę fabuły zdążyłem zapomnieć, czytało się sprawnie, wartko i wciągająco.
Początkowo miałem uraz do pierwszoosobowej narracji. Tłumacze się spisali, ale szczególnie na początku książki występują takie specyficzne krótkie zdania, które "uleżałyby się" po ingliszu, ale po polsku coś mi w nich nie pasowało - zupełnie jakby tłumacze musieli się rozgrzać na początku pracy.
Inną kwestią są, mimo akcji w czasie teraźniejszym, (trochę za bardzo) rozbudowane narracyjne przemyślenia Kat, szczególnie kiedy w przerażeniu bądź innej panice spieprza przez las, mając chwilowo watę zamiast mózgu. Tak, czepiam się. :caleb:
Bardzo fajna książka, można szerzej spojrzeć na to, co znam z filmów. Aż poszukam sobie mapki Panemu.

Druga część już czeka obok herbatki.
Things are going to get unimaginably worse, and they are never, ever, going to get better.
- K.V.
Za Wilkiem nawet w ogień skoczę.
Попутного ветра!
Awatar użytkownika
Wiewi0r
Przewodnik

Posty: 965
Dołączenie: 27 Maj 2013, 22:33
Ostatnio był: 24 Sty 2018, 17:29
Miejscowość: Warszawa/Częstochowa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 164

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Adam w 08 Sty 2015, 23:44

Przez święta obaliłem "Drogę donikąd" i "Ślepą plamę". Na później zakupiłem "Czerep mutanta". Cóż, różne opinie są o tych książkach na naszym forumie, ale jak dla mnie mogą być, zwłaszcza Noczkin, gdyż Zona jest bardziej ludna i podobniejsza do serii gier. Strefa u Meesha jest jak każdy wie :meesh:
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Co czytacie?

Postprzez Stalker Rambo w 11 Sty 2015, 12:51

"Chłopcy" Jakuba Ćwieka. Hmm... książka jest co najmniej dziwna. Opowiada dalsze losy zagubionych chłopców z Piotrusia Pana. Żyją sobie gdzieś w Polsce, założyli gang motocyklowy i handlują magicznym proszkiem. Ciekawy pomysł, książkę się łatwo czyta, brak tam słów, które zrozumiałby tylko Terminus. Za to jest dużo seksu, wulgaryzmów i bijatyk, czyli typowo stereotypowy klimat "harley'owców". Jest to fajna książka jako przerywnik między poważnymi lekturami. Czyta się szybko i przyjemnie, choć denerwujące jest to, że niektóre wątki są nie dokończone. I nie chodzi tu o typowe niedokończenie, gdzie czytelnik ma się zastanawiać "co dalej?". Tutaj niektóre wątki się rozpoczynają i nie ma do nich powrotu (nie tylko nie ma zakończenia wątku, ale i rozwinięcia). Mam nadzieję, że wszystko się wyjaśni w dalszych tomach... Ogólnie w skali 1-6 książkę oceniam na 4. Jeśli jej nie przeczytacie niczego nie stracicie, choć wizja szkrabów z bajki, jako gangu twardzieli jest dość ciekawa.

Póki co saga składa się z:
1. Chłopcy
2. Chłopcy - Bangarang!
3. Chłopcy - Zguba
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 27 Lis 2023, 17:36
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Co czytacie?

Postprzez margarita w 14 Sty 2015, 00:03

Dziś skończyłam drugą część cyklu "Pierwsza wojna z Formidami" - kto zna "Grę Endera" domyśla się zapewne, że to prequel. Powiem tak - czyta się bardzo przyjemnie, szczególnie w wukadce rano kiedy wszyscy wokół przysypiają :E, odpowiada mi zarówno styl jak i historia sama w sobie. No ale ja to ja, jestem zafiksowana na tym uniwersum kompletnie i beznadziejnie, bo "Sagę Cienia" też posiadam i skończyłam tomy, które już u nas wyszły... No i oczywiście nie mogę się doczekać kolejnych tomów obu cykli. Premiera "Teatru cieni" już w lutym! :E
– Tato, dlaczego nie możemy jechać z tobą?
– (do siebie) Bo jesteś mortalem, synku, a ja nie lubię paradoksu.
Awatar użytkownika
margarita
Stalker

Posty: 191
Dołączenie: 14 Gru 2011, 19:17
Ostatnio była: 21 Lis 2015, 21:28
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 129

Re: Co czytacie?

Postprzez Wiewi0r w 18 Sty 2015, 23:42

O, to jest już druga część? :)

Pomijam fakt, że tak naprawdę to reszta serii mogłaby spokojnie funkcjonować bez Gry Endera (i Endera na wygnaniu), ale to truizm. Czy coś się ruszyło w sprawie polskiego wydania kontynuacji Cienia, i rzekomego powrotu do Groszka w przyszłości? :P

Ad rem: skończyłem trylogię Igrzysk Śmierci. Moim zdaniem - o niewielkim nachyleniu, ale jednak równia pochyła. O ile pewne fragmenty-obrazki z powstania są niezłe, to nie składają się, moim zdaniem, do kupy. Końcówka również jest naciągana - gdzie walka o władzę? - ale to zrzucam na karb słabego rozwinięcia wątków sztabowych. Mimo wszystko, na swój sposób Snow dał się lubić.

Ale czego oczekiwać wychowance narodu, który u na swoim terenie miał może trzy wojny, w czym tylko właściwie tylko jedną na skalę ogólnokrajową.
Things are going to get unimaginably worse, and they are never, ever, going to get better.
- K.V.
Za Wilkiem nawet w ogień skoczę.
Попутного ветра!
Awatar użytkownika
Wiewi0r
Przewodnik

Posty: 965
Dołączenie: 27 Maj 2013, 22:33
Ostatnio był: 24 Sty 2018, 17:29
Miejscowość: Warszawa/Częstochowa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 164

Re: Co czytacie?

Postprzez margarita w 20 Sty 2015, 16:05

:arrowu: Odnośnie części dalszych niż "Teatr cieni" (lutylutyluty! :E) nie wiem nic, ale pewnie wyjdą w swoim czasie. Oby szybko.

A odnośnie tematu, akurat jestem w trakcie "Marsjanina" Weira. Na temat fabuły pewnie dopiszę więcej jak już skończę, ale na razie jest całkiem ok, no i po prostu urzekło mnie poczucie humoru głównego bohatera. W spoiler wrzucam jeden z moich ulubionych cytatów, bo trochę długawy:
:

(Główny bohater wymyśla sposób, żeby skontaktować się z Ziemią. Sposób działa, ale Mark chce go przyspieszyć i zapisywać bajty nie patykiem na piachu, tylko jakoś inaczej. Zabiera więc laptopa z bazy.)

"Każdy członek załogi miał swojego laptopa. Tym samym mam do dyspozycji sześć. Raczej, miałem sześć. Teraz mam pięć. Pomyślałem sobie, że laptop będzie działał na zewnątrz. To tylko elektronika, nie? Będzie wystarczająco ciepły, żeby działać przez krótki czas na zewnątrz, no i nie potrzebuje powietrza.

Natychmiast się rozwalił. Ekran poczerniał, zanim opuściłem śluzę. Wygląda na to, że L w LCD nie znalazło się przypadkiem. Znaczy, że to jest ekran ciekłokrystaliczny. Zgaduję, że albo kryształy wyparowały, albo się zamroziły. Może napiszę opinię klienta. "Zabrałem go na powierzchnię Marsa i przestał działać. 0/10"."
– Tato, dlaczego nie możemy jechać z tobą?
– (do siebie) Bo jesteś mortalem, synku, a ja nie lubię paradoksu.
Awatar użytkownika
margarita
Stalker

Posty: 191
Dołączenie: 14 Gru 2011, 19:17
Ostatnio była: 21 Lis 2015, 21:28
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 129

Re: Co czytacie?

Postprzez Wiewi0r w 26 Sty 2015, 00:14

Well, czytając czytadła wziąłem się za Iana Douglasa i jego serię "Star Carrier", ale skoro już mam, to w przerwie od zalewu kosmicznych technikaliów, przeskoków na bohaterów epizodycznych i ogólnie takiej sobie warstwy wizualnej, kończę Stalowe Szczury wiadomo kogo. :caleb:

Inaczej, lepiej, póki co rażących nielogiczności nie stwierdzam, przewiduję za to zakończenie drugiego tomu pokojem wersalskim ver. 2.0.
Co najmniej jedno nawiązanie, a właściwie zrzynka z Gone with the Blastwave, kilka ciekawych postaci... i nie zgadzam się z Universalem - są dobre rysunki, niestety poziom jest nierówny. A na jednym, główniejszy z bohaterów vel Reinhardt wydaje się wstawiony na siłę.
I nie ma deszczu na ilustracji z podziemi. :caleb:

EDYTKA: Skończył. Da się czytać. Brakuje mi wspomnienia o sytuacji na Wschodzie (w końcu tam Ruskie się cofały i cofały... ale lajkonik ze mnie, mogę się mylić), zastanawiam się jeszcze nad tą bronią automatyczną, prototypem maszyny kroczącej, aż dziw, że żadnego Ślązaka albo Polaka nie ma w załodze Kapitana.

Po tytule drugiej części, ("w przygotowaniu"), nietrudno się domyślić zarysu fabuły i zakończenia.
Things are going to get unimaginably worse, and they are never, ever, going to get better.
- K.V.
Za Wilkiem nawet w ogień skoczę.
Попутного ветра!
Awatar użytkownika
Wiewi0r
Przewodnik

Posty: 965
Dołączenie: 27 Maj 2013, 22:33
Ostatnio był: 24 Sty 2018, 17:29
Miejscowość: Warszawa/Częstochowa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 164

Re: Co czytacie?

Postprzez Major_Degtyarev w 31 Sty 2015, 16:28

Obecnie czytam Kompanię Braci, przeczytałem Metro 2033 i w najbliższym czasie zamierzam przeczytać Metro 2034 oraz Ołowiany świt, jak byłem młodszy interesowała mnie II Wojna Światowa dlatego też przeczytałem Kamienie na Szaniec i Dywizjon 303 zanim przerabialiśmy je w szkole i wszyscy się mnie później pytali dlaczego się interesuje historią. Pozdro ;)
Awatar użytkownika
Major_Degtyarev
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 07 Wrz 2014, 14:17
Ostatnio był: 29 Mar 2021, 18:44
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 12

Re: Co czytacie?

Postprzez Iwaszka w 31 Sty 2015, 17:47

Obecnie odświeżyłem sobie całego Suworowa (poza powieściami) - jako, że ostatnio go czytałem w gimnazjum/liceum i mocno ulegałem jego fikcji.
Do dziś cała jego twórczość to zagadka. Mam kilka teorii na ten temat. W jego książkach jest zależność jak w legendach. Duża część prawdy miesza się z nutą wydumanej fantazji - często myląc czytelnika nie znającego się na historii ZSRR oraz wschodnich "militariach".
Nie rozumiem celu czemu tak jest. Nie musiał przecież dodawać fikcji aby zyskać uznanie które i tak by do niego przyszło. Każdy zbiegły oficer z Akwarium był cenny. I tutaj przychodzi mi myśl, że być może to był celowy zabieg.
Być może zaoczny wyrok śmierci dla Suworowa był tylko grą, a on sam był podstawiony? Przecież najlepiej samemu wylewać co nieco informacji wywiadowi przeciwnika niż pozwalać mu czerpać samemu. Takie działania dezinformują i odwracają czasowo uwagę od innych czynników. Tego nie wiem w końcu wszystko zamyka się w "być może".
Mimo tego lubię i cenię sobie "GRU", "Akwarium", "Specnaz" i "Lodołamacz" - jeśli o czymś jest mało informacji to choćby i wyidealizowanymi faktami człowiek się zadowoli.
Polecam każdemu fonowi Radzickiej i Rosyjskiej wojskowości i polityki - biorąc poprawkę na "mitologię" autora ;)

Z jednym się z Suworowem zgodzę - świetnie ocenił i zmieszał z błotem Gorbaczowa opisując jego relację z jego kobietą, ich wizytami w Londynie łączącymi się z milionowymi wydatkami no i wystąpieniem jego mościa w REKLAMIE ;) Przywódca roku normalnie.
Awatar użytkownika
Iwaszka
Weteran

Posty: 695
Dołączenie: 23 Cze 2010, 13:56
Ostatnio był: 22 Cze 2022, 20:09
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 272

Re: Co czytacie?

Postprzez Terminus w 31 Sty 2015, 18:08

1. Inna teoria może być taka, że Suworowi wywiad brytyjski określił granice tego co może opisywać, ujawniać?
2. Cóż. Gorbaczow wybitnym politykiem nie był. Ale skąd takich brać (i to nie tylko problem Rosji)? Po nim był Jelcyn, którego reanimowali z przepicia w samolocie w czasie wizyt zagranicznych i wiejski macho Putin. Przed nim? Dziadki nad grobem jak Andropow czy miłośnik amerykańskich samochodów Breżniew.

Żeby nie było offtopu: kupiłem Stalowe Szczury Michała i w wolnej chwili sprawdzę co się w tekście zmieniło od wersji, którą znam.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Co czytacie?

Postprzez adin w 10 Lut 2015, 08:41

Ostatnio "zrobiłem" Świat według Dziada, Henryka Niewiadomskiego - kawał dobrej lektury, szczególnie pierwsza jej połowa (druga przedstawia jego "sądzenie" i zdecydowanie mniej elektryzuje).
Czytając o mafii "białych kołnierzyków", krzywych posłach, sędziach i prokuratorach po raz kolejny zaświtała mi idea wyjazdu na Syberię nad Bajkał do drewnianej chatki... jak najdalej od tej parszywej biurokracji.

Idąc za ciosem zabrałem się za Masa o kobietach polskiej mafii - naszego "wspaniałego" ŚK który robi "dobrze" (czyt. nadaje na tego kogo aktualnie trzeba usadzić) temu kto mu płaci. Choć sympatią do tego gałgana, gwałciciela i narkomana nie pałam to książka zapowiada się ciekawie.

Proces Eichmanna niejakiej D.Lipstadt wziąłem do ręki, przeczytałem wstęp i podziękowałem. Nie mam nic przeciwko prawicowej indoktrynacji ale tej opozycyjnej nie zdzierżę. Winni są wszyscy tylko nie ONI...
Image
Awatar użytkownika
adin
Ekspert

Posty: 711
Dołączenie: 14 Sty 2007, 01:58
Ostatnio był: 08 Mar 2024, 22:43
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Kozaki: 28

Re: Co czytacie?

Postprzez Tajemniczy w 12 Lut 2015, 21:26

Wczoraj skończyłem czytać "Folwark Zwierzęcy" G.Orwella. Przeczytałem tą książkę w dwa wieczory. Świetnie pokazana, w nieco bajkowej konwencji ponura parodia systemu totalitarnego z naciskiem na totalitaryzm sowiecki. Pokazana jest "zdradzona rewolucja" i powolne, acz nieuchronne zmiany w systemie totalitarnym które zawsze prowadzą do pełnej kontroli nad człowiekiem z zyskiem dla rządzących.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości