Aborcja

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Aborcja?

Tak, na życzenie dla każdego
24
26%
Tak, ale tylko w 3. przypadkach (patrz 1. post)
39
42%
Nie!
30
32%
 
Razem głosów : 93

Re: Aborcja

Postprzez Herezja w 13 Cze 2014, 10:34

Wszystkich wypowiadających się w tym wątku zachęcam do zapoznania się z książką o tytule "Przestrzeni! Przestrzeni!" autorstwa Harry Harrison.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/68740/pr ... rzestrzeni

Jak przeczytacie i przemyślicie to dajcie znać i wrócimy do dyskusji a do tego czasu SZA ];)
Awatar użytkownika
Herezja
Łowca

Posty: 490
Dołączenie: 19 Sty 2014, 15:58
Ostatnio był: 17 Paź 2021, 13:05
Kozaki: 71

Reklamy Google

Re: Aborcja

Postprzez Farathriel w 13 Cze 2014, 11:39

Tak się tylko wtrącę z pewnym uściśleniem.

Otóż aborcja jest jednym z tworów eugeniki, ideologii, która pretendowała na początku XX wieku do bycia nauką. Za jej sprawą kastrowano setki tysięcy ludzi w USA. Dlaczego? Bo byli chorzy, zdeformowani, ślepi - a przecież nie chcemy przekazywać "złych" genów. Ta ideologia bazowała na steku paralogizmów. Ale to tylko takie historyczne nawiązanie.

Drogą małego rozważania w kwestii filozofii praktycznej aka etyki.

W etyce wyróżniamy 4 stanowiska względem których ocenia się status danego czynu. Są to stanowiska: deontologiczne (mówiące o czynie samym w sobie - tudzież - aborcja jest zła sama przez siebie bowiem jest to forma zabójstwa), intencjonalizm (czyli intencja wykonania danego czynu), sytuacjonizm (czyli w jakiej sytuacji się znalazłem by dopuścić się danego czynu) oraz konsekwencjonalizm (czyli do jakich skutków to prowadzi).

Zwolennikiem jakich stanowisk jestem ja? Deontologicznego i konsekwencjonalistycznego oczywiście. Intencje jak i okoliczności czynu sprzęgają się ze sobą i w przypadku człowieka tworzą mieszankę w której usprawiedliwiamy własną głupotę i nieprzemyślane decyzje. Natomiast ocena czynu samego w sobie i konsekwencji jakie przynosi - to jest zdaje się najbardziej obiektywne podejście.

Co do samej aborcji - najlepsze, że za jej pełnym wprowadzeniem opowiadają się szczególnie ci, którym wyskrobanie nie grozi. Ale nawet pomijając to - dziecko nie jest niczemu winne w przypadku gdy dorośli zawinili. I czy to jest gwałt, czy dobrowolne puszczalstwo - nie ma to znaczenia. Przenoszenie odpowiedzialności z siebie lub kogoś innego (np. gwałciciela) bezpośrednio na dziecko jest pospolitym skur.... ekhm... No i małe uściślenie czysto ontologiczne - zygota jest czymś w rodzaju "planów technicznych" ujętych w materiale DNA - tego jak ma wyglądać człowiek. Więc usunięcie samego zarodka jest formą pozbawienia życia - tylko w sposób nieco przedterminowy.
Moja twórczość jaką tutaj zamieściłem:
Złoty Odwłok Cywilizacji - cyberpunk/postapokalipsa z nutą tragedii
S.T.A.L.K.E.R. - Hipotezy - artykuł wyjaśniający zagadnienia noosfery
Barwnoprogresja Szarobredni - psychologiczne opowiadanie w narzeczu filozoficznym
Dziadek - ciepły fabularnie short
Demiurg - opowieść filozoficzna/metafizyka
Awatar użytkownika
Farathriel
Stalker

Posty: 142
Dołączenie: 16 Mar 2013, 12:37
Ostatnio był: 16 Mar 2017, 21:02
Miejscowość: Ostrowiec Świętokrzyski
Frakcja: Naukowcy
Kozaki: 63

Re: Aborcja

Postprzez xionc w 13 Cze 2014, 13:47

Buhehe kto bedzie sie chcial skrobac to i tak to zrobi, wystarczy do czechow jechac i bedzie tanoej niz w prywislanskim kraju gdzie sumienie pana doktora zostaje na klamce jego prywatnego gabinetu

Wyslane z xiondzofona Tapalkiem 2
Image
Awatar użytkownika
xionc
Przewodnik

Posty: 906
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:33
Ostatnio był: 19 Lip 2022, 20:36
Miejscowość: Zg-c
Kozaki: 171

Re: Aborcja

Postprzez impulse_101 w 13 Cze 2014, 14:20

Juz był taki gabinet w naszym kraju na klamce którego zostawiano sumienie, zaraz obok tabliczki z napisem Josef Mengele.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Aborcja

Postprzez STALKIER998 w 13 Cze 2014, 14:24

Co to w ogóle jest za temat !? Już nie masz się do czego przywalić, Woland ? Niech ludzie robią sobie co chcą. To jest (jeszcze) wolny kraj i każdy ma prawo robić ze swoim ciałem co chce.
Awatar użytkownika
STALKIER998
Tropiciel

Posty: 265
Dołączenie: 10 Kwi 2012, 18:08
Ostatnio był: 15 Paź 2020, 20:24
Miejscowość: Gdańsk
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 47

Re: Aborcja

Postprzez xionc w 13 Cze 2014, 14:33

Nie mozna bo zaraz sie odzywaja obroncy zycia napoczetego i zmarnowanych plemnikow razem z pazernymi konowalami co w panstwowym nie skrobia ale prywatnie to bardzo chetnie

Wyslane z xiondzofona Tapalkiem 2
Image
Awatar użytkownika
xionc
Przewodnik

Posty: 906
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:33
Ostatnio był: 19 Lip 2022, 20:36
Miejscowość: Zg-c
Kozaki: 171

Re: Aborcja

Postprzez lehoslav w 13 Cze 2014, 15:08

Farathriel napisał(a):Co do samej aborcji - najlepsze, że za jej pełnym wprowadzeniem opowiadają się szczególnie ci, którym wyskrobanie nie grozi.


Nie, najlepsze jest to, że najbardziej nawiedzonymi przeciwnikami aborcji są ci, którym z racji płci ciąża nie grozi w ogóle, a gwałt z minimalnym prawdopodobieństwem.
Ostatnio edytowany przez lehoslav, 13 Cze 2014, 15:13, edytowano w sumie 1 raz
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 05 Mar 2024, 15:34
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Re: Aborcja

Postprzez LSkiper w 13 Cze 2014, 15:11

Co to w ogóle jest za temat !? Już nie masz się do czego przywalić, Woland ? Niech ludzie robią sobie co chcą. To jest (jeszcze) wolny kraj i każdy ma prawo robić ze swoim ciałem co chce.

Chopie, nie żeby coś, ale przyczepiasz się do tematu, który ma już 10 stron, Woland mniej odwiedza forum, więc ta "opinia" jest ździebko nie na miejscu.
A tak tocząc dalej temat, uważam, że aborcja powinna być legalna. Dlaczego? Dlatego, że może jak ktoś tu jeszcze wymienił "Stan majątkowy i zarobki nie pozwalają na wychowanie dziecka w normalnych warunkach" Czy dziecko musi się rozwijać w warunkach, które skutkują rozwojem patologii i niewiedzy, oraz w otoczeniu ludzi, którzy mogą wpędzić dziecko w jeszcze większy problem pokroju Codzienne tanie wino, fajki, a w skrajnych przypadkach substancje odurzające. Wtedy właśnie powstaje margines społeczny, który nie dość, że może się stać niebezpieczeństem dla społeczeństwa, to jeszcze powiększa obraz polskiej biedy (Którą oczywiście nasz premier próbuje zamaskować). Ew. Można się pokłócić o stosowanie antykoncepcji, ale co jeśli to nie zadziała? No właśnie. Powstaje wtedy problem, zwłaszcza, kiedy matka jest jeszcze studentką/uczennicą, a ojciec pozostaje nieznany. Według mnie powinna być opcja, jeżeli dziecko nie ma ojca, albo matka jest uczennicą X szkoły, to powinna być wtedy możliwość dokonania aborcji.
MSI B450A Pro MAX/Ryzen 7 5800X3D/MSI Radeon RX 6700XT/32GB DDR4 3600MHz/2TB WD Blue + 2TB SSD/Logitech MX Master/W10/Cooler Master MWE Gold V2 750W
Samsung Galaxy S22 Ultra
Awatar użytkownika
LSkiper
Tropiciel

Posty: 318
Dołączenie: 19 Gru 2011, 23:27
Ostatnio był: 24 Wrz 2024, 23:05
Miejscowość: Posen
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 38

Re: Aborcja

Postprzez Herezja w 13 Cze 2014, 15:29

Gdyby choć jedno z Was przeczytało książkę, o której pisałem wyżej to by znało mój pogląd.
Może i Polska jest krajem, w którym rodzi się mniej dzieci niż ludzi umiera ale tak jest tylko w Europie. Poza nią przyrost naturalny jest za wysoki.
Ziemia jako planeta i ekosystem długo już nie pociągnie takiej gospodarki rabunkowej jej zasobami jaką prowadzą ludzie od początku 19 wieku w szczególności. Nie obejrzymy się a surowców naturalnych nam zabraknie, nie będzie nie tylko na oświatę ale nawet na podstawową formę lecznictwa bo ludzi będzie tyle co robactwa.
Z czasem człowiek albo wyemigruje w ogóle poza Ziemie albo sam się wybije o zasoby i co najciekawsze nie będą się te zasoby mięsne (czy to z ludzi czy z innych zwierząt) marnować bo rozkład ich nie dotknie. Człowiek zamieni w pożywkę nie tylko ciała zwierząt ale i ludzi. Czyli człowiek będzie żarł człowieka o ile nic się nie zmieni.


ps. Ciekawi mnie za to co innego. Co nasi posłowie znów chcą przepchnąć za ustawy, że temat zastępczy w postaci aborcji znów jest wyciągany? Jakie szwindle tym razem zostaną zalegalizowane?
Awatar użytkownika
Herezja
Łowca

Posty: 490
Dołączenie: 19 Sty 2014, 15:58
Ostatnio był: 17 Paź 2021, 13:05
Kozaki: 71

Re: Aborcja

Postprzez Farathriel w 13 Cze 2014, 15:35

Nie, najlepsze jest to, że najbardziej nawiedzonymi przeciwnikami aborcji są ci, którym z racji płci ciąża nie grozi w ogóle, a gwałt z minimalnym prawdopodobieństwem.


@lehoslav - że też doczepiłeś się akurat najmniej poważnego i ukierunkowanego argumentu. Cóż. Może w tym sęk - był najsłabszy i powiedziany pół-żartem, pół-serio - więc z automatu było go najłatwiej zaatakować. W każdym razie powiedzmy sobie jasno - to, że ktoś doświadczył np. porodu kleszczowego to nie oznacza, że jest w tej dziedzinie ekspertem i automatycznie powinien mieć wstęp na wszelkie konferencje, posiedzenia i spotkania lekarzy i naukowców w dziedzinie biologii i ogólnopojętej medycyny. Tak samo tutaj w przypadku kobiet - możliwość doświadczenia czegoś nie sprawia nagle, że ten, kto ów zdarzenia doświadczyć nie może automatycznie ma mieć odebraną wiarygodność swego poglądu. To jest argumentacja z serii - jak zrobić prostytutkę z logiki - czyli pospolite błędy logiczno-językowe. Poza tym w przypadku filozofii praktycznej aka etyki nie obowiązują żadne zasady płciowości. Prędzej zwaliłbym tu winę na zapluty marksizm kulturowy, który nakazuje poprawność polityczną i poszanowanie relatywizmu jako czegoś dobrego.

EDIT> Do postu @Herezja - Stary. Gdyby zaczynało brakować surowców naturalnych to ich ceny rosły by wręcz w skandalicznym tempie. A to się nie dzieje. Więc te brednie pokroju - na ziemi nie ma miejsca, surowce się kończą, niszczymy ekosystem - tak jest to w jakimś stopniu prawdą, ale trzeba być naprawdę zaślepionym by nie wiedzieć, że brak podaży danego towaru czyni go cenniejszym niż zwykle. A jakoś nie zauważyłem by jakość życia ludzi i ich dobrobyt spadały. Wręcz odwrotnie - coraz większa ilość ludzi ma dostęp do dóbr, których kiedyś nabyć nie mogła.
Moja twórczość jaką tutaj zamieściłem:
Złoty Odwłok Cywilizacji - cyberpunk/postapokalipsa z nutą tragedii
S.T.A.L.K.E.R. - Hipotezy - artykuł wyjaśniający zagadnienia noosfery
Barwnoprogresja Szarobredni - psychologiczne opowiadanie w narzeczu filozoficznym
Dziadek - ciepły fabularnie short
Demiurg - opowieść filozoficzna/metafizyka
Awatar użytkownika
Farathriel
Stalker

Posty: 142
Dołączenie: 16 Mar 2013, 12:37
Ostatnio był: 16 Mar 2017, 21:02
Miejscowość: Ostrowiec Świętokrzyski
Frakcja: Naukowcy
Kozaki: 63

Re: Aborcja

Postprzez Woland w 13 Cze 2014, 15:38

impulse_101 napisał(a):Juz był taki gabinet w naszym kraju na klamce którego zostawiano sumienie, zaraz obok tabliczki z napisem Josef Mengele.

Argumentum ad Hitlerum nie jest poważnym argumentem, jest zwykłą dziecinną słowną przepychanką i pogrywaniem na skojarzeniach. Hitler i Himmler zdaje się byli wegetarianami. Nie bądź wegetarianinem bo będziesz jak Hitler i Himmler!

STALKIER998 napisał(a):Co to w ogóle jest za temat !? Już nie masz się do czego przywalić, Woland ? Niech ludzie robią sobie co chcą. To jest (jeszcze) wolny kraj i każdy ma prawo robić ze swoim ciałem co chce.

Czy ty mnie oskarżasz o bycie pro-life? Nie obrażaj mnie! :caleb:
Po prostu wrzuciłem tu na forum głośny ostatnio temat, zwłaszcza że jego początek tj. deklaracje lekarzy był już omawiany więc czas na ciąg dalszy. Ponadto spodziewałem się- jak się okazuje- sporego odzewu i zainteresowania :)
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Aborcja

Postprzez impulse_101 w 13 Cze 2014, 16:09

Woland napisał(a):Argumentum ad Hitlerum nie jest poważnym argumentem


Rozumiem ze nie wolno nam wyciągać wniosków z historii pokazujących do czego prowadzi kastracja moralności zwłaszcza w kontekście ludzkiego życia tylko dlatego ze wybitnie dotyczyło to środowiska 3 Rzeszy?

lehoslav napisał(a):Nie, najlepsze jest to, że najbardziej nawiedzonymi przeciwnikami aborcji są ci, którym z racji płci ciąża nie grozi w ogóle, a gwałt z minimalnym prawdopodobieństwem.


Najlepsze jest to ze najbardziej nawiedzonymi zwolennikami aborcji są osoby które okres embrionalny maja już za sobą.
Image

Za ten post impulse_101 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive agata.
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 46 gości