Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Terminus w 05 Paź 2014, 19:14

Czytałem "Piekło pocztowe". I tak średnio mi przypadło do gustu.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Gizbarus w 05 Paź 2014, 19:21

No, czyli zwyczajna rozbieżność w gustach - bo nie jestem jedyną osobą, która w tej mini-serii prawie się zauroczyła. Sposób prowadzenia historii, Patrycjusz czy specyficzny humor - nie wiem co dokładnie za tym przemawia, ale jednak cykl potrafi przypaść do gustu. Mimo tego, że Lipwig jest gnojem, którego ciężko polubić :caleb:
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Co czytacie?

Postprzez Terminus w 05 Paź 2014, 19:27

No właśnie mi brakuje tego prawie demonicznego Patrycjusza z pierwszych książek. Im dalej tym patrycjusz jest bardziej "ludzki".
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Co czytacie?

Postprzez KOSHI w 05 Paź 2014, 19:31

A ja za Prachetta nigdy się nie wziąłem. Jakoś tak wyszło. To jest SF czy fantasy? Pytam, bo nigdy mnie to nie interesowało. Były jego książki w księgarniach, miałem je nawet w rękach, ale nie kupiłem. Co do Gwiazdozbioru to polecam. Naprawdę warto.

@Gizb - dokładnie jest tak u mnie, jak piszesz. Jak książka ma mnie męczyć, to też odpuszczam. Parę dzieł w ten sposób ominąłem: Grę w klasy, Sto lat samotności, Imię róży, Wyznaję i parę innych. Za wielkich pisarzy to się nawet nie biorę, wystarczą mi niektóre mrzonki ze szkoły. Klasyki literatury wielkich mistrzów omijam zatem szerokim łukiem. Nie jestem polonistą, by zastanawiać się, co autor miał na myśli. Dwa, większość tego typu dzieł mnie tematycznie nie interesuje, więc po co iść w masochizm. Dla idei? Mi taka wiedza jest zbędna, a i bardziej oczytany być nie muszę, bo i nawet nie mam znajomych, którzy to czytają.
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1325
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 16 Paź 2023, 14:40
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Co czytacie?

Postprzez Gizbarus w 05 Paź 2014, 20:05

Termi - co fakt, to fakt. Patrycjusz nadal bawi się ludźmi, ale jednak w tym wszystkim jest też ludzki. Chociaż mnie właśnie taki bardziej odpowiada - przez to wydaje się jeszcze bardziej realny.

Koshi - fantasy połączone z satyrą rzeczywistości. Gatunek książek "lubić nie trzeba, ale szanować należy" :P
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Co czytacie?

Postprzez Tyrion w 05 Paź 2014, 20:08

Koshi, no to wszystko przed tobą. Aż ci zazdroszczę. Pratchett to fantasy. Satyryczne i piekielnie inteligentne. Zacznij od Koloru magii. Czyli od początku. Eony temu, gdy ją po raz pierwszy czytałem, rechotałem jak głupi :)

Tyrion
Wygnany z Zony

Posty: 28
Dołączenie: 15 Wrz 2014, 06:55
Ostatnio był: 14 Paź 2014, 18:01
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Martha
Kozaki: -3

Re: Co czytacie?

Postprzez Wiewi0r w 05 Paź 2014, 20:15

@ Koshi, Gizb, zasadniczo taki podział jest całkiem niezły, ale ja mam taki zwyczaj oceniać rzeczy w swojej kategorii. I tak, na przykładzie nie powiem, że lodówka A jest lepsza od mikrofalówki B, bo A lepiej chłodzi niż B. ;) Dlatego czy to filmy, czy książki oceniam "w kategorii" - to, że np. wakacyjny, przeładowany efektami blockbuster dostał u mnie 8/10, a film bardziej "przemyślany" 7/10, nie znaczy że jeden jest lepszy od drugiego, bo wobec obydwu miałem rozbieżne oczekiwania. Jakby to kogoś obchodziło. :E

Co do Mistrza Pratchetta, z niedyskowych a fajnych dzieł - "Dobry Omen". A Wiedźmikołaj i w moim sercu nie rozpalił ognia zachwytu :tm: , choć czytałem z przyjemnością. Sorki Gizb. :P

W temacie Campbella, nie zgodzę się, że nie wymaga gimnastyki umysłowej. Wizualizacja trójwymiarowych manewrów chwilami przyprawia o zawroty głowy. :suchar: A trylogia Starka (póki co bez trójki) też jest fajnym wojennym SF. Po jego lekturze zakupiłem nawet von Clausewitza, ale jakoś nie mam czasu go przestudiować.
Tyrion - mnie, chociaż bardziej konwencjonalny, pasował Cholewa z jego "Gambitem", kontynuacji jeszcze nie czytałem. Całkiem przyzwoity moim zdaniem bitewniak sf. I jeszcze Najmenicy Bartosa, jest dylogia Kołodziejczaka o Imperium Solarnym... Ale jakieś "pojedyncze pozycje" możesz podpowiedzieć, tu albo na PW, chętnie się dowiem czegoś nowego.

Czy warto czytać "Imperium Czerni i Złota" i kontynuacje Tchaikovsky'ego?
Things are going to get unimaginably worse, and they are never, ever, going to get better.
- K.V.
Za Wilkiem nawet w ogień skoczę.
Попутного ветра!
Awatar użytkownika
Wiewi0r
Przewodnik

Posty: 965
Dołączenie: 27 Maj 2013, 22:33
Ostatnio był: 24 Sty 2018, 17:29
Miejscowość: Warszawa/Częstochowa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 164

Re: Co czytacie?

Postprzez Tyrion w 05 Paź 2014, 20:37

Wiewi0r napisał(a):

Tyrion - mnie, chociaż bardziej konwencjonalny, pasował Cholewa z jego "Gambitem", kontynuacji jeszcze nie czytałem. Całkiem przyzwoity moim zdaniem bitewniak sf. I jeszcze Najmenicy Bartosa, jest dylogia Kołodziejczaka o Imperium Solarnym... Ale jakieś "pojedyncze pozycje" możesz podpowiedzieć, tu albo na PW, chętnie się dowiem czegoś nowego.

Czy warto czytać "Imperium Czerni i Złota" i kontynuacje Tchaikovsky'ego?


Te pojedyńcze, które pamiętam, to głównie autorów ww. serii. Trudno mi teraz takie całkiem inne sobie przypomnieć ;) Strasznie dużo czytam, właściwie cały czas, i zaczynam nie ogarniać :( Czasem dopiero po kilkudziesięciu stronach uświadamiam sobie, że już daną książkę czytałem. Albo odwrotnie - tyle razy widziałem tytuł, okładkę, że potem jestem w szoku jak sie skapuję, ze jej nie czytałem...
A wracając do cykli, to byłem pod wrażeniem BOLO! Webera... Te czołgi kolosalne... Super :)
Tchaikovskiego czytał raczej nie będę, przynajmniej na razie - jestem teraz w fazie horror/postapo/ s-f, a oprócz tego polscy pisarze rzondzą ;) Jakiś czas temu wyrwałem się z klimatów cesarstwa rzymskiego, potem wpadłem w klimaty serii WarBook, nastepnie w Grę o tron i przetrzaskałem wszystkie tomy :D
A, może dziwne, ale Gambit mi nie podszedł :facepalm: Coś mi w tej historii nie grało. Przeczytałem pierwsze 30-40 stron i książka wróciła na półkę... Być może musi swoje odleżeć, tak jak GoT - trzy lata się do niej zabierałem ;)

Tyrion
Wygnany z Zony

Posty: 28
Dołączenie: 15 Wrz 2014, 06:55
Ostatnio był: 14 Paź 2014, 18:01
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Martha
Kozaki: -3

Re: Co czytacie?

Postprzez Przemek77 w 06 Paź 2014, 08:34

Wiewi0r napisał(a):Co do Mistrza Pratchetta, z niedyskowych a fajnych dzieł - "Dobry Omen".

Świetna książka, a do tego napisana do spółki z Neilem Gaimanem. Czyli mamy "cuzamen do kupy" pratchetowskie absurdy i mistycyzm Gaimana.

Pierwsza pozycja Pratchetta, którą przeczytałem i która zachęciła do wzięcia się za "Świat Dysku".

Do tego dochodzą bohaterowie z których każdy jest oryginałem nie lada - Adam-wybraniec, przyjaciele Azirafal i Crowley (anioł i diabeł), Armia Tropicieli Wiedźm w osobach gbura Shadwella i romantycznego naiwniaka Newtona Pulsifera, wróżka Anathema Device, Czterech Jeźdźców Apokalipsy (bardzo pomysłowo przedstawionych - np. "Głód" pod nazwiskiem pana Sable'a prowadzi sieć fast-foodów, jedzenie których nie powoduje chorobliwego tycia - a przeciwnie - chorobliwe chudnięcie i w efekcie śmierć głodową, jest także ŚMIERĆ znany z Dysku), zakonnice-satanistki i inne.

Czyta się to niemalże jednym tchem, gorąco polecam.

"Bajty polskie" Bartłomiej Kluska

Zakupiłem właśnie tego e-booka i wsiąkłem na kilka godzin. Książka ukazuje rozwój polskich gier komputerowych od czasów "zamierzchłych" do czasu ukazania się 1 numeru CDA. Na początku cofamy się aż do lat 50-tych (!) by sprawdzić, jaka właściwie była ta naprawdę pierwsza polska gra komputerowa. Później wchodzimy w epokę "gier telewizyjnych" produkowanych przez Unitrę, era "Bajtka", złote lata Atari i tak dalej - oczywiście wszystko z punktu widzenia polskich produkcji. Oczywiście bardzo dużo jest napisane o piractwie, giełdach (paradoksalnie - dzięki którym wiele gier w ogóle ujrzało światło dzienne), wojnach Atari vs. C64, przedziwnej firmie "California Dreams" - do tego dowiadujemy się mnóstwa ciekawostek, anegdot, faktów i mitów.
Pozycja obowiązkowa dla każdego gracza - szczególnie, że e-book możemy nabyć za równowartość paczki fajek :)
Pijany listonosz ze świata modliszek
Przywozi mi listy, i niszczy mi ciszę,
Której nie ma i tak;
Bo jest dziecko moje i sny atomowe,
I myśli myśliwce co są odrzutowe -
Ich huk - to dla mnie - znak.
Awatar użytkownika
Przemek77
Przewodnik

Posty: 904
Dołączenie: 26 Maj 2008, 13:17
Ostatnio był: 29 Gru 2022, 21:38
Miejscowość: LUBLIN
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 118

Re: Co czytacie?

Postprzez Kenzelek w 17 Paź 2014, 17:44

Tydzień temu skończyłem czytać trzeci tom "Pana Lodowego Ogrodu" Grzędowicza i to zaraz po tomie drugim. Wrażenia? zaje*iście. Przygody Vuko są coraz lepsze, tom drugi był co prawda nieco gorszy od pierwszego i trzeciego, przynajmniej w moim odczuci, ale był za to dłuższy, klimatyczny i naprawdę dobry. Wreszcie dowiedzieliśmy się co to właściwie Lodowy Ogród, poznaliśmy losy ziemian i... nie powiem. :# Jeżeli ktokolwiek nie czytał PLO, to nie pozostaje nic innego jak polecić twórczość Grzędowicza. Ja sam czekam na tom czwarty, a potem z zapałem na kolejne, bo niestety, ale końcówka tomu trzeciego sprawia, że chce się wiedzieć co będzie w następnych rozdziałach. Ale szkoda, urwane.
Jeszcze wcześniej skończyłem Pieśń lodu i ognia, tom 3 część drugą, czyli Nawałnicę mieczy "krew i złoto". W moim odczuciu za krótkie, ale bardzo dobre. Rozwinęło się sporo ciekawych wątków i z chęcią dorwę tom 4, tylko czekać na serialowe wydanie w twardej.
W międzyczasie mam w planach kupienie Lovecrafta i "Bastion" Stephana Kinga. Za dużo ostatnim czasy czytam fantasty, brakuje odrobiny post-apo i psychozy. :caleb:

EDIT: Niestety, ale jestem na etapie kiedy brakuje mi kasy na wszystko co chciałbym przeczytać. :smuteg:
Kenzelek
Stalker

Posty: 103
Dołączenie: 24 Mar 2012, 19:48
Ostatnio był: 31 Mar 2020, 14:49
Miejscowość: Limańsk
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 20

Re: Co czytacie?

Postprzez KOSHI w 19 Paź 2014, 18:03

Skończyłem czytać właśnie Wilka z Wall Street. Przyjemna książka, lekko napisana i z jajem. Dobrze się czyta, w 2 popołudnia połknąłem. Szkoda, że wcześniej film widziałem, niczym mnie nie zaskoczyła, choć więcej w niej samych giełdowych ruchów i zmagań z uzależnieniem, niż tego wszystkiego, co wywleczono z książki do ekranizacji (a wywleczono prawie same najlepsze akcje z narkotykami tylko) przez co film był może i dobry, ale płytki. Liczyłem, że będzie w nim więcej o giełdzie, a było w większości o tym, jak bawił się Belfort, kiedy przygrzał. Jakbym miał oceniać w skali 1-5 dałbym 4. Anie to wielkie dzieło, ani typowy średniak. Książka do przeczytania jak najbardziej, ale nic poza tym.
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1325
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 16 Paź 2023, 14:40
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Co czytacie?

Postprzez margarita w 22 Paź 2014, 18:42

Kilka dni temu skończyłam trylogię Newsflesh (u nas funkcjonuje bodajże jako Przegląd Końca Świata) Miry Grant. Klimaty zombie, ale samo podejście do tematu nietypowe - otóż ludziom udało się mniej-więcej pokonać żywe trupy (czytaj: niektóre tereny są wciąż niezdatne do życia, ale na większości z nich można prowadzić w miarę normalne życie), skonstruowali nawet urządzenia, które dzięki badaniu krwi mogą wskazać, czy dana osoba jest zainfekowana czy nie... nawet internet znów mają!
Główni bohaterowie, Georgia i Shaun, są dziennikarzami internetowymi (Georgia to Newsie, zajmująca się, jak łatwo wywnioskować, newsami, Shaun natomiast to Irwin - bloger zarabiający na życie filmowaniem tego, jak "tyka zombie patykiem". Ot, ryzykant, z grubsza mówiąc), którzy zostają wybrani by towarzyszyć kampanii prezydenckiej jednego z kandydatów. Oczywiście wkrótce pojawiają się Spisek i Tajemnica (tm), a Georgia i Shaun muszą poznać prawdę i ujawnić ją światu.

Powiem tak - końcówka zarówno pierwszego, jak i drugiego tomu mnie zmiażdżyła, zupełnie nie spodziewałam się takiego obrotu spraw, a i sama historia trzymała w napięciu, i książki przeczytałam praktycznie jednym tchem - jeden tom szedł w jeden-dwa dni. Polecam wszystkim fanom zombie (i nie tylko). :D
– Tato, dlaczego nie możemy jechać z tobą?
– (do siebie) Bo jesteś mortalem, synku, a ja nie lubię paradoksu.
Awatar użytkownika
margarita
Stalker

Posty: 191
Dołączenie: 14 Gru 2011, 19:17
Ostatnio była: 21 Lis 2015, 21:28
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 129

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt07 oraz 2 gości