Ogończyk-herb szlachecki

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Ogończyk-herb szlachecki

Postprzez Woland w 11 Mar 2013, 17:29

Mam pytanie. Kiedy powstał herb szlachecki ogończyk? Ciocia wikipedia wskazuje XIV wiek, jednak w komentarzach ktoś podaje 1100 rok ale źródło się załadować nie chce.
Da ktoś więc jakieś konkretniejsze info w tym temacie, coś więcej ogólnie o herbie? Wikipedia czytałem, taką jedną stronę o herbach też + legendę ale chcę coś więcej wiedzieć o swoim herbie :E
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Reklamy Google

Re: Ogończyk-herb szlachecki

Postprzez Tajemniczy w 11 Mar 2013, 17:36

http://gajl.wielcy.pl/
Na początku spróbuj tu albo wuja Google przeszukuj.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Ogończyk-herb szlachecki

Postprzez Woland w 11 Mar 2013, 17:40

Ale tu chyba tylko zdjęcia, bez historii herbów.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Ogończyk-herb szlachecki

Postprzez Tajemniczy w 11 Mar 2013, 17:44

No to neta przeszukuj albo do biblioteki w bibliotekach nie biją.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Ogończyk-herb szlachecki

Postprzez Woland w 11 Mar 2013, 17:47

I nie rozumiem jednego. Ogończyk ma to nazwisko a zarazem to nazwisko podpada pod kilka herbów. Więc jak to niby ma być?
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Ogończyk-herb szlachecki

Postprzez Piłat w 11 Mar 2013, 19:39

Wszystko zależało od koligacji przodków. Często rodziny łączyły się, mieszały, bądź tworzyły własne zaściankowe, unikalne herby. Rozumiem, że chcesz odnaleźć swoje szlacheckie korzenie. Nie radzę wzorować się jedynie na nazwisku, ponieważ to nie jest gwarant szlachectwa. Popytaj swoich dziadków.
Awatar użytkownika
Piłat
Redaktor

Posty: 378
Dołączenie: 02 Sty 2011, 14:06
Ostatnio był: 06 Cze 2021, 12:31
Miejscowość: Rostok
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 163

Re: Ogończyk-herb szlachecki

Postprzez Woland w 11 Mar 2013, 19:46

Owszem, wiem iż nazwisko nie jest jedynym wyznacznikiem. Są różne linie, nie?
Swoją drogą:
Nie wiem ile w tym prawdy ale kiedyś czytałem iż jakiś skonfliktowany z Radziwiłłami ród szlachecki nadał służącemu temu rodowi Żydowi nazwisko Radziwiłł na złość prawdziwym Radziwiłłom na przykład :E

Piłat, nie sądzę by to źródło co ty proponujesz cokolwiek mogło w tym temacie powiedzieć.


Już nie szukam historii samego nazwiska. Starczy sama data powstania herbu ogończyk. To już dużo powie bo skoro to i tak jeden z najstarszych polskich herbów (legendy wiążą herb z plemionami Scytów, legendy legendami ale aż 3 legendy zgodnie wiążą w jakiś sposób właśnie z tymi plemionami). Stary herb oznacza iż choć nazwisko to konkretne trafiło pewnie później niż herb powstał to jednak mniej więcej w tym samym wieku, przedział np. 50 lat. A nie że herb z XII wieku a nazwisko dopisano w XVIII wieku, raczej tak nie było robione ;)

btw. na http://www.genealogia.okiem.pl/glossary ... ogo%F1czyk aktualizacja była i coś takiego dodano:
"Najstarsza znana pieczęć z 1384 pochodzi od Piotra, kasztelana lubelskiego. Pierwsza wzmianka pisana 1394 [księgi łęczyckie]. Niesiecki pisze o kamieniu z Radzikowa na którym napis wymieniał Powałę a na którym była data 1126. Kamień są nie zachował i nigdzie indziej wzmiankowany nie jest. W 1692 została wydana Genealogia rodu Ogończyków - niestety nie zachowała się do naszych czasów."
Kto to Niesiecki? Jakiś kronikarz, pisarz, duchowny widzę. XVII/XVIII wiek. On to bardziej z tych wiarygodnych czy bajkopisarz a'la Kadłubek?
Powała to pierwszy ogończyk czy co?
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Ogończyk-herb szlachecki

Postprzez Adam w 11 Mar 2013, 21:17

A propos, moja od WoSu gadała, że wystarczy w necie wpisać nazwisko swoje i to będzie nasz rodowy herb. Domyślam się, że nie każda rodzina ma herb. Ja znalazłem cuś takiego: http://gajl.wielcy.pl/herby_user_herb.p ... ewandowski

To raczej nie świadczy o tym, że to mój rodzinny herb :D
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Ogończyk-herb szlachecki

Postprzez lukebuka w 11 Mar 2013, 22:21

Z tym nazwiskiem, to różnie bywa, na przykład osób o moim nazwisku jest zaledwie kilkanaście w jednym miejscu, więc jest ogromna szansa, że herb mojej rodziny z okolic Białegostoku jest tym właściwym :P
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _Korab.svg
inna sprawa, że wiele rodzin posiada swoje herby nie ze względu na swoje szlacheckie pochodzenie, lecz przez przynależność swoich przodków do rodzin o takim herbie rodowym, np. pracowali jako służba.
Ale za to warto coś takiego znaleźć, mimo wszystko. :E
Awatar użytkownika
lukebuka
Tropiciel

Posty: 247
Dołączenie: 09 Gru 2011, 17:21
Ostatnio był: 23 Gru 2017, 20:18
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 44

Re: Ogończyk-herb szlachecki

Postprzez Woland w 11 Mar 2013, 23:16

Ale jest gdzieś na necie możliwość poczytania o Ogończyku oraz o tych herbach które niektóre rodziny np. za zasługi dostały osobno i za co? Bo mnie to naprawdę ciekawi. Moi przodkowie to szlachta kresowa* pochodząca od plemion scytyjskich! :E

*A pamiętać trzeba, jak wojna była to ci z kresów pierwsi szli na wojnę i pierwsi krew przelewali a potem życie oddawali!
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Ogończyk-herb szlachecki

Postprzez Piłat w 11 Mar 2013, 23:32

Nazwisko nie jest gwarantem przynależności do danego szlacheckiego rodu, ponieważ w przeszłości często imigranci ze wschodu, osiedlając się na nowych ziemiach przybierali lokalne nazwiska. Tak było w przypadku moich pradziadków, którzy przybyli na zachodnie ziemie Polski ze Słowacji i spolszczyli swoje nazwisko. Dlatego radzę wpierw przeanalizować historię swojej rodziny przynajmniej kilka pokoleń wstecz. I nie zdziwcie się jeśli prapradziadek będzie miał inaczej na nazwisko niż macie teraz ;)
Awatar użytkownika
Piłat
Redaktor

Posty: 378
Dołączenie: 02 Sty 2011, 14:06
Ostatnio był: 06 Cze 2021, 12:31
Miejscowość: Rostok
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 163

Re: Ogończyk-herb szlachecki

Postprzez Gro3a w 12 Mar 2013, 18:05

Też szukałem swojego herbu, ale co się okazało, to mój dziadek (od strony ojca) pochodzi z Równego na Ukrainie i nosił inne nazwisko. Dopiero po II wojnie, jako dwulatek wraz z braćmi został przywieziony na ziemie polskie i już miał zmienione nazwisko. Raczej nie znajde rodowego herbu, chociaż moja dalsza rodzina od strony matki (dziadkowie i ich siostry) mają takie samo nazwisko jak od strony ojca :D Sądząc po takim zbiegu okoliczności, szlachcicem to ja nie jestem ;) no ale bynajmiej mam "kozackie" pochodzenie :E
Nie ma miłości, jest tylko żądza. Nie do człowieka, a do pieniądza.

Dziękuję Ci Boże, za te wspaniałe dni, bez których nie mógłbym teraz żyć. Dziękuje Ci za te wspaniałe chwile, bo w swym życiu nie miałem ich aż tyle. Za wszystkie spędzone w samotności i za te szczęśliwe, pełne miłości...
Awatar użytkownika
Gro3a
Technik

Posty: 718
Dołączenie: 05 Maj 2012, 22:26
Ostatnio był: 02 Wrz 2023, 01:37
Miejscowość: Lubawa - warmińsko-mazurski Sosnowiec
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sawn-off Double-barrel
Kozaki: 294

Następna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości