Zabaweczki ze zbrojeniówki - cały świat

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Ciekawa "zabawka" z polskiej zbrojeniówki

Postprzez Soviet w 05 Maj 2014, 16:58

Kwestia tego czy wejdzie do uzbrojenia to rzeczywiście inna sprawa, a znając tok decyzyjny w WP to MSBS skończy się na gościnnym występie w Call of Duty: Ghosts.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 19 Cze 2024, 22:59
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Reklamy Google

Re: Ciekawa "zabawka" z polskiej zbrojeniówki

Postprzez Terminus w 05 Maj 2014, 18:05

Kamo napisał(a):Anders miał być wielozadaniową platformą. Miał być też wariant jako czołg podstawowy.

Owszem miał być wielozadaniową platformą, na bazie której miały być wyposażone brygady zmechanizowane.
Nie spotkałem się nigdzie z opisem wersji czołgu podstawowego. Anders w pierwotnej formie z działem 120mm to wóz wsparcia ogniowego a nie podstawowy czołg pola walki. Na to to podwozie jest zbyt małe, słabe itp. bo było projektowane pod kątem transportu przez Airbus A400M, stąd waga do 35t.
Kiepsko opancerzony jak na dzisiejsze realia T-72 w wersji PT-91 waży 46t. Leoś będący MBT III generacji waży już 55-63t. Sorry ale z tej platformy, w tej formie i kształcie zawieszenia nie da się zrobić nic przypominającego czołgu podstawowego. Zresztą określenie (lekki) "czołg" dla Andersa miało głównie znaczenie marketingowe i medialne.
Dla przypomnienia były prowadzone prace nad prawdziwym czołgiem III generacji i uniwersalnej platformy na nim opartej, ale poniechano ich ze względu na koszty programu i cenę jednostkową w ten sposób pozyskanych wozów (oficjalnie). Były to programy Goryl/Anders (I) i PT-2001 Geopard.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Ciekawa "zabawka" z polskiej zbrojeniówki

Postprzez Kamo w 05 Maj 2014, 23:32

@Terminus
Może i masz racje bo w sprawie tych kloców specjalistom nie jestem. Jednak jak rozmawiałem z chłopakami którzy są mocno w temacie to twierdzili że program Anders miał być dla wojsk panc. i zmech. czymś jak Tytan dla piechoty.
Si vis pacem para bellum!
Awatar użytkownika
Kamo
Stalker

Posty: 52
Dołączenie: 28 Sty 2014, 15:54
Ostatnio był: 15 Paź 2015, 14:08
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 4

Re: Zabaweczki ze zbrojeniówki - cały świat

Postprzez Herezja w 13 Maj 2014, 16:03

Zedytowałem temat aby nie tworzyć ich X.



Zabawnie musi wyglądać musztra w takiej armii.
Awatar użytkownika
Herezja
Łowca

Posty: 490
Dołączenie: 19 Sty 2014, 15:58
Ostatnio był: 17 Paź 2021, 13:05
Kozaki: 71

Re: Zabaweczki ze zbrojeniówki - cały świat

Postprzez Iwaszka w 17 Maj 2014, 16:23

Co do Andersa - to strasznie przekombinowana koncepcja. Nawet jak by wdrożyli coś takiego to ta platforma najprawdopodobniej strasznie szybko by się zestarzała, ze względu na brak możliwości modernizacji.
Nie wiem czy myśl techniczna jest gotowa na kolejną generację czołgów - raczej postęp powinien być w technologii napędu i opancerzenia (pancerze reaktywne bardzo się starzeją, teraz byle nowy i drogi pocisk od RPG sieje potworne zniszczenie).

Mnie za to interesuje sprawa MSBS - śledzę to i robi się dziwnie. Projekt na ukończeniu - a WP nie wykazuje żadnego zainteresowania konstrukcją. Znowu powstanie produkt na wysokim standardzie i w najlepszym wypadku pójdzie na eksport. Kolejny aspekt to, że nie słychać nic o wersjach pod inny kaliber. Osobiście uważam, że 5,56 x 45 NATO to nabój typowo dla podstawowych formacji. Strzelałem z tego oraz porównywałem w prasie i książkach różne wyniki strzelań do bloków żelowych. Niby to celne i ma płaski tor lotu pocisku, ale przy dzisiejszych środkach ochrony balistycznej to trochę starzeje się ten 5,56.
Liczę, że do MSBS powstanie platforma na 7,62 x 39 i ew. nawet pod 7,62 x 51 NATO. Wtedy była by szansa, że chociaż formacje specjalne zainteresują się naszym karabinkiem.
Awatar użytkownika
Iwaszka
Weteran

Posty: 695
Dołączenie: 23 Cze 2010, 13:56
Ostatnio był: 16 Sie 2024, 16:19
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 272

Poprzednia

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 40 gości