Literatura - pomoc dydaktyczna.

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Literatura - pomoc dydaktyczna.

Postprzez Piłat w 14 Paź 2013, 21:50

Witam serdecznie.
Piszę do Was w dość pilnej sprawie, gdyż jestem na etapie pisania pracy licencjackiej dotyczącej polskich pilotów. Otóż zbieram informacje na temat Polaków walczących pod skrzydłami RAF w czasie II Wojny Światowej. Historia i operacje Dywizjonów 302, 303 i wielu innych. Głównie pragnę skupić się na udziale Polaków w Bitwie o Anglię, oraz szukam informacji o walkach nad Europą i Afryką. Kluczowe są również sytuacje polityczne, stosunek wobec Rządu Landyjskiego, oraz polskich imigrantów.

Póki co udało mi się zgromadzić zaledwie dwa tytuły związane stricte z tematem: "Arkady Fiedler - Dywizjon 303", " Lynne Olson - Sprawa Honoru". Pragnę również zajrzeć do pamiętników Winstona Churchilla - "Druga Wojna Światowa", aby odszukać czegoś o jego stanowisku wobec Polaków i polskich pilotów koczujących na Wyspach Brytyjskich, ale nie wiem, czy nie zapędzę się w kozi róg. Poza tym potrzebuje informacji typowo historycznych, ale jednocześnie poruszające kwestie polskie na Wyspach Brytyjskich.

Dlatego też zwracam się z prośbą do Was. Czy znacie jakieś interesujące i wartościowe materiały, które mógłbym wykorzystać w swojej pracy?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Piłat
Redaktor

Posty: 378
Dołączenie: 02 Sty 2011, 14:06
Ostatnio był: 06 Cze 2021, 12:31
Miejscowość: Rostok
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 163

Reklamy Google

Re: Literatura - pomoc dydaktyczna.

Postprzez Tormentor w 14 Paź 2013, 22:13

Dodam coś od siebie, ale wątpię, żeby miało to znaczący wkład w twoją prace. :)

Dość dawno czytałem, ale z tego co pamiętam było parę suchych faktów - O jeden most za daleko Corneliusa Ryana.

Sprawdź też "Polacy w obronie Wielkiej Brytanii".
Image
Awatar użytkownika
Tormentor
C O N T R I B U T O R

Posty: 1029
Dołączenie: 15 Lis 2010, 21:42
Ostatnio była: 18 Lis 2023, 20:59
Miejscowość: Yantar
Ulubiona broń: --
Kozaki: 289

Re: Literatura - pomoc dydaktyczna.

Postprzez scigacz1975 w 14 Paź 2013, 23:59

Witold Urbanowicz - "latające Tygrysy" (inny tytuł Ogień nad Chinami) co prawda głównie toczy się w Chinach ale zawiera sporo ciekawych informacji "z pierwszej ręki"
Poza tym radzę Ci poszukać wspomnień Urbanowicza, Zumbacha, Arcta - było kilka wydań.
Awatar użytkownika
scigacz1975
Monolit

Posty: 3243
Dołączenie: 29 Sty 2010, 00:26
Ostatnio był: 28 Gru 2022, 19:35
Miejscowość: Stalowa Wola
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 926

Re: Literatura - pomoc dydaktyczna.

Postprzez Realkriss w 15 Paź 2013, 08:48

Czytałam fajną książkę na ten temat "Polacy w obronie Wielkiej Brytanii" Gretzyngiera (sprawdziłam, na Allegro masz za 8 zeta :E )
Facet chyba siedzi w tej tematyce, więc może na jego stronie znajdziesz jakąś bibliografię: http://www.gretza.pl/
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 21 Gru 2023, 22:34
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Literatura - pomoc dydaktyczna.

Postprzez Terminus w 17 Paź 2013, 09:57

W Ilustrowanym Magazynie Historycznym MILITARIA [XXwieku] (wydawnictwo Kagero) w numerze 3(54) maj-czerwiec 2013 znalazłem 4część szczegółowego kalendarium działań dyonu 303. Domyślam się, że w 3 poprzednich numerach są pozostałe części tego kalendarium.
Poszukam jeszcze czy nie mam któregoś z tych numerów "w archiwum" (duża sterta na półce).

http://www.sklep.kagero.pl/54-militaria ... -2013.html
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Literatura - pomoc dydaktyczna.

Postprzez Piłat w 18 Paź 2013, 13:53

Dziękuje bardzo za pomoc. Jakby ktoś miał jeszcze ciekawe propozycje, to proszę śmiało pisać.
Awatar użytkownika
Piłat
Redaktor

Posty: 378
Dołączenie: 02 Sty 2011, 14:06
Ostatnio był: 06 Cze 2021, 12:31
Miejscowość: Rostok
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 163

Re: Literatura - pomoc dydaktyczna.

Postprzez Microtus w 18 Paź 2013, 14:25

Przede wszystkim to radziłbym szukać literatury w języku angielskim, mój brat siedzi w temacie historii wojskowości min. interesował się Bitwą o Anglię i mówił, że większość rzetelnych opracowań jest właśnie napisana przez anglików.
Jak chcesz to dopytam się go o tytuły prac. Z tego co pamiętam to oni tam mają takie opracowanie Bitwy o Anglię z weryfikacją zestrzeleń po obu stronach tzn. porównywali zgłoszone przez aliantów zestrzelania (które często były mocno zawyżane) ze stratami zgłaszanymi przez Luftwaffe (co ciekawe Niemcy zawyżali straty czyli uszkodzone maszyny wpisywali jako zestrzelone żeby dostawać nowe maszyny). Wychodziły z tego niezłe kwiatki i niestety Polacy też dopuszczali się fantazjowania.

Generalnie polecam Ci niepolskie źródła bo u nas jak ktoś coś kontrowersyjnego napisze to zaraz go linczują, że Polaków oczernia...

A tak na szybko parę ciekawy linków:
RAF - Battle of Brittain - Roll of honour
Polacy w Anglii i Francji II WŚ
The Forgotten Few
Wszyscy uczestnicy Bitwy

Na tej Stronie RAF jest sporo informacji o bitwie o Anglię jest też bibliografia wiec warto poszperać.
W ostatnim linku z uczestnikami niektórzy są szczegółowo opisani.
War. War never changes...
Bury
zapraszam do lektury :)
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106


Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości