Zbiór porad strzelca wyborowego

Wszyscy bali się premiery kolejnej gry z serii Stalker. Nikt nie potrafił odpowiedzieć na pytanie: co wpisać w tym cholernym opisie?
Regulamin forum
Przy zadawaniu pytania związanego z problemem dotyczącym modyfikacji, prosimy o podawanie treści całego loga błędu.
Lokalizacja logów:
Windows XP - C:\Documents and Settings\All Users\Moje dokumenty\S.T.A.L.K.E.R. - Zew Prypeci\logs
Windows Vista/7 - C:\Users\Public\Documents\S.T.A.L.K.E.R. - Zew Prypeci\logs
Steam - X:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Stalker Call of Pripyat\_appdata_\logs

Logi tagujemy w [ CODE ][/ CODE ].

Jeżeli chcesz zadać pytanie na temat fabuły, to sprawdź najpierw, czy odpowiedzi nie znajdziesz w SOLUCJI.

Zbiór porad strzelca wyborowego

Postprzez BlackWolf w 10 Wrz 2010, 10:28

Stalker oferuje sporo możliwości dla zapalonych strzelców- przede wszystkim swobodę i możliwość podejmowania wyborów, co do sposobów wykonania misji, dobory miejsca strzału, zasiadki itp. Do szczęścia brakuje nieco większego wyboru broni (choć jednego karabinu bolt action np), większych odległości i wpływu siły wiatru na tor lotu pocisku. Można co prawda zmodować grę, w kierunku wahań celownika, ale wtedy brak opcji stabilizacji przez wstrzymanie oddechu. Brak też opcji pozycji leżącej, mimo wszystko stwierdzam że pomimo tych niedogodności wolę Stalkera niż np Sniper Ghost Warrior.

Zamiast rozwodzić się nad tym w innych tematach, pozwalam sobie zamieścić zbiór porad strzeleckich w jednym miejscu. Mam niejakie doświadczenie w obsłudze broni precyzyjnej, co w pewnej mierze przeniosłem na swój styl gry.

Twoją podstawową bronią, jest Twój spryt i umysł. Zamiast iść w ciemno na misję czy polowanie, sumiennie się przygotuj.

Pokręć się trochę po okolicy z Lornetką (niezastąpione narzędzie obserwacji, lokalizacji i pomoc planowania w tym fachu), zastanów się skąd możesz oddać strzał.

Przykładowo:
:

Zabierasz się za eliminację najemników z oczyszczalni. Zbliżasz się od strony anomalii szpon za dnia- Lornetka pozwala Ci zlokalizować cele i podliczyć wartowników- kilku na froncie, jeden patroluje zewnętrzny balkon- można zabić go po cichu jeśli chcesz niepostrzeżenie zakraść się do budynku. Wejścia z 4 stron.
Chwilka- na ziemi jesteś odsłonięty, narażasz się na odkrycie i bezpośrednią walkę, A TEGO PRZECIEŻ NIE CHCESZ.
Spoglądasz na mapę, badasz okolicę- acha! Możesz przecież strzelać z wiaduktu! Dostajesz się na betonową rurę wieńczącą Most Przemienienia Pańskiego.

Tak, masz czyste pole do ostrzału. Odległość jest odpowiednia, przeciwnicy nie zorientują się, w czym rzecz zanim będzie za późno.

Odpowiednią porą wydaje się wieczór, lub noc, jeśli dysponujemy już noktowizorem.
Teraz należy wybrać broń...

1)

a)Dalekosiężna i precyzyjna. Ryś. Strzelamy z wiaduktu. Przeciwnicy powinni zauważyć śmierć swoich, ale nie nas- to ważne. Wyjdą na zewnątrz, dadzą nam sposobność do strzału- dla pewności oddajemy pojedyńcze, wyczekane strzały, kryjąc się w miarę możliwości.

b) Zabieramy wytłumiony karabinek snajperski (Wintar aka Vintorez). Niezauważalnie eliminujemy wrogów. Czujnie skradamy się do budynku, uważając na "niespodzianki"

2)Cicha i precyzyjna- z tłumikiem dźwięku, przyda się gdy będziemy musieli wejść do budynku- może pistolet Marsz, albo pm Przecinak?

Po eliminacji wrogów w zasięgu strzału skradamy się do budynku, analizując drogę do wnętrza- frontalną z góry odrzucamy.

a) zauważamy kanał- po cichu sprawdzamy drogę- tak, prowadzi do wnętrza. Nie dajmy się zaskoczyć wychodząc, zabijajmy po cichu- broń boże, nie włączamy latarki.

b) Sprawdzamy drogę z góry- po cichu skradamy się na tyły budynku, tam wspinamy się po drabinie i dostajemy do wnętrza jednej z rur- znowu mamy okazję na kilka cichych strzałów- na małej odległości.



"To mój karabin. Jest takich wiele, ale ten jest mój
Mój karabin to mój najlepszy przyjaciel – Jest moim życiem..."

W grze to oczywista przesada-w realnym życiu- ani trochę. Jedna broń, jeden strzelec. Wszystko, od wyważenia zamka po dobór amunicji, a nawet jej ręczną produkcję, ma znaczenie. Powie Ci to każdy myśliwy, strzelec sportowy czy strzelec wyborowy.

Jeśli chcesz zagrać prawdziwym strzelcem wyborowym, zacznij od uważnego wyboru broni. Dla jednych Ryś, dla innych Vintorez. Najlepiej jeśli w grze wykorzystasz oba. Zastanów się na jakim dystansie chcesz strzelać, dostosuj do tego modyfikacje- tak, jak gdybyś kalibrował broń w realnym życiu. Ryś kusi- to broń na naprawdę dalekie dystanse, dla np, wytrawnych łowców mutantów.

Ważna uwaga: Jeśli zamontujesz w lunecie noktowizor- w dzień raczej sobie nie postrzelasz i vice versa- automatyczne namierzanie celu blokuje noktowizor zamontowany w hełmie czy kombinezonie.

1) pamiętaj- namierzanie calu masz też w lornetce, choć z drugiej strony pomaga przy strzelaniu przez przeszkody i na dalekich odległościach.

2) noktowizor z kombinezonu/ hełmu działa w lunecie nie zmodyfikowanej :) tak więc warto posiadać karabin do strzelań nocnych, bez modyfikacji lunety i drugi, z zwiększonym kontrastem i automatycznym namierzaniem celu.

3) dziwna rzecz, ale jeśli w nocy, pomimo noktowizora nie widzisz celu- nie wahaj się, chwyć za drugą broń- odpowiednie ustawienie siatki celowniczej lunety na oznaczeniu celu (najczęściej domyślasz się tylko do czego strzelasz) pozwala sprzedać headshoota "na czuja" :E

POZNAJ SWOJĄ BROŃ
Ćwicz z nią, testuj, naucz się wykorzystywać dalmierz i siatkę celowniczą.

Ale pamiętaj- zwłaszcza jeśli wybierasz Rysia, często będziesz potrzebował celnej i cichej broni na niewielkim dystansie, czy to w wypadku walki w budynku, czy spotkania z mutantem- stwórz parasnajperkę- na początku- najlepiej z "Burzy" lub z "Strzały" (gdy dotrzesz do Janowa). Ta broń potrzebuje granatnika, na gorące okazje.

DBAJ O SWOJĄ BROŃ- szczególnie Ryś, szybko się niszczy- naprawiaj go możliwie często-czy raczej (jak należałoby powiedzieć) utrzymuj w czystości.

Nigdy nie strzelaj pochopnie- na dalekim dystansie często warto wyczekać okazję do lepszego strzału, starannie wymierzyć biorąc poprawkę na odległość i zakładając wyprzedzenie. Jeden strzał- jeden trup.

Starannie wybieraj miejsca na zasadzki- informacje o kilku sprawdzonych znajdziesz w stosownym temacie

viewtopic.php?f=73&t=10461

Pamiętaj, STRZELAJ ROZWAŻNIE WYBIERAJĄC CEL. Nie marnuj ciężko zdobytej amunicji na byle co, lepiej strzelaj wtedy z parasnajperki lub Vintara, do którego pestek Ci nie zabraknie.

Kolejność eliminacji też jest ważna- na początku ściągaj tych którzy są odosobnieni, następnie tych, którzy widzą, ale nie są widziani, pozostałych na końcu- uważając na zmieniających pozycję wrogów, mogą pokrzyżować nam szyki.
Ostatnio edytowany przez BlackWolf 11 Wrz 2010, 10:13, edytowano w sumie 5 razy
Polak, (nie)katolik, przestępca, alkoholik

Jesteś polakiem, mów i pisz po POLSKU, nie po "polskiemu"

Za ten post BlackWolf otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Dżejkob Snajper, GhostRider44.
Awatar użytkownika
BlackWolf
Kot

Posty: 44
Dołączenie: 08 Wrz 2010, 11:58
Ostatnio był: 25 Gru 2014, 19:57
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 25

Reklamy Google

Re: Zbiór porad strzelca wyborowego

Postprzez jaras76 w 10 Wrz 2010, 10:41

Mądrze napisałeś tylko to gra, a nie real, w grze liczy się dobra celność bo nie rozłożysz broni do czyszczenia, możesz co najwyżej udoskonalić ją w danym kierunku, wybierasz celność lub szybkostrzelność. Nie popadajmy w skrajności to nie real.
Image
jaras76
Tropiciel

Posty: 383
Dołączenie: 21 Lip 2007, 21:14
Ostatnio był: 25 Kwi 2012, 21:35
Miejscowość: warszawa
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 3

Re: Zbiór porad strzelca wyborowego

Postprzez BlackWolf w 10 Wrz 2010, 10:46

Przy naprawdę dalekich strzałach- polowaniu na mutki i tak dalej liczy się przyzwyczajenie do danej broni.
Wszystko co możemy grze zrobić z bronią, poza modyfikacją to wybór odpowiedniej jednostki do danego zadania. Czasem potrzeba nam większego zoomu, czasem wręcz przydaje się mniejszy, pozwalający kontrolować większy teren. Ale w każdym wypadku warto nauczyć się precyzyjnie posługiwać konkretną bronią, zamiast odrzucać ją "bo niby powinna być w tym lepsza, ale jednak nie jest tak skuteczna jak moja ulubiona..." zazwyczaj jest, to tylko wina przyzwyczajenia się do jednej spluwy.
Dotyczy to broni snajperskiej i parasnajperskiej- jeśli nastawiasz się na określony styl gry.

Tak serio- to przede wszystkim ćwiczysz w ten sposób umiejętność obserwacji i analizy sytuacyjnej, że o koordynacji "oko-ręka" nie wspomnę.

Lubie się w ten sposób "pobawić" a wiem że wielu osobom zależy na budowaniu klimatu gry itp. I szczerze mówiąc, pomaga mi to w pewnym stopniu w treningach w realu.
Polak, (nie)katolik, przestępca, alkoholik

Jesteś polakiem, mów i pisz po POLSKU, nie po "polskiemu"
Awatar użytkownika
BlackWolf
Kot

Posty: 44
Dołączenie: 08 Wrz 2010, 11:58
Ostatnio był: 25 Gru 2014, 19:57
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 25

Re: Zbiór porad strzelca wyborowego

Postprzez strielokgt500m w 31 Paź 2010, 20:33

Zgadzam się z BLACKWOLF'em lecz co do karabinów mogę podpowiedzieć, które są najlepsze:
- w Zatonie wystarczy Akm 74/2 lub AC96/2 z podłączoną lunetą i granatnikiem oraz przerabiane w kierunku celności oraz odrzutu,
- w Jupiterze przyda się SA Lawina z podłączoną lunetą oraz przeróbką w kierunku odrzutu i niezawodności oraz zmianą trybu strzelania żeby nie marnować pestek. ten karabin jest skuteczny tak samo w obu trybach ostrzału
- co do Prypeci można się pobawić RYSIEM

NIE OPŁACA SIĘ UŻYWAĆ BRONI NP.:
IL 86, TRs 301,
strielokgt500m
Kot

Posty: 1
Dołączenie: 31 Paź 2010, 19:19
Ostatnio był: 31 Paź 2010, 20:10
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 0

Re: Zbiór porad strzelca wyborowego

Postprzez FireB0X w 12 Sty 2013, 11:14

Najlepiej mieć przy sobie dwie bronie np. : Ryś i Trs 301 . Karabin szturmowy powinien mieć zamontowany granatnik , tłumik , celownik optyczny i najlepiej , żeby byl " stuningowany " w kierunku większej szybkostrzelności i mniejszego odrzutu . W ten sposób Trs 301 staje się bronią uniwersalną . Dobrze mieć ( nie koniecznie ) shotguna przy boku na wypadek spotkania bliskiego stopnia ( walki w budynkach ) . Ja swojego Cheasera 13 za pomocą zmian w skryptach przerobiłem na najbardziej szybkostrzelną broń na świecie , a jednicześnie celniejszą od działka Gaussa , magazynek mieścił 3500 pestek , a zabijał jednym strzałem chimere . Nie zgadzanm się ze strielokgt500m w sprawie Trs 301 , gdyż odpowiednio ulepszony staje się zabójczą bronią .
Mówi Stalker do Jasia:
- Widzisz Jasiu tutaj kiedyś stała cukiernia. Głaszcze go po głowie.
- Widzisz Jasiu, a tutaj kiedyś stała elektrownia z Czarnobyla. Głaszcze go po drugiej głowie.

Jestem kieliszkiem . Nalej wódki
Awatar użytkownika
FireB0X
Kot

Posty: 9
Dołączenie: 11 Lis 2012, 13:10
Ostatnio był: 26 Lip 2013, 17:23
Miejscowość: Zona
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: -3

Re: Zbiór porad strzelca wyborowego

Postprzez Voldi w 12 Sty 2013, 11:28

FireB0X napisał(a):Ja swojego Cheasera 13 za pomocą zmian w skryptach przerobiłem na najbardziej szybkostrzelną broń na świecie , a jednicześnie celniejszą od działka Gaussa , magazynek mieścił 3500 pestek , a zabijał jednym strzałem chimere


B E Z S E N S.

Poza tym nic nie wnoszący odkop...

Uwagi moderatora:

Gorsze od odkopu jest pisanie bezsensownego posta zamiast złożenia raport, widzę, że bardzo chcesz trzeciego warna. - Wheeljack
Image
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 30 Maj 2024, 11:26
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Re: Zbiór porad strzelca wyborowego

Postprzez Meesh w 12 Sty 2013, 11:57

TRS301 jest naprawdę niezły - ja zdobyłem pierwszy na Monolitowcach w Oczyszczalni na Zatonie, doszedłem z nim aż do końca gry. Na pełnym upgrade to naprawdę ładna maszynka.
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91


Powróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości