Wybuch jądrowy w Czarnobylu?!

Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie, ile się trzeba cenić...

Wybuch jądrowy w Czarnobylu?!

Postprzez $D014 w 22 Wrz 2010, 07:30

Temat ewentualności wybuchu jądrowego w Czarnobylu, był już poruszany pokrótce na niniejszym Forum: "KLIKNIJ!", jednak temat ten IMHO wymaga na tyle szczegółowego omówienia, zbyt obszernego na jeden z postów w tamtejszym wątku, dlatego też umieściłem go jako nowy temat.

Wiele osób oglądało rzecz jasna film pt. „Bitwa o Czarnobyl”...


W 33. minucie tego filmu opowiada się "o możliwości kolejnego wybuchu, tym razem o sile wielu Mt TNT któryby zmiótłby nawet Mińsk" (sic!). Ilustrowane to jest oczywiście Grzybem Atomowym.

Choć wielu z Państwa początkowo może się z tym nie zgodzić, to niestety jednak tak naprawdę film POPULARNO-naukowy "Bitwa o Czarnobyl" (z naciskiem na POPULARNO) nie powinno się traktować jako źródło opiniotwórcze... Owszem jest w nim trochę wiadomości nt. Awarii Czarnobyla, ale bardziej są to ciekawostki, niż rzetelna wiedza...


O RÓŻNICACH MIĘDZY BOMBĄ JĄDROWĄ A REAKTOREM...

Otóż Uran-238 w typowych elektrowniach energetycznych ma wzbogacenie rzędu 3-5% w rozszczepialny izotop Uran-235. Natomiast Uran używany w elektrowni Czarnobyl miał nawet przed włożeniem do rdzenia jeszcze mniejsze wzbogacenie, bo zawierał 1,8% rozszczepialnego izotopu Uran-235 – wartości rzędu kilku procent są za małe, by DOWOLNA ILOŚĆ paliwa mogła spowodować wybuch jądrowy. (dla porównania: "Little Boy" co spadł na Hiroszimę miał ok. 80% wzbogacenie w 235-U).

Procent wzbogacenia uranu 235-U w reaktorze, a w bombie jądrowej...:

Image


Ani masa 1,4 tony wzbogaconego paliwa o wzbogaceniu 1,8% nie wybuchnie , ani nawet wszystkie ok. 190 ton tego paliwa też, bo... MASA KRYTYCZNA DLA TAK NISKIEGO WZBOGACENIA WYNOSI NIESKOŃCZONOŚĆ!

Owszem, reaktor RMBK był reaktorem powielającym, a więc produkującym Pluton-239 i było go w rdzeniu sporo, tylko że też ten Pluton nie może osiągnąć masy (nad)krytycznej, bo powstaje on jako niewielkie "inkluzje" wewnątrz paliwa (przypomina ono tym samym wyglądem jakby salami). Wypalane krótko paliwo to było potem przetwarzane w zakładach "Jupiter" w Prypeci.

Inkluzje plutonu wewnątrz U-238:

Mikroskopowy obraz paliwa MOX ilustruje jak mogą wyglądać inkluzje Plutonu
w pastylkach paliwa – napisał(a):
Image
(Źródło: Wikipedia)


Możliwe, że gdy paliwo się stopiło i przez pewien czas było płynne – te inkluzje się mogły tu i tam połączyć. Pluton ma prawie dwa razy niższą temperaturę topnienia (640°C) i nieco większą gęstość (19.9 g/cm3) od Uranu (odpowiednio: 1135°C i 19.1 g/cm3). Musiałoby się jednak połączyć dużo, dużo więcej tej masy niż w typowej bombie aby doszło do niekontrolowanej reakcji łańcuchowej, gdyż podawana w literaturze masa krytyczna Plutonu ok. 10 kg dotyczy najlepszego kształtu sferycznego ładunku, na dodatek ściśniętego dodatkowo detonacją otaczających go ładunków wybuchowych wraz z dodatkową warstwą tzw. reflektora neutronów – SĄ TO WARUNKI NIE MOGĄCE SIĘ SPEŁNIĆ TAM POD SARKOFAGIEM.

Nawet spełniając powyższe warunki, nie tak łatwo jest zrobić "JĄDROWE BUM!": ładunek jądrowy musi być w znacznym stopniu oczyszczony z wszelkich substancji, mogących przeszkodzić w niekontrolowanej reakcji łańcuchowej...

Na str. 61 Prezentacji Pana T.Hilczera: http://www.staff.amu.edu.pl/~zfd/p_hil/ej08.ppt
pokazany jest wykres zmian zawartości izotopów Plutonu w paliwie jądrowym w trakcie jego "wypalania" które określa się wartością tzw. megawatodni na kg (MWd/kg) – inaczej mówiąc: im dłużej paliwo się znajduje w reaktorze, tym więcej w nim niepożądanych "zanieczyszczeń", by to paliwo dało się zastosować militarnie...

Wiąże się to z tym, że JEDYNY NADAJĄCY SIĘ MILITARNIE Pluton-239 powstaje po zdarzającym się w pewnych warunkach przyłączaniu neutronu do jadra Uranu-238 (powstaje z niego Neptun-239, a potem Pluton), jednak takie same zjawisko może się zdarzyć też z Plutonem: neutrony o pewnych energiach bowiem nie rozszczepiają Plutonu, przez co część jego jąder może z czasem przyłączać kolejne neutrony i przemieniać się kolejno w: Pluton-240, 241, 242...

Reaktory RBMK miały służyć w razie potrzeby do "wypalania" krótko paliwa – max. 2 MWd/kg – i uzyskiwania w miarę czystej frakcji Plutonu-239...
Jednak w 1986 r. tego nie zrobiono i paliwo było tam "wypalane" dłużej: 10 MWd/kg, skutkiem czego jego kompozycja przedstawiała się następująco:

porównanie składu izotopowego "plutonu militarnego" i "plutonu reaktorowego":

238-Pu: 0,3%
239-Pu: 62%
240-Pu: 28%
241-Pu: 7%
242-Pu: około 3%

Dla porównania Pluton militarny powinien mieć taki oto skład:

238-Pu: śladowa ilość %
239-Pu: 92%
240-Pu: 7%
241-Pu: ok. 1%
242-Pu: śladowa ilość %


Porównując zawartość nierozszczepialnego Plutonu-240, tym razem wówczas w RMBK paliwo było "wypalane" zbyt długo, by ten Pluton-239 był w miarę wolny od Plutonu-240, więc i z tego powodu wybuch jądrowy NAM NIE GROZI, tym bardziej że nawet 26 kwietnia 1986 r, doszło w Bloku IV do...

...WYBUCHU FIZYCZNEGO PARY i CHEMICZNY WODORU

Nie wdając się w szczegóły, które można przeczytać chociażby w niniejszej publikacji:

http://www.ekologika.pl/cp/ea/kubowski/ ... yl2007.pdf

w wyniku znacznego wzrostu mocy reaktora ponad normę i temperatury wewnątrz rdzenia, doszło do podwójnej eksplozji: fizycznej pary i chemicznej wodoru pochodzącego m.in. ze zdysocjowanej pod wpływem wysokiej temperatury wody (pow. 2200°C). Wodór powstawał też z reakcji chemicznych katalizowanych temperaturą, gdy woda stykała się z rozgrzanymi koszulkami cyrkonowymi prętów, a przede wszystkim z rozgrzanymi ponad miarę blokami grafitowego moderatora. Eksplozja wodoru zniszczyła:reaktor, dźwig przeładunkowy paliwa nad nim, a co gorsza dach hali – skutkiem czego na zewnątrz, wydostało się kilka ton paliwa uranowego, a do atmosfery wyemitowanych zostało co najmniej kilkadziesiąt kg wysokoaktywnych radionuklidów, z których niektóre z nich mogą był łatwo przyswajalne przez organizmy, a są to m.in. 131-I, 137-Cs, 90-Sr. Choć ten izotop jodu niebawem przekształcił się w stabilny izotop Ksenonu, to niestety ok. połowa pierwotnej ilości Cezu i Strontu pozostała w skażonych nimi rejonach do dziś...

Według Raportu UNSCEAR-2000
(„ANNEX J: EXPOSURES AND EFFECTS OF THE CHERNOBYL ACCIDENT(s.518)
Można oszacować z danych podanych w tabelach, iż całkowita aktywność radionuklidów w rdzeniu wynosiła w czasie pracy reaktora 1.47e+20 Bq (Bq=Bekereli, tj. przemian jądrowych na sekundę), zaś do atmosfery wydostała się część radionuklidów o aktywności 1.46e+19 Bq (11% aktywności rdzenia). (Tamże s.519)
Oznacza to, że tuż po awarii, pozostała aktywność w rdzeniu nadal wynosiła aż
1.32e+20 Bq...


WYBUCH JĄDROWY NAM NIE GROZI, ALE...

...niestety wnętrze Sarkofagu to wciąż "Bomba Ekologiczna", której stan ciągle musi być nadzorowany i monitorowany, a Sarkofag kryjący szczątki Bloku IV wymaga ciągłego dozoru i bieżących napraw.

Wnętrze Sarkofagu dawnego Bloku IV to obszar zaledwie ok. 0,008 km2, gdzie jest wciąż zgromadzone dziś co najmniej kilkadziesiąt kg (choć po Awarii było ok. 181 kg) wysoce aktywnych radionuklidów pochodzących z rozszczepień 235-U, jak również kilkaset kg transuranowców, a przede wszystkim aż 190 ton paliwa Uranowego.

Trzeba pamiętać, że ilość danego rodzaju odpadów promieniotwórczych nie jest adekwatna z ich sumaryczną aktywnością...
...bowiem łączna aktywność tych kilkuset ton paliwa uranowego to ok. 1.56e+13 Bq.
Jest to tylko 0.0035% aktywności tych kilkudziesięciu kg wysokoaktywnych radionuklidów (4.47e+17 Bq) oraz 0.025% aktywności kilkuset kg transuranowców (6.27e+16 Bq)...

Tak więc 24 lata później naturalnie zachodzący proces rozpadu, a w niektórych przypadkach przemiana promieniotwórczych izotopów w stabilne, zmniejszyła aktywność w resztkach rdzenia do 5.10e+17 Bq (ok. 1/260 pierwotnej wartości) – choć jest to "nieco" mniej niż przedtem, to jednak przebywanie wewnątrz Sarkofagu jest wciąż śmiertelnie niebezpieczne!

Pomimo niebezpieczeństwa Pracownicy CzAES pilnują pod nadzorem MAEA by jak najmniej "tego radioaktywnego badziewia" wydostawało się na zewnątrz: już w 2008 roku zakończono prace nad załataniem wszelkich istotnych uszkodzeń dachu Sarkofagu (naprawy wymagało 84m2 z 450m2 dachu). Obecnie trwają prace nad przygotowaniem terenu pod budowę tzw."Łuku": ale nim rozpocznie się budowa nowej Osłony: teren wokół Sarkofagu wymaga m.in. oczyszczenia radiologicznego oraz usunięcie porzuconego sprzętu i wszelkich elementów przeszkadzających w planowanej budowie.
Po skończonej budowie Osłony nad dotychczasowym Sarkofagiem, będzie w końcu możliwe usunięcie gruzu i odpadów radioaktywnych do zbudowanych w międzyczasie Przechowalników, jak również planowana jest długotrwała rozbiórka ("decommissioning") pozostałych Bloków ogromnego kompleksu elektrowni CzAES – zakończyć się ma ona w 2065 r.
Aktualną sytuację związaną chociażby z bieżącymi pracami remontowymi Sarkofagu można śledzić na Oficjalnej Stronie CzAES: http://new.chnpp.gov.ua/news.php?lng=ru


ŹRÓDŁA INFORMACJI

Do przy pisaniu art. korzystałem z następujących źródeł:

http://www.unscear.org/docs/reports/annexj.pdf
http://www.staff.amu.edu.pl/~zfd/p_hil/ej08.ppt
http://atom.edu.pl/index.php/bezpieczen ... racja.html
http://www.ekologika.pl/cp/ea/kubowski/ ... yl2007.pdf
http://www.hse.ubc.ca/rad/calc/calcframe.htm
http://www.1728.com/decayexp.htm
http://ie.lbl.gov/toi/nucSearch.asp

Z.Celiński, Energetyka Jądrowa, PWN 1991

EDIT: drobne literówki w tekscie
Ostatnio edytowany przez $D014 26 Paź 2010, 14:15, edytowano w sumie 2 razy
Trochę tą przebieranką przed Sarkofagiem wkurzyłem Ukraińskiego Przewodnika, ale co tam... :-)

Za ten post $D014 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive kondoslaw, thebesciak125, jarostalker, Śliski, STALKER98, Wysiedlony, Skreedi, ElfikZły, Canthir, Major Diegtarow, Iceformen.
Awatar użytkownika
$D014
Kot

Posty: 44
Dołączenie: 08 Sie 2009, 02:41
Ostatnio był: 10 Maj 2024, 14:35
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 23

Reklamy Google

Re: Wybuch jądrowy w Czarnobylu?!

Postprzez thebesciak125 w 22 Wrz 2010, 11:44

No proszę,to sie nazywa fachowe podsumowanie !
Dzięki Panie Andrzeju jak zwykle za rzetelną wiedze ;)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
thebesciak125
Stalker

Posty: 80
Dołączenie: 31 Paź 2009, 11:44
Ostatnio był: 31 Paź 2023, 00:08
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 0

Re: Wybuch jądrowy w Czarnobylu?!

Postprzez rafalprelude w 22 Wrz 2010, 19:38

Brawo, Andrzej widze ze posiadasz naprawde wielka i rzetelna wiedze na ten temat. Szacunek.
Awatar użytkownika
rafalprelude
Kot

Posty: 31
Dołączenie: 19 Gru 2009, 16:44
Ostatnio był: 19 Paź 2015, 20:56
Miejscowość: Kraków
Kozaki: 9

Re: Wybuch jądrowy w Czarnobylu?!

Postprzez kondoslaw w 22 Wrz 2010, 21:11

No to sobie poczytałem ;D a za rzetelne informacje należy się wódeczka ;p
Awatar użytkownika
kondoslaw
Stalker

Posty: 114
Dołączenie: 26 Lis 2009, 18:58
Ostatnio był: 05 Lis 2014, 21:32
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Fast-shooting Akm 74/2
Kozaki: 5

Re: Wybuch jądrowy w Czarnobylu?!

Postprzez StalkerCiastek w 22 Wrz 2010, 21:49

Zawsze mówiłem, że awaria w Czaronbylu to nie wybuch jądrowy. Bo chyba to chciałeś powiedzieć. Że nie mogło dojść do eksplozji jądrowej. Ale jak ktoś oglądał "Bitwe o Czarnobyl" to mogło dojść do wybuchu (acz nie nuklearnego). Pod reaktorem był zbiornik wody do chłodzenia. Gdyby ten cały radioaktywny shit o bardzo wysokiej temperaturze tam dotarł, para wodna powstała w wyniku tego kontaktu rozsadziła by najbliższą okolicę rozrzucając na wszystkie strony odpady promieniotwórcze. Poziom skażenia byłby dużo wyższy. Jeśli dobrze pamiętam to w filmie mówiono, że obszar większości Europy Wschodniej byłby skażony. Mieliśmy szczęście?
LOL
Awatar użytkownika
StalkerCiastek
Redaktor

Posty: 357
Dołączenie: 27 Cze 2008, 21:17
Ostatnio był: 26 Cze 2014, 17:46
Miejscowość: Gdzieś
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 58

Re: Wybuch jądrowy w Czarnobylu?!

Postprzez Śliski w 23 Wrz 2010, 09:09

Koleś znasz się na rzeczy wódeczka się należy! Pozdrawiam :E
Kawał dobrej roboty
Awatar użytkownika
Śliski
Stalker

Posty: 121
Dołączenie: 20 Maj 2010, 13:55
Ostatnio był: 21 Kwi 2016, 20:03
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 14

Re: Wybuch jądrowy w Czarnobylu?!

Postprzez $D014 w 23 Wrz 2010, 20:51

Bardzo dziękuję wszystkim za pozytywne komentarze — obawiałem się że artykuł jako dość trudny i pełen „fizycznego żargonu” spotka (słuszna) krytyka — a tu proszę...

Skromnie powiem, że podziękowania IMHO należą się bardziej twórcom stron wymienionych na końcu artykułu w dziale "Źródła informacji", jak również niewymienionym w tym dziale: "SEREN Polska", "Atom edu pl" oraz "IEA Świerk". Bez nich internet, jeśli chodzi o sprawę Czarnobyla „zaśmiecałyby” wciąż tylko różnego typu sensacje w stylu tabloidów, ewentualnie strony typu Inicjatywa AntyNuklearna...


StalkerCiastek napisał(a):Zawsze mówiłem, że awaria w Czaronbylu to nie wybuch jądrowy. Bo chyba to chciałeś powiedzieć. Że nie mogło dojść do eksplozji jądrowej. Ale jak ktoś oglądał "Bitwe o Czarnobyl" to mogło dojść do wybuchu (acz nie nuklearnego). Pod reaktorem był zbiornik wody do chłodzenia. Gdyby ten cały radioaktywny shit o bardzo wysokiej temperaturze tam dotarł, para wodna powstała w wyniku tego kontaktu rozsadziła by najbliższą okolicę rozrzucając na wszystkie strony odpady promieniotwórcze. Poziom skażenia byłby dużo wyższy. Jeśli dobrze pamiętam to w filmie mówiono, że obszar większości Europy Wschodniej byłby skażony. Mieliśmy szczęście?


Gdyby doszło do kontaktu stopionego rdzenia ze zgromadzoną tą wodą z pewnością doszłoby do porównywalnej z dniem 26.IV.1986 godz.1:23, lub większej eksplozji fizycznej pary i chemicznej wodoru. Skażeniu uległby więc większe rejony i w większym stopniu, ale byłoby to PRZEJŚCIOWE.

Główna aktywność wkrótce po Awarii pochodziła wówczas od krótkożyciowych izotopów, które szybko zanikają, bez względu na ilość.
Na przykład: wyemitowane w wyniku awarii kilkaset gramów Jodu-131 (57% zawartości w rdzeniu) o aktywności początkowej 1.8e+18 Bq (ponad 47 milionów "kiurów"!), zamieniło się w niepromieniotwórczy Ksenon-131 w 1 i ¾ roku — teoretyczna ilość kilkuset kilogramów tego jodu (o aktywn. np. 1.8e+21 Bq) zaniknęłaby zaś w... 2 lata.
Możecie to sami sprawdzić na tej stronie: http://www.hse.ubc.ca/rad/calc/calcframe.htm

Na terenach Europy Wschodniej w najgorszym przypadku, pozostałoby wówczas MAKSYMALNIE 3× więcej Cezu-137, w porównaniu z ilością wyemitowaną w 1986 r., zaś nawet większa ilość aktynowców i tak osiadłby głównie w bliskim obszarze wokół CzAES, gdzie i tak utworzono Strefę oraz ewakuowano ludność...

Aktywność izotopów wyemitowanych w awarii CzAES (lata 1986÷2011) + teoretyczny najgorszy jej przebieg:

Image
Trochę tą przebieranką przed Sarkofagiem wkurzyłem Ukraińskiego Przewodnika, ale co tam... :-)
Awatar użytkownika
$D014
Kot

Posty: 44
Dołączenie: 08 Sie 2009, 02:41
Ostatnio był: 10 Maj 2024, 14:35
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 23

Re: Wybuch jądrowy w Czarnobylu?!

Postprzez Mroczny w 27 Wrz 2010, 19:21

Symulacja jest świetna! Jednak nie uzwględnia warunków atmosferycznych nad czym boleje. W mojej skromnej opini skażenie przesunełoby się bardziej w naszą stronę gdyby je uwzględnić, więc w sumie mamy szczęśćie, że paliwo nie dotarło do wody, wtedy mielibyśmy Zone na podwórku.
Image
Image
Image

Gdy odwrócisz się ujrzysz ich prawdziwą twarz, cios zadany w plecy to jest ich najlepsza broń.
Spójrz więc prawdzie w oczy nie akceptuj dziś ich słów,trzymaj swoja stronę nigdy nie daj im się zwieść.
Awatar użytkownika
Mroczny
Stalker

Posty: 118
Dołączenie: 24 Wrz 2008, 13:42
Ostatnio był: 11 Maj 2016, 09:36
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 1

Re: Wybuch jądrowy w Czarnobylu?!

Postprzez $D014 w 01 Paź 2010, 07:57

Mroczny napisał(a):Symulacja jest świetna! Jednak nie uzwględnia warunków atmosferycznych nad czym boleje. W mojej skromnej opini skażenie przesunełoby się bardziej w naszą stronę gdyby je uwzględnić, więc w sumie mamy szczęśćie, że paliwo nie dotarło do wody, wtedy mielibyśmy Zone na podwórku.


Symulacje jedynie zmian aktywności izotopów, w tym przypadku najlepiej odzwierciedlają faktyczne zmiany ich aktywności w czasie. Ponieważ okresy półtrwania "T1/2" izotopów promieniotwórczych nie zależą ani od ciśnienia, ani od temperatury, ani od ich stanu skupienia, a jedynie od tzw. stałej rozpadu tychże...

Wprowadzenie czynników rozpraszania radionuklidów w atmosferze i przez inne media (woda, obieg w przyrodzie, dekontaminacja itp.), sprawiłoby rzecz jasna, że symulacja byłaby jeszcze bardziej realistyczne, jednak niestety nigdzie w Sieci nie znalazłem konkretnych danych źródłowych na ten temat.
Nawet jeżeli na Zachodzie prowadzono rzetelne dzienniki meteorologiczne, to z pewnością w najważniejszym z punktu widzenia Awarii Czarnobyla rejonie Europy Wschodniej, tj. "demoludach" i samym ZSRR dane tego typu mogą być mniej wiarygodne lub celowo fałszowane.




O wiele łatwiej jest przeprowadzić symulację, gdy dochodzi do skażenia po wybuchu jądrowym. Sama eksplozja trwa nawet ułamek mikrosekundy, potem przez kilka sekund świeci kula ognista, która schładzając się przy wybuchach naziemnych lub na niskiej wysokości wsysa materiał spod eksplozji, formując charakterystyczny grzyb, który jest rozwiewany w kilka godzin. Wiadomo wtedy jak w tak krótkich przedziałach czasu wiały wiatry i gdzie były opady:




Fall-Out po teście "Gadget"-a
Image
(Źródło: Wikipedia)




Fall-Out w pierwszych dniach po wybuchu CzAES
 
 

Image
(Źródło: Atom.edu.pl)





Jeśli tak bardzo zmieniała się pogoda w ciągu pierwszych dni, gdy dochodziło do ciągłej emisji radionuklidów z rozerwanego Bloku, to jak zmieniać się musiała w ciągu aż 9131 dni???
(tj. w przedziale 26.IV.1986—26.IV.2011)
Trochę tą przebieranką przed Sarkofagiem wkurzyłem Ukraińskiego Przewodnika, ale co tam... :-)
Awatar użytkownika
$D014
Kot

Posty: 44
Dołączenie: 08 Sie 2009, 02:41
Ostatnio był: 10 Maj 2024, 14:35
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 23

Re: Wybuch jądrowy w Czarnobylu?!

Postprzez Kola w 15 Sty 2011, 17:22

Ach, w końcu mogę poczytać o awarii reaktora nr.4 ze strony fizyczno-technicznej... ;) Na prawdę przejrzyście napisane, dobrze się to czyta, domniemany "fizyczny żargon" występuje tam w takiej ilości jak ilość Uranu-235 w paliwie reaktora :P
Image
Awatar użytkownika
Kola
Stalker

Posty: 57
Dołączenie: 14 Maj 2010, 13:27
Ostatnio był: 11 Mar 2011, 21:29
Miejscowość: tranquility lane
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 3

Re: Wybuch jądrowy w Czarnobylu?!

Postprzez Canthir w 16 Sty 2011, 01:28

Jutro, w poniedziałek 17.01.2011, na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej odbędzie się cykl wykładów otwartych związanych z energetyką jądrową. Cykl otworzy wykład Awaria w Czarnobylu - Przyczyny, Przebieg, Skutki.

Pawilon D-11, sala 18, godzina 9:30 (otwarcie), 9:45 (początek wykładu)

Więcej informacji znajdziecie na plakacie zwiniętym w spoilerze:

plakat:

Image


Trochę późno się obudziłem, ale może ktoś zdąży przeczytać i pójść >_<"
Смертельные аномалии, опасные мутанты, анархисты и бандиты, не остановят "Долг", победоносной поступью идущей на помощь мирным гражданам всей планеты!

Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy.
- A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi

Nie da się tu żyć bez gorzałki... Chcę już o wszystkim zapomnieć. Cholera, to samo dzień po dniu. Kiedy to się wszystko skończy? To chyba przeznaczenie... Daj mi spokój! Życie i tak jest do dupy.

zdjęcia Zony
Awatar użytkownika
Canthir
Opowiadacz

Posty: 309
Dołączenie: 02 Lis 2010, 17:50
Ostatnio był: 19 Sty 2022, 16:46
Miejscowość: Szn
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 193

Re: Wybuch jądrowy w Czarnobylu?!

Postprzez kaczor_1991 w 16 Sty 2011, 15:14

Arrrgghhhhhhhhhhh!!!!!!!!!!!!! Studiuje na AGH, ale jestem chory więc siedzę w domu 200km dalej! NIe mieli kiedy tego wykładu zrobić? :(((( idę się :wódka:
Ruch przeciwników pisania maczkiem na forach. Jak chcecie coś ukryć używać spoilerów!!!
Awatar użytkownika
kaczor_1991
Tropiciel

Posty: 312
Dołączenie: 02 Lis 2010, 12:00
Ostatnio był: 22 Lut 2020, 08:32
Frakcja: Grzech
Ulubiona broń: Big Ben
Kozaki: 46

Następna

Powróć do Czarnobyl i Prypeć

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości