Czarnobyl Wiki

Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie, ile się trzeba cenić...

Czarnobyl Wiki

Postprzez Amoniak w 22 Wrz 2009, 19:09

Witam!

Na pewno, Szanowni Stalkerzy, słyszeli o Wikipedii. Encyklopedia internetowa, która w kilka lat prześcignęła Encyklopedię Britannicę, zawdzięcza swój sukces oprogramowaniu MediaWiki, dzięki któremu artykuł może edytować każdy, oraz wolnej licencji i niekomercyjności. Kilka lat temu Fundacja Wikimedia rozpowszechniła to oprogramowanie, dzięki czemu każdy może tworzyć małe wikipedie zwane Wikiami. Taka Wikią jest np. Nonsensopedia czy Lostopedia.

Do czego zmierzam... Otóż, troszkę zawiedziony sytuacją w polskim Internecie na temat stron o Czarnobylu, postanowiłem zainicjować projekt o nazwie Czarnobyl Wiki, czyli założyć wolną, którą każdy może redagować encyklopedię o Czarnobylu i szeroko pojętej radiologii. Niestety, nie ma w polskim internecie portali pokroju pripytat.com, czy chernobyl.by. Z całym szacunkiem dla Stalker.pl, ale to strona o grze, a nie o Zonie realnej :)

Postanowiłem działać. Dlaczego akurat Wiki? Bo wiki nie jest niczyją własnością. Mógłbym sobie założyć własną stronę na darmowym serwerze i zwoływać ludzi. Jednak, Wikia jest tak genialnym projektem, że artykuły na niej zamieszczane są publikowane na licencji Creative Commons (cc-by-sa-3.0), co oznacza w pewnym sensie, że ktoś korzystający z Czarnobyl Wiki nie musi wcale podawać serwisu, a musi podać autora. Można rozumieć Wikię jako swoisty hosting artykułów, nad którymi pieczę stanowi grupka administratorów.

Dlaczego reklamuję się u Was? Bo Stalker.pl jest chyba najpopularniejszą strona zrzeszającą osoby w ogóle zainteresowane tematyką Czarnobyla. Nie szkoda marnować ich talentów tylko na grę? Potrzeba na Czarnobyl Wiki tłumaczy rosyjskiego, ukraińskiego i angielskiego, programistów i grafików, ludzi znających się na fizyce, chemii, energetyce i biologii oraz wszystkich, którzy mają chęć zwalczania mitów na temat Czarnobyla.

Nie będę więcej zachęcał. Jeżeli ktokolwiek będzie chciał dołączyć, to strona dostępna jest pod adresem http://pl.czarnobyl.wikia.com/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna.

To tyle spamu, teraz cześć druga. Miałbym pytanie do wszystkich zaznajomionych ze samą stroną Stalker.pl. Chciałbym napisać artykuł o tej stronie (na portalu możliwe jest opisywanie stron internetowych o tematyce czarnobylopodobnej), więc... Co chcielibyście, aby o was napisano? :D Oczywiście, żadnej agitacji, ale co ważniejsze fakty z życia, historii i działalności strony byłyby cennymi informacjami.

Zapewne ta przemowa wyszła mi idiotycznie i niezbyt zachęcająco, dlatego, o ile moderator nie skasuje tego, pytania dotyczące owego tematu są mile widziane. Portal jest bardzo młody, posiada ok. miesiąca, z czego miał chwilkę przerwy. Słowa konstruktywnej krytyki mile widziane.
Jest mnóstwo sposobów na ulepszenie świata, tylko robić nie ma komu...

Amoniak
Wygnany z Zony

Posty: 45
Dołączenie: 14 Lip 2009, 23:01
Ostatnio był: 03 Cze 2010, 14:25
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 2

Reklamy Google

Powróć do Czarnobyl i Prypeć

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości