Pomiary temperatury.

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Pomiary temperatury.

Postprzez Woland w 09 Sie 2014, 15:00

Grałem 46 minut w Skyrima. W tle HWMonitor robił pomiary temperatury.
Gra działała w około 50-60 fps. Nie wiem, ale w pełni płynnie.
Obudowa w dotyku ogólnie chłodna. Czuć że trochę ciepło w środku, ale nic takiego. Żadnego silne grzanie.
A pomiary? Procesor 84 stopnie (maksimum wg. producenta dla niego- 74). Karta graficzna- 94 (maksimum wg. producenta 115). Pomiary względem karty graficznej potwierdza VTune.
Wyjaśni mi ktoś? Skąd takie pomiary? Obudowa ogólnie letnia, gra płynnie działa- ogólnie wszystko poprawnie! A według pomiarów powinienem móc robić jajecznicę na komputerze...

Co ciekawe takie temperatury wywołują niektóre gry tylko. Dead Space działa w miarę poprawnie. Identyczne temperatury ma... The First Templar o.O

Co jeszcze ciekawsze, pomimo ustawienia niższych wartości i w panelu NVIDIA i w ustawieniach gry- bez zmian!
Nie mają wpływu ustawienia graficzne. Po prostu jedna gra tak ma a inna nie.

Grafika w spoczynku stale na 68 stopni. Co ciekawe, niemal niezbijalne. Wentylacja grafiki na 50% po zwiększeniu do 100% nie robi zmian. Bez jaj, może dwa stopnie zbije. Ale do 58 zbić nie da rady nawet na 100% o.O
Procesor w spoczynku jakieś 45-50 stopni...
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Reklamy Google

Re: Pomiary temperatury.

Postprzez apg2312 w 09 Sie 2014, 15:26

Pytanie - jaki to procesor i jaka grafika ?
Jakie masz chłodzenie ? OEM ? Masz dodatkowy wentylator wyciągowy w obudowie ? Kiedy czyściłeś środek komputera z kurzu ? Zmieniałeś firmowego gluta na jakąś porządną pastę termoprzewodzącą ?
Tak w ogóle, to czy obudowa jest ciepła czy nie to jest mało ważne. Ciepło z CPU i GPU odprowadzają radiatory/coolery, i jest wyrzucane na zewnątrz przez wentylator zasilacza, ewentualnie przez dodatkowe wentylatory wyciągowe :)
I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?

Za ten post apg2312 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Woland.
Awatar użytkownika
apg2312
Tropiciel

Posty: 322
Dołączenie: 28 Wrz 2009, 21:41
Ostatnio był: 18 Wrz 2019, 08:49
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 76

Re: Pomiary temperatury.

Postprzez Woland w 09 Sie 2014, 15:29

GeForce 9600GT 1024mb
AMD Athlon II X2 240

Nie znam się na chłodzeniu. Czyszczenie rok temu ponad, najbliższe we wtorek wieczorem lub w środę.
Nie pastowane nigdy od pięciu lat.

Mnie zastanawia przede wszystkim takie coś: czy czujnik od pomiaru może się popsuć?
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Pomiary temperatury.

Postprzez Pangia w 09 Sie 2014, 15:30

Odkręć boczną obudowę, gwarantowany spadek temperatur. Minusem jest grzanie po stopach.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Pomiary temperatury.

Postprzez apg2312 w 09 Sie 2014, 15:37

Woland napisał(a):czy czujnik od pomiaru może się popsuć?

Może, jak wszystko. No i tak nie całkiem do końca trzeba ufać czujnikom, ani programom odczytującym z nich dane. Miałem kiedyś sytuację, że kilka programów podawało różne dane z jednego czujnika.
Najprościej - rozkręć obudowę, i dotknij ręką radiatora.Jeśli program podaje 80 czy 90 stopni, a radiator jest tylko lekko ciepły...wiadomo, o co chodzi.
Ale przypuszczam, że skoro komp był czyszczony rok temu, to izolująca warstwa kurzu może być spora. Ja komputer przedmuchuję tak co 3, góra 4 miesiące - jadę na jakiś zaprzyjaźniony warsztat samochodowy, dmuchawka podłączona do kompresora, i 5 minut roboty :) Najszybszy i najskuteczniejszy sposób.
A co do samej pasty termoprzewodzącej, to polecam poczytać :
http://forum.cooling.pl/viewtopic.php?t=229
Porządna i dobrze nałożona pasta potrafi sporo zbić temperaturę.
I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?
Awatar użytkownika
apg2312
Tropiciel

Posty: 322
Dołączenie: 28 Wrz 2009, 21:41
Ostatnio był: 18 Wrz 2019, 08:49
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 76

Re: Pomiary temperatury.

Postprzez Pangia w 09 Sie 2014, 16:20

Trza by poszukać programiku, który sczytuje z tego czujnika, co w Biosie temperaturę pokazuje, bo czytanie temp. w samym Biosie to wiadomo, że nie ma sensu, bo komp właściwie nie pracuje wtedy.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Pomiary temperatury.

Postprzez Woland w 10 Sie 2014, 20:53

Zrobiłbym tą pastę ale nie teraz. Na pierwszy raz chcę w ogóle pierwszy raz w życiu sam wyjąć kartę graficzną i procesor i ją wyczyścić.
Można ten wiatraczek patyczkiem od uszu? Na youtube widziałem ale nie wiem czy tak wolno.
Pastę zrobię... kiedy będę wiedział że dam radę :E No sorry ale boję się że coś rozmażę, dam za dużo czy co i coś się stanie. No sry, na siłę nie ma co.

Względem czujnika jeśli wolno coś jeszcze: bo dziwi mnie praca karty graficznej.
Kara graficzna zawsze po włączeniu dochodzi do magicznej dawniej 58 teraz 68 to po pierwsze. Dziwne to trochę, nie?
Pracuje w idle wentylacja na 50%. Ustawiam na 100% i ledwie z trudem o stopień zbije czy coś, ale jak powrócę do 50% to znów to samo. Jakby co nie mam stałej mocy tylko dostosowującą się to temperatury.
Z drugiej strony Vtune podaje to samo. A z procesorem zgadzał się CoreTemp (przynajmniej co do spoczynku, przy okazji podając bzdurne info że max temperatura dla mojego procesora to 115 stopni choć tu http://products.amd.com/en-US/DesktopCP ... spx?id=587 wyraźnie pisze co innego)
A po trzecie: czy w razie przekroczenia limitów komputer aby nie informuje jakimś pipczeniem albo wyłączeniem podzespołu? Bo procesor dziesięć stopni przegrzałem i gdyby nie ten program w ogóle nie wiedziałbym co tam się za piekło w kompie działo....


ISTOTNE ZAPYTANIE
Rozkręce obudowę. Załóżmy że wiatrak procka i grafy będzie w moją stronę. Komputer od wszystkich kabli odłączony. Czy musze wykręcać procesor i grafę czy jeśli wiatrak jest w zasiegu mogę go patyczkiem od uszu/odkurzaczem wewnącz komputera bez odłączania i wyciągania grafy i procesora czyścić? Czy jeśli wszystkie kable od kompa odłącze, to po rozebraniu muszę coś wewnątrz też odłączyć czy wszystko mogę zostawić podłączone jak jest? WAŻNE!

Po drugie: co mogę używać?
Odkurzacz
Patyczki do uszu
Chusteczka higieniczna?
Co jeszcze?
Sprężonego powietrza nie mam i mieć nie będę, pędzelka też.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Pomiary temperatury.

Postprzez Soviet w 10 Sie 2014, 21:14

Woland napisał(a):Rozkręce obudowę.

Oh noes!
Woland napisał(a):Załóżmy że wiatrak procka i grafy będzie w moją stronę.

A w jaką stronę ma być?
Woland napisał(a):Komputer od wszystkich kabli odłączony.

E tam, szkoda roboty.
Woland napisał(a):Czy musze wykręcać procesor i grafę czy jeśli wiatrak jest w zasiegu mogę go patyczkiem od uszu/odkurzaczem wewnącz komputera bez odłączania i wyciągania grafy i procesora czyścić?

Możesz.
Woland napisał(a):wewnącz komputera

huehuehue
Woland napisał(a):Czy jeśli wszystkie kable od kompa odłącze, to po rozebraniu muszę coś wewnątrz też odłączyć czy wszystko mogę zostawić podłączone jak jest?

Zostaw jak jest.
Woland napisał(a):Po drugie: co mogę używać?

Odkurzaczem najlepiej i po problemie.

A wcześniej jakie miałeś temperatury na kompie? Wcześniej, czyli nie latem?
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image

Za ten post Soviet otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Woland.
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Pomiary temperatury.

Postprzez Woland w 10 Sie 2014, 21:20

Pomiar z zeszłego roku wskazuje temperatury około 10 stopni mniejsze (w stanie spoczynku)
Ja myślałem raczem o patyczkach, trochę się boję o łopatki i żeby nic nie naruszyć wewnątrz skoro nie będę wykręcał podzespołów. A kable wolę odłączyć tak na wszelki wypadek. Poza tym kable mają ograniczony zasięg a komputer odkablowany będę mógł ustawić gdzie chcę jak mi wygodnie :)
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Pomiary temperatury.

Postprzez Soviet w 10 Sie 2014, 21:27

Nic nie naruszysz odkurzaczem. Oczywiście nie wpychaj rury na siłę czy coś takiego, z głową działaj :E. Potem możesz poprawić tymi patyczkami, ale jak nigdy nie otwierałeś obudowy i teraz ją odpieczętujesz po raz pierwszy to zaraz zobaczysz, że jeden patyczek na dużo się nie zda :E.

A jeśli rok temu było 10 stopni mniej, to obecna sytuacja jest pewnie spowodowana letnimi upałami.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image

Za ten post Soviet otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Woland.
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Pomiary temperatury.

Postprzez Woland w 10 Sie 2014, 21:35

To znaczy mój ojciec po prostu czyścił (na marginesie, do jakości czyszczenia mam wątpliwości), ja ją odpieczętuję po około półtora roku nieotwierania :E

Wolę wolniej i delitakniej ale bezpieczniej. Odkurzacz tylko do obudowy i do jakichś śmieci luzem.

Co do temperatur i upałów zdaję sobie w pełni z tego sprawę ale jednak wolę zobaczyć co mam w komputerze, zawsze jeśli jest kurz a się go usunie to trochę lżej komputerowi będzie.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Pomiary temperatury.

Postprzez apg2312 w 10 Sie 2014, 22:21

Fajnie by było, gdybyś miał odkurzacz typu stare Zelmery - lepsze i skuteczniejsze jest wydmuchanie całego kurzu (np. na balkonie), niż wsadzanie w bebechy komputera rury ssącej.
I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?
Awatar użytkownika
apg2312
Tropiciel

Posty: 322
Dołączenie: 28 Wrz 2009, 21:41
Ostatnio był: 18 Wrz 2019, 08:49
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 76

Następna

Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości