Overclocking i temperatury

Naznaczony nie rozumiał tej wojny. Prawdą jednak było, że zbierała krwawe żniwo. Konsole czy PCty?

Re: Overclocking i temperatury

Postprzez Freeman w 26 Sty 2010, 20:48

Mam pytanie odnośnie podkręcania. Na początek podam konfigurację sprzętu:
- procek: Intel Core 2 Duo (2.33 GHz)
- karta graf. (Galaxy) GF 8600 GT (256 MB, 128 bit CoolerMaster)
- pamięć: DDR 2 (2048 MB, 800 MHz)
- Zasilacz: ModeCom 500 W (MC-500 ATX 2.0 PFC)
Chciałem podkręcić GPU - Riva Tuner'em, czytałem trochę o podkręcaniu i zastanawia mnie czy podany zasilacz styknie do podkręcania, obecna temperatura GPU to 33 do 44 st. cel., wentylator ustawiony na 50%, dodatkowo 2 duże wentylatory w kompie, mały tylni - wygląda to tak: Moja buda
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Freeman
Stalker

Posty: 140
Dołączenie: 23 Lip 2009, 19:17
Ostatnio był: 26 Maj 2010, 20:34
Miejscowość: Terra
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 3

Reklamy Google

Re: Overclocking i temperatury

Postprzez pzengota w 26 Sty 2010, 21:13

A jakie masz chłodzenie procesora? Aktywne czy pasywne, box'owe czy inne???
Pozdrawiam
:

Jeżeli w moim poście nie ma słowa "Pozdrawiam" znaczy że jest coś ze mną nie tak :D
Awatar użytkownika
pzengota
Stalker

Posty: 198
Dołączenie: 09 Lut 2008, 10:08
Ostatnio był: 08 Sie 2021, 14:59
Miejscowość: Gdynia
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 10

Re: Overclocking i temperatury

Postprzez lukass w 26 Sty 2010, 21:15

To masz całkiem spory zapas mocy, chociaż już wyczytałem, że ten zasilacz ma gó***** okablowanie, ale to niczego nie wnosi do sprawy.
Jeśłi na gpu masz jedynie 44C w stresie, chociaż to trochę nieprawdopodobne; no chyba, że masz dobre chłodzenie, to również nie masz się czym przejmować. Do 85-90C nie musisz się obawiać żadnych powikłań czy nawet uszkodzeń (info zebrane z sieci).
Mam pirata!
Awatar użytkownika
lukass
Ekspert

Posty: 827
Dołączenie: 25 Paź 2009, 13:18
Ostatnio był: 07 Sie 2010, 12:16
Ulubiona broń: --
Kozaki: 45

Re: Overclocking i temperatury

Postprzez Freeman w 27 Sty 2010, 00:22

Mam aktywne chłodzenie GPU - niby temp. dosyć niska, ale czytałem że zasilacze podanej firmy nie cieszą się dobrą opinią -dlatego pytam czy wystarczy do podkręcenia sprzętu. Swego czasu jak kupowałem ten zasilacz zapłaciłem 289 zł - to było w 2007 r. Do monitoringu GPU mam program GPU-Z 0.3.8 , nie wiem czy można mu ufać w kwestii odczytów.
Tak wyglądają odczyty tej karty.
Mam też pytanie - czy najpierw robić modyfikację softową czy lepiej GPU Volt Mod'a - co da lepszy wynik. Czytałem nieco o Overclocking'u ale w końcu dochodzimy do pewnej granicy aż zacznie sypać artefaktami i zawieszać komp, zastanawia mnie czy jak najpierw zrobię Vmod to wówczas nie osiągnę wyższego taktowania sprzętu softem.
Swoją drogą na nowy komp mnie nie stać, gwarancja karty minęła, więc chcę trochę wycisnąć ze sprzętu.
Dzięki za rady.
Awatar użytkownika
Freeman
Stalker

Posty: 140
Dołączenie: 23 Lip 2009, 19:17
Ostatnio był: 26 Maj 2010, 20:34
Miejscowość: Terra
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 3

Re: Overclocking i temperatury

Postprzez lukass w 27 Sty 2010, 00:58

A ten Volt mod to nie jest przypadkiem zabawa z łączeniem pinów ?
Kiedyś tak "podkręcałem" Athlona... aż się przekręcił :E

A zasilacz ? To nie jest extremalne podkręcanie. Musi wystarczyć. Ze zwykłym chłodzeniem szybko dojdziesz do granicy możliwości karty.

Pozostaje Ci jeszcze zabawa z biosem. NIe wiem jak będzie w przypadku twojej karty, ale swego czasu w ten sposób zrobiłem sobie z Radeona9600 - Radeona9600XT(miały ten sam procek, wystarczyło pdmienić bios) i.... podzielił los w/w Athlona :E

Generalnie za dużo z tej karty pewnie nie wyciągniesz, a samym podkręcaniem GPU nie sprawisz sobie zbyt wielu dodatkowych FPSów, a możliwe że jedyną różnicę zauważysz tylko w benchmarku.
Mam pirata!
Awatar użytkownika
lukass
Ekspert

Posty: 827
Dołączenie: 25 Paź 2009, 13:18
Ostatnio był: 07 Sie 2010, 12:16
Ulubiona broń: --
Kozaki: 45

Re: Overclocking i temperatury

Postprzez Freeman w 27 Sty 2010, 17:30

Modyfikacja napięcia w tym przypadku to pencil-mod czyli ołówkiem prowadzisz ścieżkę, no ale z tym poczekam jeszcze - za mało na ten temat wiem, a co do pinów to nie wiem, ale może tym sposobem też się da, zobaczę co osiągnę Riva Tuner'em. Co do możliwości Overclocking'u tego sprzętu to znalazłem ciekawy wynik podkręcania podobnej karty, looknij TU i Tutaj, wiem że od wielu czynników zależy OC, ale małymi krokami spróbuję wydusić lepsza wydajność z tej karty, oczywiście w granicach rozsądku :E
Awatar użytkownika
Freeman
Stalker

Posty: 140
Dołączenie: 23 Lip 2009, 19:17
Ostatnio był: 26 Maj 2010, 20:34
Miejscowość: Terra
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 3

Re: Overclocking i temperatury

Postprzez lukass w 27 Sty 2010, 18:18

No, z tą ścieżką to chodziło mi dokładnie o to samo, z procka skrobałem farbę aż do mostków(odblokowanie mnożnika) i łączyłem je ołówkiem, zaklejałem taśmą albo lakierem i.... modliłem się.... modły nie zostały wysłuchane :E

W pierwszym i drugim linku jest to samo, ALE punkty w benchmarku niekoniecznie przekładają sie proporcjonalnie na wzrost FPSów w grach.
Mam pirata!
Awatar użytkownika
lukass
Ekspert

Posty: 827
Dołączenie: 25 Paź 2009, 13:18
Ostatnio był: 07 Sie 2010, 12:16
Ulubiona broń: --
Kozaki: 45

Poprzednia

Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 40 gości